Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Έστω και έτσι, αλλιώς είναι να τελειώσεις σε ένα ιδιωτικό Λύκειο και αλλιώς σε ένα δημόσιο, ΌΧΙ στο θέμα τις εκπαίδευσης, διότι τα ίδια πράγματα μαθαίνεις αν είναι καλός ο καθηγητής και είτε σε σχολείο είτε σε φροντιστήριο, επιπλέον μαθήματα θα κάνεις. Οπότε ειτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, τα ίδια θα μάθεις. ΑΛΛΑ, τα παιδιά στις ηλικίες που πηγαίνουν στο Λυκειο, ειναι περισσοτερο στην τρελα τους, απο οτι στο Γυμνασιο, και μπορει ενα παιδια να παρασυρθει, κοπανες, τσιγαρα, ειτε να παρει σχολικο εκφοβισμο σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε ενα ιδιωτικο. Γιατι στο ιδιωτικο πληρωνονται και με το που θα λυψει την πρωτη ωρα το παιδι θα ειδοποιησουν. Δεν λεω οτι αν πας ιδιωτικο, σωθηκες, αλλα τουλαχιστον στο ωραριο του σχολειου θα ειναι περισσοτερο ελεγχομενο το παιδι, και δεν θα κινδυνευει τοσο!

Ως απόφοιτη ιδιωτικού σχολείου να σε ενημερώσω ότι αυτό που λες δεν ισχύει και τόσο.....Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και κανένα ιδιωτικό δεν μπορεί να τον "σώσει".Υπάρχουν όλα τα είδη παιδιών σε όλα τα σχολεία ιδιωτικά ή μη.Στο μόνο που σε βοηθάει το ιδιωτικό είναι ότι δεν υπάρχουν καταλήψεις και το κυριότερο κάνεις μάθημα ....δεν υπάρχει ο χαβαλές που γίνετε στα δημόσια .Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές στα Δημόσια...Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάει κανείς ιδιωτικό σχολείο.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
τα καλυτερα ομως απο το σχολειο ειναι ο χαβαλες στις καταληψεις
το καλύτερο??
Οι εμπιριες μου σε εμένα στις κατσλήψεις ήταν τραμπουκισμοι και τέτοια.
Όταν ημασταν γυμνασιου μας τραβουσαν να μας βάλουν μέσα (μας εβάζαν με πολύ βιαιο τρόπο) σε 1 φίλο μου τον τραβούσαν 5-6 παιδιά της γ γυμνασίου επειδη δεν ήθελε να μπει.
Απειλές,εκφοβισμοι,ξύλο.
Αυτό εσύ το θεωρείς χαβαλέ εγώ το θεωρώ βλακεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
το καλύτερο??
Οι εμπιριες μου σε εμένα στις κατσλήψεις ήταν τραμπουκισμοι και τέτοια.
Όταν ημασταν γυμνασιου μας τραβουσαν να μας βάλουν μέσα (μας εβάζαν με πολύ βιαιο τρόπο) σε 1 φίλο μου τον τραβούσαν 5-6 παιδιά της γ γυμνασίου επειδη δεν ήθελε να μπει.
Απειλές,εκφοβισμοι,ξύλο.
Αυτό εσύ το θεωρείς χαβαλέ εγώ το θεωρώ βλακεία
Και στο Γυμν και Λυκειο της περιοχης μου εχουν συμβει πολλα τετοια! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
... τα παιδιά στις ηλικίες που πηγαίνουν στο Λυκειο, ειναι περισσοτερο στην τρελα τους, απο οτι στο Γυμνασιο, και μπορει ενα παιδια να παρασυρθει, κοπανες, τσιγαρα, ειτε να παρει σχολικο εκφοβισμο σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε ενα ιδιωτικο. Γιατι στο ιδιωτικο πληρωνονται και με το που θα λυψει την πρωτη ωρα το παιδι θα ειδοποιησουν. Δεν λεω οτι αν πας ιδιωτικο, σωθηκες, αλλα τουλαχιστον στο ωραριο του σχολειου θα ειναι περισσοτερο ελεγχομενο το παιδι, και δεν θα κινδυνευει τοσο!
Μην έχεις αυταπάτες. Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά (ακόμα και στα μουράτα) τα ίδια συμβαίνουν. Επίσης, το σχολείο δεν είναι μόνο γνώση, είναι και ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Η κοινωνία που θα γνωρίσει το παιδί στο ιδιωτικό δεν θα είναι η αληθινή, αλλά αυτή που θα του επιτρέπουν τα τείχη των διδάκτρων να βλέπει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μην έχεις αυταπάτες. Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά (ακόμα και στα μουράτα) τα ίδια συμβαίνουν. Επίσης, το σχολείο δεν είναι μόνο γνώση, είναι και ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Η κοινωνία που θα γνωρίσει το παιδί στο ιδιωτικό δεν θα είναι η αληθινή, αλλά αυτή που θα του επιτρέπουν τα τείχη των διδάκτρων να βλέπει.

Δικια σου γνωμη, προτιμω στο Λυκειο να εχω αυταπατες, παρα να συνεχισω το δημοσιο της γειτονιας μου που ειναι μαυρα χαλια οπως και το Γυμνασιο, με εκφοβισμο, ξυλο, κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ως απόφοιτη ιδιωτικού σχολείου να σε ενημερώσω ότι αυτό που λες δεν ισχύει και τόσο.....Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και κανένα ιδιωτικό δεν μπορεί να τον "σώσει".Υπάρχουν όλα τα είδη παιδιών σε όλα τα σχολεία ιδιωτικά ή μη.Στο μόνο που σε βοηθάει το ιδιωτικό είναι ότι δεν υπάρχουν καταλήψεις και το κυριότερο κάνεις μάθημα ....δεν υπάρχει ο χαβαλές που γίνετε στα δημόσια .Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές στα Δημόσια...Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάει κανείς ιδιωτικό σχολείο.....:hmm:

Ναι, αλλα ενα ιδιωτικο, το ποιο το διοικει ενας Μητροπολιτης και σχεδον ολο το Γυμνασιο εχει 50 παιδια, δεν ειναι σαν ολα τα ιδιωτικα!
Το ξερω οτι γινεται χαβαλες στα Δημοσια, απλα και εγω δε νιωθω τοσο ολοκληρωμενη, πως να στο πω, οταν εισαι το μοναδικο ατομο, που διαβαζει Βιβλια στον ελευεθερο χρονο του αντι να βγαινει συνεχως εξω για καφε, οταν το αγαπημενο σου μαθημα ειναι τα Θρσηεκυτικα και η Λογοτεχνια, οταν αηδιαζεις ακουγοντας ατομα που ξερεις απο το δημοτικο να κανουν εξευτελυστικα πραγματα, νομιζω οτι θα προτιμησεις να πας σε ενα Ιδιωτικο σαν αυτο που σου ειπα. Και ειδικα στο θεμα με τις καταληψεις και τα συνεχει κενα, εχω τρομερα κενα στα μαθηματικα και τα αρχαια, και ενα ιδιωτικο θα με βοηθησει αρκετα να τα καλυψω αυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι, αλλα ενα ιδιωτικο, το ποιο το διοικει ενας Μητροπολιτης και σχεδον ολο το Γυμνασιο εχει 50 παιδια, δεν ειναι σαν ολα τα ιδιωτικα!
Το ξερω οτι γινεται χαβαλες στα Δημοσια, απλα και εγω δε νιωθω τοσο ολοκληρωμενη, πως να στο πω, οταν εισαι το μοναδικο ατομο, που διαβαζει Βιβλια στον ελευεθερο χρονο του αντι να βγαινει συνεχως εξω για καφε, οταν το αγαπημενο σου μαθημα ειναι τα Θρσηεκυτικα και η Λογοτεχνια, οταν αηδιαζεις ακουγοντας ατομα που ξερεις απο το δημοτικο να κανουν εξευτελυστικα πραγματα, νομιζω οτι θα προτιμησεις να πας σε ενα Ιδιωτικο σαν αυτο που σου ειπα. Και ειδικα στο θεμα με τις καταληψεις και τα συνεχει κενα, εχω τρομερα κενα στα μαθηματικα και τα αρχαια, και ενα ιδιωτικο θα με βοηθησει αρκετα να τα καλυψω αυτα. :)

Το εννοείς ότι τα θρησκευτικά είναι το αγαπημένο σου μάθημα????:confused:
Τα ιδιωτικά είναι ακριβά και δεν αξίζουν τόσο τα λεφτά που ζητάνε θεωρώ είναι προτιμότερο να πας φροντιστήριο για να καλύψεις τα κενά στα αρχαία και τα μαθηματικά που λες.Αν έχεις τη δυνατότητα και για τα 2 καλώς αλλά αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε δημόσιο και φροντιστήριο ή ιδιωτικό και τίποτα άλλο νομίζω είναι πιο καλό το δημόσιο και φροντιστήριο,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, αλλα ενα ιδιωτικο, το ποιο το διοικει ενας Μητροπολιτης και σχεδον ολο το Γυμνασιο εχει 50 παιδια, δεν ειναι σαν ολα τα ιδιωτικα!
:)

Yeah, it's probably worse και 100 χρόνια πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το εννοείς ότι τα θρησκευτικά είναι το αγαπημένο σου μάθημα????:confused:
Τα ιδιωτικά είναι ακριβά και δεν αξίζουν τόσο τα λεφτά που ζητάνε θεωρώ είναι προτιμότερο να πας φροντιστήριο για να καλύψεις τα κενά στα αρχαία και τα μαθηματικά που λες.Αν έχεις τη δυνατότητα και για τα 2 καλώς αλλά αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε δημόσιο και φροντιστήριο ή ιδιωτικό και τίποτα άλλο νομίζω είναι πιο καλό το δημόσιο και φροντιστήριο,,,

Δηαλαδη λες καλυτερα δημοσιο και φροντιστηριο ή ιδιαιτερα; Δεν υπαρχει περιπτωση αν πας ιδιωτικο να κανεις εκει επιπλεον διδασκαλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δηαλαδη λες καλυτερα δημοσιο και φροντιστηριο ή ιδιαιτερα; Δεν υπαρχει περιπτωση αν πας ιδιωτικο να κανεις εκει επιπλεον διδασκαλια;

Για εμένα ναι είναι 1000 φορές προτιμότερο να πας φροντιστήριο.Εγώ προσωπικά το έχω μετανιώσει που πήγα ιδιωτικό.....Καλύτερα να πήγαινα σε δημόσιο και να έκανα φροντιστήριο και ιδιαίτερα.Πίστεψε με το ιδιωτικό μόνο το όνομα έχει .Όταν πήγαινα εγώ υπήρχε επιπλέον διδασκαλία αν και έχω την εντύπωση ότι βγήκε νόμος που την απαγόρεψαν(αν και δεν είμαι σίγουρη ψάξτο λίγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Για εμένα ναι είναι 1000 φορές προτιμότερο να πας φροντιστήριο.Εγώ προσωπικά το έχω μετανιώσει που πήγα ιδιωτικό.....Καλύτερα να πήγαινα σε δημόσιο και να έκανα φροντιστήριο και ιδιαίτερα.Πίστεψε με το ιδιωτικό μόνο το όνομα έχει .Όταν πήγαινα εγώ υπήρχε επιπλέον διδασκαλία αν και έχω την εντύπωση ότι βγήκε νόμος που την απαγόρεψαν(αν και δεν είμαι σίγουρη ψάξτο λίγο)
Και με την επιπλεον διδασκαλια, εμεινες ικανοποιημενη ή χρειαστηκες και εξωσχολικη βοηθεια?
Στο σχολειο που εχει ρωτησει ο Πατερας μου εχει επιπλεον διδασκαλια, σε αρκετα μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Στα ιδιωτικα πρεπει να ειναι καλοι οι καθηγητες αλλιως υπαρχει και η δαμοκλειος σπαθη της απολυσης. Στα δημοσια επειδη νιωθουν σιγουρια δεν καταβαλουν ιδιαιτερες προσπαθειες. Ξερουν οτι κανεις δε θα τους κουνησει απο την καρεκλα. Ειναι λιγο καρεκλοκενταυροι εν ολιγοις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Φταίνε μόνο οι Έλληνες καθηγητές που δεν ανησυχούν μήπως χάσουν την θέση τους ή φταίνε και οι Έλληνες μαθητές που δεν τους αφήνουν να κάνουν μάθημα μόνο και μόνο επειδή οι γονείς τους πληρώνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα ;;;
Κλασσική ελληνική κουραδοπαραδοση εν ολίγοις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στα ιδιωτικα πρεπει να ειναι καλοι οι καθηγητες αλλιως υπαρχει και η δαμοκλειος σπαθη της απολυσης. Στα δημοσια επειδη νιωθουν σιγουρια δεν καταβαλουν ιδιαιτερες προσπαθειες. Ξερουν οτι κανεις δε θα τους κουνησει απο την καρεκλα. Ειναι λιγο καρεκλοκενταυροι εν ολιγοις...

Κάτσε ρε συ Ινστάντ. Υπάρχει ένας φιλόλογος στο σχολείο που είμαι ο οποίος παρά τον περιορισμένο χρόνο εξ αιτίας των πολλών ωρών που χάνονται στα δημόσια σχολεία έχει καταφέρει το ακατόρθωτο ο άνθρωπος. Και παρουσιάσεις κάνει, και παιχνίδι ρόλων, και ταινίες και κριτική σκέψη και λογοτεχνία στο μάθημα της ιστορίας και σύνδεση με την επικαιρότητα στα θέματα της έκθεσης και προετοίμασε και ολόκληρη θεωρητική για πανελλήνιες σε αρχαία και ιστοριία και τα παιδιά δεν πήγαν ούτε μια ώρα στα ωραία φροντιστήρια!

Ξέρεις πόσοι αξιόλογοι καθηγητές υπάρχουν; Δεν ξέρω εσύ τι γνώρισες. Τους αδικείς όμως.
Όταν όμως επειδή δεν πληρώνεις τα χιλιάρικα στο δημόσιο και σκίζεις τα βιβλία, μουτζουρώνεις τα θρανία και τον γράφεις έναν τόσο καλό καθηγητή δικό σου είναι το πρόβλημα.
Όταν η παραπαιδεία έχει κυρίαρχο ρόλο και τα παιδιά σε γράφουν εσύ τι θα κάνεις; Θα τα πεις 1,2,3 φορές θα βαρεθείς να μιλάς στον τοίχο.''Θα τα ακούσουν στο φροντιστήριο΄'' θα πεις.
Μα δεν αρκεί ένα φροντιστήριο.
Ρώτα τι γίνεται στα γενικής παιδείας.

Φταίει και το υπουργείο βέβαια και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Σε περίοδο που οι Έλληνες λένε πως μαστίζονται από οικονομική κρίση στάζουν τα χιλιάρικα στο φροντιστήριο.
Συν ότι ο έλληνας μαθητής τρώει την μέρα του στα θρανία. Θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί το δημόσιο σχολείο και το απόγευμα να είναι σπίτι του και να διαβάζει και να μην κάνει 4-5 ώρες παραπάνω.

Το σύστημα οι μαθητές και οι καθηγητές το ορίζουν.
Δεν θέλουν οι μαθητές μια; Ωραία αφού δεν θέλουν δεν υπάρχει θέμα...

Όταν βγαίνεις από την Γ γυμνασίου και έχεις διδαχτεί 2 γλώσσες και δεν έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου εξ αιτίας των βιβλίων και της νοοτροπίας ότι η ώρα των αγγλικών/γερμανικών/γαλλικών είναι η ΄''ώρα της λούφας και του παιδιού'' ποιος φταίει;
Εγώ όλη τη καλή διάθεση θα είχα πάντως να βοηθήσω.
Γιατί και εγώ Β2 με το σχολείο πήρα. Αλλά εμεταλλεύτηκα τις διδατικές ώρες καταλλήλως. Ούτε φροντιστήρια πήγα ούτε τίποτα. Υπερήρωας;
Θα έλεγα απλά ότι σκέφτηκα μερικά πράγματα.
Αν εσύ που φοιτάς σε αυτό το σχολείο δεν το σέβεσε και δεν προσπαθείς, τότε εσύ το καταδικάζεις, όχι οι καθηγητές.
Θλίβομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trafalgar

Νεοφερμένος

Ο Trafalgar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το Δημόσιο χίλιες φορές καλύτερο, ενώ στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου με συνδυασμό Ιδιαίτερων ή Φροντιστηρίου!

Τα ιδιωτικά έχουν μόνο το όνομα. Εκεί δεν υπάρχει η έννοια της γειτονιάς, υπάρχει πληθώρα παιδιών κακομαθημένων με τσέπη ή παιδιών που αποσκοπούν στο να κάνουν γνωριμίες με τσεπάτους. Ένα αθώο παιδί με χρυσό χαρακτήρα υποφέρει σε τέτοιο περιβάλλον.
Επιπλέον, υπάρχει υπερβολική ανοχή από την πλευρά των καθηγητών προς τα παιδιά, με αποτέλεσμα μερικά μαθήματα να μην μπορούν να κυλήσουν καθόλου ομαλά (καμιά σχέση με την κατάσταση στα δημόσια σχολεία).
Στο Δημοτικό με έστελναν, παρά τη θέλησή μου, οι γονείς στο ιδιωτικό και έχω δει ακόμα και καθηγήτρια να κλαίει.

Το Anatolia, από ό,τι έχω ακούσει από γνωστούς, είναι μακράν το χειρότερο ιδιωτικό, τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα, καθώς εκεί συσσωρεύονται τα περισσότερα παιδιά της πολιτικής ελίτ (και ό,τι αυτό συνεπάγεται), ενώ όλοι τους κάνουν ιδιαίτερα με 300ευρα το μήνα για τις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το Δημόσιο χίλιες φορές καλύτερο, ενώ στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου με συνδυασμό Ιδιαίτερων ή Φροντιστηρίου!

Τα ιδιωτικά έχουν μόνο το όνομα. Εκεί δεν υπάρχει η έννοια της γειτονιάς, υπάρχει πληθώρα παιδιών κακομαθημένων με τσέπη ή παιδιών που αποσκοπούν στο να κάνουν γνωριμίες με τσεπάτους. Ένα αθώο παιδί με χρυσό χαρακτήρα υποφέρει σε τέτοιο περιβάλλον.
Επιπλέον, υπάρχει υπερβολική ανοχή από την πλευρά των καθηγητών προς τα παιδιά, με αποτέλεσμα μερικά μαθήματα να μην μπορούν να κυλήσουν καθόλου ομαλά (καμιά σχέση με την κατάσταση στα δημόσια σχολεία).
Στο Δημοτικό με έστελναν, παρά τη θέλησή μου, οι γονείς στο ιδιωτικό και έχω δει ακόμα και καθηγήτρια να κλαίει.

Το Anatolia, από ό,τι έχω ακούσει από γνωστούς, είναι μακράν το χειρότερο ιδιωτικό, τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα, καθώς εκεί συσσωρεύονται τα περισσότερα παιδιά της πολιτικής ελίτ (και ό,τι αυτό συνεπάγεται), ενώ όλοι τους κάνουν ιδιαίτερα με 300ευρα το μήνα για τις Πανελλήνιες.

βάλε και ότι στα ιδιωτικά στα λύκεια κάνουν μόνο τα μαθήματα πανελληνίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ενα παιδι που τώρα θα παει λύκειο και πάμε μαζί βόλεϊ παει στο Ελληνογερμανικό σχολείο και μου λέει τα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας , είμαι α λυκειου θεωρητικη κατεύθυνση και σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό της πόλης μου. Υπάρχει κανένας που πάει ιδιωτικό και μπορεί να μου πει ειλικρινά αν και στο ιδιωτικό χρειάζεται να πληρώνεις ιδιαίτερα και φροντιστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ξέρετε καποιο/α καλα ιδιωτικά σχολεία σε Βόλο και Λάρισα για θεωρητικη και για θετική;
 

Natassa02

Νεοφερμένος

Η Natassa02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ξέρετε καποιο/α καλα ιδιωτικά σχολεία σε Βόλο και Λάρισα για θεωρητικη και για θετική;
Αν και καθυστερημενα για λαρισα δυο ειναι τα ιδιωτικα σχολεια που υπαρχουν για το λυκειο. Η ραπτου και ο μπακογιαννης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top