Φοιτητές Νομικής: Προσέλθετε!

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Καθώς οδηγούμαστε στην εξεταστική του εαρινού εξαμήνου, υποθέτω ότι οι περισσότεροι έχουμε ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία μας. Εδώ θα αναφέρουμε τα μαθήματα που διαβάζουμε, τις εργασίες που ενδεχομένως κάνουμε, και απορίες. Προτείνω να εστιάσουμε στον τρόπο με τον οποίο καθένας διαβάζει, και αν τον θεωρεί αποδοτικό, μιας και λίγο πολύ όλοι έχουμε τα ίδια μαθήματα, και θα ήταν ωφέλιμο, πιστεύω, να συγκεντρώσουμε ορισμένες ιδέες, όπως επίσης κι εμπειρία. Γενικά, ας αποτελέσει αφορμή το topic για να αναφέρουμε οτιδήποτε σχετικό μάς απασχολεί στη διάρκεια της προετοιμασίας μας για την (εκάστοτε) εξεταστική, και για να αλληλοβοηθηθούμε όπως και όσο μπορούμε, μιας και «πάσχουμε από την ίδια ασθένεια». :spasiklas:

Ξεκινάω πρώτος:

Σε αυτό το εξάμηνο έχω Οικογενειακό, Διοικητικό, Ευρωπαϊκό Ι, Εργατικό (Συλλογικό) Ι και Ειδικό μέρος Δημοσίου Διεθνούς.
Έχω ήδη βγάλει το τελευταίο, και έχω ασχοληθεί αρκετά με το Οικογενειακό, ενώ με το Διοικητικό άρχισα πρόσφατα να ασχολούμαι. Η ύλη είναι τεράστια σε όλα τα μαθήματα, κι έχω πελαγώσει. Διαβάζω με τον εξής τρόπο: Ξεκινάω το σύγγραμμα, υπογραμμίζω τα βασικά, σημειώνω πλαγιότιτλους και σε ένα χαρτί τα βασικότερα σημεία. Τελειώνοντας το κάθε κεφάλαιο, φυλλομετρώ και κάνω μία, τρόπον τινά, επανάληψη, και συνεχίζω στο επόμενο. Το ίδιο γίνεται μέχρι να τελειώσω το σύγγραμμα και να έρθει η εφ' όλης της ύλης επανάληψη. Οι Κώδικες βρίσκονται πάντοτε δίπλα. Βεβαίως, εφοδιάστηκα ήδη και με πρακτικά σε Εργατικό και Διοικητικό. Αύριο έχω βάλει στο πρόγραμμα να ξεκινήσω το Εργατικό, και να βγάλω ένα προσχέδιο για την εργασία μου - η οποία θα σχετίζεται είτε με την ίδρυση/λειτουργία/λύση των Συνδικαλιστικών Οργανώσεων, είτε με το δικαίωμα στην Απεργία (μάλλον θα ασχοληθώ με το πρώτο, διότι θα ήθελα περισσότερο να διαβάζω για αυτό, μιας και με το θέμα των Απεργιών έχω ήδη ασχοληθεί και δεν ξέρω αν τελικά εργασία σχετική με αυτό θα είναι τόσο εποικοδομητική για εμένα). Το ίδιο πρέπει να κάνω και για την εργασία στο Ειδικό μέρος Δημοσίου Διεθνούς. Φαίνονται βουνό όοοολα αυτά, και, όταν αναλογίζομαι τις εκτάσεις των συγγραμμάτων, ημικρανίες εμφανίζονται. :blink: :P

Θα ήθελα να διαβάσω τα δικά σας προγράμματα και άγχη για τη σχολή, όσα σάς φαίνονται ενδιαφέροντα και πώς οργανώνεστε, π.χ.

(Ελπίζω να μην πάει κατευθείαν για φούντο το topic. Να υπάρξει λίγη συμμετοχή!:ropalo:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι προτυπο αριστου φοιτητη, προσωπικα διαβαζω το βιβλιο και υπογραμμιζω τα σημαντικα και προσπαθω να μου μεινουν...Αφου τελειωσω κανω και πρακτικα...Μετα, ξανακανω τα ιδια πριν δωσω... Αυτα κανω συνηθως και ο,τι βγει! Ειναι και πολλα τα μαθηματα...
Παντως συλλογικο εργατικο στην αθηνα κανουμε στο 4ο ετος...Κοιτα διαφορά ( αν και οντως τα εργατικα δεν εχουν και την τρομερη δυσκολια-μεγαλη υλη αλλα ευκολα φευγει...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top