Σχολές Ψυχολογίας

Δημήτρης7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χαίρετε,είμαι νέος στην παρεα σας. Τελειωσα επιτελους με τις πανελληνιες κι ευτυχως ολα πηγαν καλα. Εβγαλα 19305 μορια απο Θεωρητικη Κατευθυνση και εχω πολλες επιλογες. Θελω να σπουδασω ψυχολογια,εχω ήδη αποκλεισει την Παντειο και τη Θεσσαλονικη και μου μενουν το ΦΠΨ(Προγραμμα Ψυχολογιας) και η Ψυχολογια Ρεθυμνου.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Ρεθυμνο και το μονο που με εμποδιζει να παω εκει ειναι το οικονομικο κομματι,καθως μενω Αθηνα και τα εξοδα θα ειναι πολλα.

Τι γνωμη εχετε για τα 2 τμηματα; Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Ευχαριστω προκαταβολικα!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γιατι δε θες Παντειο,που ειναι και στην πολη σου;Συγχαρητηρια για τα μορια κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ ανοργάνωτο ως Πανεπιστήμιο,και γιατί δίνει βάρος στην Κοινωνικη Ψυχολογια,κατι που δε με ενδιαφέρει τόσο...;)

Ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
γιατι δεν δηλωνεις ψυχολογια στο παντειο;
εφοσον ομως απο το φπψ(προγ. ψυχολογιας)γινεσαι ψυχολογος γιατι να μην πας σε αυτο να εισαι και κοντα στο σπιτι σου;
και εγω σκεφτομαι για ψυχολογια αλλα μονο στο ρεθυμνο πιανω με βαση τις περσινες βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ ανοργάνωτο ως Πανεπιστήμιο,και γιατί δίνει βάρος στην Κοινωνικη Ψυχολογια,κατι που δε με ενδιαφέρει τόσο...;)

Χμ,για παρε κι αλλες γνωμες ή μπες να δεις τα προγραμματα σπουδων.Αφου μπορεις να μεινεις στην πολη σου και να σπουδασεις ταυτοχρονα αυτο που σου αρεσει,μην καψεις τοσο γρηγορα αυτην την προοπτικη.Αμα βεβαια δε σ' αρεσει το τμημα εκει,πασο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εφοσον ομως απο το φπψ(προγ. ψυχολογιας)γινεσαι ψυχολογος γιατι να μην πας σε αυτο να εισαι και κοντα στο σπιτι σου;
και εγω σκεφτομαι για ψυχολογια αλλα μονο στο ρεθυμνο πιανω με βαση τις περσινες βασεις.


Γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το Ρέθυμνο. Πολύ οργανωμένο και με πολύ αξιόλογες σπουδές. Αλλιώς δε θα το συζητούσα,θα το δήλωνα το ΦΠΨ...Γι'αυτό και θέλω αν ξέρει κάποιος να μου δώσει την άποψη του ή κάποιες πληροφορίες για το ΦΠΨ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ξερει κανεις αν το τμημα ψυχολογιας στο ρέθυμνο ειναι καλο;;;αξιζει να την δηλωσω την σχολη;;
οποιος γνωριζει ας μου απαντησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Η ψυχολογία ρεθύμνου είναι καλύτερη και από της θεσσαλονίκης και από τα 2 τμήματα της αθήνας.Λένε ότι πρόκειται για φοβερούς,επικοινωνιακούς και μεταδοτικούς καθηγητές και εξαιρετική ποιότητα μαθημάτων και διδασκαλία.Κάτι άκουσα πως κάποια από αυτά κιόλας είναι και αγγλόφωνα..Να το δηλώσεις ανεπιφύλακτα αν σκέφτεσαι για ψυχολογία.Δεν ξέρω αν θα προηγείται ή όχι των άλλων τμημάτων στο μηχανογραφικό σου,αλλά να το δηλώσεις σίγουρα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
γεια σας παιδια:D
θελω μια βοηθεια...θελω να περασω ψυχολογια αλλα θελω να ειδικευτω στο να γινω διδακτορας στο πανεπιστημιο!!!
πως μπορει να γινει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Διαβάζεις και περνάς στη σχολή.
Διαβάζεις και παίρνεις πτυχίο.
Επιλέγεις τομέα εξειδίκευσης μέσω μεταπτυχιακού και διαβάζεις για να περατώσεις τον Α κύκλο.
Διαβάζεις και αποκτάς το Διδακτορικό, ολοκληρώνοντας έτσι και το Β κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ξερετε τι ειναι η ψυχομετρια και πως μπορεις να ασχοληθεις με αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ξερετε τι ειναι η ψυχομετρια και πως μπορεις να ασχοληθεις με αυτη?

Νομίζω πως έχει να κάνει με το σχεδιασμό, τη διεξαγωγή και την ανάλυση τεστ αναφορικά με την ανθρώπινη ψυχολογία - ψυχοσύνθεση.
Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι η περάτωση σπουδών Ψυχολογίας και έπειτα μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό πανώ σε αυτό το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
α το μετταπτυχιακο ειναι απαραιτητο;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Νομίζω πως έχει να κάνει με το σχεδιασμό, τη διεξαγωγή και την ανάλυση τεστ αναφορικά με την ανθρώπινη ψυχολογία - ψυχοσύνθεση.
Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι η περάτωση σπουδών Ψυχολογίας και έπειτα μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό πανώ σε αυτό το αντικείμενο.
Το αντιστροφο γινεται?Εγω τελειωνω στατιστικη.Σχεδιασμοε αναλυση τεστ εχω διδαχθει παρομοια.Αρα αν κανω ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια οπως αυτο https://www.gla.ac.uk/postgraduate/taught/psychologicalscienceresearchmethodsof/#tabs=0
εχει μαθημα στατιστικη.Δεν ξερω αν θα με δεχθουν ομως και αν σχετιζεται με ψυχομετρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ξερει κανεις τιποτα για το εδιμμβουργο στη σκωτια οπου υπαχει σχολη ψυχολογιας; πως ειναι δηλαδη τα παργματα εκει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ξερει κανεις τιποτα για το εδιμμβουργο στη σκωτια οπου υπαχει σχολη ψυχολογιας; πως ειναι δηλαδη τα παργματα εκει;:P

από πού κι ως πού ψυχολογία εκεί; :P
κοτζάμ τμήματα εδώ καλέ xD
εν τω μεταξύ εκεί που λες πως θες να γίνεις διδάκτορας στο πανεπιστήμιο εγώ το διάβαζα ως ''δικτάτορας στο πανεπιστήμιο'' :laugh: :laugh: :laugh:
Για να γίνει αυτό θες ΤΑ μεταπτυχιακά,να'χεις κοσμογυρισει λιγο και σε ξενα πανεπιστημια και μπλα μπλα..νομίζω είναι λίγο νωρις να το ψαχνεις απο τωρα..τελειωσε,γραψε καλα,περνα με το καλο και στο πανεπιστημιο θα βρεις την ακρη,οχι απο τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

viv23

Νεοφερμένος

Η viv23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγω θα θελα να ρωτησω αν ξερει καποιος,αν μπορω απο κοινωνικη ή κλινικη ψυχολογια επειτα απο καποιο μεταπτυχιακο να γινω ψυχαναλυτρια.Αν μπορεσει να το απαντησει καποιος θα ειμαι ευγνώμων xx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγω θα θελα να ρωτησω αν ξερει καποιος,αν μπορω απο κοινωνικη ή κλινικη ψυχολογια επειτα απο καποιο μεταπτυχιακο να γινω ψυχαναλυτρια.Αν μπορεσει να το απαντησει καποιος θα ειμαι ευγνώμων xx


Mε μεταπτυχιακό δεν γίνεσαι ψυχαναλύτρια. Χρειάζεται ν' απευθυνθείς σε κάποια Εταιρεία, Κέντρο (όπως στην ευχή λέγονται αυτά) που να εκπαιδεύει άτομα που θέλουν να χωθούν στο δαιδαλώδες χώρος της ψυχανάlysis. Απαιτείται χρόνος, χρήμα κι όρεξη... να εξερευνήσεις τον εαυτό σου!;:worry:


Άντε και καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viv23

Νεοφερμένος

Η viv23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μου ελυσες μια μεγαλη απορια και μου ανοιξες τα ματια :) ευχαριστω παρα πολυ! πιστευω στο πανεπιστημιο χρονος θα υπαρχει..χρημα ετσι οπως παει η Ελλαδα δε ξερω!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Ποιό τμήμα ψυχολογίας έχει περισσότερο σχέση με την ιατρική?Δηλαδή έχει και ιατρικά μαθήματα?Νομίζω ο κλάδος που ασχολείται με αυτά τα θέματα είναι η κλινική ψυχολογία, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top