Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 296 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Tμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 20:06, 06-06-12:

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μια και σε λίγο καιρό θα κληθείτε να συμπληρώσετε μηχανογραφικά, όσοι ενδιαφέρεστε για το τμήμα μπορείτε να ρωτάτε εδώ ότι θέλετε. Για εγκαταστάσεις, μαθήματα, καθηγητές, εξετάσεις κ.α.

Ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninio
H ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 10:00, 07-06-12:

θα ηθελα καποιες πληροφοριες κυριως για τις πρακτικες ασκησεις και για το αν εχει υποχρεωτικα μαθηματα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,015 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 10:33, 07-06-12:

Πρακτικές ασκήσεις γίνονται στο ένα εξάμηνο του 2ου έτους, που είναι κάποιες μέρες παρατήρηση, και στα δύο εξάμηνα του 3ου έτους, που είναι παρατήρηση και συμμετοχή σε μία δραστηριότητα, και στα δύο εξάμηνα του 4ου έτους, που οι φοιτήτριες αναλαμβάνουν ολόκληρο το μάθημα. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω κι εγώ, καθώς είμαι 1ετής, αλλά αν δει η Δέσποινα (Dreams&Hopes) το μήνυμά σου, σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει περαιτέρω.
Έχουμε υποχρεωτικά μαθήματα, αλλά είναι γύρω στα 4 στα πρώτα εξάμηνα, και καθώς περνούν τα έτη, μειώνονται. Στο 4ο έτος δεν είναι κανένα, πέρα από την υποχρεωτική πρακτική.
Ό,τι άλλη πληροφορία θες, ρώτα, θα χαρώ να σε βοηθήσω!!
(Δες και το φόρουμ της σχολής μας, μπορεί να σε βοηθήσει: http://teaph-athens.forumgreek.com/ )
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 11:12, 07-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ninio
θα ηθελα καποιες πληροφοριες κυριως για τις πρακτικες ασκησεις και για το αν εχει υποχρεωτικα μαθηματα.
Λοιπόν στο τμήμα μας, όπως και σε όλα τα τμήματα Νηπιαγωγών, έχουμε 5 εξάμηνα πρακτικής άσκησης. Υποχρεωτική παρακολούθηση -μπαίνουν απουσίες δηλαδή- έχουμε στη Στατιστική και στα μαθήματα των πρακτικών (που εκεί έχει πολλές υποχρεώσεις εκτός από το μάθημα). Στα υπόλοιπα υποχρεωτικά πηγαίνει όποιος θέλει.

Επίσης υποχρεωτική παρακολούθηση έχουν κάποια εργαστήρια (εικαστικά, φυσική, θέατρο), τα οποία όμως είναι μαθήματα επιλογής. Αν δεν έχεις την ευχέρεια να πηγαίνεις σχολή θα διαλέγεις απλά μαθήματα θεωρητικά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Theodora_S
H Theodora_S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Theodora_S έγραψε στις 13:47, 22-08-12:

Γειά!! Τον Σεπτεμβριο θα παω να κανω την εγγραφη μου ως πρωτοετής. Ειναι σίγουρο οτι περναω στην σχολη που μ'αρεσει (προσχολικη αγωγη) αλλα εχω καποιες μικρες αποριες. Καταρχας θα ηθελα να ρωτησω αν εχουμε μαθηματα το απογευμα. Δηλαδη ολα τα μαθηματα (προαιρετικα η υποχρεωτικα) γίνονται το πρωι η θα χρειαστει να ερχομαι και το απογευμα? Επισης οταν λεμε οτι το μαθημα αυτο ειναι υποχρεωτικο εννοουμε οτι ειναι υποχρεωτικο να το παρεις ως μαθημα η υποχρεωτικο να το παρακολουθησεις? επισης διαβασα οτι υπαρχουν 10 υποχρεωτικα μαθηματα (ψυχολογια κτλ) και τρια προαιρετικα. απο τα προαιρετικα διαλεγεις ενα απο τρια (οποιο θες) η μπορεις να τα διαλεξεις και τα 3? και οσον αφορα τα εργαστηρια τι ακριβως θα κανουμε εκει?ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων!!
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 14:26, 22-08-12:

Καλησπέρα Θεοδώρα! Καταρχήν συγχαρητήρια! Όσον αφορά τις απορίες σου τώρα:
1) Φυσικά και γίνονται μαθήματα το απόγευμα και μάλιστα μερικές μέρες μέχρι τις 9 το βράδυ. Όταν βγει το πρόγραμμα επιλέγεις μαθήματα τις μέρες και ώρες που σε βολεύουν, εκτός φυσικά από τα υποχρεωτικά μαθήματα που αναγκαστικά θα τα επιλέξεις.
2) Ως υποχρεωτικά ορίζονται τα μαθήματα που πρέπει να τα πάρεις οπωσδήποτε. Μερικά όμως έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση (στατιστική, μεθοδολογία της έρευνας, πρακτικές, θεματική εβδομάδα) αλλά όχι όλα φυσικά.
3) Αυτό με τα υποχρεωτικά και τα επιλογής δεν το κατάλαβα. Στο α' εξάμηνο, για παράδειγμα, έχεις 4 υποχρεωτικά μαθήματα και μπορείς να πάρεις μέχρι 4 επιλογής, γιατί σε κάθε εξάμηνο έχεις δικαίωμα να δηλώσεις μέχρι 8 μαθήματα.
4) Στα εργαστήρια συνήθως ο καθηγητής σου δείχνει πως να κάνεις ορισμένες ασκήσεις σχετικές με το μάθημα ή οργανώνετε ομάδες για να κάνετε μια παράσταση (στο θέατρο και στο κουκλοθέατρο) που συνήθως είναι και ο τρόπος αξιολόγησης.
Για ότι άλλη απορία ρώτα με!!! Φέτος πάω 3ο έτος!!!!!!
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Theodora_S έγραψε στις 12:34, 23-08-12:

Δέσποινα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!σχετικά με τις ώρες δεν έχω καμιά απορία πλέον (απλώς ρώτησα γιατί ήθελα παράλληλα με τη σχολή να πιάσω δουλειά αλλά δεδομένης της κατάστασης απ'οτι φαίνεται μπορεί και να μην μπορέσω) τώρα οσον αφορά τα υποχρεωτικά μαθήματα... ελπίζω η στατιστική να μην είναι τίποτα δύσκολο γιατί εγώ ως γνωστόν είμαι σκράπας στα μαθηματικά χαχα και θα μπορούσες μήπως να μου εξηγήσεις τι είναι με δύο λόγια (αν σου είναι εύκολο) τι είναι η θεματική εβδομάδα Ναι αυτό που σου είχα πει στο προηγούμενο μήνυμα είναι επειδή μπήκα σε μια ιστοσελίδα που έλεγε γενικά τα μαθήματα που θα παρακολουθήσω στη σχολή και ανέφερε 10 υποχρεωτικά μαθήματα και 3 προαιρετικά.τέλος πάντων ως τριτοετής εσύ θα ξέρεις καλύτερα χαχα αυτό με τα εργαστήρια και το θέατρο μου άρεσε πολύ χαχα απλώς έχω έναν μικρό φόβο στα εικαστικά και αυτά γιατί το χέρι μου δεν πιάνει και πολύ
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 13:50, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Theodora_S
Δέσποινα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!σχετικά με τις ώρες δεν έχω καμιά απορία πλέον (απλώς ρώτησα γιατί ήθελα παράλληλα με τη σχολή να πιάσω δουλειά αλλά δεδομένης της κατάστασης απ'οτι φαίνεται μπορεί και να μην μπορέσω) τώρα οσον αφορά τα υποχρεωτικά μαθήματα... ελπίζω η στατιστική να μην είναι τίποτα δύσκολο γιατί εγώ ως γνωστόν είμαι σκράπας στα μαθηματικά χαχα και θα μπορούσες μήπως να μου εξηγήσεις τι είναι με δύο λόγια (αν σου είναι εύκολο) τι είναι η θεματική εβδομάδα Ναι αυτό που σου είχα πει στο προηγούμενο μήνυμα είναι επειδή μπήκα σε μια ιστοσελίδα που έλεγε γενικά τα μαθήματα που θα παρακολουθήσω στη σχολή και ανέφερε 10 υποχρεωτικά μαθήματα και 3 προαιρετικά.τέλος πάντων ως τριτοετής εσύ θα ξέρεις καλύτερα χαχα αυτό με τα εργαστήρια και το θέατρο μου άρεσε πολύ χαχα απλώς έχω έναν μικρό φόβο στα εικαστικά και αυτά γιατί το χέρι μου δεν πιάνει και πολύ
Λοιπόν η Στατιστική έχει 2 μέρη, τη θεωρία και το εργαστήριο. Στη θεωρία ο καθηγητής σου δείχνει πως να λύσεις κάποιες ασκήσεις (όπως και στο σχολείο) και στο εργαστήριο σου μαθαίνει πως να περνάς δεδομένα στον υπολογιστή και να αναλύεις κάποιες μεταβλητές (είναι πιο εύκολο από ότι ακούγεται). Στο εργαστήριο βάζει απουσίες και μπορείς να κάνεις μέχρι 2, ενώ στη θεωρία πας αν θέλεις.
Η θεματική εβδομάδα είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 3ο έτος. Σου δίνει κάποιες επιλογές (συνήθως 4-5) και μετά πας στη γραμματεία και δηλώνεις ποια θέλεις σε συγκεκριμένες μέρες. Ουσιαστικά το μάθημα αυτό κρατάει μια εβδομάδα, αλλά κάνεις μάθημα κάθε μέρα και μάλιστα αρκετές ώρες τη μέρα (4-5-6 ώρες) και τα σαββατοκύριακα διπλές ώρες. Γίνονται βιωματικά εργαστήρια, ομιλίες καθηγητών, προβολές ταινιών, παρουσιάσεις και συζητήσεις. Το μάθημα αξιολογείται με γραπτή εργασία και είναι υποχρεωτική η παρουσία κάθε μέρα.
Όσον αφορά τα εργαστήρια, στο θέατρο είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Στα εικαστικά δεν είσαι υποχρεωμένη να πάρεις το εργαστήριο. Επειδή είναι υποχρεωτικό να πάρεις ένα τέτοιο μάθημα για πτυχίο, σου προτείνω την Ιστορία των εικαστικών τεχνών του 2ου εξαμήνου. Πολύ ενδιαφέρον μάθημα, εξαιρετική καθηγήτρια και είναι εύκολο να πάρεις άριστο βαθμό!
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 20:02, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dreams&hopes
Λοιπόν η Στατιστική έχει 2 μέρη, τη θεωρία και το εργαστήριο. Στη θεωρία ο καθηγητής σου δείχνει πως να λύσεις κάποιες ασκήσεις (όπως και στο σχολείο) και στο εργαστήριο σου μαθαίνει πως να περνάς δεδομένα στον υπολογιστή και να αναλύεις κάποιες μεταβλητές (είναι πιο εύκολο από ότι ακούγεται). Στο εργαστήριο βάζει απουσίες και μπορείς να κάνεις μέχρι 2, ενώ στη θεωρία πας αν θέλεις.
Η θεματική εβδομάδα είναι υποχρεωτικό μάθημα στο 3ο έτος. Σου δίνει κάποιες επιλογές (συνήθως 4-5) και μετά πας στη γραμματεία και δηλώνεις ποια θέλεις σε συγκεκριμένες μέρες. Ουσιαστικά το μάθημα αυτό κρατάει μια εβδομάδα, αλλά κάνεις μάθημα κάθε μέρα και μάλιστα αρκετές ώρες τη μέρα (4-5-6 ώρες) και τα σαββατοκύριακα διπλές ώρες. Γίνονται βιωματικά εργαστήρια, ομιλίες καθηγητών, προβολές ταινιών, παρουσιάσεις και συζητήσεις. Το μάθημα αξιολογείται με γραπτή εργασία και είναι υποχρεωτική η παρουσία κάθε μέρα.
Όσον αφορά τα εργαστήρια, στο θέατρο είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Στα εικαστικά δεν είσαι υποχρεωμένη να πάρεις το εργαστήριο. Επειδή είναι υποχρεωτικό να πάρεις ένα τέτοιο μάθημα για πτυχίο, σου προτείνω την Ιστορία των εικαστικών τεχνών του 2ου εξαμήνου. Πολύ ενδιαφέρον μάθημα, εξαιρετική καθηγήτρια και είναι εύκολο να πάρεις άριστο βαθμό!

Μάλιστα.αν ειναι εύκολα στη στατιστική όπως το λές να μην αγχώνομαι χαχα η θεματική εβδομάδα αφού είναι για το τρίτο έτος έχω ακόμα 2 χρονάκια μπροστά μου τώρα για τα εικαστικά θα το σκεφτώ αν είναι να πάρω την Ιστορία των εικαστικών γιατί δεν πολυτρελαίνομαι για ιστορια κι έτσι. αλλά αν δω οτι δεν έχω άλλη επιλογή αφού μου το προτείνεις μάλλον θα επιλέξω αυτό. σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!!
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 20:10, 23-08-12:

Μάλιστα.αν ειναι εύκολα στη στατιστική όπως το λές να μην αγχώνομαι χαχα η θεματική εβδομάδα αφού είναι για το τρίτο έτος έχω ακόμα 2 χρονάκια μπροστά μου τώρα για τα εικαστικά θα το σκεφτώ αν είναι να πάρω την Ιστορία των εικαστικών γιατί δεν πολυτρελαίνομαι για ιστορια κι έτσι. αλλά αν δω οτι δεν έχω άλλη επιλογή αφού μου το προτείνεις μάλλον θα επιλέξω αυτό. σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!!
Κοίτα μη φανταστείς ιστορία σαν αυτή που έχουμε στο σχολείο (κι εγώ δεν τη συμπαθώ!). Σου δείχνει τη φωτογραφία ενός έργου (γλυπτό, πίνακας, κτίριο, αμφορέας κλπ) και σου λέει σε ποια εποχή φτιάχτηκε, ποιος το δημιούργησε, μιλάει για τα χρώματα, τις σκιές κτλ. Καμία σχέση με γεγονότα και τέτοια.
Όντως η θεματική εβδομάδα αργεί κάπως! Εγώ θα την πάρω φέτος και ανυπομονώ! Όλοι οι τριτοετείς μας λένε ότι είναι υπέροχα!
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 12:40, 24-08-12:

Κοίτα μη φανταστείς ιστορία σαν αυτή που έχουμε στο σχολείο (κι εγώ δεν τη συμπαθώ!). Σου δείχνει τη φωτογραφία ενός έργου (γλυπτό, πίνακας, κτίριο, αμφορέας κλπ) και σου λέει σε ποια εποχή φτιάχτηκε, ποιος το δημιούργησε, μιλάει για τα χρώματα, τις σκιές κτλ. Καμία σχέση με γεγονότα και τέτοια.
Όντως η θεματική εβδομάδα αργεί κάπως! Εγώ θα την πάρω φέτος και ανυπομονώ! Όλοι οι τριτοετείς μας λένε ότι είναι υπέροχα!
α ωραία!άρα άμα δώ οτι δεν έχω άλλη λύση τότε θα επιλέξω αυτό!! τόσο ωραία είναι?? τέλεια!! οκ δέσποινά μου σε υπερευχαριστώ για τις πληροφορίες σου!να'σαι καλά!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 15:51, 25-08-12:

theodora ποσα μορια εβγαλες περιπου και εισαι σιγουρη?? εγω περιμενω να δω αν οντως μπαινω σε αυτη τη σχολη τη δευτερα και θα σου πω! εχω 16.737 και τριτεκνια αλλα αμφιβαλλω...

dreams and hopes ειναι εφικτο σε αυτη τη σχολη να παιρνεις παραπανω μαθηματα ανα εξαμηνο ωστε να τελειωσεις νωριτερα ή τα 8 που λες που παιρνεις ως ανωτερο οριο σου δινει το πτυχιο το λιγοτερο στα 4 ετη ακριβως?
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,015 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 15:56, 25-08-12:

theodora ποσα μορια εβγαλες περιπου και εισαι σιγουρη?? εγω περιμενω να δω αν οντως μπαινω σε αυτη τη σχολη τη δευτερα και θα σου πω! εχω 16.737 και τριτεκνια αλλα αμφιβαλλω...
Νομίω ότι έχεις αρκετές πιθανότητες, ειδικά αφού έχεις την τριτεκνία! Δεν θεωρώ ότι η βάση θα ανέβει πολύ σε σχέση με πέρυσι...
Μακάρι να περάσεις!!
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 16:17, 25-08-12:

σε ευχαριστω για την ευχη ειρηνη! ειμαι λιγα μορια πανω απο την περυσινη βαση καπου 90 νομιζω. αν ανεβει βοηθαει λιγο και η τριτεκνια . θα δειξει....θα σου πω μεθαυριο!!
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 17:04, 25-08-12:

dreams and hopes ειναι εφικτο σε αυτη τη σχολη να παιρνεις παραπανω μαθηματα ανα εξαμηνο ωστε να τελειωσεις νωριτερα ή τα 8 που λες που παιρνεις ως ανωτερο οριο σου δινει το πτυχιο το λιγοτερο στα 4 ετη ακριβως?
Τα 8 μαθήματα είναι το ανώτατο όριο που μπορείς να δηλώσεις σε κάθε εξάμηνο. Αν όμως παίρνεις 8 μαθήματα κάθε εξάμηνο μέχρι και το 3ο έτος, τότε στο 4ο θα έχεις μόνο την πρακτική. Δεν παίρνεις πτυχίο νωρίτερα, απλά χαλαρώνεις στο 4ο έτος.
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 17:07, 25-08-12:

Και είναι και υποχρεωτικό να συμπληρώσεις 4 έτη για την απόκτηση πτυχίου.
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 13:33, 27-08-12:

τελικα περασα στο τεαπη!!!!!! τα καταφερα! ειρηνη θα φυγεις;εκανες με 10% εσυ;
Παράθεση

crine (Katerina)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη crine
H Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H crine love is for free... έγραψε στις 13:37, 27-08-12:

ρε παιδια δε μπορω να το πιστεψω!! επεσε διομιση χιλιαδες το τμημα αυτο?? μου φαινεται αδιανοητο!!! :\
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 13:59, 27-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από crine
ρε παιδια δε μπορω να το πιστεψω!! επεσε διομιση χιλιαδες το τμημα αυτο?? μου φαινεται αδιανοητο!!! :\
τι εννοεις;ανεβηκε απο περυσι δεν επεσε
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 14:04, 27-08-12:

τελικα περασα στο τεαπη!!!!!! τα καταφερα!
Συγχαρητήρια συμφοιτήτρια! Άντε και καλή σταδιοδρομία!!!!!!!
Παράθεση

paokathens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη paokathens
H paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H paokathens έγραψε στις 14:24, 27-08-12:

και εγω εκει περασα..ξερετε ποτε αρχιζουν οι εγγραφες???οταν παμε για τις εγγραφες θα μας δωσουν προγραμμα???τα μαθηματα που επιλεγουμε τα δηλωνουμε στην γραματεια ή οχι???
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 14:46, 27-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από paokathens
και εγω εκει περασα..ξερετε ποτε αρχιζουν οι εγγραφες???οταν παμε για τις εγγραφες θα μας δωσουν προγραμμα???τα μαθηματα που επιλεγουμε τα δηλωνουμε στην γραματεια ή οχι???
γεια σου και συγχαρητηρια. καθε σχολη βγαζει στο σαιτ της ποτε ξεκινουν οι εγγραφες συγκεκριμενες μερες. ο υπουργος ειπε απο 11 εως 28 σεπτ. μεσα σε αυτο τ διαστημα βγαζει καθε σχολη διαφορετικες μερες. προγραμμα δεν δινουν συνηθως βγαινει τελη σεπτ στο ιντερνετ κ στη γραμματεια. τα μαθηματα ναι τα δηλωνιυμε απ οσο ξερω. θα ναι τελεια!!
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 16:41, 27-08-12:

ninio εβγαλα 18.352 μορια. πέρασα 8η στη σχολή!!! συγχαρητήρια και σε σένα είδα οτι πέρασες!!! άντε καλή μας φοιτητική χρονιά!!
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 00:17, 28-08-12:

τελικα περασα στο τεαπη!!!!!! τα καταφερα! ειρηνη θα φυγεις;εκανες με 10% εσυ;
Συγχαρητήρια!!!!!
Όχι, δεν φεύγω!! Δεν πέρασα ΠΤΔΕ Αθήνας, οπότε παραμένω στη σχολάρα μας!!!

Αρχική Δημοσίευση από crine
Μάλλον έχεις δει λάθος βάση. Το Νηπιαγωγών Αθήνας ανέβηκε γύρω στα 200 μόρια από πέρυσι...

Συγχαρητήρια και σε σένα!!!! Άντε, να μαζευόμαστε σιγά σιγά, γιατί 2 άτομα ήμασταν όλα κι όλα μες στο iSchool απ' το ΤΕΑΠΗ!! Ήδη τρεις 1ετείς!!!

γεια σου και συγχαρητηρια. καθε σχολη βγαζει στο σαιτ της ποτε ξεκινουν οι εγγραφες συγκεκριμενες μερες. ο υπουργος ειπε απο 11 εως 28 σεπτ. μεσα σε αυτο τ διαστημα βγαζει καθε σχολη διαφορετικες μερες. προγραμμα δεν δινουν συνηθως βγαινει τελη σεπτ στο ιντερνετ κ στη γραμματεια. τα μαθηματα ναι τα δηλωνιυμε απ οσο ξερω. θα ναι τελεια!!
Πωπωπω!!! Τι ενημερωμένη πρωτοετίνα!!!
Ναι, θα βγουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για την εγγραφή, το πιθανότερο. Συντονίσου στο σάιτ της σχολής.
Ναι, το πρόγραμμα βγαίνει αρκετά αργά. Πέρυσι βγήκε σχεδόν μία εβδομάδα (και λιγότερο, νομίζω) πριν την έναρξη των μαθημάτων! Υπομονή!
Τα μαθήματα τα δηλώνουμε ηλεκτρονικά, όταν έρθει η ώρα θα ενημερωθείτε στο σάιτ.
Να συμπληρώσω, ότι (σε εμάς πέρυσι, τουλάχιστον) στην εγγραφή δίνουν κάποια φυλλάδια. Ένα μας καλωσόριζε στο τμήμα μας. Κάποια ήταν με οδηγίες για την εγγραφή στο σύστημα από το οποίο δηλώνουμε μαθήματα. Ένα ήταν το πρόγραμμα σπουδών, όπου αναφέρονται όλα τα μαθήματα που θα διδαχθούν στο συγκεκριμένο ακαδημαϊκό έτος.

Ό,τι άλλο θέλετε, ρωτήστε!!
Πόσο χαίρομαι που βλέπω παιδιά να βρίσκονται στη θέση που ήμουν πέρυσι εγώ!!!
Και πάλι συγχαρητήρια σε όλες σας και καλή αρχή της φοιτητικής σας ζωής να έχετε!!!!
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 00:42, 28-08-12:

πόσο τέλεια παίζει να είναι??ανυπομονώ τρελά να αρχίσουμε!!
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 12:30, 28-08-12:

Θεοδωρα συγχαρητηρια για την βαθμαρα σου. ανεβαινει και το επιπεδο καθε σχολης με τετοιους εισακτεους.
ειρηνακι χαιρομαι που παραμενεις! βρε παιδια λετε σε λιγα εως πολλα χρονια να εχουν απορροφηση οι νηπιαγωγοι???μακαρι. αφου μας αρεσει θα παλεψουμε! ανυπομονω και εγω να παω...παραλληλα ομως θα δουλευω
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 12:41, 28-08-12:

Θεοδωρα συγχαρητηρια για την βαθμαρα σου. ανεβαινει και το επιπεδο καθε σχολης με τετοιους εισακτεους.
ειρηνακι χαιρομαι που παραμενεις! βρε παιδια λετε σε λιγα εως πολλα χρονια να εχουν απορροφηση οι νηπιαγωγοι???μακαρι. αφου μας αρεσει θα παλεψουμε! ανυπομονω και εγω να παω...παραλληλα ομως θα δουλευω
σ'ευχαριστώ πολύ ninio μου! κοίτα σχετικά με αυτό που αναφέρεις απο πάνω.τώρα τελευταία ακούω συνέχεια οτι σε περίπου 3 με 4 χρόνια θα κάνουν και το προνήπιο υποχρεωτικό.ως εκ των υστέρων θα χρειαστούν περισσότεροι νηπιαγωγοί και ουσιαστικά θα ανοίξουν και περισσότερες θέσεις.Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω σίγουρα οτι 100% θα γίνει έτσι αλλά το ακούω πολύ συχνά... αχ και εγώ ήθελα να αρχίσω δουλειά αλλά αφού θα έρχομαι και το απόγευμα είναι λίγο εως πολύ δύσκολο!
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 12:54, 28-08-12:

σ'ευχαριστώ πολύ ninio μου! κοίτα σχετικά με αυτό που αναφέρεις απο πάνω.τώρα τελευταία ακούω συνέχεια οτι σε περίπου 3 με 4 χρόνια θα κάνουν και το προνήπιο υποχρεωτικό.ως εκ των υστέρων θα χρειαστούν περισσότεροι νηπιαγωγοί και ουσιαστικά θα ανοίξουν και περισσότερες θέσεις.Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω σίγουρα οτι 100% θα γίνει έτσι αλλά το ακούω πολύ συχνά... αχ και εγώ ήθελα να αρχίσω δουλειά αλλά αφού θα έρχομαι και το απόγευμα είναι λίγο εως πολύ δύσκολο!
μακαρι να 'ανοιξει" καπως το επαγγελμα! οσο για τη δουλεια, θα παρουμε προγραμμα και θα δεις αν θα μπορεις να τα καταφερεις. εγω απογευμα θα δουλευω πιο πολυ...
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 14:42, 28-08-12:

μακαρι να 'ανοιξει" καπως το επαγγελμα! οσο για τη δουλεια, θα παρουμε προγραμμα και θα δεις αν θα μπορεις να τα καταφερεις. εγω απογευμα θα δουλευω πιο πολυ...
και εγώ για απόγευμα λέω.αλλά δεν ξέρω...θα δούμε
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 15:40, 28-08-12:

και εγώ για απόγευμα λέω.αλλά δεν ξέρω...θα δούμε
Αυτό το ότι θα γίνει και το προνήπιο υποχρεωτικό, ακούγεται αρκετά χρόνια τώρα, νομίζω... Και δεν ξέρω πλέον κατά πόσο συμφέρει το κράτος να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί: περισσότερα παιδιά = ανάγκη για περισσότερα νηπιαγωγεία + περισσότερες/ους νηπιαγωγούς = περισσότερα έξοδα για το κράτος... Αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Όσον αφορά το πρόγραμμα και το αν θα μπορείτε να δουλεύετε, κατ' αρχήν, το πρόγραμμα να ξέρετε πως στα μισά της χρονιάς, δηλαδή όταν μπαίνει το 2ο εξάμηνο, αλλάζει τελείως, άρα και να έχετε προγραμματίσει μία δουλειά να μην συμπίπτει με τα μαθήματά σας, στο επόμενο εξάμηνο μπορεί να μην σας βολεύει καθόλου. Το καλό είναι, βέβαια, ότι η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική, οπότε μπορείτε να τα βολέψετε.
Δηλαδή, αν σκέφτεστε να κρατάτε παιδάκια ή να τους κάνετε μάθημα, είναι δουλειές πιο ελαστικές, μπορείτε κάπως να τις προσαρμόσετε με το πρόγραμμα της σχολής, αλλά αν βρείτε δουλειά σε ένα κατάστημα, π.χ., θα είναι δύσκολο...

Πάντως, όσον αφορά το πρόγραμμα, μπορεί να είναι και αρκετά εξουθενωτικό.. Εγώ πέρυσι είχα συνεχές 9ωρο (12μ.μ.-9 μ.μ.) στο 1ο εξάμηνο, αλλά κάποιες κοπέλες είχαν και 12ωρο... Είναι πώς θα τύχει με τα μαθήματα επιλογής και τα κλιμάκια (=στα υποχρεωτικά μαθήματα οι φοιτήτριες/τές χωρίζονται σε 2 συνήθως κλιμάκια, για να μην είναι πάρα πολλοί)...
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 17:45, 28-08-12:

ισχυει οτι αν δεν μας βολευει ενα κλιμακιο - τμημα οτι μπορουμε να αλλαξουμε κανοντας αιτηση;;; τα μαθηματα που απαιτουν υποχρεωτικη παρουσια σε ποια εξαμηνα ειναι δηλαδη;;
επισης τι ισχυει για τις ρητρες στο τεαπη? μπορουμε να βαζουμε? η μπορουμε να κοψουμε μαθημα και να ξαναδωσουμε για καλυτερο βαθμο? ...λεμε τωρα αν δεν βαριομαστε το διαβασμα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninio : 28-08-12 στις 19:11.
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 20:24, 28-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~}
Αυτό το ότι θα γίνει και το προνήπιο υποχρεωτικό, ακούγεται αρκετά χρόνια τώρα, νομίζω... Και δεν ξέρω πλέον κατά πόσο συμφέρει το κράτος να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί: περισσότερα παιδιά = ανάγκη για περισσότερα νηπιαγωγεία + περισσότερες/ους νηπιαγωγούς = περισσότερα έξοδα για το κράτος... Αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Όσον αφορά το πρόγραμμα και το αν θα μπορείτε να δουλεύετε, κατ' αρχήν, το πρόγραμμα να ξέρετε πως στα μισά της χρονιάς, δηλαδή όταν μπαίνει το 2ο εξάμηνο, αλλάζει τελείως, άρα και να έχετε προγραμματίσει μία δουλειά να μην συμπίπτει με τα μαθήματά σας, στο επόμενο εξάμηνο μπορεί να μην σας βολεύει καθόλου. Το καλό είναι, βέβαια, ότι η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική, οπότε μπορείτε να τα βολέψετε.
Δηλαδή, αν σκέφτεστε να κρατάτε παιδάκια ή να τους κάνετε μάθημα, είναι δουλειές πιο ελαστικές, μπορείτε κάπως να τις προσαρμόσετε με το πρόγραμμα της σχολής, αλλά αν βρείτε δουλειά σε ένα κατάστημα, π.χ., θα είναι δύσκολο...

Πάντως, όσον αφορά το πρόγραμμα, μπορεί να είναι και αρκετά εξουθενωτικό.. Εγώ πέρυσι είχα συνεχές 9ωρο (12μ.μ.-9 μ.μ.) στο 1ο εξάμηνο, αλλά κάποιες κοπέλες είχαν και 12ωρο... Είναι πώς θα τύχει με τα μαθήματα επιλογής και τα κλιμάκια (=στα υποχρεωτικά μαθήματα οι φοιτήτριες/τές χωρίζονται σε 2 συνήθως κλιμάκια, για να μην είναι πάρα πολλοί)...
12ωρο??? παναγία μου.όλη τη μέρα στη σχολή θα την περνάμε...παιδιά πάρτε και ταπεράκι μαζί σας χαχα
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 15:18, 29-08-12:

ισχυει οτι αν δεν μας βολευει ενα κλιμακιο - τμημα οτι μπορουμε να αλλαξουμε κανοντας αιτηση;;; τα μαθηματα που απαιτουν υποχρεωτικη παρουσια σε ποια εξαμηνα ειναι δηλαδη;;
επισης τι ισχυει για τις ρητρες στο τεαπη? μπορουμε να βαζουμε? η μπορουμε να κοψουμε μαθημα και να ξαναδωσουμε για καλυτερο βαθμο? ...λεμε τωρα αν δεν βαριομαστε το διαβασμα!
Ναι, αν δεν σε βολεύει η ώρα του ενός κλιμακίου και προτιμάς το άλλο, ρωτάς τον καθηγητή/καθηγήτρια γα το αν μπορείς να αλλάξεις. Πιθανότατα να σου ζητήσουν να βρεις ένα άτομο από το κλιμάκιο που θες να πας, για να μην χαθεί η ισορροπία στους αριθμούς των φοιτητών.

Υποχρεωτική παρουσία έχουν συνήθως κάποια σεμινάρια, εργαστήρια ή επιλογής. Π.χ., στο 1ο έτος το μόνο μάθημα με υποχρεωτική παρουσία ήταν το μάθημα επιλογής Εισαγωγή στην Πληροφορική. Νομίζω, στη συνέχεια, στο 2ο έτος, πρέπει να είναι το εργαστήριο της Στατιστικής, που είναι υποχρεωτικό μάθημα. Επίσης, στο 3ο έτος, υποχρεωτική παρακολούθηση έχει η Θεματική εβδομάδα. Και φυσικά, υποχρεωτικές είναι και όλες οι πρακτικές. Αν έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό, ας με συμπληρώσει/διορθώσει η Δέσποινα.

Ναι, απ' όσο ξέρω, ορισμένοι καθηγητές δέχονται τις ρήτρες. Οπότε πριν βάλεις, ρωτάς τον καθηγητή για το αν δέχεται.
Το να ξαναδώσεις μάθημα για βελτίωση βαθμού δεν ξέρω αν γίνεται γενικά από όλους τους καθηγητές, αλλά πριν λίγες μέρες εγώ ρώτησα έναν καθηγητή (τον κο Αθανασίου) και δέχτηκε.

12ωρο??? παναγία μου.όλη τη μέρα στη σχολή θα την περνάμε...παιδιά πάρτε και ταπεράκι μαζί σας χαχα
Χαχα, σαντουιτσάκι από το σπίτι είναι η μία λύση, αλλιώς έχουμε και το κυλικείο, και τα Everest/Γρηγόρη/λοιπούς φούρνους, τα Goody's, αλλά και το εστιατόριο της σχολής, πολύ κοντά στη σχολή μας. (Βέβαια η κάρτα σίτισης φέτος νομίζω ότι δεν θα εκδίδεται για όλους ανεξαιρέτως.)
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 15:21, 29-08-12:

[Ή άσχετη]
Έχει και ένα ωραίο μεταπτυχιακό αυτό το τμήμα!
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 15:23, 29-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
[Ή άσχετη]
Έχει και ένα ωραίο μεταπτυχιακό αυτό το τμήμα!
Χαχα! Σε ποιο αναφέρεσαι;; Δεν τα έχω ψάξει ακόμα αυτά, είμαι μικρή ακόμα!
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 15:24, 29-08-12:

http://www.icte.ecd.uoa.gr
Παράθεση

paokathens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H paokathens έγραψε στις 16:07, 29-08-12:

κομματοσκυλα υπαρχουν στην δικια μας την σχολη????υπαρχουν αλλες σχολες κοντα μας???το ''titchu''παιζεται σε ολες τις σχολες?????????
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 16:14, 29-08-12:

κομματοσκυλα υπαρχουν στην δικια μας την σχολη????υπαρχουν αλλες σχολες κοντα μας???το ''titchu''παιζεται σε ολες τις σχολες?????????
Το φαινόμενο των κομματικών παρατάξεων είναι περιορισμένο στη σχολή μας. Μόνο κάτι φυλλάδια μοιράζουν οι αριστερές παρατάξεις, άντε να κάνουν και μερικές ενημερώσεις, είτε πριν αρχίσει το μάθημα, είτε κατ' ιδίαν, αλλά μέχρι εκεί.
Συστεγαζόμαστε με το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης και πολύ κοντά είναι η Νομική.
Για το tichu θα σε γελάσω.
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 16:16, 29-08-12:

Και εμείς είμαστε κοντά. Λίγο πιο μακριά είναι το Πολυτεχνείο (αν γίνονται ακόμα μαθήματα εκεί).
Παράθεση

paokathens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H paokathens έγραψε στις 16:16, 29-08-12:

Το φαινόμενο των κομματικών παρατάξεων είναι περιορισμένο στη σχολή μας. Μόνο κάτι φυλλάδια μοιράζουν οι αριστερές παρατάξεις, άντε να κάνουν και μερικές ενημερώσεις, είτε πριν αρχίσει το μάθημα, είτε κατ' ιδίαν, αλλά μέχρι εκεί.
Συστεγαζόμαστε με το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης και πολύ κοντά είναι η Νομική.
Για το tichu θα σε γελάσω.
α ωραια ...γιατι εχω ακουσει απο αλλα ατομα διαφορα κουλα για κομματοσκυλα...
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 16:32, 29-08-12:

Τα μεταπτυχιακά είναι όλα ωραία, οι καθηγητές είναι "ωχ παναγιά μου"! Ειδικά σε ένα συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, είναι οι 3 που αντιπαθώ περισσότερο! Η μια με κόβει εδώ και 2 χρόνια επειδή νομίζει ότι μπορούμε να αποστηθίσουμε όλη τη βιβλιογραφία που μας δίνει, η άλλη με πέρασε με τη δεύτερη φορά στο πιο κουλό μάθημα που υπάρχει και που μάλιστα είχε κόψει μόλις 20 άτομα - για να έχει κάτι να κάνει το Σεπτέμβρη - και η τρίτη μας κυριολεκτικά την παναγία με τις εργασίες, στις εξετάσεις έβαλε τα πιο δύσκολα και ακαταλαβίστικα θέματα που υπάρχουν με αποτέλεσμα εκεί που είχαμε αριστεύσει στις εργασίες να βρεθούμε να παίρνουμε 7!

Κορίτσια μόλις βγει το πρόγραμμα σπουδών θα σας γράψω αναλυτικά ποια μαθήματα να πάρετε και τι να προσέξετε σε κάθε καθηγητή. Ειδικά σε αυτούς που δεν μπορείτε να αποφύγετε.
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 16:42, 29-08-12:

Ναι αλλά σε αυτό κάνω και εγώ μάθημα!
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 16:44, 29-08-12:

Και εμείς είμαστε κοντά. Λίγο πιο μακριά είναι το Πολυτεχνείο (αν γίνονται ακόμα μαθήματα εκεί).
Αλήθεια;; Δεν το ήξερα αυτό. Πού είστε;
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 16:46, 29-08-12:

Εμείς είμαστε προς το παρόν Σταδίου αλλά κάνουμε και μαθήματα Ιπποκράτους 7. Σύντομα όμως θα πάμε στη Σοφοκλέους, πρακτικά, ευθεία κάτω από εσάς.
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 16:49, 29-08-12:

Τα μεταπτυχιακά είναι όλα ωραία, οι καθηγητές είναι "ωχ παναγιά μου"! Ειδικά σε ένα συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, είναι οι 3 που αντιπαθώ περισσότερο! Η μια με κόβει εδώ και 2 χρόνια επειδή νομίζει ότι μπορούμε να αποστηθίσουμε όλη τη βιβλιογραφία που μας δίνει, η άλλη με πέρασε με τη δεύτερη φορά στο πιο κουλό μάθημα που υπάρχει και που μάλιστα είχε κόψει μόλις 20 άτομα - για να έχει κάτι να κάνει το Σεπτέμβρη - και η τρίτη μας κυριολεκτικά την παναγία με τις εργασίες, στις εξετάσεις έβαλε τα πιο δύσκολα και ακαταλαβίστικα θέματα που υπάρχουν με αποτέλεσμα εκεί που είχαμε αριστεύσει στις εργασίες να βρεθούμε να παίρνουμε 7!

Κορίτσια μόλις βγει το πρόγραμμα σπουδών θα σας γράψω αναλυτικά ποια μαθήματα να πάρετε και τι να προσέξετε σε κάθε καθηγητή. Ειδικά σε αυτούς που δεν μπορείτε να αποφύγετε.
ευχαριστουμε πολυ!!!!!!!! πριν δηλωνω μαθηματα θα σε ρωταω τοτε"
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 16:53, 29-08-12:

Ναι, αν δεν σε βολεύει η ώρα του ενός κλιμακίου και προτιμάς το άλλο, ρωτάς τον καθηγητή/καθηγήτρια γα το αν μπορείς να αλλάξεις.
οι καθηγητες και των 2 κλιμακιων βαζουν τα ιδια θεματα ομως;;και στο τελος ποιος διορθωνει τ γραπτο;ο καθηγητης που θα ειχα κανονικα η αυτος που παω η ειναι ο ιδιος;;;μπλεχτηκαμε ε;;χιχι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 29-08-12 στις 18:07. Αιτία: Προσθήκη spoiler
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 17:00, 29-08-12:

οι καθηγητες και των 2 κλιμακιων βαζουν τα ιδια θεματα ομως;;και στο τελος ποιος διορθωνει τ γραπτο;ο καθηγητης που θα ειχα κανονικα η αυτος που παω η ειναι ο ιδιος;;;μπλεχτηκαμε ε;;χιχι
Χαχα, συνήθως τα θέματα και η ύλη είναι η ίδια, αλλά στο 1ο έτος, ας πούμε, στο μάθημα Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης (2ο εξ.) οι 2 καθηγήτριες κάνουν διαφορετικά το μάθημα, βάζουν διαφορετικές εργασίες, και στο τέλος διαφορετική ύλη και θέματα.

Edit: Τα γραπτά τα διορθώνει ο καθηγητής στο κλιμάκιο του οποίου είσαι, νομίζω. Α, και κάποιες φορές, γίνεται και τα δύο κλιμάκια να τα έχει ένας καθηγητής.
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 17:06, 29-08-12:

Ναι αλλά σε αυτό κάνω και εγώ μάθημα!
Εγώ αναφέρομαι στο Εκπαίδευση και Ανθρώπινα Δικαιώματα!

Όσο για το Τεχνολογίες της Πληροφορίας, γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιος πρέπει να είναι genius για να το παρακολουθήσει;;; Είδα λίγο τα μαθήματα και μου φαίνονται πολύ δύσκολα! Ίσως φταίει που είμαι θεωρητική μέχρι αηδίας!!!
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 17:08, 29-08-12:

Όχι βρε συ! Στα τεχνικά μαθήματα τα κάνουμε όλα πολύ αναλυτικά, δεν έχει κανείς πρόβλημα!
Παράθεση

Theodora_S

Φοιτητής

H Theodora_S έγραψε στις 17:19, 29-08-12:

αν και δεν έχω ακόμα αρχίσει καν τη σχολή τον σεπτέμβριο ξεκινάω έχω ηδη κοιτάξει για τα μεταπτυχιακά.μου αρέσει πάααρα πολύ αυτό που σχετίζεται με την ειδική αγωγή. αλλά σκεφτόμουν οτι μπορεί να ήταν και καλύτερα να πάω εξωτερικό να κάνω μεταπτυχιακό παιδοψυχολογία (το είχε κάνει μια γνωστή μου) τι λέτε? (αν και εχω... 4 χρόνια μπροστά μου χαχα ) και κάτι άσχετο. τελικά η γραμματεία του τμήματος που πάμε και κάνουμε την εγγραφή είναι ναυαρίνου ή ιπποκράτους? γιατί έχω μπερδευτεί!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Merendaki

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους