Πορτογαλικά

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
και εγω δυσκολευομαι στην προφορα... στην αρχη δεν μ αρεσε αλλα μετα μου κολλησε επειδη εβλεπα avenida brasil.. και θελω να παω και στη βραζιλια... εχω κολλημα και με αυτην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά, πείτε μου τη γνώμη σας.
Μου αρεσουν υπερβολικά πολυ ως γλωσσες τα Γαλλικά και τα Πορτογαλικά και θέλω να μάθω μια από τις δύο. Το θέμα είναι πως ξερω οτι αν επιλέξω τη μία, μετά θα μετανιώσω που δεν επέλεξα την αλλη. Ποια από τις δύο προτείνετε; Είμαι μπερδεμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γαλλικά ... προφανώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα κι από μένα, καινούριος στην παρέα. Ως γνώστης και των δύο γλωσσών με αντίστοιχη πιστοποίηση, κατά τη γνώμη μου πρόκειται για δύο πανέμορφες γλώσσες. Από κει και πέρα, έχω να πω ότι η πορτογαλική ασκεί μία ιδιαίτερη γοητεία και σε εξιτάρει η προφορά της Βραζιλίας στο να την αντιληφθείς. Ωστόσο, η γαλλική έχει μεγαλύτερο εύρος ομιλούντων και για έναν Ευρωπαίο πολίτη όπως εμείς είναι σίγουρα πιο χρήσιμη. Τέλος, διαμέσου της γαλλικής μαθαίνεις ευκολότερα στη συνέχεια την ιταλική και τη ρουμανική, ενώ διαμέσου της πορτογαλικής, τα ισπανικά θα σου φανούν παιχνίδι. Προτείνω πορτογαλικά καθαρά για την πρόκληση!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Από κει και πέρα, έχω να πω ότι η πορτογαλική ασκεί μία ιδιαίτερη γοητεία και σε εξιτάρει η προφορά της Βραζιλίας στο να την αντιληφθείς.​

Θα φανεί παράξενο, αλλά μου αρέσει η προφορά που έχουν στην Πορτογαλία και όχι στη Βραζιλία. Γούστα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τα πορτογαλικά δεν είναι τόσο ωραία όσο τα ισπανικά! μου ακούγονται σαν βουλγαρικα σε συνσυνδυασμό ρουμανικά και σλοβακικα! προτιμά ισπανικα από τα πορτογαλικά! Και στην τελική τα πορτογαλικά δεν τα Μίλαν τόσο όσο τα ισπανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
240 εκατομμύρια μιλούν πορτογαλικά, ενώ ομιλείται στην πλέον αναπτυσσόμενη οικονομία της Λατινικής Αμερικής, τη Βραζιλία. Τα ισπανικά είναι πιο κοντά στον Έλληνα λόγω ομόηχων φθόγγων, αλλά μπορώ να πω ότι μέσα από την εκμάθησή τους δεν έπαψαν να μου φαίνονται απλοϊκά, αν όχι σαν να ψεύδιζα. Όπως και να έχει, είναι καθαρά θέμα γούστου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τι βιβλια κανετε στα πορτογαλικα; απ οτι βλέπω δεν υπαρχουν και παρα πολλά ειδικά στο c1 c2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κανένα site για αυτοδίδακτους υπάρχει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αυξανονται οι χρηστες στο Web...



https://www.internetworldstats.com/images/languages2016.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ωραία γλώσσα. Συγγενεύει με τα γαλλικά και τα ισπανικά. Πάντα ήθελα να επισκεφτώ την Βραζιλία, περιμένω να περάσει η φάση με τον κορονοιό. Φοβάμαι ότι το καρναβάλι θα επηρεαστεί πολύ...
290 εκατομμύρια ομιλητές (μετά τα αραβικά 447 και τα γαλλικά 431 εκατομμύρια) και δεν υπήρχε καν θέμα γι'αυτη την γλώσσα...

1589042246211.png
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Ελάχιστοι μιλάνε στην Ελλάδα. Το πιο σπαστικό είναι ότι ποτέ αυτοί που τα διδάσκουν δεν είναι απόφοιτοι κάποιας αντίστοιχης φιλολογίας αλλά καθηγητές ισπανικών που έχουν κανένα Α2-Β1 στα πορτογαλικά ή κανένας Βραζιλιάνος-πορτογάλος μετανάστης που μένει εδώ αλλά έχει σπουδάσει κάτι εντελώς άσχετο. Το να πάει κάποιος Γ2 εδώ είναι τρομερά σπάνιο, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που δεν υπήρχε σχετικό θέμα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Τελικα καλά το θυμόμουν οτι κατι υπήρχε αλλά με την αναζήτηση δεν μου το έβγαζε το θεμα αυτό...
 

vkrlf

Νεοφερμένος

Η vkrlf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χελοοο! Ενδιαφέρομαι για Πορτογαλικά! Ξέρει κάποιο άτομο που θα μπορούσα να κάνω πέρα από το διδασκαλείο του ΕΚΠΑ;
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Κάποιο καλό φροντιστήριο στην Αττική ή κάποιον που να προσφέρει ιδιαίτερα μαθήματα πορτογαλικων; Έχει κανείς κάποια εμπειρία;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top