Σχολές Ψυχολογίας

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το αντιστροφο γινεται?Εγω τελειωνω στατιστικη.Σχεδιασμοε αναλυση τεστ εχω διδαχθει παρομοια.Αρα αν κανω ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια οπως αυτο https://www.gla.ac.uk/postgraduate/taught/psychologicalscienceresearchmethodsof/#tabs=0
εχει μαθημα στατιστικη.Δεν ξερω αν θα με δεχθουν ομως και αν σχετιζεται με ψυχομετρια

Aν ενδιαφέρεσαι για τη Ψυχομετρία στη Βρετανία τότε πας εδώ.

Αν ενδιαφέρεσαι για τη Ψυχομετρία στην Ελλάδα τότε πας στον οργανισμό που έχει το μονοπώλιο για την εκπαίδευση στα σημαντικότερα ψυχομετρικά τεστ . Για μερικά σημαντικά τεστ μπορείς να εκπαιδευτείς μόνο αν είσαι Ψυχολόγος (πχ το ΜΜPI2 στην Ελλάδα,Βρετανία κοκ διατίθεται μόνο σε Ψυχολόγους) ή Ψυχίατρος.Για άλλα αν είσαι επαγγελματίας HR,εκπαιδευτικός κοκ.

Το παραπάνω μάστερ που δίνεις δεν έχει σχέση με τη ψυχομετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βγαίνει η ψυχολογία Ρεθύμνου με ελάχιστη έως καθόλου παρακολούθηση? Εχει υποχρεωτικές παρουσίες, εργασίες, παρουσιάσεις και τέτοια? Δηλαδή, για κάποιον που ζει στο Ηράκλειο, είναι εφικτό να βγάλει τη σχολή πηγαίνοντας 1-2 φορές την εβδομάδα και αν και μετά μόνο στην εξεταστική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
οκ αγαπες οποιος μπορει μου λυνει την απορια
λετε οτι το τμημα του παντειου επικεντρωνεται στην κοινωνικη ψυχολογια ενω του αριστοτελειου στην κλινικη. εαν καποιος θελει να περασει σε αυτο του αριστοτελειου για καποιους αλλους λογους αλλα του αρεσει περισσοτερο η κοινωνικη ψυχολογια, δεν προκειται να τα βρει 'μπαστουνια' σωστα; βλεπω το προγραμμα σπουδων οτι καλυπτονται ολοι οι τομεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδιά, τον τελευταίο καιρό κοιτάω πολύ έντονα την σχολή ΦΠΨ Ιωαννίνων. Παρολα αυτά με όλα αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Παιδιά, τον τελευταίο καιρό κοιτάω πολύ έντονα την σχολή ΦΠΨ Ιωαννίνων. Παρολα αυτά με όλα αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ;;

;) Ψυχολόγος βγαίνεις από Εκπα, Πάντειο, Απθ, Πανεπιστήμιο Κρήτης. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος :) .Το φπψ με κατεύθυνση τη ψυχολογία ( πρόσεξε όχι το πρόγραμμα ψυχολογίας που ονομάζεται ψυχολογία εκπα από φέτος ) σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου !!Βέβαια έχω ακούσει
ότι τελειώνοντας αυτή την κατεύθυνση,μπορείς με κάποια εξειδίκευση νομίζω μεταπτυχιακό να γίνεις σύμβουλος ψυχικής υγείας :) ,όχι όμως ψυχολόγος ( στο μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη αυτό και δε ξέρω και κατά πόσο ισχύει ) .Ψυχολόγος κανονικά βγαίνεις από τα 4 τμήματα που σου ανέφερα,καλές σπουδές :) !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ψυχολόγος βγαίνεις από Εκπα, Πάντειο, Απθ, Πανεπιστήμιο Κρήτης. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .Το φπψ με κατεύθυνση τη ψυχολογία ( πρόσεξε όχι το πρόγραμμα ψυχολογίας που ονομάζεται ψυχολογία εκπα από φέτος ) σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου !
Ναι ,αυτό το γνωρίζω, αλλά αυτό θελω να μάθω σίγουρα, αν έστω ακολουθώντας το πρόγραμμα ψυχολογίας και με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να αποκτήσεις πλήρη δικαιώματα ψυχολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ναι ,αυτό το γνωρίζω, αλλά αυτό θελω να μάθω σίγουρα, αν έστω ακολουθώντας το πρόγραμμα ψυχολογίας και με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να αποκτήσεις πλήρη δικαιώματα ψυχολόγου.

Ξέρω ότι στην Ελλάδα αν κάνεις μεταπτυχιακό στη ψυχολογία και έχεις άλλο πτυχίο ( όχι ψυχολογίας όμως ) δε γίνεσαι ψυχολόγος ;) .Τώρα αν στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στη ψυχολογία, ενδεχομένως να εργαστείς και εκεί και να πάρεις επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου σε χώρες όπως η Αγγλία για παράδειγμα και ας έχεις άλλο πτυχίο, δε γνωρίζω. Ίσως και να γίνεται. Όποιος γνωρίζει να σε βοηθήσει :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω αν η ειδικότητα του σχολικού ψυχολόγου έχει δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω αν η ειδικότητα του σχολικού ψυχολόγου έχει δουλειά.
Από ότι έχω ακούσει η ζυγαριά λέει 50-50... :P δηλαδή όλοι αυτό τον καιρό θέλουν τα γίνουν ψυχολόγοι οπότε στο τέλος ίσως καταλήξεις χωρίς δουλεία, όμως θεωρείται ένα από τα επαγγέλματα του μέλλοντος! Όλοι οι άνθρωποι σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους πηγαίνουν! :P :) Και εγώ ψυχολόγος θέλω να γίνω και ας είμαι μικρός ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LilyM

Νεοφερμένος

Η LilyM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!!! Είμαι θεωρητικη κατευθυνση και σκεφτομαι πολύ σοβαρά την ψυχολογια. Θέλω να ρωτησω ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το καλυτερο τμήμα. Έχω ακούσει ότι το πιο οργανωμενο είναι αυτό του Ρεθυμνου. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια, ενας αποφοιτος Ψυχολογιας που ακρβιβως μπορει να εργασθει? γινεται στην Αστυνομια? το ειχα διαβασει καπου αυτομ ξερει κανενας? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά. Σκεύτομαι να πάω θεωρητική και να σπουδάσω ψυχολογία. Μία ερώτηση: Οι ψυχολόγοι μπορούν να δουλέψουν στο ΙΚΑ και αν ναι, μπορουν παράλληλα να διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι να έχω δεί ποτέ ψυχολόγο στο ικα.Μάλλον μόνο ψυχίατροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΙΡΗΝΗ Β

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά...Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα την βοήθειά σας...Δίνω φέτος κατατακτήριες για Ψυχολογία στην Πάντειο και έχω πελαγώσει λίγο γιατί δουλεύω παράλληλα:(.Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πεί τί πάνω κάτω παίζει με τις εξετάσεις(άν δίνεις και τα 3 μαθήματα την ίδια μέρα για παράδειγμα)και πώς ξέρω άν διαβάζω τη σωστή ύλη..Γιατί στα 2 απο τα 3 μαθήματα έχω τα σωστά βιβλία και έχω βρεί τις ενότητες που αναφέρει η σελίδα για τις κατατακτήριες Παντείου,αλλά στο 3ο δεν βγάζω καμία άκρη:hmm:


Ευχαριστώωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γεια σας!

Πάω 1η λυκείου (του χρόνου πάω ανθρωπιστικών) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για ψυχολογία..
Ποιο τμήμα θεωρήτε καλύτερο; Στο ΕΚΠΑ ή στο Πάντειο?

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γεια σας!

Πάω 1η λυκείου (του χρόνου πάω ανθρωπιστικών) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για ψυχολογία..
Ποιο τμήμα θεωρήτε καλύτερο; Στο ΕΚΠΑ ή στο Πάντειο?

Ευχαριστώ! :)
Και τα δύο τμήματα είναι εξίσου καλά και το σημαντικότερο είναι ότι το πτυχιο και των δυο τμημάτων είναι ισάξιο . Μην σκέφτεσαι απο τωρα αυτά , γιατί ειναι παρα πολυ νωρίς . Μεθόδευσε προς το παρόν το διάβασμά σου , δώσε πανελλήνιες και όταν έρθει η ώρα το ξανασυζητάμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα. ..Έχω ακούσει όσον αφορά το τμήμα ψυχολογίας ότι καλύτερο Πανεπιστήμιο είναι αυτό της Παντειου...για το Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι δεν βγαίνεις καθαρά ψυχολόγος...έχετε κάποια πληροφορία πάνω σ αυτό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπέρα. ..Έχω ακούσει όσον αφορά το τμήμα ψυχολογίας ότι καλύτερο Πανεπιστήμιο είναι αυτό της Παντειου...για το Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι δεν βγαίνεις καθαρά ψυχολόγος...έχετε κάποια πληροφορία πάνω σ αυτό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

δεν εχω ιδεα στο αντικειμενο αλλα ξερω πως το παντειο δεν ειναι και τοσο καλο οσον αγορα οργανωση/φημη/γραμματειακη υποστηριξη για δουλεια κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα. ..Έχω ακούσει όσον αφορά το τμήμα ψυχολογίας ότι καλύτερο Πανεπιστήμιο είναι αυτό της Παντειου...για το Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι δεν βγαίνεις καθαρά ψυχολόγος...έχετε κάποια πληροφορία πάνω σ αυτό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εισαι σιγουρη οτι θες να γινεις ψυχολογος??
Η ξαδερφη μ εχει τελειωσει ψυχολογια εκπα και δεν εχει δουλεψει ποτε μεχρι σημερα στο αντικειμενο της(ειναι 28
Επισης η αδερφη μιας φιλης μου εχει τελειωσει ψυχολογια( νομιζω παντειο) εχει κανει κ ενα μεταπτυχιακο ,ανεργη και αυτη
Παντως δεν σου τα λεω αυτα για να μην επιλεξεις ψυχολογια απλα να σε ενημερωσω σε περιπτωση που δεν το ξερεις
Αν το θες πολυ παντως καντο και μην ακους κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εισαι σιγουρη οτι θες να γινεις ψυχολογος??
Η ξαδερφη μ εχει τελειωσει ψυχολογια εκπα και δεν εχει δουλεψει ποτε μεχρι σημερα στο αντικειμενο της(ειναι 28
Επισης η αδερφη μιας φιλης μου εχει τελειωσει ψυχολογια( νομιζω παντειο) εχει κανει κ ενα μεταπτυχιακο ,ανεργη και αυτη
Παντως δεν σου τα λεω αυτα για να μην επιλεξεις ψυχολογια απλα να σε ενημερωσω σε περιπτωση που δεν το ξερεις
Αν το θες πολυ παντως καντο και μην ακους κανεναν

Κοίταξε είναι το όνειρο μου
...Δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω κανένα άλλο επάγγελμα..θα πορευτω μ αυτο κ βλέπουμε. Αισιοδοξία !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top