Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Βιολογικό από Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πόσο σας καταλαβαίνω....και εγώ στην ίδια μοίρα.Μου αρέσει υπερβολικά η ιατρική και η θετική είναι ο μονός δρόμος για εμένα. Αγχώνομαι πολύ όμως από τώρα με τα μαθήματα της θετικής!!Χημεία, βιολογία ,φυσική μου αρέσουν υπερβολικά πολύ αλλά είμαι πολύ επιπόλαια στα μαθηματικά..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Γεια σας!!Αποφάσισα να παρω τη βοηθεια σας σε αυτο το forum γιατι ειμαι αρκετα μπερδεμενος...! Αρχικα θα μπω στην τριτη λυκειου φετος.. περσυ ειχα παρει θετικη επειδη θεωρησα οτι θα με βοηθησει να δω αν τα καταφερνω με την χημεια η οχι..!Απο τα αποτελεσματα στις εξετασεις καταλαβα οτι δυσκολευομαι αφου εγραψα 13!!Και τωρα ερχεται το διλλημα....Θα ηθελα να σπουδασω βιολιογια κι ξερω οτι μπορω να περασω και απο τ 3ο κι το 2 πεδιο..Το θεμα ειναι τι ειναι καλυτερο να μεινω στιν θετικη που θα εχω την χημεια(την οποια δεν την θεωρω δυσκολη..αλλα λογω ενος καθηγητη εχω καμποσα κενα) ή να παω στην τεχνολογικη που οσο ακουγεται ειναι πιο ευκολα τα πραγματα? Για να σας δωσω να καταλαβεται το μονο που με κραταει στον να μην συνεχισω στιν θετικη ειναι η χημεια :/... Περιμενω τις αποψεις σας ...ευχαριστω !! :)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 29-46 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα συζήτησης με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Nα κάτσεις θετική. Θα σε χρειαστεί η βιολογία κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Nα κάτσεις θετική. Θα σε χρειαστεί η βιολογία κατεύθυνσης.

Γιατι θα τον χρειαστεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σας!!Αποφάσισα να παρω τη βοηθεια σας σε αυτο το forum γιατι ειμαι αρκετα μπερδεμενος...! Αρχικα θα μπω στην τριτη λυκειου φετος.. περσυ ειχα παρει θετικη επειδη θεωρησα οτι θα με βοηθησει να δω αν τα καταφερνω με την χημεια η οχι..!Απο τα αποτελεσματα στις εξετασεις καταλαβα οτι δυσκολευομαι αφου εγραψα 13!!Και τωρα ερχεται το διλλημα....Θα ηθελα να σπουδασω βιολιογια κι ξερω οτι μπορω να περασω και απο τ 3ο κι το 2 πεδιο..Το θεμα ειναι τι ειναι καλυτερο να μεινω στιν θετικη που θα εχω την χημεια(την οποια δεν την θεωρω δυσκολη..αλλα λογω ενος καθηγητη εχω καμποσα κενα) ή να παω στην τεχνολογικη που οσο ακουγεται ειναι πιο ευκολα τα πραγματα? Για να σας δωσω να καταλαβεται το μονο που με κραταει στον να μην συνεχισω στιν θετικη ειναι η χημεια :/... Περιμενω τις αποψεις σας ...ευχαριστω !! :)
κοιτα φιλε για μενα το λουκι στη θετικη ειναι η βιολογια :P η χημεια ειναι ισως το πιο ευκολο μαθημα της κατευθηνσης (για μενα τουλαχιστον) με ελαχιστα προαπαιτουμενα απο τη δευτεα (η ελλειψη κενων ωστοσο θα βοηθησει).Απο κει και περα αφου θες βιολογια,η θετικη ειναι η καλυτερη λυση.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι το ξερω οτι σιγουρα ειναι καλυτερα το να εχω μαθει την βιολογια κατευθυνσης..αλλα απο οτι ξερω στη σχολη ολα αρχιζουν απο τ ο 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν θα εχω μεγαλη δυσκολια στο μαθημα της βιολογια γιατι μ' αρεσει αρκετα και εξαλλου ειναι το αντικειμενο που θελω να ασχολιθω :D...thanx

Ομως αυτο που με απασχολει ειναι οι βαθμοι που γραφω στην χημεια....Ειναι σαν να μου λεει οτι δεν το εχεις δεν το βλεπεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω πως τα μαθήματα που σ' αρέσουν στις πανελλήνιες στην ουσία σου χαρίζουν βαθμό, γιατί δεν κουράζεσαι τόσο και γράφεις γαμάτα, οπότε πάνε θετική. Άλλωστε, αν δεν το έχεις με την χημεία, αν πας φροντιστήριο θα μοιράζουν τυφλοσούρτη για τις ασκήσεις και θα γράψεις κι εκεί καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν θα εχω μεγαλη δυσκολια στο μαθημα της βιολογια γιατι μ' αρεσει αρκετα και εξαλλου ειναι το αντικειμενο που θελω να ασχολιθω :D...thanx

Ομως αυτο που με απασχολει ειναι οι βαθμοι που γραφω στην χημεια....Ειναι σαν να μου λεει οτι δεν το εχεις δεν το βλεπεις..
μη σε απασχολει η χημεια ειναι ευκολη και η δευτερα δεν εχει σημασια ουτε ο βαθμος σου,μονο για τη ψυχολογια σου.Αν σου αρεσει τοσο η βιολογια θετικη με κλειστα ματια!Οι πιο πολλοι την αποφευγουν λογω της βιολογιας η οποια μου εχει βγαλει εδω και δυο ωρες τη πιστη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχεις δίκιο..!Αρχίζει και ξεκαθαρίζει το πράγμα...κι ο δρόμος προς την θετική :) ευχαριστώ για τη βοήθεια :D

χαχα ναι δεν λέω σίγουρα θα είναι δύσκολη...αρχίζω φροντιστήριο κι εγώ την παρασκευή για να δούμε:) T
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Προτείνω θετική.
Άσχετα αν αρχίζουν όλα από το 0 στην σχολή (το οποίο δεν το γνωρίζω), θα έρθεις σε επαφή με δυο πολύ κύρια μαθήματα του βιολογικού (βιολογία και χημεία), οπότε θα έχεις ακόμη έναν χρόνο να κρίνεις αν σου αρέσουν ή όχι και να αποφασίσεις κάπως πιο αντικειμενικά. Εξάλλου, αν δεν σου αρέσει η χημεία, πώς θα μπορείς να ασχολείσαι με αυτήν σε όλη σου την ζωή;
Δυστυχώς βέβαια, από θετική δεν μαθαίνεις πώς συνδέονται τα δύο μαθήματα, αλλά ειδικά για την χημεία, θεωρώ ότι αποκτάς σημαντικές γνώσεις οι οποίες δεν πάν χαμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι συμφωνω με αυτα που λες..γενικα η χημεια σαν μαθημα μου αρεσει..αλλα λογω ενος καθηγητη που εχω απο την πρωτη λυκειου που μου εκανε χημεια γενικης,εφτασα σε ενα σημειο να την αντιπαθω επειδη δεν καταλαβαινα...στην δευτερα με την κατευθυνση τα πραγματα εγιναν λιγο καλυτερα αλλα στην χημεια γενικης που ειναι αυτα που θα μου χρειαστουν στην 3η λυκειου εχω καποια κενα! Πιστευω με την βοηθεια του φροντηστηριου και με δικια μου προσπαθεια θα μπορεσω να γραψω ενα αξιοπρεπη βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια σημερα πηγα στο φροντηστηριο να γραφτω και μου ειπαν καλυτερα να παω τεχνολογικη γιατι θα περασω πιο ευκολα στην βιολογια που θελω.Μου ειπαν οτι στο ΑΟΔΕ κι στον προγραμματισμο υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να γραψω 16 + αποτι στην χημεια και στην βιολογια.Τι λετε εσεις γι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ισχύει, αλλά θα πρέπει να επιλέξεις εσύ αν προτιμάς κάτι που σ' αρέσει ή κάτι που θα σου προσφέρει ευκολότερα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι σκεφτομαι οτι αοδε κι προγραμ. ειναι και τελειως ακυρα με αυτο που θελω αλλα ισως κι βαρετα για εμενα...αλλα αμα ειν να γραψω καλα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δηλαδή θα ασχοληθείς και θα διαβάζεις για 1 χρόνο 2 άχρηστα μαθήμτα για αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις, αντί να ασχοληθείς με τα 2 μαθήματα που θέλεις να συναντάς από εδώ και πέρα στην ζωή σου. Ναι, τα μαθήματα της 3ης λυκείου και ειδικά η βιολογία δεν έχουν τόσο άμεση σχέση με τα μετέπειτα..αλλά το να πας βιολογικό από τεχνολογική το θεωρώ τουλάχιστον χαζό ή δεν ξέρω τι θέλω να κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
φιλε,καταρχας σου προτεινω να παρεις βιολογια γενικης.εκλεισες με αυτο.εγω φετος ημουν θετικη.η βιολογια δεν μου αρεσε ιδιαιτερα σαν μαθημα,κυριως λογω των ερωτησεων κρισεως.γενικως μου εφαγε την πιστη και απο τον οκτωβριο αρχισα να μετανοιωνω που πηγαθ ετικη.τελικα,παρολαυτα πηρα 19.4.για την χημεια τωρα,το καλο ειναι οτι οι ασκησεις ειναι κλασικες ,ενω τα κενα απο την οργανικη καλυπτονται,μην ανησυχεις για αυτο.ομως, η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο λεγεται το 18+++.η λογικη λεει οτι πιθανοτερο ειναι να καταφερεις μεγαλυτερο βαθμο αοδε και αεππ,παρα βιολογια και χημεια.ομως αν πας τεχνολογικη,για το βιολογικο θα εχεις το 2ο πεδιο(το 3ο με απωλειαμοριων αρα το 2ο)οπου τα βαρυτητας ειναι τα μαθηματικα και η φυσικη,τα μαθηματα δηλαδη που οι περισσοτεροι γραφουν χειροτερα.τωρα,για το πανεπιστημιο δεν νομιζω να εχεις προβλημα,αλλα σου προτεινω να το σκεφτεις,κυριως για τον τελευταιο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πρωτον μπραβο για το 19,4 :D και δευτερον το εχω σκεφτει και για τα μαθηματικα και την φυσικη οτι ειναι τα μαθηματα βαρυτητας στο 2 πεδιο και σιγουρα τα τελευταια χρονια τα εχουν ξεσκισει τα παιδια..υπαρχουν πολλα διλληματα γενικα νομιζω οτι υπαρχουν ισσοροπιες αναμεσαα στις κατευθυνσεις...ευχαριστω παντως για την γνωμη σου :)

Δηλαδή θα ασχοληθείς και θα διαβάζεις για 1 χρόνο 2 άχρηστα μαθήμτα για αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις, αντί να ασχοληθείς με τα 2 μαθήματα που θέλεις να συναντάς από εδώ και πέρα στην ζωή σου. Ναι, τα μαθήματα της 3ης λυκείου και ειδικά η βιολογία δεν έχουν τόσο άμεση σχέση με τα μετέπειτα..αλλά το να πας βιολογικό από τεχνολογική το θεωρώ τουλάχιστον χαζό ή δεν ξέρω τι θέλω να κάνω

Αυτο σκεφτομαι οτι ειναι καπως χαζο το να παω στην τεχνολογικη...αλλα τι να σου πω ειναι αρκετα που πρεπει να σκεφτω! Βλεπω οτι εισαι φοιτητης βιοχημειας..αν θες πες μου λιγο για την σχολη αυτη..αν ειναι δυσκολη κλπ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τεχνολογική βουρ κατά την άποψή μου.. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι αυτό που είπε και ο αντρέας παραπάνω οτι στο 2ο πεδίο έχεις βαρύτητας μαθηματικά φυσική.. Αλλά όσο να ναι θα έχεις αοδε (σίγουρο πάνω απο 18 αν το λιώσεις) και αεππ να το σώσεις..
Και αν ειναι παρε και βιολογία γεν να ανοίξεις και 3ο και την δηλώνεις απο το πεδίο που θα έχεις περισσότερα μόρια :P (βλακεία είπα; )
Πάντως δεν υπάρχει λόγος να καταπιαστείς με τη χημεία και τη βιολογία της γ εφόσον μπορείς να πας απο πιο εύκολο δρόμο..
Βεβαια εσυ αποφασίζεις.. Για σενα μπορει να ειναι πιο ευχαριστο και πιο ευκολο να διαβαζεις βιολογια και χημεια.. (δεν εινα και τοσο παντως εχω να πω :P ) Καλη τυχη σε οτι κανεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top