ΕΠΑΛ ή Τεχνολογικό Λύκειο;

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα γειά σας.Λέγομαι Γιάννης,είμαι 16 χρονών και φοιτώ στην Β'Τάξη ΓΕ.Λ. στην Τεχνολογική Κατεύθυνση.Αν και είναι σχετικά νωρίς,οφείλω να ομολογήσω οτί δν τα πηγαίνω και πολύ καλά και έχω μετανιώσει που δν επέλεξα τεχνική-επαγγελματική εκπαίδευση αλλά γενικό λύκειο.Σκέφτομαι αν δν τα καταφέρω φέτος να πάω σε τεχνικό λύκειο του χρόνου.Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής:Το επαλ θα συνεχίσει να λειτουργεί με την σημερινή του μορφή η θα γίνει τεχνολογικο λύκειο?Η Α'τάξη του τεχνολογικού βεβαια λειτουργει δοκιμαστικά σε αντίθεση με αυτή του γελ που νομιζω οτι λειτουργει κανονικά,ενώ και σαν όνομα έχει μεινει επαλ ενω τις άλλες φορές που γίνονταν αλλαγές όπως πχ το 2006 που τα ΤΕΕ εγιναν επαλ και άλλαξε απο την αρχη το όνομα και η Α'τάξη λειτουργούσε κανονικα.Ο νόμος για το τεχνολογικό λύκειο δν έχει ψηφιστει βέβαια και απο οτι άκουσα στην TV ο εν λόγω αντικαταστάτης του επαλ θα λειτουργήσει κανονικά απο το 2014 και μετα.Βέβαια προγραμματίζονταν για του χρόνου.Πιστέυετε οτι μετά απο το "κουρεμα" και όλες αυτές τις εξελίξεις θα λειτουργήσει κανονικα απο του χρόνου η θα μείνει σαν επαλ?Και αν γίνει τεχνολογικό,που δν το βλέπω δλδ,ξέρετε πάνω κάτω πότε θα ανακοινωθούν τομείς-ειδικότητες κ αν το απολυτήριο θα είναι ισότιμο με αυτό του ΓΕΛ?
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είναι πολύ σημαντικό για εμένα και το μέλλον μου σε αυτές τις δύσκολες εποχές που ζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κανονικα εχει αλλαξει σε τεχνολογικο. Αφου αλλαξε και το προγραμμα! Εχεις την εντυπωση πως το Επαλ(ακομα (!!!!!)) ειναι λιγοι αυτοι που το λενε ΤΕΕ??? Η μηπως ειναι λιγοι αυτοι που το Γενικο το λένε ενιαιο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κανονικα εχει αλλαξει σε τεχνολογικο. Αφου αλλαξε και το προγραμμα! Εχεις την εντυπωση πως το Επαλ(ακομα (!!!!!)) ειναι λιγοι αυτοι που το λενε ΤΕΕ??? Η μηπως ειναι λιγοι αυτοι που το Γενικο το λένε ενιαιο????
Απ οσο ξέρω ΔΕΝ έχει ψηφιστεί το νομοσχέδιο για το τεχνολογικο παρά μόνο έχει παρουσιαστεί και μόνο η α τάξη λειτουργεί μεταβατικά.ΔΕΝ είναι σίγουρο αν θα ισχύσει τελικώς γτ δεν βλέπω την κυβέρνηση του Jeffry να μένει και για πολύ εκεί που είναι..οι μέρες τους είναι μετρημένες.Οπότε αφού το νομοσχέδιο δεν ψηφίστηκε ακόμα,αν αλλάξει η κυβέρνηση,πολύ απλά δεν θα ισχύσει.Εμένα το μόνο που με απασχολεί BTW είναι μόνο η ισοτιμία του απολυτηρίου και οι νέοι τομεις-ειδικοτητες.Τιποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εμένα το μόνο που με απασχολεί BTW είναι μόνο η ισοτιμία του απολυτηρίου και οι νέοι τομεις-ειδικοτητες.Τιποτα άλλο.

εφοσον ειναι λυκειο εχεις απολυτηριο λυκειου. τερμα. αυτη η αντιληψη το οτι δεν υπαρχει ισοτιμια μεταξυ πτυχιων εχει αρχισει απο τα χρονια του τεε(δεν ηταν λυκειο, αρα δεν ειχε απολυτηριο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εφοσον ειναι λυκειο εχεις απολυτηριο λυκειου. τερμα. αυτη η αντιληψη το οτι δεν υπαρχει ισοτιμια μεταξυ πτυχιων εχει αρχισει απο τα χρονια του τεε(δεν ηταν λυκειο, αρα δεν ειχε απολυτηριο)
Εσυ πως το βλέπεις?Απο την στιγμή που το νομοσχεδιο για το τεχνολογικο λύκειο δν εχει ψηφιστει και η ά τάξη λειτουργεί μεταβατικά,θα λειτουργούν όλα κανονικά απ του χρόνου η μπα?Τωρα το απογευμα μιλησα μ εναν γνωστό τ πατέρα μου που διδάσκει σε επαλ και μου είπε οτι ασχέτως οτι ειπώθηκε το Μαιο,το τεχνολογικο δν θα λειτουργησει(ακομα).ΜΑΛΛΟΝ κ του χρόνου θα λειτουργούν όλες οι τάξεις σαν ΕΠΑ.Λ..Και μετα τα πρόσφατα πολιτικά γεγονότα όλα είναι πιθανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κοιτα να δεις, επειδη προκειται για προσωπικη σου επιλογη, ΨΑΞΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ
ρωτα σε ΓΡΑΣΕΠ, ΓΡΑΣΥ, ΚΕΣΥΠ και δεν ξερω πως αλλιως τα λενε τωρα, εμενα με βοηθησαν πολυ παντως
ψαξε πρωτα που θες να πας, τι θες να γινεις, μετα δες που βρισκεσαι, και αποφασισε τι διεξοδους εχεις
συγγνωμη που πηρα αυτο το υφος(το ξερω πως δεν μου παει)
αλλα ειναι μια επιλογη σημαντικη στη ζωη σου αυτη, μην την παρεις χωρις υπευθυνοτητα

και μεις εδω ειμαστε για οποιαδηποτε απορια σου
Εγω εχω τελειωσει επαλ, ο,τι θες και μπορω να σου απαντησω θα το κανω, ελπιζω στην συμμετοχη και αλλων μελων στο θεμα ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μετά απο τα πρόσφατα πολιτικά γεγονότα(μεταβατικη κυβέρνηση και εκλογές 19/2/2012)μάλλον θα συνεχίσει να υπάρχει το ισχύον σύστημα γτ απο την στιγμη που όπως έχω ξαναπεί για το τεχνολογικό λύκειο έχει γίνει μόνο προταση και δν ψηφίστηκε τίποτα αφου η κυβέρνηση θα αλλάξει(αρχικά τώρα και αργότερα τον φλεβάρη)δεν θα ισχύει απολύτως τίποτα απο όλα αυτά.Ο καιρός όμως θα δείξει..

Τωρα που άλλαξε η κυβερνηση και νεος πρωθυπουργος ειναι ο λουκας παπαδημος,ακομα και αν συνεχισουν διαμαντοπουλου-χριστοφιλοπουλου στο υπουργειο δια βιου μαθησης,η προταση που παρουσιαστηκε για το τεχνολογικο θα ισχυσει?Η αφου εχουμε νεα κυβερνηση(και θα ξανεχουμε παλι απο φεβρουαριο 2012 και μετα)ισχυει και θα ισχυσει τιποτα απο ολα αυτα που προταθηκαν τον μαιο?Η οχι?Και αν ναι ποτε θα το μαθουμε?

Τελικως εμαθα οτι οι αλλαγες που θα γινουν στο γενικο λυκειο,οπως και το τεχνολογικο θα ανακοινωθουν τον αλλο μηνα.Να ρωτησω ομως κατι?Αν εγω τελειωσω την β λυκειου η αν δν την τελειωσω(πχ μεινω απο απουσιες)με το ισχυον συστημα θα μπορεσω του χρονου να γραφτω στην β ταξη του τεχνολογικου η θα πρεπει να παω παλι απ την αρχη?Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Τελικως εμαθα οτι οι αλλαγες που θα γινουν στο γενικο λυκειο,οπως και το τεχνολογικο θα ανακοινωθουν τον αλλο μηνα.Να ρωτησω ομως κατι?Αν εγω τελειωσω την β λυκειου η αν δν την τελειωσω(πχ μεινω απο απουσιες)με το ισχυον συστημα θα μπορεσω του χρονου να γραφτω στην β ταξη του τεχνολογικου η θα πρεπει να παω παλι απ την αρχη?Ευχαριστω.

Με το υπαρχον συστημα ξαναπας Β λυκειου,δε χρειαζεται να πας Α΄.Με το νεο λυκειο δε γνωριζω τι γινεται,αλλα πιστευω πως θα μπορεις να πας.επισης να ξερεις οτι το απολυτηριο του επαλ ειναι ισοτιμο με του γενικου λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κι εγω ετσι πιστευω..απο την στιγμη που ειναι ΛΥΚΕΙΟ επιτρεπονται ολες οι μεταγραφες.Εδω στο επαλ μπορουσαν να γραφτουν απο το ενιαιο λυκειο ενω ειχε γινει γενικο απο το 2005 και απο το παλαιο εξαταξιο γυμνασιο.Οποτε μαλλον δν θα εχουμε προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
αν τελειωσεις την α λυκειου μπορεις να πας σε ΕΠΑΛ.αν εχεις τελειωσει τη β λυκειου και θελεις να πας ΕΠΑΛ πρεπει να την ξανακανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αν τελειωσεις την α λυκειου μπορεις να πας σε ΕΠΑΛ.αν εχεις τελειωσει τη β λυκειου και θελεις να πας ΕΠΑΛ πρεπει να την ξανακανεις.
Aυτο το ξερω ηδη.Απλα δν ξερω τι θα ισχυσει με το τεχνολογικο λυκειο γτ αν ειναι τοσο καλο οσο λενε σκεφτομαι να παω αν βρω κανενα επαγγελμα που μ αρεσει κι ας χασω μια χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CharCoqiz

Νεοφερμένος

Η CharCoqiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Και γω είμαι ΕΠΑΛ 2 λυκείου ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ και αρχικά ήθελα για ΑΣΤΙΦΥΛΑΚΩΝ και από αυτόν τον τομέα μπορούσα να το δηλώσω.Ήμουν ανάμεσα σε αυτό ή να πήγαινα ΕΠΑΛ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ που δεν είναι στην περιοχή μου και θα πήγαινα με το αστικό ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ και απο κει διατροφολογια που μαρέσει...αλλά είπα άστο κάθε μέρα αστικά και ιστορίες...αλλά στην μέση της χρονιάς προβληματίστηκα γιάτι άλλαξα γνώμη και δεν ήθελα αστιφυλάκων αλλά ούτε μάρεσε κάτι ιδιαίτερα από αυτά που είχε ο τομέας για να το κάνω και επάγγελμα..έτσι θα τελειώσω την 2 τάξη τώρα και του χρόνου ξανά 2...αλλά ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Και γω είμαι ΕΠΑΛ 2 λυκείου ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ και αρχικά ήθελα για ΑΣΤΙΦΥΛΑΚΩΝ και από αυτόν τον τομέα μπορούσα να το δηλώσω.Ήμουν ανάμεσα σε αυτό ή να πήγαινα ΕΠΑΛ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ που δεν είναι στην περιοχή μου και θα πήγαινα με το αστικό ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ και απο κει διατροφολογια που μαρέσει...αλλά είπα άστο κάθε μέρα αστικά και ιστορίες...αλλά στην μέση της χρονιάς προβληματίστηκα γιάτι άλλαξα γνώμη και δεν ήθελα αστιφυλάκων αλλά ούτε μάρεσε κάτι ιδιαίτερα από αυτά που είχε ο τομέας για να το κάνω και επάγγελμα..έτσι θα τελειώσω την 2 τάξη τώρα και του χρόνου ξανά 2...αλλά ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ :D

Kαι πολυ καλα θα κανεις.Εγω τομεα υγειας προνοιας ειμαι και μ αρεσει παρα πολυ.Θα ακολουθησω Νοσηλευτικη.Εχει ενδιαφεροντα μαθηματα και εχεις αρκετες επιλογες για σχολες.Και απο Υγειας προνοιας μπορεις να περασεις αστιφυλακων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παιδιά μην μπερδεύεστε ΤΕΕ ΕΠΑΛ και Τενχολογικά λύκεια κλπ κλπ είναι μόνο τίτλοι. Έχω την εντύπωση ότι με την αλλαγή αυτή επιχειρείται περισσότερο μία αλλαγή νοοτροπίας παρά προγράμματος (τα προγράμματα τους είναι πολύ καλά άσχετα αν δεν εφαρμόζονται σωστά λόγω ελαστικότητας). Μακάρι η τεχνολογική εκπαίδευση να πάρει την θέση που της αξίζει στην καθυστερημένη μας (τεχνολογικά) χώρα. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να το διεκδικήσουν οι μαθητές αυτό και να μην περνάει η νοοτροπία του στυλ "πάω στο τεχνολογικό επειδή είναι πιο εύκολο". Δεν είναι πιο εύκολο. Πιο εύκολο το κάναμε εμείς και γιαυτό πάμε κατά διαόλου... Επίσης νομίζω πως ο όρος Τεχνολογικό Λύκειο ταιριάζει περισσότερο στον σκοπό που θα έπρεπε να υπηρετεί το σχολείο. Τι θα πει επαγγελματικό λύκειο; και τι θα πει τεχνικό επαγγελματικό εκπαιδευτήριο.... Τρίχες κατσαρές. Σχολείο είναι, πρέπει να προωθεί την παιδεία και όχι την επαγγελματική κατάρτιση. Το τι θα επιλέξεις πρέπει να στο υπαγορεύει η θέληση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top