Εντατικά μαθήματα γερμανικών στη Γερμανία

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γειά σας,

Θέλω να σπουδάσω στη γερμανία αλλα δεν γνωρίζω γερμανικα! τελοςπάντων αποφάσισα να κάνω εντατικά μαθήματα εκεί για ένα χρόνο (ξέρω υπάρχουν πολλά ινστιτουτα που προσφερουν διαφορα προγραμματα) και μετά να πάω στη σχολή που θέλω,,,,
Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο ινστιτουτο κτλπ να μου προτείνει θα με βοηθούσατε αφάνταστα,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
λοιπον, εχουμε και λεμε , εγω γνωριζω το goethe και το gls τα οποια μαθαινουν γερμανικα στους ξενους αλλα οι τιμες δεν ειναι και τοσο προσιτες για αυτο το λογο θα σου προτεινα να πας στο deutsch academie το οποιο ειναι πολυ φθηνοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
για την εκμαθηση γερμανικων στη γερμανια υπαρχουν πολλα μερη οπου μπορει να γινει αυτο .το deutsch akademie που προαναφερθηκε ειναι αρκετα ικανοποιητικο .απο την αλλη οσο αφορα τις σπουδες στη γερμανια ,για να εισαχθεις σε ενα πανεπιστημιο πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ενα πτυχιο γερμανικων τουλαγιστον επιπεδου γ1 ή καλυτερα επιπεδου γ2 ειδαλως θα χασεις 2 εξάμηνα στην εκμαθηση της γλώσσας και απο την επομενη χρονια θα ξεκινησεις να σπουδαζεις αυτο που διάλεξες .επισης στη γερμανια πληρώνεις και διδακτρα για να σπουδάσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
για την εκμαθηση γερμανικων στη γερμανια υπαρχουν πολλα μερη οπου μπορει να γινει αυτο .το deutsch akademie που προαναφερθηκε ειναι αρκετα ικανοποιητικο .απο την αλλη οσο αφορα τις σπουδες στη γερμανια ,για να εισαχθεις σε ενα πανεπιστημιο πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ενα πτυχιο γερμανικων τουλαγιστον επιπεδου γ1 ή καλυτερα επιπεδου γ2 ειδαλως θα χασεις 2 εξάμηνα στην εκμαθηση της γλώσσας και απο την επομενη χρονια θα ξεκινησεις να σπουδαζεις αυτο που διάλεξες .επισης στη γερμανια πληρώνεις και διδακτρα για να σπουδάσεις .


τα δίδακτρα είναι πάρα πολυ χαμηλά (το max 1000 ευρώ το χρόνο),,, τα δύο εξάμηνα θα τα έχανα και στην ελλάδα αν μείνω για να ξαναδώσω εξετάσεις ή για να τελειώσω τη σχολή που ξέρω πως σε κόβουν για την πλάκα εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σε ποιά πόλη θέλεις να πας για να μάθεις τα γερμανικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
επισης στη γερμανια πληρώνεις και διδακτρα για να σπουδάσεις .
Δεν ειναι απαραιτητο.Τα περισσοτερα γερμανικα πανεπιστημια χρηματοδοτουνται απο το κρατος.
Σε ορισμενα κρατιδια μονο εχουν καθιερωσει διδακτρα υψους 500/εξαμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο.Τα περισσοτερα γερμανικα πανεπιστημια χρηματοδοτουνται απο το κρατος.
Σε ορισμενα κρατιδια μονο εχουν καθιερωσει διδακτρα υψους 500/εξαμηνο.

ναι αυτο ειναι σιγουρο ..εγω το ειπα απλως για να ξερει. για παραδειγμα εγω που θελω να σπουδασω μοναχο (βαυαρια) χρειαζεται 500 ευρω το εξαμηνο οπως ειπες .. τα κρατηδια με διδακτρα ειναι ..https://www.studis-online.de/StudInfo/Gebuehren/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το goethe νομιζω ειναι το καταλληλο ριξε και μια ματια εδω:https://www.deutschakademie.de/berlin-griechisch/index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ρε στη Γερμανία θα πάει το παιδί (αν δεν έχει πάει ήδη), πόση σημασία έχει δηλαδή το ινστιτούτο που θα διαλέξει; Κάθε μέρα θα την ακούει τη γλώσσα, αλίμονο να μην μάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ρε στη Γερμανία θα πάει το παιδί (αν δεν έχει πάει ήδη), πόση σημασία έχει δηλαδή το ινστιτούτο που θα διαλέξει; Κάθε μέρα θα την ακούει τη γλώσσα, αλίμονο να μην μάθει.

Nα την μαθει μπορει... Να την γραφει οχι! Αλλο ειναι να την μαθεις σε ινστιτουτο κι αλλο απλα απο καποιον που θα μιλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lemonpie13

Νεοφερμένος

Η lemonpie13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους. Η απορία μου είναι η εξής : πόσο καιρό χρειάζομαι για να φτάσω από το επίπεδο β1 στο επίπεδο γ2 αν κάνω εντατικά μαθήματα στη γερμανία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Η απορία μου είναι η εξής : πόσο καιρό χρειάζομαι για να φτάσω από το επίπεδο β1 στο επίπεδο γ2 αν κάνω εντατικά μαθήματα στη γερμανία ;
Ολα ειναι σχετικα... Αναλογως ποσο κοπο θα καταβαλλεις... μπορει να σου χρειαστει 1,5 χρονος, μπορει και παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Η απορία μου είναι η εξής : πόσο καιρό χρειάζομαι για να φτάσω από το επίπεδο β1 στο επίπεδο γ2 αν κάνω εντατικά μαθήματα στη γερμανία ;

Από το β1 στο γ1 θεωρητικά ένα 4μηνο. Στην πράξη όμως θα χρειαστείς έναεξάμηνο περίπου. Τώρα για το γ2 είναι πολύ δύσκολο να φτάσει κανείς τέτοιοεπίπεδο, δεν είναι αγγλικά! θα χρειαστείς περίπου άλλους 6 μήνες. Αν δεν θα ασχοληθείς με γερμανική φιλολογία ήνομική τότε δεν σου χρειάζεται τέτοιο επίπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρεα.
καθε επίπεδο στην Γερμανία διαρκει 2-3 μήνες αναλογα το φροντιστήριο.
οποτε αν εσυ εχεις τελειωσει το Β1 θα χρειαστεις το πολυ 3 μήνες για το Β2 και μετά αλλους 3 για να παρεις το C1.
Αυτο βεβαια προυποθετει ότι θα κανεις καθημερινά μαθήματα και θα ασχολεισαι αρκετά με την γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top