Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό και δεν μπορώ να πω κάτι γι'αυτο ούτε να επέμβω. :/
Η όρεξη δεν έρχεται τώρα το καλοκαίρι.

(Δεν ήθελα να ενώσετε το θέμα μου με αυτό γιατί η λέξη απέτυχαν δεν μου αρέσει είτε είναι σκέτη είτε μέσα σε ''...'')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο πάντως πως το 90% όσων δεν είχα σε καλή υπόληψη από την πρώτη γυμνασίου που γράφτηκα εδώ, δε γράψανε καλά όσο άλλοι στις πανελλήνιες. Μητσοτάκη ζούμε , ηγέτη να σε δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Names or you're talking bullshit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
αν εχεις τοσα λεφτα να σπουδασεις εξω οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παιδιά όσοι αποτύχατε στις Πανελλήνιες και δεν περάσατε πουθενά, γιατί δεν στρέφεστε σε άλλους επαγγελματικούς χώρους τεχνικούς ή του ελεύθερου εμπορίου; Σκεφτείτε ότι το Πανεπιστήμιο δεν προσφέρει πτυχία για λεφτά. Τα λεφτά είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων, ευκαιριών και προσόντων κοινωνικού περιεχομένου (και όχι τόσο επιστημονικού). Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει η φρενίτιδα να περάσουν όλοι οι μαθητές σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ας είναι και μάπα το επιστημονικό αντικείμενο. Οι Γερμανοί, οι Βρετανοί, οι Σουηδοί, οι Ρώσοι, οι Αμερικάνοι,...κ.α. 18ρηδες μαλάκες είναι που δεν επιδιώκουν όλοι κάποιο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ αλλά μόνο όσοι αξίζουν μέσω ειδικών διακρίσεων από το σχολείο τους (σε βαθμούς,..κτλ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδιά όσοι αποτύχατε στις Πανελλήνιες και δεν περάσατε πουθενά, γιατί δεν στρέφεστε σε άλλους επαγγελματικούς χώρους τεχνικούς ή του ελεύθερου εμπορίου; Σκεφτείτε ότι το Πανεπιστήμιο δεν προσφέρει πτυχία για λεφτά. Τα λεφτά είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων, ευκαιριών και προσόντων κοινωνικού περιεχομένου (και όχι τόσο επιστημονικού). Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει η φρενίτιδα να περάσουν όλοι οι μαθητές σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ας είναι και μάπα το επιστημονικό αντικείμενο. Οι Γερμανοί, οι Βρετανοί, οι Σουηδοί, οι Ρώσοι, οι Αμερικάνοι,...κ.α. 18ρηδες μαλάκες είναι που δεν επιδιώκουν όλοι κάποιο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ αλλά μόνο όσοι αξίζουν μέσω ειδικών διακρίσεων από το σχολείο τους (σε βαθμούς,..κτλ);

Απ΄ότι ξέρω, και αυτοί κυνηγούν το πανεπιστήμιο κι ας είναι πανεπιστήμιο μ'έκαψες, για να το παίζουν μορφωμένοι. Τουλάχιστον σ' εμάς δεν πληρώνουν δίδακτρα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι ωραίο που 'ναι να πετυχαίνεις παλιά μηνύματά σου (όχι πολύ παλιά) σε θέματα! Σου 'ρχεται αμέσως η φάση τότε, τι έκανες, πώς σκεφτόσουν, τι ζούσες, μετά πας στο τι κάνεις τώρα, πού είσαι, πού πας, όλα αυτά τα φιλοσοφικοτέτοια σε δευτερόλεπτα.



OK, enough with this crap; so on a more relevant note, γιατί απαντάς σε μήνυμα που γράφτηκε 6-7 μήνες πριν? Είναι καινούριο όλο αυτό με τα παλιά θέματα? ΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΙΛΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathaforlife

Νεοφερμένος

Ο panathaforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας εδωσα φετος πανελλαδικες και περασα βιολογικο κρητης αλλα δεν πετυχα τον πρωτο στοχο μου που ειναι η ιατρικη.Το βολογικο ειναι ωραια σχολη αλλα πιστευω δεν μου ταιριαζει καθως δεν ειναι τοσο πρακτικη σχολη και δεν με ενδιαφερει να γινω καθηγητης και συνεπως πιστευω οτι θα τη βαρεθω και θα δυσκολευτω να την βγαλω..Τι με συμβουλευετε να κανω να ξαναπροσπαθησω γι’αυτο που πραγματικα μου αρεσει να κανω η να μεινω στη σχολη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι είναι αρκετά πρακτική σχολή και έχει πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εκτός από το καθηγητηλίκι. Απλά θα πρέπει να το κυνηγήσεις και μόνος σου, δεν θα σε πάρουν απ' το χέρι.
Τώρα βέβαια αν η μεγάλη σου αγάπη είναι η Ιατρική, απλά ξαναδώσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BBill

Νεοφερμένος

Ο BBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,για να μην κουραζω με προλογους θα μπω απευθειας στο ψητο. Εδωσα φετος πανελληνιες και εγραψα 9806 μορια. Σκετη απογοητευση, μαθηματα ολο τον χρονο κλπ οπως τα ξερετε. Η μονη σχολη που υπαρχει περιπτωση να περασω ειναι πληροφοριακων συστηματων και τηλεπικοινωνιων (σχολη που με ενδιαφερει το αντικειμενο), και αυτο μονο αν πεσει η βαση η οποια περυσι ηταν στα 10500. Απο την αλλη οι γονεις μου δεν ειναι ψημενοι να μου πληρωσουν τον επομενο χρονο φροντ για να ξαναδωσω πανελληνιες, αντιθετως εχω υποστει υπερβολικη ψυχολογικη και οικονομικη βια, σε φαση να παω στρατο να ξεμπερδευω για με ξεφορτωθουν απο το σπιτι γιατι ειμαι μεγαλο βαρος οπως λενε. Οποτε σκεφτομαι τις εναλλακτικες μου. Ειναι δυνατον να δωσω πανελληνιες μεσω εσπερινου γελ οπου οι βασεις ειναι χαμηλοτερες και οπως εχω διαβασει γινεται καλο μαθημα ωστε να γλιτωσω τα χρηματα απο το φροντ; (18 ετων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να πας στρατό δόκιμος να πληρώνεσαι κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μπιλ καλησπέρα τι κατεύθυνση ήσουν;Δεν έγραψες λόγω άγχους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thekkk

Νεοφερμένος

Η thekkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σου Bbill,
Κατ' αρχάς θα ήθελα να σου πω να μην απογοητεύεσαι. Ξέρω πολλά παιδιά που δεν τα πήγαν καθόλου καλά φέτος στις εξετάσεις και κάποιοι από αυτούς ήταν πολύ καλοί μαθητές μέσα στη χρονιά. Συμβαίνουν και αυτά. Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για το ερώτημα που θέτεις όμως εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις να σκεφτείς σοβαρά τι πραγματικά σου αρέσει να κάνεις και πώς φαντάζεσαι τη ζωή σου στο μέλλον. Δυστυχώς, στην ηλικία που είστε δεν μπορείτε να γνωρίζετε με βεβαιότητα τι σας αρέσει και συχνά καλείστε να επιλέξετε απλά μια σχολή που ίσως δεν είναι αυτό που ονειρεύεστε. Κάτσε λοιπόν να σκεφτείς αυτό το διάστημα τι σου δίνει πραγματική χαρά και στη συνέχεια δούλεψε προς αυτή την κατεύθυνση. Μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό από αυτό για το οποίο ετοιμαζόσουν μέχρι τώρα (π.χ. να παίζεις μουσική/μπάλα, οτιδήποτε) ή κάτι που να απαιτεί μια άλλη δεξιότητα (π.χ. μαγειρική, επισκευές, φωτογραφία κτλ) ή ακόμα και κάτι πιο κλασικό (όπως η σχολή πανεπιστημίου για την οποία ετοιμαζόσουν). Απλά πρέπει να σκεφτείς τι είναι αυτό που σε γεμίζει. Μόλις το βρεις και καταλάβεις ότι κάνοντας αυτό θα νιώθεις γεμάτος, πιστεύω ότι τίποτα δεν θα μπορέσει να σε σταματήσει από το όνειρό σου, ούτε τα χρήματα, ούτε το διάβασμα, ούτε τα σχόλια των άλλων (ακόμα και αν αυτά προέρχονται από την οικογένειά σου). Πολλοί άνθρωποι κάνουν τις σπουδές που αρχικά επέλεξαν και τελικά στο μέλλον η ζωή τους οδηγεί σε άλλο μονοπάτι και καταλήγουν να κάνουν κάτι τελείως διαφορετικό. Πίστεψε σε εσένα και στα όνειρά σου και θα καταφέρεις να κάνεις ό,τι βάλεις στο μυαλό σου! Θα χαρώ πολύ να μου στείλεις μετά από χρόνια και να μου πεις τι ήταν τελικά αυτό! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BBill

Νεοφερμένος

Ο BBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να πας στρατό δόκιμος να πληρώνεσαι κιόλας.

και πως θα επωφεληθω απο αυτο ακριβως;δεν ειναι χασιμο χρονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
και πως θα επωφεληθω απο αυτο ακριβως;δεν ειναι χασιμο χρονου;

Θα πληρώνεσαι και μετά αν σου αρέσει μπορείς να συνεχίσεις ως στρατιωτικός. Τι εννοείς πως θα επωφεληθείς. Θα έχεις μισθό που είναι δύσκολο να αποκτήσεις διαφορετικά. Με τα γράμματα δεν το έχεις δεν πιάνεις ούτε την τελευταία από τις σχολές της Ελλάδας. Κάνε κάτι άλλο. Η άλλη επιλογή είναι να πας σε κανένα ΙΕΚ και μετά αν είσαι τυχερός θα βρεις δουλειά αλλά μπορεί να περιμένεις και στην ουρά της ανεργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BBill

Νεοφερμένος

Ο BBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως αν ενδιαφέρεσαι να ξαναδώσεις, δεν είναι απαραίτητο (μη σου πω είναι ψιλο-περιττό) να ξανακάνεις τόσα μαθήματα. Και με καθόλου γίνεται, αλλά για σιγουριά μπορείς να κάνεις ένα μάθημα ανά 15 μέρες πχ (για συγκεκριμένο μάθημα) έτσι ώστε να ελέγχετε ασκήσεις και να σου επισημαίνει ο καθηγητής σου μερικά πράγματα. Το θέμα είναι πραγματικά να το θέλεις και συνειδητοποιημένα να στρωθείς στο διάβασμα, έχοντας σαν έξτρα κίνητρο να ξεφύγεις και από την (αρκετά τοξική όπως φαίνεται) κατάσταση στο σπίτι σου. Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BBill

Νεοφερμένος

Ο BBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Code:
[CODE][CODE]
[/CODE][/CODE]
Θα πληρώνεσαι και μετά αν σου αρέσει μπορείς να συνεχίσεις ως στρατιωτικός. Τι εννοείς πως θα επωφεληθείς. Θα έχεις μισθό που είναι δύσκολο να αποκτήσεις διαφορετικά. Με τα γράμματα δεν το έχεις δεν πιάνεις ούτε την τελευταία από τις σχολές της Ελλάδας. Κάνε κάτι άλλο. Η άλλη επιλογή είναι να πας σε κανένα ΙΕΚ και μετά αν είσαι τυχερός θα βρεις δουλειά αλλά μπορεί να περιμένεις και στην ουρά της ανεργίας.

καλως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Eγω, χωρίς να γνωρίζω καταστάσεις, θα σου πρότεινα, αν θέλεις, να συζητησεις με τους γονείς σου.

Ως οικογένεια πρωτα, και για το θεμα μετα.

Δε λέω πως εστ ευθτνεσαι για τη μη συνενντ.

Απλά πανω στη στσναχωρια λέγονται πράγματα.

Καθαρό μυαλό και λύσεις υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Θα πληρώνεσαι και μετά αν σου αρέσει μπορείς να συνεχίσεις ως στρατιωτικός. Τι εννοείς πως θα επωφεληθείς. Θα έχεις μισθό που είναι δύσκολο να αποκτήσεις διαφορετικά. Με τα γράμματα δεν το έχεις δεν πιάνεις ούτε την τελευταία από τις σχολές της Ελλάδας. Κάνε κάτι άλλο. Η άλλη επιλογή είναι να πας σε κανένα ΙΕΚ και μετά αν είσαι τυχερός θα βρεις δουλειά αλλά μπορεί να περιμένεις και στην ουρά της ανεργίας.

Με την προϋπόθεση να βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ και να έχεις αρκετά μόρια και ένα καλό βύσμα. Μη λες ότι να ναι στο παιδί, δεν ισχύει ότι κατευθείαν γίνεσαι στρατιωτικός. Απ το 2010 έχουν να πάρουν ΕΠΟΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top