Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 292 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές Δημοσιογραφίας

Foux ((:)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Foux
H (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H Foux έγραψε στις 15:32, 07-05-09:

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στόχο αλλά πιστεύω ότι με λίγη προσπάθεια θα μπορέσω να μπω ΔHMΟΣΙΟΓΡΑΦIAΣ & MEΣΩN MAZΙΚΗΣ EΠIKOINΩΝΙΑΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.
Βασικά δεν ξέρω τίποτα σχετικά με αυτή τη σχολή απλά μου έκανε κλικ. Καμιά χρήσιμη πληροφορία;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 16:13, 15-05-09:

http://www.jour.auth.gr
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

froso a.

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη froso a.
H froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H froso a. έγραψε στις 15:44, 21-06-09:

αχ δημοσιογραφια...τοονειρο μου!!!!!πανατ η8ελα αυτην την σχολη..την πιανβω και αθηνα και 8εσαλονικη αλλα δεν 8α παω...ενα εχω να παω επαγγελαμτικη αποκτασταση μηδεν οποτε.......
Παράθεση

Raspberry

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Raspberry
H Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Raspberry έγραψε στις 08:01, 30-06-09:

Λέτε να πέσουν οι βάσεις φέτος?
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 18:41, 02-07-09:

Παιδιά έμαθα ότι το τμήμα στεγάζεται σε ένα νεοκλασσικό στην Εγνατίας...Ισχύει;
Παράθεση

stratinho38

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη stratinho38
Ο stratinho38 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O stratinho38 έγραψε στις 00:23, 20-04-10:

Θα παρακαλουσα οι φοιτητες της συγκεκριμενης σχολης να βοηθησουν.....
Παράθεση

loobs (μελινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη loobs
H μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H loobs έγραψε στις 00:42, 08-07-10:

πφφφ και γω θέλω να μάθω και βλέποντας το θέμα ήλπιζα ότι θα βρω κάτι! γιατί να μην σου έχουν απαντήσει
Παράθεση

νινιώ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νινιώ
H νινιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H νινιώ έγραψε στις 12:07, 10-07-10:

'Δημοσιογραφία στο καποδιστριακό ή στη Πάντειο;;; Βοήθεια!!!
Παράθεση

qsvenskt

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη qsvenskt
H qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H qsvenskt έγραψε στις 17:52, 11-07-10:

κ εγω θελω να μαθω!αν μπορειτε βοηθηστε!
Παράθεση

νινιώ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νινιώ
H νινιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H νινιώ έγραψε στις 11:42, 14-07-10:

μου ειπαν οτι στη παντειο ειναι πιο πρακτικα τα πραγματα...(εχει και ραδιοφωνικο σταθμο)και επισης συνεργαζεται με την ΕΤ1,ΝΕΤ και ΕΡΑ ΣΠΟΡΤ..
Ενω στο καποδιστριακο ειναι περισσοτερο μπλα μπλα και θεωρια...
εγω κατεληξα..
Παράθεση

Korina92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Korina92
H Korina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Korina92 έγραψε στις 13:52, 14-07-10:

Η δημοσιογραφια ειναι και μενα το ονειρο μου αλλα εχω ακουσει οτι καμια πανεπιστημιακη σχολη στην Ελλαδα δεν ειναι καλη οποτε θα κανω σχετικο μεταπτυχιακο.
Και πραγματι στη Θεσσαλονικη στεγαζεται σε νεοκλασσικο στην Εγνατια...Για την ακριβεια μια τρυπα ειναι δεν το πιστευα οταν το ειδα!
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pennyy
H πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H pennyy έγραψε στις 14:27, 15-07-10:

Δεν ισχύει! Από ΜΜΕ μπορείς να πας διαφίμηση, δημόσιες σχέσεις και marketing αλλά και επικοινωνιολόγος που είναι ανερχόμενα

Κοίτα η φίλη μου σπουδάσει Καποδιστριακό και μου είπε ότι είναι πολύ καλό τμήμα αν καιδ εν έχει δικό του κτήριο, αυτό είναι το μόνο πρόβλημα. Για την Πάντειο δεν ξέρω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 15-07-10 στις 21:17. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sayer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sayer
Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O sayer έγραψε στις 21:31, 24-05-11:

Καλησπέρα,

να κανω μια ερωτηση, εχω λιγα ακομα μαθηματα για να παρω το διπλωμα πολυτεχνικης σχολης.
Σκεφτομαι ομως να ξαναεδινα πανελληνιες με στοχο εντελως αλλο πραγμα, δημοσιογραφικα τμηματα.
Απο ενα απλο googling ειδα 3 ΑΕΙ με υψηλοτατες βασεις εισαγωγης (18+) και 1 ΤΕΙ στον Πύργο. Για τα ΑΕΙ αυτα και το Τει, εξεταζεται και τα Αγγλικά ως ειδικο μαθημα ?

αλλες ευκολοτερες δίοδοι προς δημοσιογραφια? (μαλλον αποκλειονται ιδιωτικες επι πληρωμη σχολες, δεν με ιντριγκαρει η ιδεα).
πιθανή υπαρξη καποιου σχετικου μεταπτυχιακού ?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 21:37, 24-05-11:

Καλησπέρα!

Στην υψηλή βάση που βλέπεις, είναι μέσα και τα αγγλικά, οπότε δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (για τα ΑΕΙ λέω, το ΤΕΙ ούτε καν το ξέρω).
Μπορείς να σκεφτείς επίσης και τις κατατακτήριες για να μπεις σε μία από αυτές...Για μεταπτυχιακά, συγκεκριμένα δημοσιογραφίας, δύσκολα νομίζω θα σε πάρουν. Ας πούμε, στα δικά μας (ΕΜΜΕ-ΕΚΠΑ) νομίζω υπάρχει περιορισμός από ποιες σχολές πρέπει να προέρχονται οι υποψήφιοι.
Παράθεση

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O sayer έγραψε στις 21:46, 24-05-11:

S ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
Δλδ , ετσι αρχικα για ενημερωση, το ειδικο μαθημα τι βαθμο (ποσα μορια) παιρνει ως αριστα? Γιατι αν ειναι τα Αγγλικά, εχω σχετικα καλο επιπεδο (κατοχος του prof.michigan).

επισης , μπορω να συμμετασχω στο καταλληλο πεδιο μηχανογραφικου, τοσο απο θετικη οσο και απο θεωρητικη κατευθυνση ?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 21:49, 24-05-11:

Σχετικά με τα πεδία και τα μόρια, δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ, έχω φύγει πολλά χρόνια από το σχολείο και έδινα με άλλο σύστημα...

Αν θέλεις κάτι σχετικά με τη σχολή και τα μαθήματα και τα υπόλοιπα, μετά χαράς να βοηθήσω!
Παράθεση

Powershifter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Powershifter
Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Powershifter έγραψε στις 12:25, 27-05-11:

Γιατι δεν δινεις κατατακτηριες οταν με το καλο βγεις απ τη σχολη σου?
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 13:03, 27-05-11:

Βασικά κάνα μέσον έχεις?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 13:04, 27-05-11:

Για να περάσει στις κατατακτήριες...;
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 13:05, 27-05-11:

Για να δουλέψει μετά τη σχολή.
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 13:06, 27-05-11:

Έχεις προσπαθήσει να δουλέψεις σε ΜΜΕ και ξέρεις...;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:08, 27-05-11:

Πολλά τα παραδείγματα: Τρέμη, Χατζηνικολάου, Πρετεντέρης,...
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 13:08, 27-05-11:

Όχι, αλλά έχω ένα ξάδερφο που εδώ και 3 χρόνια έχει συμπληρώσει μετά βίας 1 χρόνο εργασίας.Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά, μπορείς να μας ενημερώσεις, εγώ δεν είμαι ειδικός, απλά αυτό ξέρω.Και βέβαια είναι γνωστό πως δουλεύει το σύστημα των Μ.Μ.Ε, όλοι το ξέρουν λίγο πολύ.

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Πολλά τα παραδείγματα: Τρέμη, Χατζηνικολάου, Πρετεντέρης,...

Γκουντ ποιντ Νίκο.
Τσίμας, Καψής...
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 13:12, 27-05-11:

Αρχικά, όσοι βγαίνουν από σχολές ΜΜΕ, δεν είναι όλοι δημοσιογράφοι. Επίσης, πολλοί λένε ότι θέλουν δημοσιογραφία και αλλάζουν μέσα στις σχολές.
Από εκεί και πέρα, ΟΛΟΙ οι συμφοιτητές μου δουλεύουν σε ΜΜΕ. Ειδικά οι δημοσιογράφοι....!Μιλάμε για πολλά άτομα, που δούλευαν ήδη μέσα από τη σχολή.
Και φυσικά, και μέσο να έχεις, αν δεν είσαι καλός, δεν θα μείνεις. Ο μόνος χώρος που έχεις τρομερό πρόβλημα, είναι η αθλητική δημοσιογραφία...
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,414 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 13:31, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Και φυσικά, και μέσο να έχεις, αν δεν είσαι καλός, δεν θα μείνεις.
Μην είσαι σίγουρη.Το τι βλέπουν τα μάτια μας στην τηλεόραση δε λέγεται..
(Κι άμα έχεις και ωραίο παρουσιαστικό ποιος τη χάρη σου !)
Γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που θα άξιζαν περισσότερο να είναι στη θέση τους..

Μια άλλη απορία έχω εγώ.
Με αυτά τα ιδιωτικά εργαστήρια δημοσιογραφίας τι παίζει?
Εννοώ , οι απόφοιτοι έχουν ίσα επαγγελματικά δικαιώματα μ' αυτούς που τελειώνουν το αντίστοιχο ΑΕΙ?
Γενικά ,αξίζει κάποιος να δώσει Πανελλήνιες για να περάσει στη σχολή των ΜΜΕ?Θα μπορέσει να βρει δουλειά?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 13:45, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από bluestas95
Μην είσαι σίγουρη.Το τι βλέπουν τα μάτια μας στην τηλεόραση δε λέγεται..
(Κι άμα έχεις και ωραίο παρουσιαστικό ποιος τη χάρη σου !)
Γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που θα άξιζαν περισσότερο να είναι στη θέση τους..

Μια άλλη απορία έχω εγώ.
Με αυτά τα ιδιωτικά εργαστήρια δημοσιογραφίας τι παίζει?
Εννοώ , οι απόφοιτοι έχουν ίσα επαγγελματικά δικαιώματα μ' αυτούς που τελειώνουν το αντίστοιχο ΑΕΙ?
Γενικά ,αξίζει κάποιος να δώσει Πανελλήνιες για να περάσει στη σχολή των ΜΜΕ?Θα μπορέσει να βρει δουλειά?
Οι παρουσιαστές δεν είναι όλοι δημοσιογράφοι...Μη τα συγχέετε.
Και εγώ βλέπω τηλεόραση, και με το παραπάνω γιατί με ενδιαφέρει να το παρακολουθώ το επάγγελμα.
Και ναι, αν δεν είσαι καλός τρως ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΟ πόδι όλο δικό σου!!

Μιλώντας με ανθρώπους του χώρου, προτιμούν να παίρνουν ανθρώπους από ΑΕΙ, υποθέτω ότι είναι εξαιτίας του επιπέδου. Οι απόφοιτοι των ΑΕΙ έχουν μεγάλο εύρος γνώσεων, τα δύο πρώτα χρόνια είναι βασικές γνώσεις ιστορίας, γλωσσολογίας, κοινωνιολογίας και άλλων που πρέπει να ξέρει κάθε δημοσιογράφος. Η παγίδα των ιδιωτικών είναι ότι τάζουν συνεργασίες και πρακτικές. Αυτά όμως είναι χωρίς χρήματα και μόλις τελειώσει η πρακτική, σε πετάνε έξω!

Σημείωση για τους γνωστούς δημοσιογράφους: Όταν βγήκαν αυτοί, ήταν η αρχή της ιδιωτικής τηλεόρασης (αρχές 90) και πήραν χρυσάφι. Κανένας από αυτούς δεν έχεις τελειώσει σχολή ΜΜΕ, οι πρώτοι απόφοιτοι ΑΕΙ βγήκαν το 1994 αν δεν κάνω λάθος.
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,414 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 14:05, 27-05-11:

Οι παρουσιαστές δεν είναι όλοι δημοσιογράφοι...Μη τα συγχέετε.
Και εγώ βλέπω τηλεόραση, και με το παραπάνω γιατί με ενδιαφέρει να το παρακολουθώ το επάγγελμα.
Και ναι, αν δεν είσαι καλός τρως ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΟ πόδι όλο δικό σου!!
Ok , πάω πάσο.Με ενοχλεί όμως που κάποιοι (καλοί μεν) δημοσιογράφοι που έχουν μέσο βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά από κάποιον άλλον (που ίσως να αξίζει περισσότερο)

Μιλώντας με ανθρώπους του χώρου, προτιμούν να παίρνουν ανθρώπους από ΑΕΙ, υποθέτω ότι είναι εξαιτίας του επιπέδου. Οι απόφοιτοι των ΑΕΙ έχουν μεγάλο εύρος γνώσεων, τα δύο πρώτα χρόνια είναι βασικές γνώσεις ιστορίας, γλωσσολογίας, κοινωνιολογίας και άλλων που πρέπει να ξέρει κάθε δημοσιογράφος. Η παγίδα των ιδιωτικών είναι ότι τάζουν συνεργασίες και πρακτικές. Αυτά όμως είναι χωρίς χρήματα και μόλις τελειώσει η πρακτική, σε πετάνε έξω!
Πάλι καλά!Κατατοπιστική απάντηση , ευχαριστώ !
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 14:07, 27-05-11:

Τίποτις!
Απλά στο συγκεκριμένο θέμα είμαι ενημερωμένη γιατί καθημερινά περιστοιχίζομαι από δημοσιογράφους και το παρακολουθώ πολύ στενά!
Παράθεση

aggeliki!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggeliki!
H aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H aggeliki! έγραψε στις 14:58, 27-05-11:

revekka ξερεις μηπως αν γινεται να παρακολουθησεις δημοσιογραφια σε ιδιωτικη σχολη παραλληλα με εκεινη του πανεπιστημιου; εννοειται οτι θα 'ναι διαφορετικοι κλαδοι μεταξυ τους..
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 15:03, 27-05-11:

Φυσικά, δεν υπάρχει θέμα! Αλλά δεν λυπάσαι τα λεφτάκια σου...;
Παράθεση

aggeliki!

Μαθητής Γ' λυκείου

H aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H aggeliki! έγραψε στις 15:07, 27-05-11:

σιγουρα τα λεφτα ειναι ενα θεμα.. αλλα κατα τη γνωμη σου τι μετραει περισσοτερο στην αγορα εργασιας; το πτυχιο του ΑΕΙ ή της ιδιωτικης σχολης; (λογω της πρακτικης ασκησης;...)
ευχαριστω για την απαντηση
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 15:09, 27-05-11:

Και στα ΑΕΙ κάνεις πρακτική, κανονικότατη και με χρήματα...
Παράθεση

aggeliki!

Μαθητής Γ' λυκείου

H aggeliki! έγραψε στις 15:17, 27-05-11:

σε ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

sayer

Νεοφερμένος

O sayer έγραψε στις 08:44, 28-05-11:

Χαιρομαι που ανηξα ενα θεμα που οπως φαινεται ενδιαφερει πολυ κοσμο.
Την επιλογη για κατατακτηριες δεν την ειχα σκεφτει σοβαρά, καθως επίσης δεν ξέρω πως, πότε ακριβως διεξαγεται, επίπεδο δυσκολίας, ανάγκες προετοιμασίας σε τί υλη κτλ...

Από μια ματια στο google πήρα καποιες πληροφορίες, μετά φανταζομαι πρέπει να απευθυνθώ σε συγκεκριμένα τμήματα των ΑΕΙ που με ενδιαφέρουν.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:18, 28-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από sayer
Χαιρομαι που ανηξα ενα θεμα που οπως φαινεται ενδιαφερει πολυ κοσμο.
Την επιλογη για κατατακτηριες δεν την ειχα σκεφτει σοβαρά, καθως επίσης δεν ξέρω πως, πότε ακριβως διεξαγεται, επίπεδο δυσκολίας, ανάγκες προετοιμασίας σε τί υλη κτλ...

Από μια ματια στο google πήρα καποιες πληροφορίες, μετά φανταζομαι πρέπει να απευθυνθώ σε συγκεκριμένα τμήματα των ΑΕΙ που με ενδιαφέρουν.
Oi κατατακτηριες θέλουν παρά πολυ διάβασμα και αν αποφασίσεις πρέπει να αρχίσεις από τώρα διάβασμα γιατί υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός ειδικά σε σχολές της Αθήνας και Θεσσαλονίκης
Παράθεση

Helenakh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Helenakh
H Helenakh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Helenakh έγραψε στις 15:40, 13-10-11:

Γεια σας παιδια!Ειμαι Γ' Λυκειου και ενδιαφερομαι για δημοσιογραφια...Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει αν ο δημοσιογραφος ανακαλυπτει και αποκαλυπτει σκανδαλα ή εγκληματα??Και αν το κανει αυτο μπορει να ασχοληθει αποκλειστικα με αυτον τον τομεα?Δηλαδη κανει προσωπικη ερευνα πανω σ αυτα ή ειναι ηδη γνωστα απο την αστυνομια και εκεινος απλα τα δημοσιευει και τα σχολιαζει?Επισης ποια ειναι η διαφορα της σχολης Επικοινωνιας και μεσων μαζικης ενημερωσης με τη σχολη δημοσιογραφιας και μεσων μαζικης ενημρεωσης στην θεσσαλονικη?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 16:00, 13-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Helenakh
Γεια σας παιδια!Ειμαι Γ' Λυκειου και ενδιαφερομαι για δημοσιογραφια...Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει αν ο δημοσιογραφος ανακαλυπτει και αποκαλυπτει σκανδαλα ή εγκληματα??Και αν το κανει αυτο μπορει να ασχοληθει αποκλειστικα με αυτον τον τομεα?Δηλαδη κανει προσωπικη ερευνα πανω σ αυτα ή ειναι ηδη γνωστα απο την αστυνομια και εκεινος απλα τα δημοσιευει και τα σχολιαζει?Επισης ποια ειναι η διαφορα της σχολης Επικοινωνιας και μεσων μαζικης ενημερωσης με τη σχολη δημοσιογραφιας και μεσων μαζικης ενημρεωσης στην θεσσαλονικη?
Καλησπέρα!

Οι δημοσιογράφοι που αναφέρεις, ασχολούνται με το αστυνομικό ή το πολιτικό ρεπορτάζ κυρίως. Γενικά οι δημοσιογράφοι ξέρουν να κάνουν τα πάντα (από δημοσιογραφία) αλλά με τον καιρό και με την δουλειά εξειδικεύονται σε ένα ή δύο πράγματα, κυρίως σε ένα. Οι ρεπόρτερ αυτού του είδους συνεργάζονται στενά με αστυνομία, ερευνητές κλπ, και κάνουν προσωπική έρευνα με την έννοια του ρεπορτάζ. Σπανίως δίνουν εκείνοι νέα στοιχεία στην αστυνομία για παράδειγμα.

Η σχολή του ΕΚΠΑ, που είναι επικοινωνίας, είναι πιο γενική, δεν υπάρχουν μόνο δημοσιογραφικά μαθήματα αλλά και από άλλους κλάδους και ανάλογα με τα μαθήματα που επιλέγει ο καθένας, εξειδικεύεται κιόλας. Η σχολή της Θεσσαλονίκης είναι δημοσιογραφίας, κεντράρει περισσότερο στη δημοσιογραφία και στα ΜΜΕ, με την έννοια της ενημέρωσης.
Παράθεση

Helenakh

Νεοφερμένος

H Helenakh έγραψε στις 16:24, 13-10-11:

Και δηλαδη ποιο επαγγελμα ασχολειται με την ανακαλυψη και την ερευνα του εγκληματος? Ερευνητες δηλαδη τι ερευνητες?και οταν τελειωνεις τη σχολη της Θεσσαλονικης ασχολεισαι αποκλειστικα με την τηλεοραση? ειδικευεσαι σε αυτο μονο?ενω η σχολη επικοινωνιας και μεσων μαζικης ενημερωσης ασχολεισαι με ποιο πολλα πραγματα?ΚΑι οταν λες δεν δινουν νεα στοιχεια?τι κανουν ακριβως?ποια ειναι η σχεση τους με την αστυνομια?τι κανεις σε ενα ρεπορταζ? Εμενα με ενδιαφερει να ασχοληθω με την ανακαλυψη, την ερευνα και την αποκαλυψη ενος εγκληματος η σκανδαλου...δηλαδη να ψαχνω πληροφοριες, πηγές, να κανω προσωπικη ερευνα πανω σ' ενα εγκλημα σκαλδαλο(ειτε ειναι κοινωνικο ειτε ατομικο) και μετα να αποκαλυπτω την υποθεση μεσω τυπου...( χιλια συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δυστυχως η παραπληροφορηση που υπαρχει και η ελλιπης ενημερωση με εχουν καταμπερδεψει!)
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 16:32, 13-10-11:

Και δηλαδη ποιο επαγγελμα ασχολειται με την ανακαλυψη και την ερευνα του εγκληματος? Ερευνητες δηλαδη τι ερευνητες?και οταν τελειωνεις τη σχολη της Θεσσαλονικης ασχολεισαι αποκλειστικα με την τηλεοραση? ειδικευεσαι σε αυτο μονο?ενω η σχολη επικοινωνιας και μεσων μαζικης ενημερωσης ασχολεισαι με ποιο πολλα πραγματα?ΚΑι οταν λες δεν δινουν νεα στοιχεια?τι κανουν ακριβως?ποια ειναι η σχεση τους με την αστυνομια?τι κανεις σε ενα ρεπορταζ? Εμενα με ενδιαφερει να ασχοληθω με την ανακαλυψη, την ερευνα και την αποκαλυψη ενος εγκληματος η σκανδαλου...δηλαδη να ψαχνω πληροφοριες, πηγές, να κανω προσωπικη ερευνα πανω σ' ενα εγκλημα σκαλδαλο(ειτε ειναι κοινωνικο ειτε ατομικο) και μετα να αποκαλυπτω την υποθεση μεσω τυπου...( χιλια συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δυστυχως η παραπληροφορηση που υπαρχει και η ελλιπης ενημερωση με εχουν καταμπερδεψει!)
Λοιπόν, ένα ένα:

Σχετικά με το έγκλημα, αν θες να ερευνάς κλπ κλπ πας για αστυνομικός, εγκληματολόγος, ντετέκτιβ κλπ κλπ κλπ. Οι δημοσιογράφοι απλά κάνουν ρεπορτάζ, μαθαίνουν από τους αστυνομικούς, τους ιατροδικαστές, τους μάρτυρες τι έγινε και λεπτομέρειες για το συμβάν αλλά δεν εξιχνιάζουν την υπόθεση, δεν πρόκειται ποτέ να βρει ένας δημοσιογράφος τον εγκληματία.Αν έχει όμως καλές διασυνδέσεις, θα μπορέσει να το αποκαλύψει πρώτος στον τύπο. Κοινώς, δεν μπορείς να είσαι και ντετέκτιβ και δημοσιογράφος...(μόνο στις ταινίες γίνονται αυτά!)

Η σχολή της Θεσσαλονίκης δίνει την καλύτερη εξειδίκευση για δημοσιογραφία (τηλεόραση, εφημερίδες, περιοδικά, διαδίκτυο, ραδιόφωνο). Έχει και άλλα μαθήματα από ότι είδα, αλλά είναι κυρίως σχολή δημοσιογραφίας, γι' αυτό φημίζεται. Στο ΕΚΠΑ κάνεις και δημόσιες σχέσεις, πολιτική επικοινωνία, ιστορία της τέχνης, νέες τεχνολογίες και άλλα, που μπορεί να σε οδηγήσουν και σε άλλα επαγγέλματα (πάντα όμως σχετικά με την επικοινωνία σε ευρύτερο πλαίσιο).
Παράθεση

Helenakh

Νεοφερμένος

H Helenakh έγραψε στις 16:46, 13-10-11:

Ευχαριστω παρα πολυ γα τις πληροφοριες μου ξεκαθαρισατε αρκετα το πεδιο αλλα μια τελευταια ερωτηση γιατι θεωρειται το επαγγελμα του δημοσιογραφου επικινδυνο οταν αποκαλυπτει τετοια σκανδαλα αφου ειναι ηδη γνωστα απο την αστυνομια?(σχετικα με αυτο ειχα ακουσει στις ειδησεις για ενα δημοσιογραφο που τον σκοτωσαν επειδη αποκαλυψε σκανδαλα για μια εταιρια)
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 16:57, 13-10-11:

Ευχαριστω παρα πολυ γα τις πληροφοριες μου ξεκαθαρισατε αρκετα το πεδιο αλλα μια τελευταια ερωτηση γιατι θεωρειται το επαγγελμα του δημοσιογραφου επικινδυνο οταν αποκαλυπτει τετοια σκανδαλα αφου ειναι ηδη γνωστα απο την αστυνομια?(σχετικα με αυτο ειχα ακουσει στις ειδησεις για ενα δημοσιογραφο που τον σκοτωσαν επειδη αποκαλυψε σκανδαλα για μια εταιρια)
Όλα τα επαγγέλματα, αν ανακατεύονται με σκάνδαλα και εγκλήματα γίνονται αυτομάτως επικίνδυνα. Το ίδιο και του δημοσιογράφου.

Δεν ξέρω σε ποιον δημοσιογράφο αναφέρεσαι, αλλά πολλές φορές οι δημοσιογράφοι κάνουν πράγματα εξίσου άσχημα και κατακριτέα...
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:24, 13-10-11:

Αν μετα αποφοιτησεις απο καποιο ΑΕΙ,πώς γινεται να ασχοληθεις με εναν τομεα ρεπορταζ μονο(πχ μεσω μεταπτυχιακου,ξερω γω)?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 17:27, 13-10-11:

Η εξειδίκευση στην δημοσιογραφία έρχεται κυρίως με την τριβή. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις τις "εγκυκλοπαιδικές" γνώσεις και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν πάνω στην δουλειά, στην συναναστροφή με συναδέλφους κλπ. Διαλέγεις αυτό που σου αρέσει, που θεωρείς ότι σου ταιριάζει και το εξασκείς. Για να σοθ αρέσει, σημαίνει ότι το έχεις ψάξει κιόλας, άρα έχεις και τις αρχικές, απαραίτητες γνώσεις.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:35, 13-10-11:

Και μετα πώς κατατασσεται κανεις σε ενα ειδος ρεπορταζ (πχ αθλητικο?)οταν δουλευει σε ενα ΜΜΕ?
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 17:45, 13-10-11:

Αυτό λέω, δεν υπάρχει επίσημη κατάταξη. Αν μια ζωή δουλεύεις σε αθλητική εφημερίδα και γράφεις αθλητικά, προφανώς και θα λέγεσαι αθλητικός δημοσιογράφος. Αυτό όμως, θα αλλάξει αν μετά πας στο...cosmopolitan!!!

Απλά η πιάτσα θα σε ξέρει εκεί που τα πήγες καλύτερα!
Παράθεση

marakiiilove

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη marakiiilove
H marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H marakiiilove believing as long as I 'm breathing.. έγραψε στις 05:29, 04-07-12:

Αυτό λέω, δεν υπάρχει επίσημη κατάταξη. Αν μια ζωή δουλεύεις σε αθλητική εφημερίδα και γράφεις αθλητικά, προφανώς και θα λέγεσαι αθλητικός δημοσιογράφος. Αυτό όμως, θα αλλάξει αν μετά πας στο...cosmopolitan!!!

Απλά η πιάτσα θα σε ξέρει εκεί που τα πήγες καλύτερα!
γινεται να γινει καποιος δημοσιογραφος απο το πολιτικο της παντειου η την κοινωνιολογια??(με μετεκπαιδευση σε ιδιωτικη σχολη εννοω) .ποια απο τα 2 τμηματα θα μου συστηνατε ως καλυτερο για την ενασχοληση μου με την δημοσιογραφια?? (απαντηστε μουυυυ)
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 07:15, 04-07-12:

Για να γίνεις δημοσιογράφος κανένα δεν σου προτείνω. Είναι άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο...

Αλλά επειδή βλέπω ότι το θέλεις πολύ, πήγαινε πολιτικό καλύτερα και κάνε ένα ΙΕΚ. Μην περιμένεις πολλά, είναι και ακριβά και κάνουν και πασαλείματα...Πρέπει εσύ πολύ να προσπαθήσεις, πολύ περισσότερο από όσο θα προσπαθούσες σε νορμάλ καταστάσεις.

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις κατατακτήριες μετά, αυτό θα ήταν ιδανικό.
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 14:27, 05-08-12:

παιδια για τις σχολες δημοσιογραφιας χρειαζεται να δωσουμε στις πανελληνιες αγγλικα;
το ιδιο ισχυει και για τη σχολη μεσων μαζικης ενημερωσης στη θεσ/νικη;
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 14:28, 05-08-12:

Ναι, για όλες τις σχολές ΜΜΕ θέλει ειδικό μάθημα ξένη γλώσσα.
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 14:33, 05-08-12:

γενικα στις πανελληνιες, τι επιπεδου ασκησεις βαζουν στα αγγλικα;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους