Παιδαγωγικό ή Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής

Ναταλια2232

Νεοφερμένος

Η Ναταλια2232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ποιο μπορεί να μου προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες? Φυσικά αν είναι για απλό παιδαγωγικό θα συνεχίσω και με κάποιο μεταπτυχιακό...Αν γνωρίζετε, πείτε μου τι είδους μεταπτυχιακά μπορεί να μου προσφέρει το καθένα...τι θα συνέφερε περισσότερο? :/: Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα τμήματα Θεσσαλονίκης(Παιδαγωγικο Δημοτικής Εκπαίδευσης ΑΠΘ και Εκπαιδευτική&Κοινωνική Πολιτική Παν.Μακεδονία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πώς ξέρεις..αν θα μπορέσεις να φτάσεις μέχρι την επιλογή να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές; Ακόμη δεν είδες καν πως είναι οι προπτυχιακές σπουδές, αν μπορείς να τις αντέξεις. Επίσης δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τα δεδομένα εργασίας για μετά από 4-5 χρόνια σπουδών.. ώστε να ξέρουμε αν θα είναι ή όχι, χρήσιμο ένα μεταπτυχιακό. Να επιλέγεις μια επιστήμη με μοναδικό στόχο τις μεταπτυχιακές σπουδές χωρίς να έχεις ιδέα από Πανεπιστημιακές σπουδές, είναι κάπως..Η επιτυχία έρχεται με μικρά και σταθερά βήματα. Τώρα επικεντρώσου στο προπτυχιακό μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναταλια2232

Νεοφερμένος

Η Ναταλια2232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εάν το δω μόνο από προπτυχιακής πλευράς τοτε το Ειδικής Αγωγής συμφέρει σαφώς περισσότερο γιατί απ'το σκέτο παιδαγωγικό βγαίνεις μόνο απλός δασκαλος..που να λέμε την αλήθεια πλέον έχει ελάχιστες προοπτικές,έως και μηδαμηνές...για αυτόν τον λόγο για το απλό παιδαγωγικό σκέφτομαι σίγουρα και για μεταπτυχιακά....Και θεωρώ λάθος να μην σκέφτομαι από τώρα το μετά γιατί αν συνειδητοποιήσω στα μέσα των σπουδών μου ότι δεν μου προσφέρεται κάτι καλό θα είναι πλέον αργά....Για αυτό το λόγο θέλω να το ψάξω από τώρα και να μη μείνω μόνο στα προπτυχιακά αλλά να είμαι και ενημερωμένη και για τα μεταπτυχιακά....Άλλωστε μόνο αυτό το κριτήριο έμεινε για να αποφασίσω, διότι και οι δύο σχολές με ενδιαφέρουν και μου αρέσουν εξ ίσου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
και απλο παιδαγωγικο να περασεις μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην ειδική αγωγή και υπαρχουν πολλα ακόμα που θα τα ψαξεις αν μπεις στη σχολή..σκεψου αν θα σου αρεζε να δουλευεις πιο πολυ ως δασκαλος ή ειδικης αγωγής...και αν είσαι σίγουρη για το ειδίκης γιατί δεν το αντεχουν όλοι..πχ εγω δεν θα μπορουσα να παω,ειμαι σε απλο παιδαγωγικο, αν πχ δεν εισαι 100% σιγουρη για τ ειδικης μπορεις να πας παιδαγωγικο και εκει θα εχεις το χρονο να σκεφτεις...παντως κ απο το ειδικης μπορεις να δουλεψεις ως απλος δασκαλος..για μένα καλύτερα είναι να πας παιδαγωγικο και μετα αν είναι να ειδικευτεις στην ειδικη αγωγη..να κανεις πρωτα την γενικη αγωγη κ μετα την ειδικη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναταλια2232

Νεοφερμένος

Η Ναταλια2232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό που θα αποφασίσω να κανω(πρώτα ο Θεός) θα είναι στη σχολή που έκανα και τα προπτυχιακά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
οχι δεν είναι απαραίτητο αυτό,μπορείς να το κάνεις σε οποίο παιδαγωγικό τμημα θέλεις ή και σε διαφορετική σχολή...αν πας παιδαγωγικό μπορείς να δώσεις και κατατακτήριες για το ειδικής..απλά σκέψου αν σου αρεσει τόσο πολύ το ειδικής ώστε να το βάλεις πρώτη επιλογή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναταλια2232

Νεοφερμένος

Η Ναταλια2232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο πρόγραμμα σπουδών της ειδικής αγωγής,αν δεν κάνω λάθος, περιλαμβάνονται αρκετά μαθήματα που σχετίζονται με την ψυχολογία. Επομένως,στην ειδική αγωγή ασχολείσαι περισσότερο με ψυχολογία απ'ότι στη γενική αγωγή?? Το ρωτάω γιατί γενικά η ψυχολογία είναι κάτι που με ενδιαφέρει...Α και κάτι ακόμη: Με το "Ειδικής αγωγής" μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην ψυχολογία? Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά είμαι πάρα μα πάρα πολύ μπερδεμένη και όσο προσπαθώ να βρω θετικά για τη μία σχολή άλλα τόσα βρίσκω και για την άλλη!!:SSSSSS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Mα εδώ δεν ξέρεις καθόλου το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών Ναταλία. :P Σκέψου τι λέω ακριβώς. Μέχρι να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές ίσως έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
και εμεις στο παιδαγωγικο κάνουμε μαθήματα ψυχολογίας και στο ειδικης κανουνε..βασικά οι σχολές έχουν αρκετά κοινά μαθήματα..ξερω πως οταν τελειωσεις το παιδαγωγικο μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην ψυχολογια ή κατατακτηριες εφοσον κάνουμε μαθήματα ψυχολογιας..και απο το ειδικης μπορεις να κανεις...γενικα οσα μεταπτυχιακα θέλεις μπορεις να κανεις...βασικά όσοι τελειώνουν ειδικής δουλεύουν κατευθειαν επειδή προσ το παρόν υπάρχει ζήτηση..αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο..απλά έχεις ειδικευτει ήδη σε έναν ορισμένο τομέα..πχ αν τελειωσεις το παιδαγωγικο μπορεις να κανεις μεταπτυχικο στην ειδικη αγωγή,στην ψυχολογια,λογοθεραπεια,δυσλεξια,συμβουλευτική,λογοτεχνια ή θετικες επιστημες...γενικα αν δεν είσαι τελείως σίγουρη για το ειδικής καλύτερα να πας στο παιδαγωγικό..πιστευω πως γενικά είναι καλυτερο είναι να ξεκινάς απο έναν γενικό τομέα στον ειδικό..βέβαια κ απο το ειδικης μπορεις να κανεις μεταπτυχιακά...θα σου έλεγα σκεψου αν θα μπορούσες να δουλέψεις σε ειδικά σχολεία γιατι αν χρειάζεται μια φορά να έχεις υπομονή στα κανονικά χρειάζεται 10 φορες στο ειδικο κ δεν το αντεχουν όλοι οι άνθρωποι..πιστεύω να σε βοήθησα κ δεν με ζαλίζεις :) καλή επιλογή :)

Mα εδώ δεν ξέρεις καθόλου το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών Ναταλία. :P Σκέψου τι λέω ακριβώς. Μέχρι να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές ίσως έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα.
Η κοπέλα θέλει να ξέρει τις προοπτικές τελειώνοντας την σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
..οι οποίες αλλάζουν πλέον σε μια νύχτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top