Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν θα μας χρειαστεί η "Βεβαίωση Συμμετοχής" για την εγγραφή μας στη σχολή τον Σεπτέμβριο; Θα πρέπει να σπεύσουμε από μεθαύριο στα Λύκεια να την πάρουμε;
Μάλλον θα είναι σαν τη βεβαίωση πρόσβασης που υπήρχε μέχρι τώρα και θα χρειάζεται για την εγγραφή. Δεν υπάρχει λόγος να σπεύσετε όλοι μεθαύριο να την παραλάβετε. Τα λύκεια είναι ανοικτά μια μέρα τη βδομάδα όλο το καλοκαίρι, αλλά και το Σεπτέμβριο να πάτε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrapapaman

Νεοφερμένος

Η Dimitrapapaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά καλημερα! Θελω τη βοήθεια σας έδωσα πανελληνιες σε ενα σχολείο στο ρεθυμνο επειδη εκει σπούδαζα είμαι όμως απο Αθηνα και εχω επιστρέψει Αθηνα απο 20 ιουνιου! Τη βεβαίωση συμμετοχης στις πανελληνιες όμως δεν την εχω πάρει αφου αυτη χορηγήθηκε απο αρχές Ιουλίου τωρα τηλεφωνώ στο Λύκειο που έδωσα για να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο αλλα δεν είναι κανεις εκει κοινώς δεν ξέρω τι γινεται αν εχει κλείσει το σχολείο ή οτι αλλο! Εγω τωρα τι κανω; Το Σεπτέμβρη ούτως ή άλλως θα γυρίσω Κρητη ειτε για να μαζέψω τα πράγματα μου αν τελικα περάσω εκει που θελω ή για να συνεχίσω τη σχολή που ηδη εχω αν δεν.. Αν πάω το Σεπτέμβρη στο σχολείο για να παραλάβω τη βεβαιωση θα μου τη δώσουν ετσι;;;δεν φαντάζομαι να την εχουν πετάξει ή και εγω δεν ξέρω;;; Δηλαδη τωρα εχω αγχωθεί! Είμαι και απόφοιτη εδώ και 1 χρόνο και για αυτο εχω μπερδευτεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Παιδιά καλημερα! Θελω τη βοήθεια σας έδωσα πανελληνιες σε ενα σχολείο στο ρεθυμνο επειδη εκει σπούδαζα είμαι όμως απο Αθηνα και εχω επιστρέψει Αθηνα απο 20 ιουνιου! Τη βεβαίωση συμμετοχης στις πανελληνιες όμως δεν την εχω πάρει αφου αυτη χορηγήθηκε απο αρχές Ιουλίου τωρα τηλεφωνώ στο Λύκειο που έδωσα για να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο αλλα δεν είναι κανεις εκει κοινώς δεν ξέρω τι γινεται αν εχει κλείσει το σχολείο ή οτι αλλο! Εγω τωρα τι κανω; Το Σεπτέμβρη ούτως ή άλλως θα γυρίσω Κρητη ειτε για να μαζέψω τα πράγματα μου αν τελικα περάσω εκει που θελω ή για να συνεχίσω τη σχολή που ηδη εχω αν δεν.. Αν πάω το Σεπτέμβρη στο σχολείο για να παραλάβω τη βεβαιωση θα μου τη δώσουν ετσι;;;δεν φαντάζομαι να την εχουν πετάξει ή και εγω δεν ξέρω;;; Δηλαδη τωρα εχω αγχωθεί! Είμαι και απόφοιτη εδώ και 1 χρόνο και για αυτο εχω μπερδευτεί!
Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Η βεβαίωσή σου θα σε περιμένει εκεί το Σεπτέμβριο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mabl

Νεοφερμένος

Η Mabl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά καλημερα! Θελω τη βοήθεια σας έδωσα πανελληνιες σε ενα σχολείο στο ρεθυμνο επειδη εκει σπούδαζα είμαι όμως απο Αθηνα και εχω επιστρέψει Αθηνα απο 20 ιουνιου! Τη βεβαίωση συμμετοχης στις πανελληνιες όμως δεν την εχω πάρει αφου αυτη χορηγήθηκε απο αρχές Ιουλίου τωρα τηλεφωνώ στο Λύκειο που έδωσα για να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο αλλα δεν είναι κανεις εκει κοινώς δεν ξέρω τι γινεται αν εχει κλείσει το σχολείο ή οτι αλλο! Εγω τωρα τι κανω; Το Σεπτέμβρη ούτως ή άλλως θα γυρίσω Κρητη ειτε για να μαζέψω τα πράγματα μου αν τελικα περάσω εκει που θελω ή για να συνεχίσω τη σχολή που ηδη εχω αν δεν.. Αν πάω το Σεπτέμβρη στο σχολείο για να παραλάβω τη βεβαιωση θα μου τη δώσουν ετσι;;;δεν φαντάζομαι να την εχουν πετάξει ή και εγω δεν ξέρω;;; Δηλαδη τωρα εχω αγχωθεί! Είμαι και απόφοιτη εδώ και 1 χρόνο και για αυτο εχω μπερδευτεί!

Μπορείς να την παραλάβεις και τον Σεπτέμβριο. Τα σχολεία (οι γραμματείες) θα ανοίξουν τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου. Αυτό τουλάχιστον μου είπαν στο δικό μου (Αθήνα). Το θεωρώ αδύνατο να τα πετάξουν και σε κάθε περίπτωση μπορούν να τα ξανατυπώσουν από το σύστημα που ήδη μπήκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοντογιαννης

Νεοφερμένος

Ο Κοντογιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η μητέρα μου είναι υποδιευθύντρια σε λύκειο. Τα σχολεία είναι ανοιχτά τις Πέμπτες για όλο το καλοκαίρι, άρα μπορείς να επικοινωνήσεις με το λύκειο σου κάποια Πέμπτη. Επίσης την βεβαίωσή σου είναι υποχρεωμένο το σχολείο να στη δώσει όποτε την ζητήσεις, οπότε μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrapapaman

Νεοφερμένος

Η Dimitrapapaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστω πολυ που σπεύσατε να απαντήσετε και να με καθησυχάσετε! Σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς που θα χρειαστεί η βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλήνιες; είναι υποχρεωτικό να την πάρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς που θα χρειαστεί η βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλήνιες; είναι υποχρεωτικό να την πάρουμε;

Και εγω την ιδια ακριβως ερωτηση ηθελα να κανω.Που θα μας χρειαστει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ουτε καν.Καταρχας μεχρι φετος δεν ηξερα καν τι ειναι αυτο το χαρτι :P
Παιδια δεν προκειται να σας το ζητησει κανενας βεβαιωση εγγραφης θελετε μονο οταν θα πατε τα χαρτια στην γραμματεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα χρειάζεται στα παιδιά που θα φύγουν για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό όπου εκτός από το απολυτήριο λυκείου απαιτείται και η συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις. Η βεβαίωση λοιπόν αυτή είναι το δικαιολογητικό που υποχρεούνται να καταθέσουν προκειμένου να γίνουν δεκτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μηπως ξέρει κανεις απο που μπορουμε να παρουμε την βεβαίωση συμμετοχης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μηπως ξέρει κανεις απο που μπορουμε να παρουμε την βεβαίωση συμμετοχης ;

Δες εδώ https://www.minedu.gov.gr/news/35945...a-tis-panelladikes-eksetaseis-gel-i-epal-2019. ΄Η την ημέρα της κάθε εβδομάδας που εφημερεύει το Λύκειό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g.kama

Νεοφερμένος

Η g.kama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημερα,

έχω αποφοιτήσει το 97' και δεν έδωσα πανελληνιες καθώς δεν είχα σκοπό να φοιτήσω σε κάποιο πανεπιστήμιο τότε. Τώρα που είμαι κατοικος Ιταλίας αποφάσισα να φοιτήσω εδώ. Μου ζητούν βεβαιωση πρόσβασης και δεν μπορώ να βρω καμία άκρη με τις δημόσιες υπηρεσίες στην Ελλάδα. Μπορει κάποιος να μου πως πρέπει να κινηθώ σε αυτή τη περιπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα,

έχω αποφοιτήσει το 97' και δεν έδωσα πανελληνιες καθώς δεν είχα σκοπό να φοιτήσω σε κάποιο πανεπιστήμιο τότε. Τώρα που είμαι κατοικος Ιταλίας αποφάσισα να φοιτήσω εδώ. Μου ζητούν βεβαιωση πρόσβασης και δεν μπορώ να βρω καμία άκρη με τις δημόσιες υπηρεσίες στην Ελλάδα. Μπορει κάποιος να μου πως πρέπει να κινηθώ σε αυτή τη περιπτωση?


Θα απευθυνθείς στο Λύκειο που αποφοίτησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά SOS
Η βεβαίωση πρόσβασης είναι η βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλήνιες που πήραμε μετά το πέρας της ανακοίνωσης των βαθμολογιών τον περασμένο Ιούνιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g.kama

Νεοφερμένος

Η g.kama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το έχω ήδη προσπαθήσει, αλλά δεν είχαν ιδέα για το τι μπορώ να κάνω. Έτσι προσπάθησα να επικοινωνήσω με το δοαταπ όπου δεν απαντά κανείς ούτε στα τηλ ούτε στα email.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το έχω ήδη προσπαθήσει, αλλά δεν είχαν ιδέα για το τι μπορώ να κάνω. Έτσι προσπάθησα να επικοινωνήσω με το δοαταπ όπου δεν απαντά κανείς ούτε στα τηλ ούτε στα email.


Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει καμία σχέση με τη βεβαίωση πρόσβασης. Αυτός που θα έπρεπε να σου πει τι να κάνεις είναι ο Λυκειάρχης του Λυκείου που αποφοίτησες. Αν τελεί εν αγνοία θα πρέπει να απευθυνθείς στο Γραφείο Β/βάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκει το Λύκειο που αποφοίτησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristea_2000

Νεοφερμένος

Η aristea_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά SOS
Η βεβαίωση πρόσβασης είναι η βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλήνιες που πήραμε μετά το πέρας της ανακοίνωσης των βαθμολογιών τον περασμένο Ιούνιο;

Ναι, νομίζω αυτή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ναι, νομίζω αυτή είναι.

Από όσο θυμάμαι, πέρασες στην ίδια σχολή με εμένα. Ρώτησα τελικά τη γραμματεία και μου είπαν ότι όντως αυτή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
έχω αποφοιτήσει το 97' και δεν έδωσα πανελληνιες καθώς δεν είχα σκοπό να φοιτήσω σε κάποιο πανεπιστήμιο τότε. Τώρα που είμαι κατοικος Ιταλίας αποφάσισα να φοιτήσω εδώ. Μου ζητούν βεβαιωση πρόσβασης και δεν μπορώ να βρω καμία άκρη με τις δημόσιες υπηρεσίες στην Ελλάδα. Μπορει κάποιος να μου πως πρέπει να κινηθώ σε αυτή τη περιπτωση?
1) Η βεβαίωση πρόσβασης δεν υπήρχε πριν το 2001
https://anosi.tripod.com/nomoi/bebevsh-prosbasis.htm
2) Και αν ακόμα υπήρχε, αφού δεν έδωσες πανελλήνιες, δεν θα είχες βεβαίωση πρόσβασης.
3) Λογικά το (μεταφρασμένο) απολυτήριό σου πρέπει να είναι αρκετό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top