Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Β';

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nadie

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους :) Εδω και καποιες μερες αμφιταλαντευομαι αναμεσα στις προαναφερομενες κατευθυνσεις. Με ενδιαφερουν τα παρακατω τμηματα του Πολυτεχνειου: Χημικοι Μηχανικοι, Μηχανικοι Μηχανολογοι και Η.Μ.Μ.Υ.. Ειμαι στην Θετικη κατευθυνση και παρακολουθω μαθηματα σε φροντιστηριο, τα οποια και θα συνεχισω για την υπολοιπη χρονια. Δεν εχω ιδιαιτερη αγαπη για Βιολογια Κατευθυνσης, ουτε και για Α.Ο.Δ.Ε. ομως μεχρι στιγμης. Εχω ακουσει για την Βιολογια Κατ. πως εχει εκτενη υλη την οποια πρεπει και να μαθω απ' εξω (διορθωστε με αν κανω λαθος) και για το Α.Ο.Δ.Ε. πως ειναι πολυ κακογραμμενο και επισης θελει παπαγαλια αλλα ειναι μικροτερο. Οπως ειναι φανερο, θελω να βγαλω οσο το δυνατον περισσοτερα μορια, με τον πιο σιγουρο τροπο. Δεν ειμαι ιδιαιτερα καλη στην παπαγαλια, γι' αυτο και θελω να βρω τον πιο σιγουρο δρομο, οπως προανεφερα. Η Χημεια μεχρι στιγμης (Γ' Λυκειου Κατευθυνσης) μου φαινεται μια χαρα και απο υπολογιστες δεν ειχα ποτε προβλημα, ισα ισα με ενδιαφερουν κιολας. Εχω επιλεξει Βιολογια επιλογης, αν και δεν νομιζω πως εχει ιδιαιτερη σημασια. Ειμαι πολυ αγχωμενη και ο χρονος με πιεζει, καθως πρεπει να παρω την τελικη αποφαση. Ακομη, θα ηθελα να προσθεσω πως εαν σχηματιζοτανε Τεχνολογικη Α' στο σχολειο μου, θα πηγαινα κατευθειαν, αλλα ειμαι ατυχη. Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν θα μπορουσε καποιος να μου πει την προσωπικη του αποψη πανω στο θεμα (παραθετωντας επειχηρηματα φυσικα :P). Αξιζει να σημειωθει πως δεν ειμαι κανενα αστερι στα Μαθηματικα και στην Φυσικη Κατευθυνσης, αρα πρεπει να ληφθουν υπ' οψιν και οι ωρες που θα χρειαζομαι για τα Μαθηματικα και την Φυσικη Κατεθυνσης. Ευχαριστω προκαταβολικα οποιονδηποτε και οποιαδηποτε θελησει και μπορεσει να σπαταλησει λιγο απο το χρονο του/της για να με διαφωτισει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Κοιτα χωρις να ειμαι απολυτος η γνωμη μου ειναι οτι απο την στιγμη που θελεις να βγαλεις πολλα μορια η πιο ασφαλης λυση ειναι η τεχνολογικη. Το θεμα ειναι εσυ τι θα διαβαζεις πιο ευχαριστα. Βιολογια κατ ή ΑΟΔΕ ; Θεωρω πως ειναι καπως ανουσιο για καποιον που θελει να παει πολυτεχνειο να παει θετικη ΕΚΤΟΣ αν πιστευει οτι θα αποδωσει καλυτερα και θα διαβαζει με μεγαλυτερη ευχαριστηση να μαθηματα της θετικης. Κατι που θα σου προτεινα να κανεις ειναι να παρεις το βιβλιο της βιολογιας κατ και του ΑΟΔΕ και να τους ριξεις μια ματια. Δηλαδη να τα δανειστεις απο καποιους/ες φιλους/ες ή να τα αγορασεις, δε θα σου στοιχισουν πανω απο 10 ευρω. Θα σου ελεγα βεβαια να κανεις το πρωτο.

Οποια κατευθυνση κι αν διαλεξεις σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλο κουραγιο για τις πανελληνιες !!
Και δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. Θετικη σκεψη ;)

Ελπιζω να βοηθησα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ο παραλληλισμος ΑΟΔΕ/Βιο κατ είναι λανθασμένος.
Το Α.Ο.Δ.Ε., πέρα από μία υποτυπώδη άσκηση που μπορεί να μπει, είναι κατα 90% παπαγαλία.
Η Βιολογία κατ έχει κατα 50% (θεωρία - 50/100) παπαγαλία, όμως τα Γ και Δ θεματα είναι ασκήσεις που μπορούν κάλλιστα να δυσκολέψουν.


Σου προτείνω τεχνολογική Β', όπου τα πράγματα στο ΑΟΔΕ και στο ΑΕΠΠ είναι πιο στανταρ απ' ότι στη Βιολογία και στη Χημεία αντίστοιχα.

Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ακόμα καλύτερα, πήγαινε τεχνολογική Α' ;) (Αν υπάρχει η δυνατότητα στο σχολείο σου βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadie

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εχω ηδη το βιβλιο της Βιολογιας Κατ. και κοιταξα ελαχιστα το βιβλιο του Α.Ο.Δ.Ε., μιλησα και με τον υπευθυνο του Φροντιστηριου μου και μου ειπε πως αφου θελω Χημικος Μηχανικος ως πρωτη επιλογη καλυτερα θα ηταν να παραμεινω στη Θετικη. Μου ειπε στη συνεχεια, πως μπορω να αλλαξω το Σεπτεμβρη κατευθυνση αν θελω και πως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω τοτε, γιατι αν αλλαξω τωρα και το μετανιωσω θα ειναι πιο δυσκολη η επαναπροσαρμογη στη Θετικη. Παρολα αυτα ειμαι ακομα μπερδεμενη, θα ηθελα να περιμενω να δω αν καποιος αλλος μπορει να μου απαντησει, αν και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν μεχρι στιγμης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εχω ηδη το βιβλιο της Βιολογιας Κατ. και κοιταξα ελαχιστα το βιβλιο του Α.Ο.Δ.Ε., μιλησα και με τον υπευθυνο του Φροντιστηριου μου και μου ειπε πως αφου θελω Χημικος Μηχανικος ως πρωτη επιλογη καλυτερα θα ηταν να παραμεινω στη Θετικη. Μου ειπε στη συνεχεια, πως μπορω να αλλαξω το Σεπτεμβρη κατευθυνση αν θελω και πως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω τοτε, γιατι αν αλλαξω τωρα και το μετανιωσω θα ειναι πιο δυσκολη η επαναπροσαρμογη στη Θετικη. Παρολα αυτα ειμαι ακομα μπερδεμενη, θα ηθελα να περιμενω να δω αν καποιος αλλος μπορει να μου απαντησει, αν και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν μεχρι στιγμης :)

Πρωτα πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις τι θελεις, πραγμα καθολου ευκολο για την ηλικια σου....Εδω εγω που πρεπει να κανω και μηχανογραφικο σε 1 βδομαδα και δεν εχω σκεφτει ακομα τι θα δηλωσω...Για μενα αν θες χημικος μηχανικος, καλυτερα να παραμεινεις θετικη, γιατι αλλιως θα δυσκολευτεις αρκετα στη χημεια της σχολης....Αν παλι εισαι στο φλου για το που θα επιλεξεις, καλυτερα να πας τεχνολογικη....Αοδε και Αεππ ειναι πιο σιγουρος βαθμος απο Βιολογια, Χημεια.....Για μενα παρε και μαθηματ. γεν και ΑΟΘ και ας μην θελεις 5ο πεδιο....Σε ανεβαζουν αρκετα και στο 4ο...Το αοθ φετος ας πουμε εμενα μου εδωσε 300 μορια στο 4ο...Καθολου δε με χαλασαν....
Οτι και να αποφασισεις καλη τυχη στις πανελληνιες....Δεν ειναι τιποτα....Μονο αγχος δε θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top