Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Δεν είναι αυτή η αλήθεια. Είναι μεν δύσκολο, αλλά όχι και ακατόρθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πάτε να είστε ευγενικοί ρε παιδιά; Πείτε του καλύτερα ότι δεν πρόκειται με καμία δύναμη, μέσα σε μια χρονιά να διαβάσει και να γράψει 17000 μόρια (γιατί αυτή είναι η αλήθεια). Φίλε μου, ούτε θέμα πειθαρχίας ούτε θέμα διαβάσματος ούτε τίποτα. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γίνει αυτό που ελπίζεις, και αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Εδώ υπάρχουν παιδιά που διαβάζουν και διαβάζουν και διαβάζουν και δεν γράφουν 17.

Γιατί (τουλάχιστον εγώ) προσπαθώ να τονίσω τις μεγάλες δυσκολίες χωρίς να του κόψω τα φτερά. Αν έχει αποφασίσει να αφιερώσει τη ζωή του από τώρα μέχρι να δώσει πανελλαδικές στο διάβασμα ξεχνώντας ότι υπάρχει κόσμος γύρω του και με την προυπόθεση ότι θα έχει την ανάλογη βοήθεια από κάποιον καθηγητή που θα το δει "πατριωτικά" τότε μπορεί να τα καταφέρει.΄Ολα αυτά βέβαια με δεδομένο το γεγονός ότι ξεκινάει από το μηδέν. Αν είχε ήδη κάποιες γνώσεις τα πράγματα θα ήταν πιο βατά. Και βέβαια δεν μιλάμε για 17. Προσωπικά θα θεωρούσα άθλο στην περίπτωσή του να γράψει γύρω στο 11 με 12 οπότε Χ 1,3 να πάει γύρω στο 15. Μαζί όμως με τα μόρια που θα πάρει από τα άλλα μαθήματα, μπορεί να καταφέρει να πετύχει το στόχο του. Η σχολή αστυφυλάκων που τον ενδιαφέρει πέρσι ήταν κάπου γύρω στα 16000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτό που λέτε ρε παιδιά η ύλη π.χ.στην ιστορία είναι μόνο 50 σελ ή στη φυσική είναι μόνο 30 σελ είναι τελείως άκυρο. Για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στο επίπεδο των πανελληνίων πρέπει να έχεις διαβάσει επιπλέον βοηθήματα 500-600 σελ ο κάθε τόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γιατί (τουλάχιστον εγώ)

Αν έχει αποφασίσει να αφιερώσει τη ζωή του από τώρα μέχρι να δώσει πανελλαδικές στο διάβασμα
ξεχνώντας ότι υπάρχει κόσμος γύρω του και
με την προυπόθεση ότι θα έχει την ανάλογη βοήθεια από κάποιον καθηγητή που θα το δει "πατριωτικά" τότε
μπορεί να τα καταφέρει.΄
Ολα αυτά βέβαια με δεδομένο το γεγονός ότι ξεκινάει από το μηδέν.
Αν είχε ήδη κάποιες γνώσεις τα πράγματα θα ήταν πιο βατά.
Και βέβαια δεν μιλάμε για 17.
Προσωπικά θα θεωρούσα άθλο στην περίπτωσή του να γράψει γύρω στο 11 με 12 οπότε Χ 1,3 να πάει γύρω στο 15.
Μαζί όμως με τα μόρια που θα πάρει από τα άλλα μαθήματα, μπορεί να καταφέρει να πετύχει το στόχο του. Η σχολή αστυφυλάκων που τον ενδιαφέρει πέρσι ήταν κάπου γύρω στα 16000 μόρια.

I rest my case.

Αυτό που λέτε ρε παιδιά η ύλη π.χ.στην ιστορία είναι μόνο 50 σελ ή στη φυσική είναι μόνο 30 σελ είναι τελείως άκυρο. Για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στο επίπεδο των πανελληνίων πρέπει να έχεις διαβάσει επιπλέον βοηθήματα 500-600 σελ ο κάθε τόμος.

Μα γιατί το λες αυτό, αφού στην θεωρητική είναι μόνο παπαγαλία... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται ότι η επιτυχία θα έρθει μετά από σκληρή προσπάθεια. Δεν είναι δυνατόν να πιστεύει ένας λογικός άνθρωπος ότι έχει τις ίδιες πιθανότητες επιτυχίας με κάποιον που έχει κάνει συστηματική μελέτη επί χρόνια. Αν καταφέρει και πάρει στα Αρχαία 13,5, στη Γλώσσα 16 και στην Ιστορία και τα Λατινικά από 18, μαζεύει 16115 μόρια και έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει το στόχο του https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/exams/marks.htm. Από τον ίδιο εξαρτάται πόσο αποφασισμένος είναι να τα δώσει όλα. Καλό είναι να μην έχουμε φρούδες ελπίδες αλλά καλύτερο να μην παραιτούμαστε χωρίς να προσπαθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ωραία με κάποιο Φροντ. ή ιδιαίτερο ας πούμε τι θα μπορούσα να καταφέρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ωραία με κάποιο Φροντ. ή ιδιαίτερο ας πούμε τι θα μπορούσα να καταφέρω;

Θα σου μεταφέρω την άποψη έμπειρης φιλολόγου, συναδέλφου μου, όταν της παρουσιάστηκε ένας μαθητής αντίστοιχος με σένα:

Ας κάνουμε πρώτα έναν χρόνο να μάθουμε τα βασικά που δεν ξέρεις, και τον δεύτερο βλέπουμε...

Ο υποψήφιος δεν την προτίμησε.

Εκ των υστέρων μάθαμε ότι άλλη φιλόλογος, του φούσκωσε τα μυαλά, τον άρμεξε για έναν χρόνο και ο υποψήφιος έγραψε περίπου 8500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Μόνο που στις άλλες κατευθύνσεις όλα τα θέματα "Άγνωστα/Αδίδακτα" είναι.
Γι' αυτό και οι αριστούχοι στη χημεία είναι 30% και στα αρχαία 1%. :P

Θεματοθέτη, για μένα, ξέχνα το εγχείρημα. Στα αρχαία χωρίς βάσεις με το ζόρι θα γράψεις ένα 10, αν υποθέσουμε ότι έχεις το γνωστό σχεδόν άριστο (το οποίο χρειάζεται πάρα πάρα πολλές ώρες πάνω από το βιβλίο και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει ποτέ κάποιον χωρίς καθόλου άγνωστο να αριστεύει στο γνωστό). Ιστορία και λατινικά θα χρειαστούν λιώσιμο δεδομένης της αποτυχίας στα αρχαία, θα πρέπει δηλαδή να τα διαβάσεις με τη λεπτομέρεια που θα τα διαβάζει ο άριστος μαθητής. Και στα λατινικά οι 12/20 βαθμοί είναι γραμματική-συντακτικές ασκήσεις, οπότε αν δεν τα πήγαινες ποτέ ιδιαίτερα καλά με αυτά στα αρχαία, θα περάσεις ένα μαρτύριο. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι 2 χρόνια εντατικής προετοιμασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω θα τα καταφέρεις αρκεί να ΛΙΩΣΕΙΣ από τώρα.
Προτείνω να κάνεις ιδιαίτερα, αλλά μην περιμένεις πολλά από αυτά.
Το 99% είναι δική σου δουλειά.
Δεν ήμουν θεωρητική για να σου πω τι ακριβώς να κάνεις.
Στη θέση πάντως θα έβγαζα παπαγαλία ό,τι μπορούσα.
Είναι τεράστιο + να ξέρεις πχ όλη την ύλη της ιστορίας απ'έξω μέχρι τον σεπτέμβρη, θα σε βοηθήσει από άποψη χρόνου κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οσο το σκέφτομαι τόσο πείθομαι ότι θα ήταν καλύτερο να ξεκινούσες εντατική προετοιμασία για να δώσεις μετά από δύο χρόνια ώστε ο στόχος σου να είναι πιο εφικτός. Εκτός αν σε ενδιαφέρουν και άλλες πιο χαμηλόβαθμες σχολές. Τις σχολές τουριστικών επαγγελμάτων ΑΣΤΕΡ και ΑΣΤΕΚ τις έχεις σκεφτεί; Και εννοείται ότι την προετοιμασία σου πρέπει να την αναλάβει ένας πολύ καλός φιλόλογος με τον οποίο θα κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα. Το φροντιστήριο στην περίπτωσή σου δεν ενδείκνυται καθώς δεν θα μπορείς να παρακολουθήσεις αφού διδάσκεται η ύλη των πανελλαδικών η οποία θεωρεί σαν προαπαιτούμενο να έχεις πολύ γερές βάσεις τις οποίες εσύ δεν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Χαίρομαι που οι περισσότεροι έρχεστε στα λόγια μου.

Για μένα, το να γράψει κάποιος ανίδεος με τα αρχαία 17000 στην θεωρητική είναι κάτι που δεν γίνεται.

Το μόνο που *ίσως* μπορεί να γίνει, είναι να πάρεις έναν φιλόλογο που να εμπιστεύεσαι και να θέσετε μαζί ένα μακροχρόνιο πλάνο. Μπορεί να κρατήσει 2 χρόνια, μπορεί παραπάνω. Αλλά επιβάλλεται να ξεκινήσεις από τον ενεστώτα του λύω, που κάναμε στην Α' Γυμνασίου, πως το λένε, και όσο σου πάρει -και χρονικά αλλά και οικονομικά.

Τον πρώτο χρόνο, ταυτόχρονα με την επανάληψη των αρχαίων, μπορείς να διαβάζεις ιστορία κανονικά, λατινικά επίσης (όχι την ύλη των πανελληνίων, αλλά από την παλιά ύλη να ξεκινήσεις από την ύλη της Β') και φυσικά, έκθεση, έκθεση, έκθεση.

Μόνον έτσι έχεις *πιθανότητες* να μπεις στον 2ο χρόνο με όποιες αξιώσεις. Και αν δεις ότι ούτε στον 2ο χρόνο δεν βγαίνει, δώσε πανελλήνιες να δεις τι ψάρια πιάνεις, και ίσως χρειαστείς και 3ο.

Σε έναν χρόνο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.


(Παρεμπιπτόντως, ο σκοπός μου δεν είναι να σου κόψω τα φτερά και να σου κάνω κακό, όπως ίσως φαίνεται. Να σε προφυλάξω είναι ο σκοπός μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαίρομαι που οι περισσότεροι έρχεστε στα λόγια μου.

Για μένα, το να γράψει κάποιος ανίδεος με τα αρχαία 17000 στην θεωρητική είναι κάτι που δεν γίνεται.

Το μόνο που *ίσως* μπορεί να γίνει, είναι να πάρεις έναν φιλόλογο που να εμπιστεύεσαι και να θέσετε μαζί ένα μακροχρόνιο πλάνο. Μπορεί να κρατήσει 2 χρόνια, μπορεί παραπάνω. Αλλά επιβάλλεται να ξεκινήσεις από τον ενεστώτα του λύω, που κάναμε στην Α' Γυμνασίου, πως το λένε, και όσο σου πάρει -και χρονικά αλλά και οικονομικά.

Τον πρώτο χρόνο, ταυτόχρονα με την επανάληψη των αρχαίων, μπορείς να διαβάζεις ιστορία κανονικά, λατινικά επίσης (όχι την ύλη των πανελληνίων, αλλά από την παλιά ύλη να ξεκινήσεις από την ύλη της Β') και φυσικά, έκθεση, έκθεση, έκθεση.

Μόνον έτσι έχεις *πιθανότητες* να μπεις στον 2ο χρόνο με όποιες αξιώσεις. Και αν δεις ότι ούτε στον 2ο χρόνο δεν βγαίνει, δώσε πανελλήνιες να δεις τι ψάρια πιάνεις, και ίσως χρειαστείς και 3ο.

Σε έναν χρόνο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.


(Παρεμπιπτόντως, ο σκοπός μου δεν είναι να σου κόψω τα φτερά και να σου κάνω κακό, όπως ίσως φαίνεται. Να σε προφυλάξω είναι ο σκοπός μου).

Sourotiri δεν κάνεις την παλικαριά να τον αναλάβεις; Νομίζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα δεν δίνει ικανοποίηση μόνο στο μαθητή αλλά και στον καθηγητή. Να βγει και κάτι καλό από εδώ μέσα! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Sourotiri δεν κάνεις την παλικαριά να τον αναλάβεις; Νομίζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα δεν δίνει ικανοποίηση μόνο στο μαθητή αλλά και στον καθηγητή. Να βγει και κάτι καλό από εδώ μέσα! :):):)

Αν ήμουν φιλόλογος, θα το σκεφτόμουν :) Ως οικονομολόγος όμως, μάλλον θα ήταν ανεύθυνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω θα τα καταφέρεις αρκεί να ΛΙΩΣΕΙΣ από τώρα.
.

Aν και άσχετος με το θέμα .
Γνώμη μου είναι ότι να βάλεις ένα παιδί που είναι χύμα και δε διαβάζει (αλλά τα παίρνει όπως λένε οι γονείς του) είναι σαν να βάζει ένα άνθρωπο με αναλογίες μαραθωνοδρόμέα να τρέχει σε μαραθώνιο χωρίς καθόλου προπόνηση ή γυμναστήριο και η μοναδική προπόνηση που θα κάνει είναι λίγο πριν τον μεγάλο αγώνα.

Κοινώς δε μπορεί κάποιο παιδί να λιώσει στο διάβασμα αν δεν έχει μάθει να διαβάζει τόσα χρόνια τώρα. Μπορεί φυσικά να εξελιχθεί μελλοντικά σε έναν καλό επαγγελματία ή ακόμα και επιστήμονα εφόσον προπονηθεί για αυτό.

Επίσης ο φροντιστής δεν είναι μάγος να ανοίξει το κεφάλι κάποιου και να τα βάζει στο κεφάλι του, δουλειά του φροντιστή είναι να οργανώνει τον μαθητή και να τον ωθεί να διαβάσει.

Προσωπικά θεωρώ ότι καλός φροντιστής είναι αυτός που οι μαθητές του παίρνουν καλούς βαθμούς στις πανελλαδικές αν ένα παιδί δε διαβάζει το καλύτερο για αυτό αλλά και τους γονείς του που πληρώνουν είναι να αποδεσμεύεται το παιδί από το φροντιστήριο ώστε να μην σπαταλιούνται αδίκως τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήμουν φιλόλογος, θα το σκεφτόμουν :) Ως οικονομολόγος όμως, μάλλον θα ήταν ανεύθυνο :)

Νάσαι καλά! Κλαίω!:rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Απλά μου φάνηκε αστείο 1) που υπέθεσα ότι ήσουν φιλόλογος και 2) η απάντησή σου ότι θα ήταν ανεύθυνο να τον αναλάβεις στα φιλολογικά αφού είσαι οικονομολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1as0n

Νεοφερμένος

Ο 1as0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,

Τελευταία φορά, έδωσα πανελλαδικές το 2003, ήμουν στην Τεχνολογική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω εξετάσεις το 2017 κι ο στόχος μου είναι το Ιστορικό Κέρκυρας. Πόσα και ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω; Mπορώ μόνο με τέσσερα μαθήματα (Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά, Νεοελληνική Γλώσσα) να δώσω πανελλαδικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γεια σας,

Τελευταία φορά, έδωσα πανελλαδικές το 2003, ήμουν στην Τεχνολογική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω εξετάσεις το 2017 κι ο στόχος μου είναι το Ιστορικό Κέρκυρας. Πόσα και ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω; Mπορώ μόνο με τέσσερα μαθήματα (Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά, Νεοελληνική Γλώσσα) να δώσω πανελλαδικές;

Ναι, αυτά ακριβώς είναι τα μαθήματα που θα δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια_1993

Νεοφερμένος

Η Μαρια_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. θελω να ξανα δωσω παννεληνιες μετα απο 4χρονια..
θελω να περασω στο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας τωρα που εχουν αλλαξει τα πραγματα τι θα γινει?
να συμπληρωσω οτι ημουν επαλ σε ειδικοτητα δομικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top