Φιλολογία : Επιλογή κατεύθυνσης

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
σε αυτο το σαιτ δεν ειναι κανεις απο φιλολογια απθ????τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelintown16

Νεοφερμένος

Η angelintown16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγώ παιδιά αν και του χρόνου διαλέγω τομέα θα πάρω γλωσσολογία...εδώ στην πάτρα έχει πολύ καλο όνομα "ο τομεας" αυτός και κυρίως αρέσει σε μένα πιο πολύ...άλλωστε ανοίγει δρόμους και για αλλα πράγματα με μεταπτυχιακά και έτσι δεν καταδικάζεσαι να διδάσκεις μονο...γούστα είναι αυτά...στην αγορά εργασίας ανεξάρτητα τι τομέα διαλέγουμε εμείς στις σχολες μας,εμάς τις φιλολογίας ''κλασικούς'' μας θεωρούν και πάλι.......:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Noμίζω πως στο φόρουμ προτιμότερο είναι να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες :whistle:

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα... Ισχύει ότι η γλωσσολογία ανοίγει δρόμους, είναι μια επιστήμη που συνεχώς εξελίσσεται. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως και οι άλλοι τομείς υστερούν με ένα καλό μεταπτυχιακό. ;)
Στην αγορά εργασίας (στο δημόσιο τομέα), φιλόλογοι (κλασικοί, βυζαντινολόγοι, γλωσσολόγοι) είναι όλοι το ίδιο. Στον ιδιωτικό τομέα μόνο αλλάζει αυτό, και όχι όσον αφορά τους απόφοιτους φιλολογίας, αλλά τους πτυχιούχους ΦΠΨ και Ιστορικού/Αρχαιολογικού. Δηλαδή, σε ένα ιδιωτικό θα προτιμηθούν οι απόφοιτοι Φιλολογίας παρά των άλλων 2 τμημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν προκύπτει απο κάπου ότι προτιμούνται απόφοιτοι φιλολογίας σε σχέση με τα άλλα τμήματα στα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν εννοούσα απαραίτητα τα φροντιστήρια, αλλά ιδιωτικά σχολεία και εκπαιδευτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σε ιδιωτικά σχολεία και εκπαιδευτήρια δουλειά βρίσκεις μόνο άν έχεις μπάρμπα στην....Κορώνη!!:P
Οσον αφορά την κατεύθυνση προτείνω νεοελληνική φιλολογία σε όποιον σκέφτεται τι να επιλέξει.Με διαφορά το πιο ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω εν μέρει, αλλά δεν είναι και απόλυτο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κ.Κ.

Νεοφερμένος

Η Κ.Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω σε λιγο καιρο θα πρεπει να επιλεξω κατευθυνση..μαλλον θα ακολουθησω βυζαντινη-νεοελληνικη γιατι μου την δινει στην κλασσικη η προσκολληση στο συντακτικο και στην γραμματικη..ενω απ τ αρχαια κειμενα θα επρεπε να δινουμε βαρος στις ιδεες τους και οχι τοσο στα γραμματολογικα-συντακτικα φαινομενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου είχε πει μια φιλόλογος πως για γλωσσολογία πρέπει να ξέρεις.γερμανικά για να μπορείς να ανατρέξεις σε ξενόγλωσσες πηγές καθώς οι μεγαλύτερες γλωσσολογικές μελέτες είναι στα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
εγω σε λιγο καιρο θα πρεπει να επιλεξω κατευθυνση..μαλλον θα ακολουθησω βυζαντινη-νεοελληνικη γιατι μου την δινει στην κλασσικη η προσκολληση στο συντακτικο και στην γραμματικη..ενω απ τ αρχαια κειμενα θα επρεπε να δινουμε βαρος στις ιδεες τους και οχι τοσο στα γραμματολογικα-συντακτικα φαινομενα...

Eίσαι στη φιλολογία ποιανού πανεπιστημίου;
Σίγουρα μερικοί δίνουν βάση σε γραμματικό/συντακτικά φαινόμενα, αλλά αυτό συμβαίνει περισσότερο στα πρώτα έτη και εξαρτάται και από τον καθηγητή. ;) Ούτως ή άλλως, φιλόλογοι είμαστε-ή θα γίνουμε- τα γραμματικοσυντακτικά πρέπει να παίζονται στα δάχτυλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚρύβεΛόγια

Νεοφερμένος

Η ΚρύβεΛόγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πιστεύω οτι πάει ανάλογα με τους καθηγητές. Στη δική μου σχολή (Πάτρα) οι καθηγητές του ΒΝΕΣ ήταν πάρ'τον ένα και χτύπα τον άλλο. Βαρετοί, αυστηροί στη βαθμολογία, τεράστια ύλη μαθημάτων, πολλή παπαγαλία... Ευτυχώς διάλεξα Κλασικό και μου βγήκε σε καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
τεράστια ύλη μαθημάτων, ...

καμιά φορά η ιδιάζουσα δυσκολία κάποιων κατευθύνσεων φέρνουν μακροπρόθεσμα θετικά αποτελέσματα..:)


  • συνήθως τα δύσκολα ή περίεργα μαθήματα με αρκετή ύλη έχουν σοβαρό επιστημονικό αντίκρισμα διότι η συνέχειά τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο αποτελεί ερευνητικό κλάδο πολλών εφαρμογών
  • οι καλοί επιστήμονες συνήθως δεν είναι καλοί παιδαγωγοί ..κάνουν μόνο για ακαδημαϊκή έρευνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πιστεύω οτι πάει ανάλογα με τους καθηγητές. Στη δική μου σχολή (Πάτρα) οι καθηγητές του ΒΝΕΣ ήταν πάρ'τον ένα και χτύπα τον άλλο. Βαρετοί, αυστηροί στη βαθμολογία, τεράστια ύλη μαθημάτων, πολλή παπαγαλία... Ευτυχώς διάλεξα Κλασικό και μου βγήκε σε καλό.

Ἐνῷ ὁ Ῥάγκος καὶ ἡ Γεωργιάδου βάζουν βαθμοὺς μὲ τὸ τσουβάλι...:P

Ἐγὼ ποὺ εἶχα πάρει ΒΝΕΣ, δὲν εἶδα καὶ τόσο τεράστια ὕλη μαθημάτων ἂν ἐξαιρέσω ἴσως δύο-τρία τὰ ὁποῖα ἦταν ὄντως δύσκολα (Κάλβος, Ῥοΐδης καὶ Νεοελληνικὸς Διαφωτισμὸς). Μοῦ φαίνεται ὅτι τὰ μεγαλοποιεῖς κάπως τὰ πράγματα.

Γιὰ νὰ ἀπαντήσω καὶ στὸ θέμα, ὅλες οἱ κατευθύνσεις ἔχουν κάτι τὸ ἐνδιαφέρον. Τὸ μόνο ἄσχημο εἶναι ὅτι ὁ βυζαντινὸς τομέας σὲ ὅλες τὶς φιλολογίες εἶναι πολὺ ἀδικημένος καθὼς ὑποεκπροσωπεῖται ἀπὸ πλευρᾶς καθηγητῶν καὶ εἶναι στριμωγμένος μαζὶ μὲ τὰ Νεοελληνικὰ τὰ ὁποῖα εἶναι κυρίαρχα στὸ πρόγραμμα σπουδῶν τῆς κατεύθυνσης. Ἡ γνώμη μου εἶναι ὅτι θὰ ἦταν καλύτερα οἱ βυζαντινὲς σπουδὲς νὰ ἦσαν μαζὶ στὴν κατεύθυνση τοῦ Κλασικοῦ καὶ νὰ ἦσαν περισσότερο ἀναβαθμισμένες.

Σχετικὰ τώρα μὲ τὴ Γλωσσολογία, εἶναι ὄντως ἐνδιαφέρουσα κατεύθυνση, ἀλλὰ γιὰ μένα εἶναι ξένο σῶμα στὸ τμῆμα Φιλολογίας καὶ κανονικὰ θὰ ἔπρεπε νὰ ἦταν ξεχωριστὸ τμῆμα. Μοῦ ἀρέσει τὸ ἀντικείμενο σπουδῶν, ἀλλὰ μὲ ἐκνευρίζει ἡ κυρίαρχη ἰδεολογικὴ γραμμὴ τὴν ὁποία ἔχουν οἱ περισσότεροι ἐπιστήμονες προσπαθῶντας νὰ «ξεχωρίσουν» ἀπὸ τοὺς φιλολόγους καὶ ὑπερτονίζουν σὲ βαθμὸ ἐμμονῆς τὴν ἐργαλειακὴ σημασία τῆς γλώσσας.

Ἂν μποροῦσα λοιπὸν νὰ διαλέξω ἐγὼ μία κατεύθυνση ποὺ θὰ ἤθελα, αὐτὴ θὰ ἦταν ἕνας συνδυασμὸς Κλασικοῦ καὶ Βυζαντινοῦ χωρὶς ὅμως τὰ Λατινικά ποὺ δὲ χωνεύω καθόλου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλενα Βασιλείου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Βασιλείου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι δεν αναφέρεστε στο πτυχίο Φιλοσοφίας, δηλαδή στην κατεύθυνση Φιλοσοφίας και μου έχει κάνει εντύπωση.. Εγώ τελειώνω φέτος τις σπουδές μου (πτυχίο Φιλοσοφίας) και αναγνωρίζεται το ίδιο με τις άλλες κατευθύνσεις (Κλασικές Σπουδές, Βυζαντινά, Ιστορία και αρχαιολογία), δηλαδή Φιλόλογος τελειώνεις ανεξάρτητα από την κατεύθυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι δεν αναφέρεστε στο πτυχίο Φιλοσοφίας, δηλαδή στην κατεύθυνση Φιλοσοφίας και μου έχει κάνει εντύπωση.. Εγώ τελειώνω φέτος τις σπουδές μου (πτυχίο Φιλοσοφίας) και αναγνωρίζεται το ίδιο με τις άλλες κατευθύνσεις (Κλασικές Σπουδές, Βυζαντινά, Ιστορία και αρχαιολογία), δηλαδή Φιλόλογος τελειώνεις ανεξάρτητα από την κατεύθυνση..
Δεν αναφέρθηκε η κατεύθυνση αυτή, προφανώς διότι ελλείπει από τα περισσότερα τμήματα της Ελλάδας. Πού τελειώνεις, αν επιτρέπεται;
(Εκτός αν αναφέρεσαι σε κατεύθυνση Φ από το ΦΠΨ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλενα Βασιλείου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Βασιλείου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχουμε το Τμήμα Κλασικών Σπουδών το οποίο προσφέρει δύο προγράμματα σπουδών που οδηγούν σε χωριστά πτυχία, στο Πτυχίο Κλασικών Σπουδών και το Πτυχίο Φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχουμε το Τμήμα Κλασικών Σπουδών το οποίο προσφέρει δύο προγράμματα σπουδών που οδηγούν σε χωριστά πτυχία, στο Πτυχίο Κλασικών Σπουδών και το Πτυχίο Φιλοσοφίας.
Απ' όσο γνωρίζω, στα ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν οι εξής κατευθύνσεις:
i. Κατεύθυνση Κλασικής Φιλολογίας
ii. Κατεύθυνση Μεσαιωνικής και Νεοελληνικής Φιλολογίας
iii. Κατεύθυνση Γλωσσολογίας

(με μικρές διαφοροποιήσεις, ανάλογα με την πόλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στην Κύπρο είναι άλλο τμήμα η κλασική φιλολογία και άλλο η νεοελληνική φιλολογία.Ορθόν κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top