[2016] Σε ποιο τμήμα και με πόσα μόρια περάσατε;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SpirosRonto

Νεοφερμένος

Ο SpirosRonto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
λογιστικης και χρηματοοικονομικης στο τει πειραια με 12223 μορια :D. Δεν περιμενα να πεσει τοσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Όπως είπε ένας άλλος νέος λοχριτης πιο πάνω η βαση δεν καθοριζει το κυρος της σχολης αλλα η επαγγελματικη αποκατασταση, τα εφοδια που θα σου προσφερει για να βγεις στην αγορα εργασιας, το ευρος των μεταπτυχιακων και ολα αυτα τα σχετικα. ΩΣΤΟΣΟ το γεγονος οτι η βαση της σχολης ( βλ ετος 2010 ~ 18700) παιρνει απο χρονια σε χρονια την κατω βολτα ειναι αναμφισβητητα ενα αρνητικο στοιχειο για το τμημα μας.

Προφανώς και δεν καθορίζει η βάση το κύρος της εκάστοτε σχολής.
Τη σήμερον ημέρα οι προοπτικές απασχόλησης που προσφέρει είναι αυτές που θα την κάνουν "υψηλόβαθμη" ή "χαμηλοβαθμη" ( βλέπε ως παράδειγμα την αστυφυλάκων).
Όσον αφορά την βάση του ΛΟΧΡΗ δεν θα έπρεπε να παραξενεύει πως η βάση τα τελευταία χρόνια μειώνεται.
Το χρηματιστήριο, οι επενδύσεις και οι αγορές δεν είναι στα φόρτε τους και ο τραπεζικός τομέας είμαι δυσλειτουργικός(ελληνικη πραγματικότητα των τελευταίων ετών) . Η λογιστική είναι αυτή που κρατά το τμήμα ψηλά μιας και είναι το επαρκεστερο στον κλάδο αυτόν.
Από την άλλη η "είσοδος" της πληροφορικής ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα (της οικονομίας) είναι ραγδαία,εξελίσσεται μέρα με τη μέρα και για αυτό βλέπουμε αυτή την ανατροπή της "βάσης" υπέρ του ΔΕΤ.

Όλα λοιπόν είναι δείγματα που απηχούν την πράγματικότητα και σαφώς επηρεάζουν την "βάση " μιας σχολής.

Και αυτό φαίνεται στο κορυφαίο αμιγώς οικονομικό τμήμα της Ελλάδας που είναι το Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ.
Αν και είναι ακόμα η ναυαρχίδα της ΑΣΟΕΕ όπως την αποκαλούν και το ΤΟΠ στο είδος του η βάση έχει μειωθει κατά πολύ σε σχέση με τα παρελθόντα έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelin

Νεοφερμένος

Ο ledzeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
180408 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΘ ΣΕΙΡΑ 1 !!!!! μετα απο 4 ασκοπα χρονια στο εμπ αποφασισα να κανω καποιες αλλαγες .
Καλη μας σταδιοδρομια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
αδερφε αλλα 29 ατομα μαζι μου θα ειναι..λες να μην εχου σκεφτει οι αρμοδιοι τι θα κανουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζο98

Νεοφερμένος

Η Τζο98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Πέρασα νοσηλευτική Λαρισας και θα ηθελα να ρωτήσω αν αξίζει να παω. Πείτε μου την γνωμη σας ελεύθερα! Ευχαριστώ και συγχαρητήρια σε ολα τα παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννα#$&

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα#$& αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τελικά δεν πέρασα μηχανικών Πληροφορικής Καβάλα (όχι μόνο δεν κατέβηκε 600 μόρια αλλά ανέβηκε και 300) αλλά δεν πειράζει πέρασα στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Κοζάνης στην 109 θέση από τις 280... Ευχαριστώ πολύ Chris για την βοήθεια εύχομαι να πέρασες εκεί που ήθελες και πραγματικά μπράβο σου για όλη αυτή την βοήθεια που έδωσες σε όλα τα παιδιά !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
18669 3ου ΔΠΘ σειρά 101 Χρήστο είχες δίκιο για κατανομή περίπου 1080 σειρά φθίνουσα μοριων

Συγχαρητήρια, καλές σπουδές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζο98

Νεοφερμένος

Η Τζο98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και γω το ίδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Πέρασα νοσηλευτική Λαρισας και θα ηθελα να ρωτήσω αν αξίζει να παω. Πείτε μου την γνωμη σας ελεύθερα! Ευχαριστώ και συγχαρητήρια σε ολα τα παιδια
Το αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ. Κανείς δε γνωρίζει τις κλίσεις και τα όνειρα σου! Η συμβουλή μου: Διάβασε το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές και αν σε καλύπτουν αυτά να πας φυσικά, αν όχι ξαναπροσπάθησε για κάτι που σου αρέσει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζο98

Νεοφερμένος

Η Τζο98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
και εγω το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
αδερφε αλλα 29 ατομα μαζι μου θα ειναι..λες να μην εχου σκεφτει οι αρμοδιοι τι θα κανουν;

Χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο αλλα οι αρμοδιοι εχουν ποιο σημαντικα πραγματα να κανουν απο το να βολεψουν 29 ατομα ετσι ωστε να μην χασουν ενα εξαμηνο που στην τελικη ειναι επιλογη του να ρισκαρουν να χασουν .

Κατα την προσωπικη μου αποψη αν δεν εχεις αδελφο η αδελφη που σπουδαζουν θεσσαλονικη η δικο σου σπιτι μεινε πατρα και καλητερα θα περασεις και ποιο ευκολα θα τελιωσεις το προπτυχειακο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο αλλα οι αρμοδιοι εχουν ποιο σημαντικα πραγματα να κανουν απο το να βολεψουν 29 ατομα ετσι ωστε να μην χασουν ενα εξαμηνο που στην τελικη ειναι επιλογη του να ρισκαρουν να χασουν .

Κατα την προσωπικη μου αποψη αν δεν εχεις αδελφο η αδελφη που σπουδαζουν θεσσαλονικη η δικο σου σπιτι μεινε πατρα και καλητερα θα περασεις και ποιο ευκολα θα τελιωσεις το προπτυχειακο σου

η αποφαση μου ειναι ειλλημενη θα το παλεψω εξαλλου χωρις στοχους δεν εχει νοημα οτιδηποτε και αν κανεις.Αυτη τη νοοτροπια ειχα στις πανελληνιες και πλεον θα το αντιμετωπισω ως προκληση,διοτι μεσα απο τις δυσκολιες και παλευοντας γινεσαι πιο δυνατος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Όπως είπε ένας άλλος νέος λοχριτης πιο πάνω η βαση δεν καθοριζει το κυρος της σχολης αλλα η επαγγελματικη αποκατασταση, τα εφοδια που θα σου προσφερει για να βγεις στην αγορα εργασιας, το ευρος των μεταπτυχιακων και ολα αυτα τα σχετικα. ΩΣΤΟΣΟ το γεγονος οτι η βαση της σχολης ( βλ ετος 2010 ~ 18700) παιρνει απο χρονια σε χρονια την κατω βολτα ειναι αναμφισβητητα ενα αρνητικο στοιχειο για το τμημα μας.

Αυτά είναι λιγάκι σχετικά γιατί πάντα και πάνω από όλα μετράει ο χαρακτήρας και η δυναμική που έχει ο υποψήφιος. Μια επιστήμη ακόμη και "πιασάρικη" να είναι, δεν αποτελεί εγγύηση επιτυχημένης επιλογής. Καμία επιστήμη δεν δίνει βιοπορισμό ούτε λύσεις. Το λάθος γίνεται καθώς οι περισσότεροι νομίζουν ότι οι προοπτικές είναι για όλους, κάτι που δεν ισχύει πουθενά διότι μπορεί η γνώση να είναι μαζική (υποβάθμιση της αξίας) αλλά η πρόοδος δεν είναι μαζική για να είναι εφικτές οι προοπτικές. Οπότε εκεί πάνε περίπατο οι ωραίες πληροφορίες.

Εφόδια, κύρος, δεξιότητες, εύρος μεταπτυχιακών κλπ δίνουν όλες οι επιστήμες. Το λάθος γίνεται διότι συνήθως υπάρχει η έλλειψη σωστής πληροφόρησης για το κάθε αντικείμενο και πως αυτό ενδεχόμενα να ταιριάζει ή όχι με τον υποψήφιο. Πολλοί έχουν στεγανά για πολλές άλλες επιστήμες τις οποίες και απορρίπτουν λόγω άγνοιας ή/και προκατάληψης. Σήμερα τα εφόδια έρχονται και παρέρχονται διότι η γνώση ταξιδεύει πολύ γρήγορα, οπότε τα marketable εφόδια πολλές φορές είναι κάπως ξεπερασμένα. Μάλιστα, οι γνώμες πολλών δεν σημαίνουν ότι έχουν και γνώση γι' αυτό που ισχυρίζονται, πόσο μάλλον αν λάβουμε υπόψιν πως συμπληρώνεται το μηχανογραφικό και με τι κριτήρια κινούνται οι υποψήφιοι στις επιλογές που κάνουν. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις καλό να σχηματίζετε δική σας γνώμη για το πόσο τα μόρια ανταποκρίνονται ή όχι στο διαφαινόμενο κύρος που έχει η σχολή αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια ήταν η πρώτη σου επιλογή αν επιτρέπεται;:)

Καλό μεσημέρι και συγγνώμη για την καθυστέρηση,

οι πρώτες μου επιλογές ήταν -τιμητικά- οι νομικές σχολές. Η πρώτη μου όμως "εφικτή" επιλογή ήταν το Πολιτικών Επιστημών και Δημοσίας Διοίκησης του ΕΚΠΑ. Το Πάντειο ήταν 5η γενικά επιλογή μου.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris30

Νεοφερμένος

Η Chris30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ας μου πει καποιος για την φοιτιτικη ζωη στον αγιο νικολαο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Μπήκα στο τμήμα πολιτικής επιστήμης του παντείου με 15.682. Βέβαια θα ξαναδώσω για νομική.

Καλό μεσημέρι και συγγνώμη για την καθυστέρηση,

οι πρώτες μου επιλογές ήταν -τιμητικά- οι νομικές σχολές. Η πρώτη μου όμως "εφικτή" επιλογή ήταν το Πολιτικών Επιστημών και Δημοσίας Διοίκησης του ΕΚΠΑ. Το Πάντειο ήταν 5η γενικά επιλογή μου.

Βαγγέλης

Ακριβώς με την ίδια σειρά είχα κάνει και εγώ το μηχανογραφικό μου. Πρώτα της τρεις νομικές, μετά το πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης και μετά το πολιτικό του Παντείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Πέρασα νοσηλευτική Λαρισας και θα ηθελα να ρωτήσω αν αξίζει να παω. Πείτε μου την γνωμη σας ελεύθερα! Ευχαριστώ και συγχαρητήρια σε ολα τα παιδια
Καλή επιλογή για φοιτητική ζωή. Το τμήμα είναι εύκολο και έχει κάτι κοννέ με εργοδότες σε Αγγλία (ίσως κ άλλες χώρες, δε θυμάμαι), οι οποίοι έρχονται και παίρνουν τελειόφοιτους/απόφοιτους κατευθείαν από τη σχολή. Αν σε ενδιαφέρει το εξωτερικό, καλή επιλογή είναι να επενδύσεις στις ξένες γλώσσες (πέρα από τα αγγλικά θα πρότεινα γερμανικά ή σουηδικά). Χρόνο θα έχεις σίγουρα, υπάρχουν πολλά φροντιστήρια και οι τιμές είναι καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Manolis Lep

Νεοφερμένος

Ο Manolis Lep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μαθηματικο Αθηνας με 16474 μορια !! ολεεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Μαθηματικο Αθηνας με 16474 μορια !! ολεεεεεεεε

σειρα;;; και αν επιτρεπεται με τι στοχευεις να ασχοληθεις σε πρωτη φαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top