Ιστορικό - Αρχαιολογικό Ιωάννινα

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σαφως και ειναι απαιτητικο το τμημα.Ισωε η δυσκολοτερη σχολη της θεωρητικης.Παλουκακι απο τα λιγα.Οι περισσοτερες ιστοριες τεραστια υλη δυσκολο να παρεις βαθμο εκτος αν εισαι πορωμενος.Τα φιλολογικα μαθηματα αγνωστα λατινικων θυμαμαι ενα μαθημα λατινικων ειχε 10 ασκησεις.Αρχαια φυσικα και αρχαιολογιες να αναλυεις καθε σπιθαμη ενος ναου.Τρεις σχολες σε μια δηλαδη ουσιαστικα.Πρεπει να σου αρεσει τρελα για να την παλεψεις.Απο εκει και περα εχεις τα ιδια δικαιωματα με αποφοιτο φιλολογιας συν τα μουσεια.Με δεδομενο οτι τα αρχαια καταργουνται απο το γυμνασιο και θα μπουν μαθηματα μεθοδολογιας ιστοριας και πολιτισμου και σε μουσεια κτλ με τις αλλαγες μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη απο την φιλολογια πλεον αν σε ενδιαφερει η εκπαιδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Σαφως και ειναι απαιτητικο το τμημα.Ισωε η δυσκολοτερη σχολη της θεωρητικης.Παλουκακι απο τα λιγα.Οι περισσοτερες ιστοριες τεραστια υλη δυσκολο να παρεις βαθμο εκτος αν εισαι πορωμενος.Τα φιλολογικα μαθηματα αγνωστα λατινικων θυμαμαι ενα μαθημα λατινικων ειχε 10 ασκησεις.Αρχαια φυσικα και αρχαιολογιες να αναλυεις καθε σπιθαμη ενος ναου.Τρεις σχολες σε μια δηλαδη ουσιαστικα.Πρεπει να σου αρεσει τρελα για να την παλεψεις.Απο εκει και περα εχεις τα ιδια δικαιωματα με αποφοιτο φιλολογιας συν τα μουσεια.Με δεδομενο οτι τα αρχαια καταργουνται απο το γυμνασιο και θα μπουν μαθηματα μεθοδολογιας ιστοριας και πολιτισμου και σε μουσεια κτλ με τις αλλαγες μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη απο την φιλολογια πλεον αν σε ενδιαφερει η εκπαιδευση

Εντάξει μην το τρομάζεις το παιδί:P
Νομίζω πώς όλα ειναι θέμα διαβασματος και αγαπης για το αντικειμενο.Και εγω οταν μπηκαν στη φιλολογια ημουνα σε φαση δεν υπαρχει δυσκολετερο τμημα.
Γλωσσολογιες,μετρικη,αναγνωρηση ποιηματων,λατινικα αγνωστο ...τραγικα πολλα μαθηματα ανα εξαμηνο (αυτο το εξαμηνο εχω 9:eek: )
Αλλα μολις βρηκα τον τροπο διαβασματος συνειδητοποίησα πως ολα ειναι θεμα προσωπικης δουλεια και αγαπης για το αντικειμενο.
Γενικα θεωρω τις νομικες,ψυχολογιες,ιστορικα,φιλολογικα δυσκολες σχολες.(στη θεωριτικη παντα).Δεν θελω να γινω σαν τον κλασσικο φοιτητη κλασσικης φιλολογιας που διαβαζει για το πτυχιακο και γκρινιαζει ολη μερα οτι βρισκεται στην πιο δυσκολη σχολη του κοσμου(γιατι εκτος απο το οτι οι φιλολογοι απαξιουν ολα τα υπολοιπα τμηματα ,απαξιουν και ολες τις υπολοιπες κατευθυνσεις περα του κλασσικου :confused:)
Τελος δεν νομιζω οτι υφισταται το οτι ενας αποφοιτος ιστορικου ειναι καλυτερα οσον αφορα την εκπαιδευση απο εναν φιλολογο.
Αφου στον ιδιο κλαδο εντασσομαστε ολοι και τα ιδια διδασκουμε.Και εσεις διδασκετε αρχαια και μεις ιστορια.Και οι αποφοιτοι φπ ή φπψ τα ιδια.Και ειναι απολυτα νορμαλ αυτο αφου και ενας ιστορικος ξερει τα αρχαια που διδασκονται στο γυμνασιο και ενας φιλολογος την ιστορια .
Γνωμη μου ειναι να πας σε οτι αγαπας.Προτιμας την ιστορια ; πηγαινε ιστορικο.προτιμας τα φιλολογικα ; πηγαινε φιλολογια,
Η επαγγελματικη αποκατασταση οπου και να πας ειναι το ιδιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναι δεν αρκει να σου αρεσει η ιστορια για να επιλεξεις ιστορικο.Πρεπει παση θυσια να σου αρεσουν και οι φιλολογιες και οι αρχαιολογιες διοτι τα μισα μαθηματα μονο ειναι ιστοριες τα υπολοιπα ειναι αυτα που ανεφερα.Αυτο ειναι που κανει δυσκολο το τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Έτσι στα άκυρα ας πεταχτώ και εγώ. Δεν ενδιαφέρομαι για το τμήμα απλά έχω απορία.
Όσοι θέλουν να γίνουν αρχαιολόγοι και να ασχοληθούν, ξέρετε, με εκσκαφές πηγαίνουν σε αυτό το τμήμα;
Αν ναι, ομολογώ ότι η αρχαιολογία είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσα από τα αρχαία ελληνικά και τη διδασκαλία τους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ντάξει, φαντάζομαι δεν είσαι η Λάρα Κροφτ όταν γίνεσαι αρχαιολόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
ντάξει, φαντάζομαι δεν είσαι η Λάρα Κροφτ όταν γίνεσαι αρχαιολόγος...
Εε εντάξει..σκέψου ότι για κάθε έργο, όπως π.χ. το μετρό θεσσαλονίκης, πρέπει να γίνουν αρχαιολογικές ανασκαφές για να διασφαλίσουν ότι είναι κατάλληλη η περιοχή, και να συνεχιστεί το έργο. Επίσης, σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου θα βρεις κάτι όπου και να σκάψεις, το να είσαι αρχαιολόγος δεν είναι και τόσο κακό. Βέβαια, δεν ξέρω αν απασχολούνται καθόλου με τέτοια ή αν διδάσκουν αρχαία ελληνικά και ιστορία σε φροντιστήρια για 3 και 60.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εε εντάξει..σκέψου ότι για κάθε έργο, όπως π.χ. το μετρό θεσσαλονίκης, πρέπει να γίνουν αρχαιολογικές ανασκαφές για να διασφαλίσουν ότι είναι κατάλληλη η περιοχή, και να συνεχιστεί το έργο. Επίσης, σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου θα βρεις κάτι όπου και να σκάψεις, το να είσαι αρχαιολόγος δεν είναι και τόσο κακό. Βέβαια, δεν ξέρω αν απασχολούνται καθόλου με τέτοια ή αν διδάσκουν αρχαία ελληνικά και ιστορία σε φροντιστήρια για 3 και 60.:P

Η αλήθεια ειναι οτι στον τομεα της Αρχαιολογιας η Ελλαδα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο αλλες χώρες οπου δεν δινουν πολλή σημασία στην επιστήμη. Βεβαια δεν υπάρχουν θέσεις στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο μειώνονται όλο και πιο πολύ σε αρχαιολόγους με μεταπτυχιακά ή και διδακτορικά. Ασε που υπάρχουν και ξένες σχολές αρχαιολογίας στην Ελλάδα που λαμβάνουν ικανοποιητικές επιχορηγήσεις αλλά προσλαμβάνουν δικους τους αποφοιτους. Γενικά παίζει κρίση αλλα αν εισαι καλός κατι κάνεις. Αυτό που ακουγεται ας πουμε στην σχολή μου είναι οτι οι εμπειροι καθηγητές αρχαιολογίας όταν βλέπουν δυναμική σε καποιον φοιτητή στις εξετάσεις και τις εθελοντικές ανασκαφές τον διασυνδέουν ωστε να απασχοληθεί κάπου και να μην πάει χαμένος

Έτσι στα άκυρα ας πεταχτώ και εγώ. Δεν ενδιαφέρομαι για το τμήμα απλά έχω απορία.
Όσοι θέλουν να γίνουν αρχαιολόγοι και να ασχοληθούν, ξέρετε, με εκσκαφές πηγαίνουν σε αυτό το τμήμα;
Αν ναι, ομολογώ ότι η αρχαιολογία είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσα από τα αρχαία ελληνικά και τη διδασκαλία τους. :P

Κοιτα μισώ να γίνομαι αυτός ο τυπάς αλλα λέγονται ανασκαφές :P
Και ναί αν θες δικαιώματα για να ασχολείσαι επαγγελματικά πάς σε τμήματα αρχαιολογίας. Υπάρχουν και θέσεις για ειδικευμένους εργάτες αλλα και για εθελοντες αν και τα τελευταια χρονια τον ρολο του εθελοντη τον επιτελουν οι φοιτητες των τμημάτων. Βεβαια επειδή πρέπει να επισημανθεί και αυτό, πιο πολλές ώρες τρώει ενας αρχαιολόγος στο γραφείο, την μελέτη και την δημοσιοποίηση της ανασκαφής παρά στην ίδια την ανασκαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κοιτα μισώ να γίνομαι αυτός ο τυπάς αλλα λέγονται ανασκαφές :P
Και ναί αν θες δικαιώματα για να ασχολείσαι επαγγελματικά πάς σε τμήματα αρχαιολογίας. Υπάρχουν και θέσεις για ειδικευμένους εργάτες αλλα και για εθελοντες αν και τα τελευταια χρονια τον ρολο του εθελοντη τον επιτελουν οι φοιτητες των τμημάτων. Βεβαια επειδή πρέπει να επισημανθεί και αυτό, πιο πολλές ώρες τρώει ενας αρχαιολόγος στο γραφείο, την μελέτη και την δημοσιοποίηση της ανασκαφής παρά στην ίδια την ανασκαφή.
Οι αρχαιολόγοι, όταν δουλεύουν σε δημόσια έργα, κάνουν συνήθως επίβλεψη των εκσκαφών. Μπορεί να είναι σωστό αυτό που λες, αλλά κι αυτό που είπα εγώ δεν είναι εντελώς λάθος..από την άποψη ότι οι αρχαιολόγοι δεν κάνουν εκσκαφές, κάνουν ανασκαφές. Επιβλέπουν όμως εκσκαφές. Τέλος πάντων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Tstr

Νεοφερμένος

Η Maria Tstr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά , θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τις σημειώσεις που αφορούν το πρώτο εξάμηνο ..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολυμπιάδα

Νεοφερμένος

Η Ολυμπιάδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πως μπορω να βρω παλαια θεματα; Eiμαι πρωτοετης. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Πέρασα φέτος στο Ιστορικό του Ιονίου Πανεπιστημίου και σκέφτομαι για 10% για Ιστορικό Αρχαιολογικό στα Ιωάννινα. Είναι καλύτερο απο το Ιστορικό και σου ανοίγει περισσότερες πόρτες ή να μην χάσω ενα χρόνο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Να κάτσεις εκει που είσαι .
Ενας χρόνος εξτρα για τα ίδια επαγγελματικα δικαιώματα ,γιατί ;

Ασε που τα Ιωάννινα έχουν απο τις πιο απαιτητικές φιλοσοφικές και μπορεί να πας κι να τελειώσεις στα πέντε χρόνια και συνολικά να σου πάρει ένα πτυχίο ιστορικού 6 χρόνια .

Εκτός αν η καταγωγή σου είναι από εκεί , τότε αλλάζει το πράγμα .
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Η ουσιαστική διαφορά νομίζω είναι στο ότι το ένα είναι αμιγώς ιστορικό και το άλλο προσφέρει και αρχαιολογική κατεύθυνση. Αν πιστεύεις πως σε ενδιαφέρει περισσότερο η αρχαιολογική κατευθυνση, πιστεύω πως έχει νόημα. Πριν αλλάξεις βέβαια τμήμα θα σου έλεγα να προσπαθήσεις το καλοκαίρι να πας σε μια ανασκαφή για να δεις πω είναι.
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η ουσιαστική διαφορά νομίζω είναι στο ότι το ένα είναι αμιγώς ιστορικό και το άλλο προσφέρει και αρχαιολογική κατεύθυνση. Αν πιστεύεις πως σε ενδιαφέρει περισσότερο η αρχαιολογική κατευθυνση, πιστεύω πως έχει νόημα. Πριν αλλάξεις βέβαια τμήμα θα σου έλεγα να προσπαθήσεις το καλοκαίρι να πας σε μια ανασκαφή για να δεις πω είναι.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τώρα κατα ποσο ευκολο ειναι να παραβρεθώ σε μια ανασκαφή, μιας που ουτε πτυχίο έχω, θαρρω πως είναι λίγο δύσκολο. Σαν σχολές είναι και δυο αναγνωρίσιμες και το ίδιο καλές; Γιατι εχω παρατηρήσει πως όλοι οι καθηγητές μου προέρχονται απο ιστορικό-αρχαιολογικό.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τώρα κατα ποσο ευκολο ειναι να παραβρεθώ σε μια ανασκαφή, μιας που ουτε πτυχίο έχω, θαρρω πως είναι λίγο δύσκολο. Σαν σχολές είναι και δυο αναγνωρίσιμες και το ίδιο καλές; Γιατι εχω παρατηρήσει πως όλοι οι καθηγητές μου προέρχονται απο ιστορικό-αρχαιολογικό.

Στις περισσότερες ανασκαφές παίρνουν φοιτητές, εφόσον συμμετέχουν εθελοντικά. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει και το δικό σου τμήμα ανασκαφές στις οποίες μπορούν να συμμετάσχουν φοιτητές, μπορείς όμως να κάνεις αίτηση για κάποια ανασκαφή σε άλλο πανεπιστήμιο αν δεις κάποια ανακοίνωση κτλ. Λόγω της πανδημίας, ίσως να είναι πιο δύσκολο να βρεις κάτι, υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως θεωρώ πως θα έβρισκες.

Πέρα από αυτό, έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν απόφοιτο ιστορικης κατεύθυνσης ενός τμήματος ιστορίας και αρχαιολογίας. Που θεωρείς πως μπορεί να σε δυσκολέψει; Στο να βρεις δουλειά σε κάποιο φροντιστήριο πχ; Αν το σκέφτεσαι για κάτι πιο ακαδημαϊκό πιστεύω πως έχει μεγαλύτερη σημασία που θα κάνεις πιο μετά το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό σου (αν και σαφώς είναι πολύ νωρίς για να σε απασχολεί αυτό).
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στις περισσότερες ανασκαφές παίρνουν φοιτητές, εφόσον συμμετέχουν εθελοντικά. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει και το δικό σου τμήμα ανασκαφές στις οποίες μπορούν να συμμετάσχουν φοιτητές, μπορείς όμως να κάνεις αίτηση για κάποια ανασκαφή σε άλλο πανεπιστήμιο αν δεις κάποια ανακοίνωση κτλ. Λόγω της πανδημίας, ίσως να είναι πιο δύσκολο να βρεις κάτι, υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως θεωρώ πως θα έβρισκες.

Πέρα από αυτό, έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν απόφοιτο ιστορικης κατεύθυνσης ενός τμήματος ιστορίας και αρχαιολογίας. Που θεωρείς πως μπορεί να σε δυσκολέψει; Στο να βρεις δουλειά σε κάποιο φροντιστήριο πχ; Αν το σκέφτεσαι για κάτι πιο ακαδημαϊκό πιστεύω πως έχει μεγαλύτερη σημασία που θα κάνεις πιο μετά το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό σου (αν και σαφώς είναι πολύ νωρίς για να σε απασχολεί αυτό).

Ενας ιστορικός δεν μπορεί να ασχοληθεί καθόλου με το κομμάτι των ανασκαφών, ακομη κι αν κανει ενα μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία; Γιατι το μεγάλη εξειδίκευση...;
Να κάτσεις εκει που είσαι .
Ενας χρόνος εξτρα για τα ίδια επαγγελματικα δικαιώματα ,γιατί ;

Ασε που τα Ιωάννινα έχουν απο τις πιο απαιτητικές φιλοσοφικές και μπορεί να πας κι να τελειώσεις στα πέντε χρόνια και συνολικά να σου πάρει ένα πτυχίο ιστορικού 6 χρόνια .

Εκτός αν η καταγωγή σου είναι από εκεί , τότε αλλάζει το πράγμα .
Ευχαριστώ πολύ και εσενα για την απάντηση σου!

Για φροντιστήρια δε ψήνομαι -ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω τώρα-, θα δείξει. Αν και το ιστορικό παλούκι μοιάζει κατω απο αυτές τις συνθήκες ( τα βιβλία ακόμη, καποιοι καθηγητές δεν έχουν τοση αλληλουχία αλλα δεν μειώνει τις γνώσεις που έχουν), αλλα με διάβασμα και θέληση ολα γίνονται.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ενας ιστορικός δεν μπορεί να ασχοληθεί καθόλου με το κομμάτι των ανασκαφών, ακομη κι αν κανει ενα μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία; Γιατι το μεγάλη εξειδίκευση...;

Ευχαριστώ πολύ και εσενα για την απάντηση σου!

Για φροντιστήρια δε ψήνομαι -ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω τώρα-, θα δείξει. Αν και το ιστορικό παλούκι μοιάζει κατω απο αυτές τις συνθήκες ( τα βιβλία ακόμη, καποιοι καθηγητές δεν έχουν τοση αλληλουχία αλλα δεν μειώνει τις γνώσεις που έχουν), αλλα με διάβασμα και θέληση ολα γίνονται.

Γενικά , ρεαλιστικά δεν είναι ότι έχει καμία σημασία που θα τελειώσεις ώστε να επενδύσεις πολλα χρόνια σε αυτό .

Περα απο τις λίγες χαρισματικες φυσεις που αγαπάνε πολύ το αντικείμενο κι θα πάνε ακαδημαϊκά όλοι οι αλλοι δεν θα δουλέψουν πάνω στο πτυχίο τους εκτός αν μιλάμε για φροντιστήρια .

Προσωπικά τελείωσα πολύ καλό και απαιτητικό τμήμα φιλολογίας , μονο για εμένα πηρα παραπάνω πραγματα απο το να τελείωνα Κομοτηνή πχ κατα τα αλλα ειναι ακριβως το ίδιο πράγμα αφού τα πτυχία αυτά πλέον δεν έχουν αντίκρισμα είτε είναι απο Αθηνα είτε Κέρκυρα .

καταλαβαίνω τι λέει η @Asha για την αρχαιολογία αλλα ήδη πολλα χρόνια πριν εκαναν πλάκα στις αποφοιτήσεις σχετικά με την μηδενική πιθανότητα να δουλέψει κάνεις πάνω σε αυτό .
Προσωπικά ,οικογενειακοί φίλοι που ο πατέρας ειναι πρόεδρος μουσείου ( πολυ γνωστός ) ούτε η κόρη του δε τα κατάφερε με ποσα προσόντα .
Οι θέσεις για ουσιαστική απασχόληση ειναι ανύπαρκτες.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω , απλα λεω ρεαλιστικά τι συμβαίνει .
Κοίτα να μάθεις γλώσσες,υπολογιστές κι να σαι περισσότερο προσανατολισμένη στο που κι στο τι θα κάνεις μαστερ κι μη χάνεις αλλα χρόνια στο μπατσελορ :)
Αυτο κοίτα να το τελειώσεις οσο πιο γρήγορα γίνεται !
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γενικά , ρεαλιστικά δεν είναι ότι έχει καμία σημασία που θα τελειώσεις ώστε να επενδύσεις πολλα χρόνια σε αυτό .

Περα απο τις λίγες χαρισματικες φυσεις που αγαπάνε πολύ το αντικείμενο κι θα πάνε ακαδημαϊκά όλοι οι αλλοι δεν θα δουλέψουν πάνω στο πτυχίο τους εκτός αν μιλάμε για φροντιστήρια .

Προσωπικά τελείωσα πολύ καλό και απαιτητικό τμήμα φιλολογίας , μονο για εμένα πηρα παραπάνω πραγματα απο το να τελείωνα Κομοτηνή πχ κατα τα αλλα ειναι ακριβως το ίδιο πράγμα αφού τα πτυχία αυτά πλέον δεν έχουν αντίκρισμα είτε είναι απο Αθηνα είτε Κέρκυρα .

καταλαβαίνω τι λέει η @Asha για την αρχαιολογία αλλα ήδη πολλα χρόνια πριν εκαναν πλάκα στις αποφοιτήσεις σχετικά με την μηδενική πιθανότητα να δουλέψει κάνεις πάνω σε αυτό .
Προσωπικά ,οικογενειακοί φίλοι που ο πατέρας ειναι πρόεδρος μουσείου ( πολυ γνωστός ) ούτε η κόρη του δε τα κατάφερε με ποσα προσόντα .
Οι θέσεις για ουσιαστική απασχόληση ειναι ανύπαρκτες.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω , απλα λεω ρεαλιστικά τι συμβαίνει .
Κοίτα να μάθεις γλώσσες,υπολογιστές κι να σαι περισσότερο προσανατολισμένη στο που κι στο τι θα κάνεις μαστερ κι μη χάνεις αλλα χρόνια στο μπατσελορ :)
Αυτο κοίτα να το τελειώσεις οσο πιο γρήγορα γίνεται !
Έγινε, σ' ευχαριστώ πολύ Κλημεντίνη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top