Το Νέο(;) Λύκειο

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Οι πανελλαδικές καλώς δεν καταργούνται, διότι είναι το μόνο αδιάβλητο μέσο εξέτασης. Δεν πρόκειται να καταργηθούν βέβαια, γιατί πρακτικές εναλλακτικές δεν υπάρχουν ή δεν είναι δυνατό να εφαρμοστούν. Όποιος έχει έστω και ελάχιστη επαφή με την πραγματικότητα ξέρει ότι οι πανελλήνιες δεν γίνεται να καταργηθούν. Ο σύριζα βέβαια έπρεπε να κερδίσει ψήφους από απελπισμένους γονείς.
Ο προφορικός βαθμός δεν θεωρώ σωστό να προσμετράται, γιατί είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Τζάμπα μόρια για κάποιους, χαμένα για κάποιους που πέφτουν σε δύστροπους καθηγητές. Τουλάχιστον είναι σε μικρό ποσοστό.
Οι βαθμοί της Α και Β Λυκείου θεωρώ σωστό να προσμετρούνται μόνο με τράπεζα θεμάτων ή πανελλήνιες και σε εκείνες τις τάξεις. Αλλιώς πέφτουμε πάλι στο θέμα του υποκειμενικού. Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να μην μετράνε καθόλου αυτοί οι βαθμοί, απλά η ύλη των προηγούμενων τάξεων θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη για τις πανελλήνιες της Γ. Επιτείνεται χωρίς λόγο η τρέλα των εξετάσεων (που παρεμπιπτόντως παρατηρείται μόνο στην Ελλάδα...:whistle:) και στις προηγούμενες τάξεις.

Εν κατακλείδι, αλλαγές χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου για να αποδείξει η κυβέρνηση ότι έκανε και κανένα σπουδαίο έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να καταργηθούν οι πανελλήνιες. Και ευτυχώς δηλαδή, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο σύστημα που να εφαρμοστεί και να λειτουργήσει με τρόπο αδιάβλητο και αντικειμενικό, όπως οι πανελλαδικές.

Το γεγονός ότι οι υποψήφιοι θα εξετάζονται και σε μη συναφή με την κατεύθυνση αντικείμενα δεν ξέρω αν είναι σωστή σκέψη ή κάτι περιττό. Από τη μία, είναι αλήθεια πως θα διασφαλίζεται η γενική παιδεία των μαθητών, αλλά από την άλλη, τα μαθήματα αυτά διδάσκονται στους μαθητές έτσι και αλλιώς, και άρα θα έπρεπε να παρέχεται μέσω αυτών γενική παιδεία στους μαθητές, άσχετα με το αν εξετάζονται πανελλαδικά ή όχι. Το πρόβλημα λοιπόν, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί διαφορετικά. Τα μαθήματα γενικής παιδείας πρέπει να γίνουν ελκυστικότερα, και η ύλη να περιοριστεί σε πράγματα καθημερινά, τα οποία ο καθένας θα μπορεί να βρεί χρήσιμα. Και σίγουρα ευθύνεται και η "μανία" με τις εξετάσεις, που κάθε μη πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα καθίσταται αυτόματα και άχρηστο.

Η σκέψη να θέτουν και τα πανεπιστημιακά τμήματα κριτήρια εισαγωγής είναι σωστή. Δεν μπορεί να μπαίνεις μαθηματικό με 9 στα μαθηματικά, μόνο και μόνο γιατί έγραψες καλά έκθεση, ή χημεία.

Και αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γεγονός ότι τα μαθήματα επιλογής περιορίζονται σε ένα, δίωρο μάθημα που κανείς δεν του δίνει σημασία. Το σχολείο θα ήταν πολύ ελκυστικότερο εάν μπορούσες να διαλέξεις τα περισσότερα μαθήματα που θα διδαχθείς. Και σίγουρα οι δύο, ή τρεις κατευθύνσεις είναι λίγες. Υπάρχουν τομείς και ενδιαφέροντα που δεν καλύπτονται καθόλου, πχ. τέχνες/πολιτισμός, αθλητισμός, ξένες γλώσσες και επικοινωνία κλπ.

Για την προσμέτρηση των βαθμολογιών των προηγούμενων ετών δεν ξέρω τί να σκεφτώ. Μάλλον είναι ανούσια προσθήκη, αφού η βαθμολόγηση γίνεται με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια. Αλλά από την άλλη διασφαλίζεται το γεγονός πως οι υποψήφιοι θα έχουν ισχυρές βάσεις στην ύλη προηγούμενων ετών.

Σιγά τις αλλαγές, δεν δίνεται λύση σε κανένα από τα σημαντικά προβλήματα της εκπαίδευσης στη χώρα. Απλά ήθελαν να εφραμόσουν και αυτοί με τη σειρά τους μια εκπαιδευτική "μεταρρύθμιση", όπως και οι προγούμενες κυβερνήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σε εμάς για του χρόνου που δίνουμε,θα ισχύσει καμια αλλαγή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Σε εμάς για του χρόνου που δίνουμε,θα ισχύσει καμια αλλαγή???

Θα ισχύσει για αυτούς που φέτος θα πάνε πρώτη λυκείου, και θα δώσουν το 2020. Όχι για μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει όπως απλοϊκά το έχω στο μυαλό μου είναι να υπάρχει ένα ενιαίο σχολικό σύστημα χωρίς καθόλου εξετάσεις, στο τέλος του οποίου (Γ Λυκείου) οι μαθητές θα εξετάζονται σε πανελλαδικό επίπεδο (σε βασικά μαθήματα και μαθήματα ειδίκευσης και σε ύλη από όλες τις τάξεις) για την απόκτηση του απολυτηρίου. Και με βάση αυτό να βγαίνουν στην αγορά και να καλούνται οι σχολές να καθορίσουν τα κριτήρια εισαγωγής (βάση, συντελεστές, εργασίες κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πάλι καλά...μπορει το τωρινό σύστημα να έχει τις αδυναμίες του αλλα είναι μακράν το καλύτερο σύστημα που έχει εφαρμοστεί στο ελληνικό λύκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μέχρι τότε θα έχει αλλάξει η κυβέρνηση και συνεπώς το σύστημα των εξετάσεων κλασσικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε εμάς για του χρόνου που δίνουμε,θα ισχύσει καμια αλλαγή???
Αλλαγές θα υπάρξουν, όπως κατάργηση του 4ου πεδίου. Όμως, οι αλλαγές που αναφέρονται στα άρθρα αφορούν την γενιά μου και μετά, οι οποίες ενδέχεται φυσικά να ασκήσουν κάποια επιρροή και στις προηγούμενες γενιές (π.χ. αλλαγές στα τμήματα).

Επίσης βρήκα αυτό το pdf για την εισαγωγή σε παν/μια σε διάφορες χώρες:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Και εσύ το 20 θα δώσεις, ε;
Μου ξινίζει το γεγονός ότι θα πρέπει πχ εγώ που δεν τα πάω καλά με τη φυσική να εξεταστώ και σε αυτή. Αν κάποιος θέλει ρε παιδί μου κάτι τελείως αντίθετο, έχει μεν την ευκαιρία να μορφωθεί σφαιρικά, μπορεί όμως να μην καταφέρει να εισαχθεί στη σχολή εξαιτίας ενός εκ διαμέτρου αντίθετου μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εσύ το 20 θα δώσεις, ε;
Μου ξινίζει το γεγονός ότι θα πρέπει πχ εγώ που δεν τα πάω καλά με τη φυσική να εξεταστώ και σε αυτή. Αν κάποιος θέλει ρε παιδί μου κάτι τελείως αντίθετο, έχει μεν την ευκαιρία να μορφωθεί σφαιρικά, μπορεί όμως να μην καταφέρει να εισαχθεί στη σχολή εξαιτίας ενός εκ διαμέτρου αντίθετου μαθήματος.
Εμένα με ξινίζει πιο πολύ το ενδεχόμενο της προσμέτρησης των βαθμών των τριών τάξεων, που το 50% μετράνε οι εξετάσεις και ο χρόνος για διάβασμα θα είναι το πολύ ένα απόγευμα.
:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ασ' τα να πάνε. Ασε που φέτος θα γαμηθώ στα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με μια πρώτη ματιά, το (1) θετικό, αλλά δεν αρκεί η επέκταση, πρέπει να στηριχθεί η οικογένεια που υπολόγιζε το παιδί της θα σταματήσει στο Γυμνάσιο. Στο (2) δε γίνεται λόγος για την πλατφόρμα που θα κάνει αυτές τις διαδικασίες, δυσεφάρμοστο. Τα (3) (4) (7) (8 ) είναι στη σωστή κατεύθυνση. Το (5) και το (6) είναι ο αχταρμάς ο ίδιος. Αρκετά πολύπλοκο σύστημα, υπάρχει σίγουρα θέμα με το αδιάβλητο και η όλη χρονιά της Γ' Λυκείου επιβαρύνεται πολύ γραφειοκρατικά.

Το σύστημα εισαγωγής πρέπει να είναι αδιάβλητο (άρα να υπάρχουν πανελλαδικές και όχι ενδοσχολικές διαδικασίες) και ταυτόχρονα να είναι ένα σύστημα φιλικό στο μαθητή και όχι να τον εξοντώνει. Ο συνδυασμός αυτός κατά τη γνώμη μου μπορεί να γίνει μόνο αν καταργηθούν οι βαθμοί στο Λύκειο (και γενικά) έναντι ενός portfolio και αν θεσπιστούν Πανελλαδικές για το Απολυτήριο. Αυτό που προτείνεται δεν πρόκειται να περπατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Το σύστημα που θα εφαρμοστεί την ερχόμενη σχολική χρονιά παρουσιάζεται 29 Αυγούστου! Τέρας οργάνωσης το υπουργείο! (noooot)

Η υποχρεωτική εκπαίδευση επιμηκύνεται τρία χρόνια ακόμη. Θετικό, και αυτονόητο. Οι απαιτήσεις της αγοράς και της κοινωνίας είναι αυξημένες, και σαφώς το απολυτήριο λυκείου ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτές από το απολυτήριο γυμνασίου. Αν και έχω τις αμφιβολίες μου για το σκοπό του μέτρου αυτού. Οι μαθητές που υπολόγιζαν πως θα σταματήσουν, θα πάνε κυρίως στα ΕΠΑΛ, γιατί θεωρούνται "ευκολότερα", και για "κακούς" μαθητές (δεν τα λέω εγώ αυτά, η γενική αντίληψη είναι), και έτσι το ποσοστό των μαθητών της τεχνικής-επαγγελματικής εκπαίδευσης επί του συνόλου των μαθητών θα αυξηθεί.

Η πολυκλαδικότητα, θα ήταν πολύ πιο εύκολα υλοποιήσιμη εάν εφαρμοζόταν ένα σχέδιο σαν αυτό των Ενιαίων Πολυκλαδικών Λυκείων (που οι περισσότεροι άλλωστε μιλούν για θετικά αποτελέσματα), κατά το οποίο τα γενικά λύκεια και τα ΕΠΑΛ θα συγχωνεύονταν, με κοινό πρόγραμμα, με στοιχεία τόσο από τη γενική, όσο και από την τεχνική εκπαίδευση. Άλλος ένας τρόπος να σπρώξεις τους μαθητές στην επαγγελματική εκπαίδευση, και πιο αποτελεσματικός, κατά τη γνώμη μου. Το συγκεκριμένο σχέδιο είτε θα μείνει στα λόγια, είτε θα (υπο)λειτουργήσει μια χρονιά και μετά θα ξεχαστεί.

Εντάξει, το 3 και το 4 θετικά είναι, όμως πώς θα αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας ενός μαθήματος που τώρα είναι δίωρο πχ; Εννοώ, έχει γραφτεί ένα βιβλίο με βάση μια άλφα ύλη, η οποία είναι σχεδιασμένη για δύο ώρες την εβδομάδα. Σιγά μη γραφτούν καινούρια βιβλία. Πώς θα υλοποιηθεί το σχέδιο αυτό; Και μάλιστα ξεκινώντας από την πρώτη τάξη σε 13 ημέρες; (edit: στην πρώτη λυκείου δε θα αλλάξει τίποτα)

Το 5 δε χρειάζεται, και για το 6 δεν είμαι σίγουρος, αν και δεν μου πολυαρέσει. Ομαδοποιούνται πολλά μαθήματα που δε θα έπρεπε (πχ Χημεία-Βιολογία). Νομίζω ο τωρινός συνδυασμός μαθημάτων είναι μια χαρά, ίσως με μικρές αλλαγές. Τη διπλή εξεταστική δοκιμασία με τον τρόπο που θα εφαρμοστεί τη βλέπω με καλό μάτι, αφού οι πανελλαδικές του Ιανουαρίου θα λειτουργούν μόνο ως μπόνους, και θα αποδραματοποιηθεί η διαδικασία, όπως αναφέρεται. Ίσως βέβαια ενισχύσει τα ήδη ενισχυμένα φροντιστήρια.

Το 7 και το 8 είναι προφανώς θετικές εξελίξεις, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το πώς, και το κατά πόσο θα ληφθούν μέτρα προς αυτήν την κατεύθυνση από την ηγεσία του υπουργείου.

Συνολικά, δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ περίπλοκο χωρίς λόγο. Μένει να το δούμε στην πράξη-εάν τελικά προλάβει να εφαρμοστεί στο σύνολό του, και δεν το καταργήσει η επόμενη κυβέρνηση όπως το λύκειο του Αρβανιτόπουλου.

Και τέλος:
Θυμάμαι που μας κορόιδευαν τα γυμνασιάκια για το γεγονός πως εξεταζόμαστε σε 17-18 μαθήματα ενδοσχολικά, και αυτοί σε 4.
Τώρα, θα δίνουν διπλές πανελλαδικές.
:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:
:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να διευκρινήσουμε πως η Α Λυκείου παραμένει ως έχει χωρίς αλλαγές σε ώρες και μαθήματα, γι' αυτό και δεν έχει ουσιαστική επίδραση το σχέδιο εφαρμοζόμενο από φέτος. Όσο για την αύξηση των ωρών, ακόμα και με αυτή την ύλη μπορεί να γίνει η δουλειά που δε γινόταν μέχρι τώρα και πήγαινε στα φροντιστήρια. Είναι καλό μέτρο. Μένει όμως να δούμε αν όλο αυτό θα οδηγήσει εκπαιδευτικούς στην έξοδο ως πλεονάζον προσωπικό. Εκεί υπάρχει κίνδυνος.

Όσον αφορά το σύστημα εισαγωγής και την παραπαιδεία, μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν εφόσον έχουμε διαγωνιστική διαδικασία για την είσοδο στα ΑΕΙ (και δύσκολα θα έχουμε σύντομα αύξηση των θέσεων, κατάργηση βαθμών ή άλλων εξετάσεων που θα βοηθούσαν). Αυτό που θα μπορούσε να αμβλύνει το πρόβλημα είναι η ενισχυτική διδασκαλία στο σχολείο και οι περισσότερες ώρες για κάθε μάθημα που μάλλον θα γίνουν, η επέκταση του ολοήμερου αλλά και μια άλλη πρόταση που είχε πέσει στο τραπέζι, να πριμοδοτούνται οι πρώτες επιλογές του μηχανογραφικού με μόρια.

Υ.Γ. Επειδή είδα να παίζει πολύ το θέμα με την συγχώνευση Χημείας-Βιολογίας, αν δεν το έχει επιβεβαιώσει το Υπουργείο, θεωρώ ότι είναι "λάθος" ανάγνωση των δημοσιογράφων για να δημιουργήσουν ντε και καλά "θέμα". Δεν βλέπω να τίθεται τέτοιο θέμα στο σχέδιο, ενδεικτικά είναι τα ονόματα που αναφέρονται στις καρτέλες, θα τα καθορίσει το ΙΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγήκε και ανακοίνωση του Υπουργείου που ξεκαθαρίζει ότι δεν ενοποιείται η Χημεία με τη Βιολογία: https://www.esos.gr/arthra/52589/dieykriniseis-gia-mathima-tis-himeias-kai-tis-viologias
Οι δημοσιογραφάρες μπερδεύτηκαν μάλλον από ένα slash :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Θα ήταν πολύ μεγάλη μαλακία, ούτε το υπουργείο παιδείας δε θα μπορούσε να κάνει τέτοια πατάτα :P

Πάντως είμαι περίεργος να δω πώς θα καταφέρουν να μειώσουν τα γνωστικά αντικείμενα από 16-18 δίωρα σε 8-10 τετράωρα/εξάωρα, θα αναγκαστούν να συγχωνεύσουν αρκετά μαθήματα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top