[Ηλεκτρολογία] Άδειες μετά από φοίτηση σε ΕΠΑΛ

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Περσι οταν πηρα το πτυχιο μου απο το λυκειο(Επαλ- ειδικοτητα ηλεκτρολογιας), πηγα στο τμημα βιομηχανιας του υπουργειου αναπτυξης να ρωτησω σχετικα με τις αδειες,
αφου πηρα ολα τα απαραιτητα χαρτια, ετοιμασα οτι χρειαζοταν και πηγα για να εκδοσω την αδεια ηλεκτροτεχνιτη,(ιουνιος 2011)
οταν ξαναπηγα στο τμημα βιομηχανιας με ενημερωσαν οτι το υπουργειο παιδειας παγωσε την διαδικασια αδειοδοτησης, καθοτι το νομικο πλαισιο ηταν παμπαλαιο και θα περνουσε νεος νομος στην αρχη του νεου ετους,
ξαναπηγα ξανα τον νοεμβρη και δεν μου ειπαν κατι καινουριο...
μηπως εχει μαθει καποιος κατι νεοτερο πανω σε αυτο το θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
οταν λες αδεια;αδεια ετσι ωστε να ασκεις το επαγγελμα;αυτο σημαινει και οτι εμεις θα χουμε προβλημα στο να παρουμε το πτυχιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μιλαμε παντα για αδειες που δικαιουσαι ανευ εξετασεων βασει πτυχιου
Αλλο αδεια, αλλο πτυχιο, η αδεια προυποθετει το πτυχιο που παιρνεις κανονικα τελειωνοντας απο το σχολειο.
Οι αδειες βοηθου ηλεκτροτεχνιτη (μεχρι προσφατα) ηταν 6 και ηταν οι εξης
ειδικοτητα Σταθμων/υποσταθμων
-//- Εναεριων δικτυων
-//- υπογειων δικτυων
-//- ανελκυστηρων
-//- φωτισμου
-//- κινησεως

συν την αδεια που δικαιουσαι ως βοηθος τεχνικου αεριων καυσιμων

αυτα ηταν μεχρι προσφατα
Εσυ που εισαι νοσηλευτης(σωστα δε θυμαμαι ετσι; ;)) δεν εχεις προβλημα...
εμεις ειχαμε το μεγαλο προβλημα (ηλεκτρολογοι) που λογω διαφορων λογων(δεν υπαρχει λογος να τους αναλυσουμε τωρα)
τα επαγγελματικα μας δικαιωματα χορηγουνταν βασει βασιλικων διαταγματων του 1930.....
οποτε καποιοι θα επεφταν πανω στη λουμπα της αλλαγης (κι ετυχε να ειμαι εγω σε αυτους που την πατησαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγινε αναφορα στο μνημονιο σχετικα με τις αδειες των ηλεκτρολογων.... :confused:

Εφαρµογή το υ Ν. 3982 /201 1 περί απλοποίησης της αδειοδότησης τεχνικών
επαγγελµατικών και µεταποιητικών δραστηριοτήτων και επιχειρηµατικών πάρκων και άλλες διατάξεις
Η Κυβέρνηση:
......
• Εκδίδει Προεδρικά ∆ιατάγµατα για τις προϋποθέσεις έκδοσης άδειας τεχνικών
βιοµηχανίας, υδραυλικών, τεχνικών υγρών και αερίων καυσίµων, ψυκτικών και
χειριστών µηχανηµάτων στις κατασκευές, όπως προβλέπει το άρθρο 4, παρ.4, του Ν.
3982/2011. [Μάρτιος του 2012]
Εκδίδει Προεδρικά ∆ιατάγµατα για τις προϋποθέσεις έκδοσης άδειας ηλεκτρολόγων,
όπως προβλέπει το άρθρο 4, παρ.4, του Ν. 3982/2011
. [Μάιος του 2012]

πηγη https://www.tovima.gr/files/1/2012/02/10/ellhnikomhmonio.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ναι! μπορεσα και εβγαλα κανονικα και τις εξι αδειες!

επιτελους!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimikosto

Νεοφερμένος

Ο dimikosto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φίλε καλησπέρα και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με της άδειες του ηλεκτρολόγου (επαλ) και σήμερα που πήγα για μια ακόμα φορά έφυγα γιατί δεν έχει έρθει ακόμα η εγκύκλιος, μήπως δεν την έστειλαν ακόμα στο αρμόδιο γραφείο στην χιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
για επαλ εχει παει η εγκυκλιος, εβγαλα αδειες στις 14 του μηνα στο τμημα βιομηχανιας της περιφερειας νοτιου αιγαιου....
οι αδειες των επας ειναι δυστυχως ακομα στον αερα....

αν θες λεπτομερειες πες, για να σου πω με πμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimikosto

Νεοφερμένος

Ο dimikosto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μαλών δεν έχουν ενημερωθεί όλες οι νομαρχίες, και εγώ απόφοιτος από τα επαλ είμαι αλλά εδώ στην χιο μέχρι και σήμερα που ρώτησα περιμένουν την εγκύκλιο.Αν μπορείς δώσε καμια πληροφορία. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orlandovasili

Νεοφερμένος

Ο orlandovasili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω τελειώσει ΕΠΑΣ ηλεκτρολογίας το 2009, ενώ στην νομαρχία δίνουν τις άδειες για τα ΕΠΑΛ (6 άδειες) τίποτα δεν έχει γίνει για εμάς. Σκέφτομαι να κινηθώ νομικά, όσοι ομοιοπαθείς ενδιαφέρονται να επικοινωνήσουν μαζί μου. Είμαστε πολλοί οι απόφοιτοι, ίσως πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτήν την ξεφτίλα τους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
απίστευτο κι όμως αληθινό!

έπειτα από 78 ολόκληρα χρόνια, η νομοθέτηση δικαιωμάτων για τους απόφοιτους ΕΠΑΛ είναι γεγονός

https://sek-alexandrias.blogspot.gr/2012/11/blog-post_9584.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varasotis

Νεοφερμένος

Ο varasotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τελικα παιδια, μηπως γνωριζει καποιος τα δικαιολογητικα για τις εξι αδειες, αφου εχει αποφοιτησει καποιος απο επαλ η που πρεπει να απευθυνθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varasotis

Νεοφερμένος

Ο varasotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλημερα!!! λοιπον πηρα τηλεφωνο εχτες και ρωτησα τι χρειαζεται....πιστο φωτο αντιγραφο του πτυχιου και της ταυτοτητας(γινεται στα κεπ) μια δηλωση την οποια θα την κανετε εκει οταν θα πατε τα χαρτια και ενα παραβολο μου ειπανε 17ευρω στην αγροτικη-πειραιως....αυτο το παραβολο ισχυει? γνωριζει κανεις? και τις αδειες οταν θα εγκριθουν τις πληρωνεις για να τις παρεις? γιατι κατι τετοια ακουσα.....α!! οι αδειες ειναι συνολικα 7 εαν εισαι πανω απο 21 και παντα μιλαω για ηλεκτρολογους αποφοιτους επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
ενα καλο αρθρο που εξησει τις αδεις θα βρειτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τα επαγγελματικα δικαιωμτα θα τα βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top