Πώς να γίνω καλύτερος στα Mαθηματικά;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με νευριάζει είναι ότι σε κάθε κεφάλαιο ξεκινάω με αυτοπεποίθηση διότι όλα μου φαίνονται πανεύκολα και προς το τέλος του..είμαι σε φάση "πάρτε τα από 'δω:mad:" :D
Πόσο αλήθειαααααα :worry::confused::hmm::hmm::hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω τελειώσει το Λύκειο εδώ και δύο χρόνια και σπουδάζω σε μια θεωρητική σχολή. Θέλω τώρα το καλοκαίρι που θα έχω περισσότερο χρόνο να μάθω μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία), γιατί ποτέ μου δεν τα καταλάβαινα και το 'χω -ας πούμε- καημό. :P Τα κενά μου εντοπίζονται -απ' όσο ξέρω- από τη Β' και κυρίως από τη Γ' Γυμνασίου. Μετά από 'κει μαύρο σκοτάδι. Σε άλλα fora που έψαξα διάβασα ότι δεν αξίζει κάποιος να ξεκινήσει από τα βιβλία του σχολείου, γιατί θα τον μπερδέψουν χειρότερα. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη, ανέξοδη κατά προτίμηση λύση;

Υγ: Δεν με βάρεσε η ζέστη, μην ανησυχείτε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosss123

Νεοφερμένος

Ο nikosss123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έχω τελειώσει το Λύκειο εδώ και δύο χρόνια και σπουδάζω σε μια θεωρητική σχολή. Θέλω τώρα το καλοκαίρι που θα έχω περισσότερο χρόνο να μάθω μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία), γιατί ποτέ μου δεν τα καταλάβαινα και το 'χω -ας πούμε- καημό. :P Τα κενά μου εντοπίζονται -απ' όσο ξέρω- από τη Β' και κυρίως από τη Γ' Γυμνασίου. Μετά από 'κει μαύρο σκοτάδι. Σε άλλα fora που έψαξα διάβασα ότι δεν αξίζει κάποιος να ξεκινήσει από τα βιβλία του σχολείου, γιατί θα τον μπερδέψουν χειρότερα. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη, ανέξοδη κατά προτίμηση λύση;

Υγ: Δεν με βάρεσε η ζέστη, μην ανησυχείτε. :P
youtube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν εισαγωγικά στο coursera και το math is fun.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Απο Β και Γ γυμνασιου τι θα μαθεις;Κατευθειαν λυκειακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosaap

Νεοφερμένος

Ο thanosaap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως θα διαβάσατε από τον τίτλο έχω θα έλεγα πολλά κενά στα Μαθηματικά,όχι ακριβώς πολλά αλλά σχεδόν πριν από την τρίτη γυμνασίου έχω κενά.Παρόλο που είμαι πολύ καλός στα θεωρητικά,σκέφτομαι να πάω θετικά είτε για ΤΕΦΑΑ είτε για ιατρικές σχολές (Αστυνομικός,Πυροσβέστης,Μικροβιολόγος),αλλά δεν ξέρω πώς θα ΜΕ στιγματίσει η απουσία των μαθηματικών στο μέλλον.Δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν απλώς είχαμε χάλια καθηγητή στο Γυμνάσιο.Είμαι Α Λυκείου και θα ήθελα να μου πείτε τι να κάνω,δεν πάω φροντιστήριο αλλά σκέφτομαι να αρχίσω και έβγαζα 15-17 (Στα μαθηματικά ) στο Γυμνάσιο.Ευχαριστώ πολύ,απλώς έχω μεγάλο άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις κάποιο βοήθημα και να λύνεις ασκήσεις.Επισης παρακολουθα το καθηγητή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για τεφα και για ιατρική δεν δίνεις μαθηματικά πανελλαδικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosaap

Νεοφερμένος

Ο thanosaap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το ξέρω απλώς απ' ότι γνωρίζω πας από θετική για αυτό και έχω το άγχος

Μπορείς να πάρεις κάποιο βοήθημα και να λύνεις ασκήσεις.Επισης παρακολουθα το καθηγητή σου.

Το έχω σκεφτεί και λογικά θα ξεκινήσω ιδιαίτερα θα ρωτήσω και τον καθηγητή μου.Ο καθηγητής που έχουμε στο Λύκειο είναι πολύ καλύτερος και καταλαβαίνω κάποια πράγματα.Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλησπέρα :)

Τα μαθηματικά που έκανες στο γυμνάσιο πιστεύω δεν είναι καθοριστικά για την πορεία σου στο λύκειο, καθώς τα περισσότερα θα τα ξανακάνεις φέτος. Αν είσαι ενεργός στο μάθημα των μαθηματικών στο σχολείο (λύνεις ασκήσεις, προσέχεις στο μάθημα κ.τ.λ.) δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν δεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια μπορείς να αγοράσεις κάποιο βοήθημα, αλλά αφού θα πας θετική, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να πας σε φροντιστήριο / ιδιαίτερο, τουλάχιστον για να είσαι εξασφαλισμένος για τη Β' Λυκείου. Αλλιώς, μην διστάσεις να ζητήσεις επιπλέον βοήθεια από τον καθηγητή σου. Οι περισσότεροι όταν δουν μαθητή με όρεξη πάντα ανταποκρίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosaap

Νεοφερμένος

Ο thanosaap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα :)

Τα μαθηματικά που έκανες στο γυμνάσιο πιστεύω δεν είναι καθοριστικά για την πορεία σου στο λύκειο, καθώς τα περισσότερα θα τα ξανακάνεις φέτος. Αν είσαι ενεργός στο μάθημα των μαθηματικών στο σχολείο (λύνεις ασκήσεις, προσέχεις στο μάθημα κ.τ.λ.) δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν δεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια μπορείς να αγοράσεις κάποιο βοήθημα, αλλά αφού θα πας θετική, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να πας σε φροντιστήριο / ιδιαίτερο, τουλάχιστον για να είσαι εξασφαλισμένος για τη Β' Λυκείου. Αλλιώς, μην διστάσεις να ζητήσεις επιπλέον βοήθεια από τον καθηγητή σου. Οι περισσότεροι όταν δουν μαθητή με όρεξη πάντα ανταποκρίνονται.

Ευχαριστώ,έχω όρεξη για μαθηματικά από μικρός όλα τα θετικά τα λάτρευα.Φυσιολογικά και προσέχω στην τάξη και κάνω τις ασκήσεις αν μη τι άλλο απλώς τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω ιδιαίτερα ώστε να τα πάω καλύτερα.Και στην καινούργια μας καθηγήτρια θα μιλήσω ώστε να με βοηθήσει.Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλησπερα φορουμ! Εγω ειμαι αποφοιτη και εχω ενα θεμα με τα μαθηματικα. Δεν εχω θεμα τα περισσοτερα τα λυνω . εννοω ασκησεις και τα λοιπα. Αλλα οταν βλεπω ενα διαγωνισμα, ειδικα δυσκολα και πολυ ζορικα αγχωνομαι πολυ και λεω ωχ αμαν? Για παραδειγμα ειχα δει ενα διαγωνισμα οπου απο δευτερο θεμα μου εδινε δυο φορες παραγωγισιμη με χεR , f(x^2 + x) = x^3 + 1 και ηθελε εκτος απο μςλετη ( οπου επρεπε να βρω τυπο f ) ηθελε και αλλα ερωτηματα ( δεν τα θυμαμαι δυστυχως ) και αυτο με αγχωσε. Καθησα πισω και λεω οπα... Τωρα γιατι κολλησα. Γενιμα αγχωνομαι με αυτα φοβαμαι να τα αντιμετωπισω αλλα δεν σταματαω κιολας.... Απλα δεν θελω να αποτυψχω για δευτερη φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπερα φορουμ! Εγω ειμαι αποφοιτη και εχω ενα θεμα με τα μαθηματικα. Δεν εχω θεμα τα περισσοτερα τα λυνω . εννοω ασκησεις και τα λοιπα. Αλλα οταν βλεπω ενα διαγωνισμα, ειδικα δυσκολα και πολυ ζορικα αγχωνομαι πολυ και λεω ωχ αμαν? Για παραδειγμα ειχα δει ενα διαγωνισμα οπου απο δευτερο θεμα μου εδινε δυο φορες παραγωγισιμη με χεR , f(x^2 + x) = x^3 + 1 και ηθελε εκτος απο μςλετη ( οπου επρεπε να βρω τυπο f ) ηθελε και αλλα ερωτηματα ( δεν τα θυμαμαι δυστυχως ) και αυτο με αγχωσε. Καθησα πισω και λεω οπα... Τωρα γιατι κολλησα. Γενιμα αγχωνομαι με αυτα φοβαμαι να τα αντιμετωπισω αλλα δεν σταματαω κιολας.... Απλα δεν θελω να αποτυψχω για δευτερη φορα.

Αγχωνεσαι γιατι εχεις ανασφαλεια για το εαν θα μπορεις να λυσεις αυτο που θα σου δωσουν :).
Η συμβουλη μου ειναι να δοκιμαζεις τα γνωστα κολπα.Εαν αυτα δεν πετυχαινουν μην αγχωθεις,αφιερωσε περισσοτερο χρονο στη σκεψη για την λυση του προβληματος.Καποια ισως σε κανουν να πιεσεις τα ορια σου αλλα αυτο δεν ειναι το ωραιο στα μαθηματικα;Καθε νεο προβλημα ειναι μια πνευματικη προκληση.
Εσυ λοιπον αγχωθηκες οταν ειδες την συναρτησιακη σχεση.Κακως,θα πρεπει να νιωθεις ενθουσιασμενη και να ανυπομονεις να διαβασεις το προβλημα.
Οσον αφορα στην ασκηση δεν χρειαζοσουν τυπο.Η εκφωνηση σου λεει οτι ειναι 2 φορες παραγωγισιμη.Γιατι να στο λεει αυτο;
Για να παραγωγισεις τη σχεση φυσικα και να βγαλεις τα προσημα της 1ης παραγωγου αρα να βρεις μονοτονια.
Μετα ξαναπαραγωγιζεις για να βρεις τα προσημα της 2ης παραγωγου και αρα της κυρτοτητας.
Πρωτα θα σκεφτεσαι τα πιο πιθανα/απλα και μετα το πιο περιπλοκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpoom

Νεοφερμένος

Η mpoom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
είμαι μαθήτρια α λυκειου.Ειμαι αρκετα καλη στα μαθηματικα θα ελεγα καθως περσυ ημουν απο τις πιο καλες μαθητριες στην ταξη και πηρα 20.Φετος αν και δεν εχουμε μπει σε προγραμμα για τα καλα νιωθω πως δεν θα τα καταφερω.Ειμαστε στις ανισωσεις αλλα δεν φοβαμαι για το σχολειο.φοβαμαι για το φροντιστηριο.Εχω 2 βοηθηματα και κανω ασκησεις απο κει αλλα νιωθω πως ακομα καλη δεν ειμαι γιατι κολλαω σε καποια πραγματα.Τι να κανω εχω απελπιστει και θελω να τα παρατησω και να αλλαξω κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Από κίνητρο τι κάνεις?έχεις καθηγητές /γονεις που σε πουσαρουν σε λογικά πλαίσια στα μαθηματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τι σε κανει να πιστευεις οτι οταν θα εχεις να μαθεις 20 σελιδες γραμματικη στα Αρχαια, η οταν θα καθεσαι 5 ωρες πανω απο ενα προγραμμα ψαχνοντας το λογο που δεν τρεχει, δε θα σκεφτεσαι να αλλαξεις παλι κατευθυνση?
Ολοι κανουμε τετοιες σκεψεις συχνα πυκνα. Κι εγω βλεπω τους συμμαθητες μου στα Οικονομικα που αραζουν ολη μερα, και λεω "νταξει παω κι εγω οικονομικα". Αλλα η αλλεργια μου στο ΑΕΠΠ παντα με επαναφερει αποτομα στην πραγματικοτητα.
Στην Α Λυκειου δεν εχεις σοβαρες προαπαιτουμενες γνωσεις. Χτισε γενικες βασεις. Επειδη δεν ελυσες το σουπερ δυσκολο συνδυαστικο θεμα του Μπαρλα δεν σημαινει οτι εισαι καταδικασμενη στη Θετικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top