Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα και καλή ανάσταση.

Είμαι μαθητής της Γ λυκείου και σε λίγες μέρες θα δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση της Θετικής σε 4 μαθήματα (Έκθεση, Φυσική, Χημεία και Μαθηματικά). Θα ήθελα να μάθω εάν του χρόνου, ως απόφοιτος, γίνεται να ξανα-δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση των Οικονομικών-Πληροφορικής (στα μαθήματα Έκθεση, Μαθηματικά, Αοθ και Αεπ). Ρώτησα πολλά άτομα και είτε μου έλεγαν δεν ξέρουν είτε μου έλεγαν ναι.. άλλα δεν είναι σίγουροι. Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει και να 'χει μια απάντηση στην ερώτηση μου. Σύμφωνα και με τα λεγόμενα ενός άρθρου του Υπουργείου Παιδείας λέει ξεκάθαρα ότι ο απόφοιτος απλά υποβάλει νέα αίτηση στο σχολείο που πήγαινε βάζοντας ΟΠΟΙΑ κατεύθυνση επιθυμεί, όμως και πάλι θέλω να είμαι σίγουρος!

Στο άρθρο 1 της Υπουργικής Απόφασης Φ.253/193309/Α5/27-11-2015 σχετικής με την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αναφέρεται το εξής " Οι μαθητές δηλώνουν υποχρεωτικά την Ομάδα Προσανατολισμού που ήδη έχουν επιλέξει και παρακολουθούν ενώ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ μπορούν να επιλέξουν να εξεταστούν στα μαθήματα οποιασδήποτε Ομάδας Προσανατολισμού".
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2015/171215_fek_2647.pdf
Μα είναι δυνατόν να καταδικάσουν κάποιον να μην μπορεί να αλλάξει γνώμη; Ασφαλώς και μπορείς να ξαναδώσεις δηλώνοντας άλλη ομάδα κάνοντας τη σχετική αίτηση-δήλωση του χρόνου το Φεβρουάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billaronis

Νεοφερμένος

Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εμένα η λογική μου, σύμφωνα και με αυτά που έχω διαβάσει, αυτό μου λέει. Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση σου, να είσαι καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πέρα από τα παραπάνω, όσες αλλαγές και αν έγιναν, ποτέ κανένα σύστημα δεν απαγόρευε στους απόφοιτους να δώσουν ξανά εξετάσεις σε οποιαδήποτε κατεύθυνση ήθελαν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εμένα η λογική μου, σύμφωνα και με αυτά που έχω διαβάσει, αυτό μου λέει. Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση σου, να είσαι καλά! :)

Ασφαλώς και είναι έτσι! Ακόμα και αν δεν υπήρχε πουθενά κάποια σχετική αναφορά, θεωρείται "ευκόλως εννοούμενο". Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billaronis

Νεοφερμένος

Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τέλεια. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και επίσης καλή επιτυχία σε όσους δίνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όσοι ακολουθήσουμε το 5ο επιστημονικό πεδίο(Επιστήμες Οικονομίας και Πληροφορικής)που δημιουργήθηκε με το νέο σύστημα ας μαζέψουμε εδώ τις απορίες και τις ανησυχίες μας.
Για όσους δεν γνωρίζουν το πεδίο αυτό περιλαμβάνει τα εξής 4 μαθήματα:
i)Αρχές Οικονομικής Θεωρίας(ΑΟΘ) με συντελεστή---->0,7
ii)Μαθηματικά Προσανατολισμού με συντελεστή---->1,3
iii)Αρχές Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον(ΑΕΠΠ) χωρίς συντελεστή
iv)Έκφραση-Έκθεση Γενικής Παιδείας χωρίς συντελεστή

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μονο εγω σιχαίνομαι το αεππ?
Ολα τ αλλα τα λατρεύω ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ειναι αναλογα, καποιοι τα βρισκουν γελοία καποιοι αλλοι δυσκολεύονται.Κυριως γιατι δεν προσεχαν στο μαθημα της πληροφορικης στην β λυκειου και τωρα που τα βλεπουν πρωτη φορα δυσκολεύονται στην αλγοριθμικη λογικη.Ειναι ευκολα ομως καθως περνάει ο καιρος ,εχουν μια συγκεκριμένη τεχνικη με συγκεκριμένες εντολες που επαναλαμβάνονται συνεχώς,θα βαρεθεις να κανεις ασκήσεις επειδή τα ξερεις πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μονο εγω σιχαίνομαι το αεππ?
Ολα τ αλλα τα λατρεύω ομως

Πιστεύω ότι απλά δεν το έχεις πάρει με καλό μάτι και με την σωστή οπτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ειναι αναλογα, καποιοι τα βρισκουν γελοία καποιοι αλλοι δυσκολεύονται.Κυριως γιατι δεν προσεχαν στο μαθημα της πληροφορικης στην β λυκειου και τωρα που τα βλεπουν πρωτη φορα δυσκολεύονται στην αλγοριθμικη λογικη.Ειναι ευκολα ομως καθως περνάει ο καιρος ,εχουν μια συγκεκριμένη τεχνικη με συγκεκριμένες εντολες που επαναλαμβάνονται συνεχώς,θα βαρεθεις να κανεις ασκήσεις επειδή τα ξερεις πολυ καλα.
Το 2011 που ήμουν β λυκειου πάντως δεν κάναμε τιποτα σχετικο με το αεππ . ειχαμε μια γκουμουτσα για βιβλιο σαν τηλεφωνικος Κατάλογος ηταν.
Φέτος έγραψα 14.3 με το παλιο συστημα ομως που ήταν πιο δυσκολα απ οτι ειπαν

Πιστεύω ότι απλά δεν το έχεις πάρει με καλό μάτι και με την σωστή οπτική!
Αυτο πιστεύω κ γω γτ δν ειναι οτι δεν εχω θέληση ν το διαβάσω. Περισσότερο αισθάνομαι απαισιόδοξος γι αυτό το μαθημα κ οτι δν θ γραψω άριστα. Με τα 4 μαθηματα πλεον σ αυτο κ στο αοθ πρέπει ν γράψεις 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasilis99

Νεοφερμένος

Ο Vasilis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε ολους!!Ειμαι σε μια δυσκολη φαση εχοντας διαλεξει θετικη κατευθυνση ενω τωρα εχω αμφιβολιες εαν πρεπει τον Σεπτεμβρη να παω στα Οικονομικα.Να σημειωθει οτι μου θα ηθελα να ασχοληθω με υπολογιστες στο μελλον αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχουν και στην θετικη σχολες πληροφορικης.Μου αρεσει η φυσικη και η χημεια(πιο πολυ) ΟΜΩΣ δεν μπορω να καταλαβω τιποτα στην Φυσικη παρολο που μ'αρεσει...Ευχαριστω οποιον μου δωσει καποια απαντηση για να με διευκολυνει !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταυρούλα

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σε ολους!!Ειμαι σε μια δυσκολη φαση εχοντας διαλεξει θετικη κατευθυνση ενω τωρα εχω αμφιβολιες εαν πρεπει τον Σεπτεμβρη να παω στα Οικονομικα.Να σημειωθει οτι μου θα ηθελα να ασχοληθω με υπολογιστες στο μελλον αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχουν και στην θετικη σχολες πληροφορικης.Μου αρεσει η φυσικη και η χημεια(πιο πολυ) ΟΜΩΣ δεν μπορω να καταλαβω τιποτα στην Φυσικη παρολο που μ'αρεσει...Ευχαριστω οποιον μου δωσει καποια απαντηση για να με διευκολυνει !!!


Είναι πολύ λιγότερες οι σχολές καθαρά πληροφορικής στο 2ο πεδίο. Κοίτα σε ποιο από τα 2 πεδία (2ο ή 5ο) βρίσκονται τα περισσότερα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και κάνε την επιλογή σου ;) Επίσης καλό θα ήταν να ψάξεις οδηγούς σπουδών και γενικότερα πληροφορίες σε σχέση με την εξέλιξη που μπορεί να έχεις από την κάθε σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Να σημειωσω οτι η φυσικη της γ λυκειου ειναι τελειως διαφορετικο κομματι (μοιαζει πιο πολυ με την α)και με το σωστο καθηγητη μπορεις να καταλαβεις τα παντα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis99

Νεοφερμένος

Ο Vasilis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είναι πολύ λιγότερες οι σχολές καθαρά πληροφορικής στο 2ο πεδίο. Κοίτα σε ποιο από τα 2 πεδία (2ο ή 5ο) βρίσκονται τα περισσότερα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και κάνε την επιλογή σου ;) Επίσης καλό θα ήταν να ψάξεις οδηγούς σπουδών και γενικότερα πληροφορίες σε σχέση με την εξέλιξη που μπορεί να έχεις από την κάθε σχολή.

Και στα 2 πεδια υπαρχουν σχολες που με ενδιαφερουν ομως πιστευω οτι δεν θα τα παω πολυ καλα στην Φυσικη και δεν ξερω αν θα την καταλαβω και ποτε ομως εχω ενα βασικο ερωτημα που ισως να με βοηθησει παρα πολυ!.....Αν αλλαξω την κατευθυνση μου στα οικονομικα θα μπορεσω να ανταπεξελθω απο τον Σεπτεμβρη και μετα;
Ευχαριστω ολους σας για την ανταποκριση το εκτιμω ιδιαιτερα!!!

Να σημειωσω οτι η φυσικη της γ λυκειου ειναι τελειως διαφορετικο κομματι (μοιαζει πιο πολυ με την α)και με το σωστο καθηγητη μπορεις να καταλαβεις τα παντα ...

Ελπιζω να βοηθησει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
p.txt.png
Συγκεντρωτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το κλασσικό δίλημμα στο οποίο μπαίνουν αρκετοί μαθητές... Κοντέυει Σεπτέμβρης και δεν ξέρω πραγματικά ποια κατεύθυνση να διαλέξω... Να σημειώσω πως δήλωσα θετική σε μια δήλωση που μας έδωσαν στο σχολείο, αλλά έγραφε πως μπορούσες να αλλάξεις κατεύθυνση εφόσον το επιθυμείς μέσω νέας δήλωσης που θα μας παραδοθεί τον Σεπτέμβρη! Εμένα μου αρέσουν και τα δύο 'βασικά' μαθηματα των δύο κατευθύνσεων: και τα μαθηματικά και τα αρχαία! Έχω ακούσει όμως ότι τα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολα (και η φυσική επίσης). Επίσης να σημειώσω πως στο τέλος των ενδοσχολικών εξετάσεων της Α' λυκείου επειδή είμαι πολύ βιαστικός, έγραψα 7 άλγεβρα και 11 σε φυσική και γεωμετρία! Χημεία έγραψα 17,6, η οποία δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα! Τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα με δυσκολεύουν αρκετά όχι σε θέμα θεωρίας αλλά σε θέμα συνδυασμού όπως για παράδειγμα στην φυσική που, για να βρεις το σωστό αποτέλεσμα πρέπει να συνδυάσεις δέκα διαφορετικά πράγματα και αν κάνεις το παραμικρό λαθάκι, χάνεις την άσκηση! Αυτό με την λεπτομέρεια παίζει και στην άλγεβρα που για μία παρένθεση ή πρόσημο, το 20 γίνεται χαλαρά 10! (τρόπος του λέγειν:P). Απο την άλλη τα αρχαία με δυσκόλευαν κι αυτά λίγο, ειναι αρκετά απαιτητικό μάθημα. Στα αρχαία είχα ένα μικρό θεματάκι με την μετάφραση μόνο. Στις εξετάσεις έγραψα αρχαία 14, έκθεση 16 και κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας 18! Σκεφτόμουν να πάω θεωρητική παρόλο που έχω δηλώσει θετική αλλά με φοβίζει το άγνωστο αρκετά! Παρόλ' αυτά σκέφτομαι όμως ότι στα αρχαία με λίγο διάβασμα καταφέρνεις να γράψεις αρκετά καλά ενώ μαθηματικά-φυσική όσο και να έχεις διαβάσει αν κάνεις λάθος βιασύνης=λάθους χάνεις την άσκηση ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της! Είμαι σε δίλημμα πραγματικά!:hmm:Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν γνωρίζω πως (με ποια μαθήματα) και ποια παιδία ξεκλειδώνονται απο κάθε κατεύθυνση! Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το κλασσικό δίλημμα στο οποίο μπαίνουν αρκετοί μαθητές... Κοντέυει Σεπτέμβρης και δεν ξέρω πραγματικά ποια κατεύθυνση να διαλέξω... Να σημειώσω πως δήλωσα θετική σε μια δήλωση που μας έδωσαν στο σχολείο, αλλά έγραφε πως μπορούσες να αλλάξεις κατεύθυνση εφόσον το επιθυμείς μέσω νέας δήλωσης που θα μας παραδοθεί τον Σεπτέμβρη! Εμένα μου αρέσουν και τα δύο 'βασικά' μαθηματα των δύο κατευθύνσεων: και τα μαθηματικά και τα αρχαία! Έχω ακούσει όμως ότι τα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολα (και η φυσική επίσης). Επίσης να σημειώσω πως στο τέλος των ενδοσχολικών εξετάσεων της Α' λυκείου επειδή είμαι πολύ βιαστικός, έγραψα 7 άλγεβρα και 11 σε φυσική και γεωμετρία! Χημεία έγραψα 17,6, η οποία δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα! Τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα με δυσκολεύουν αρκετά όχι σε θέμα θεωρίας αλλά σε θέμα συνδυασμού όπως για παράδειγμα στην φυσική που, για να βρεις το σωστό αποτέλεσμα πρέπει να συνδυάσεις δέκα διαφορετικά πράγματα και αν κάνεις το παραμικρό λαθάκι, χάνεις την άσκηση! Αυτό με την λεπτομέρεια παίζει και στην άλγεβρα που για μία παρένθεση ή πρόσημο, το 20 γίνεται χαλαρά 10! (τρόπος του λέγειν:P). Απο την άλλη τα αρχαία με δυσκόλευαν κι αυτά λίγο, ειναι αρκετά απαιτητικό μάθημα. Στα αρχαία είχα ένα μικρό θεματάκι με την μετάφραση μόνο. Στις εξετάσεις έγραψα αρχαία 14, έκθεση 16 και κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας 18! Σκεφτόμουν να πάω θεωρητική παρόλο που έχω δηλώσει θετική αλλά με φοβίζει το άγνωστο αρκετά! Παρόλ' αυτά σκέφτομαι όμως ότι στα αρχαία με λίγο διάβασμα καταφέρνεις να γράψεις αρκετά καλά ενώ μαθηματικά-φυσική όσο και να έχεις διαβάσει αν κάνεις λάθος βιασύνης=λάθους χάνεις την άσκηση ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της! Είμαι σε δίλημμα πραγματικά!:hmm:Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν γνωρίζω πως (με ποια μαθήματα) και ποια παιδία ξεκλειδώνονται απο κάθε κατεύθυνση! Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει:D

Από θετική βασικά μαθήματα είναι φυσική, χημεία και έκθεση. Με μαθηματικά ανοίγεις το 2ο πεδίο (πολυτεχνεία, φυσικομαθηματικά, χημείες κτλ). Με βιολογία κατ. ανοίγεις το 3ο ( ιατρικές, παραϊατρικά κτλ). Με ιστορία γεν. το 4ο (παιδαγωγικά).
Από θεωρητική βασικά αρχαία, ιστορία κι έκθεση. Με λατινικά 1ο (φιλολογίες, νομικές). Με βιολογία γεν. 3ο ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΟΡΙΩΝ (το άριστα νομίζω γύρω στο 18,5). Με μαθηματικά γεν. 4ο.
Εσύ να επιλέξεις με βάση τα μαθήματα και τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.
Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Από θεωρητική βασικά αρχαία, ιστορία κι έκθεση. Με λατινικά 1ο (φιλολογίες, νομικές). Με βιολογία γεν. 3ο ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΟΡΙΩΝ (το άριστα νομίζω γύρω στο 18,5). Με μαθηματικά γεν. 4ο.
To 5o μέσω θεωρητικής δεν ανοίγει; Δυστυχώς στο σχολείο δεν μας έχουν μιλήσει για τίποτα απο αυτά με αποτέλεσμα στην παρόμοια θέση να βρισκονται αρκετοί συμμαθητές μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
To 5o μέσω θεωρητικής δεν ανοίγει; Δυστυχώς στο σχολείο δεν μας έχουν μιλήσει για τίποτα απο αυτά με αποτέλεσμα στην παρόμοια θέση να βρισκονται αρκετοί συμμαθητές μου...

Το 5ο πεδίο πλέον έχει δική του κατεύθυνση:Οικονομίας και Πληροφορικής
Οπότε σε σχολές 5ου πεδίου μπορείς να πας ΜΟΝΟ εάν επιλέξεις αυτή την κατεύθυνση.
Τα μαθήματα είναι:ΕΚΘΕΣΗ,ΑΕΠΠ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ,ΑΟΘ

Πολύ καλά έκαναν που δεν δίνουν πλέον το δικαίωμα στους θεωρητικής κατεύθυνσης να μπαίνουν σε οικονομικές σχολές.
Ήταν ντροπή!Έμπαιναν σε σχολές οικονομικές δίχως να έχουν διδαχθεί ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ!!
Σαν να μπαίνει κάποιος ιατρική δίχως να έχει κάνει ποτέ βιολογία.
Συν τοις άλλοις ότι βρίσκονταν σε αβαντάζ σε σχέση με τους θετικούς-τεχνολογικούς λόγω των πιο εύκολων θεμάτων(στατιστικά) της θεωρητικής και τους έπαιρναν τις θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το 5ο πεδίο πλέον έχει δική του κατεύθυνση:Οικονομίας και Πληροφορικής
Οπότε σε σχολές 5ου πεδίου μπορείς να πας ΜΟΝΟ εάν επιλέξεις αυτή την κατεύθυνση.
Τα μαθήματα είναι:ΕΚΘΕΣΗ,ΑΕΠΠ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ,ΑΟΘ

Πολύ καλά έκαναν που δεν δίνουν πλέον το δικαίωμα στους θεωρητικής κατεύθυνσης να μπαίνουν σε οικονομικές σχολές.
Ήταν ντροπή!Έμπαιναν σε σχολές οικονομικές δίχως να έχουν διδαχθεί ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ!!
Σαν να μπαίνει κάποιος ιατρική δίχως να έχει κάνει ποτέ βιολογία.
Συν τοις άλλοις ότι βρίσκονταν σε αβαντάζ σε σχέση με τους θετικούς-τεχνολογικούς λόγω των πιο εύκολων θεμάτων(στατιστικά) της θεωρητικής και τους έπαιρναν τις θέσεις.
Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να πω την αλήθεια, με έλκυ το 5ο επιστημονικό πεδίο πιο πολύ αλλά εντάξει. Β' Λυκείου θα πάω και σκεφτόμουν, αν πάω θεωρητική φέτος και του χρόνου Οικονομίας και Πληροφορικής (για να ξεκλειδώσω το 5ο πεδίο) θα έχω κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top