Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,177 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 382 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλολογία Αθήνας

Gestalt 2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gestalt 2
H Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H Gestalt 2 έγραψε στις 12:09, 18-09-09:

Είμαι πολύ χαρουμενη που βρηκα και ένα άτομο που έχει να πει καλά για την φιλοσοφική wow!!Πέρα απο την πλακα το προβλημα ειπα πριν δεν ειναι οι καθηγητες τοσο πολυ αυτο ειναι θεμα τυχης σε καποια κλιμακια πεφτουν καλυτεροι σε καποια χειροτεροι δεν ειναι εκει το θεμα . Το προβλημα ειναι το ευρυτερο συστημα Φιλοσοφικη αθηνων με ολα αυτα που ειπα στο προηγουμενο ποστ ειναι φαυλος κυκλος και εμεις οι ιδιοι οι φοιτητες εχουμε βαλει και βαζουμε το χερακι μας για να την χειροτερευουμε αν ησουν τα τελευταια 3-4 χρονια ισως να θυμασαι καταληψεις χωρις λογο τη στιγμη που ολες οι αλλες σχολες ηταν ανοιχτεσ για μαθημα κλπ Οσο για την οργανωση δεν εχω δει χειροτερη στην ζωη μου ισως στο φιλολογικο να ειναι καλυτερα.π.χ Απο ενα εξαμηνο στο αλλο σε εμας μας καταργουν μαθηματα και αμα το χρωστας μετα πρεπει να παρακολουθησεις αλλο μαθημα και δεν δικαουσαι βιβλιο, φευγουν καθηγητες και δεν βρισκουν μαθηματα να βαζουν και μας λενε παρτε απο την αλλη κατευθυνση, χανουνε γραπτα στις εξεταστικες, οσοι δεησουν να βαλουν εργασια μπας και βοηθηθουμε κανουμε παρτυ.4 χρονια στη ρημαδοσχολη και ακαδημαικη εργασια αναθεμα κ αν ξερουμε να γραφουμε γιατι μας καταργησανε και την διπλωματική βεβαια! Και τοσα αλλα που αν αρχιζω να τα λεω δε θα τελειωνω ποτε (Ολοι στη σχολη ξερουν για το πως περνιουνται τα μαθηματα φιλοσοφιας επιλογης απο του φπψ με ενα copy paste και 8 βαθμο και ο καθηγητης δεν τα διορθωνει ποτε!)Εσυ πρεπει να εισαι απο τα τυχερα ατομα που ισως ειχαν περισσοτερες καλες εμπειριες απο ασχημες στη σχολη τουλαχιστον να υπαρχουν εξαιρέσεις να γινεται κατι!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BRITNEY

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRITNEY
H BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H BRITNEY έγραψε στις 12:20, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Gestalt 2
Είμαι πολύ χαρουμενη που βρηκα και ένα άτομο που έχει να πει καλά για την φιλοσοφική wow!!Πέρα απο την πλακα το προβλημα ειπα πριν δεν ειναι οι καθηγητες τοσο πολυ αυτο ειναι θεμα τυχης σε καποια κλιμακια πεφτουν καλυτεροι σε καποια χειροτεροι δεν ειναι εκει το θεμα . Το προβλημα ειναι το ευρυτερο συστημα Φιλοσοφικη αθηνων με ολα αυτα που ειπα στο προηγουμενο ποστ ειναι φαυλος κυκλος και εμεις οι ιδιοι οι φοιτητες εχουμε βαλει και βαζουμε το χερακι μας για να την χειροτερευουμε αν ησουν τα τελευταια 3-4 χρονια ισως να θυμασαι καταληψεις χωρις λογο τη στιγμη που ολες οι αλλες σχολες ηταν ανοιχτεσ για μαθημα κλπ Οσο για την οργανωση δεν εχω δει χειροτερη στην ζωη μου ισως στο φιλολογικο να ειναι καλυτερα.π.χ Απο ενα εξαμηνο στο αλλο σε εμας μας καταργουν μαθηματα και αμα το χρωστας μετα πρεπει να παρακολουθησεις αλλο μαθημα και δεν δικαουσαι βιβλιο, φευγουν καθηγητες και δεν βρισκουν μαθηματα να βαζουν και μας λενε παρτε απο την αλλη κατευθυνση, χανουνε γραπτα στις εξεταστικες, οσοι δεησουν να βαλουν εργασια μπας και βοηθηθουμε κανουμε παρτυ.4 χρονια στη ρημαδοσχολη και ακαδημαικη εργασια αναθεμα κ αν ξερουμε να γραφουμε γιατι μας καταργησανε και την διπλωματική βεβαια! Και τοσα αλλα που αν αρχιζω να τα λεω δε θα τελειωνω ποτε (Ολοι στη σχολη ξερουν για το πως περνιουνται τα μαθηματα φιλοσοφιας επιλογης απο του φπψ με ενα copy paste και 8 βαθμο και ο καθηγητης δεν τα διορθωνει ποτε!)Εσυ πρεπει να εισαι απο τα τυχερα ατομα που ισως ειχαν περισσοτερες καλες εμπειριες απο ασχημες στη σχολη τουλαχιστον να υπαρχουν εξαιρέσεις να γινεται κατι!!
καλα δεν ειπα οτι ειναι ολα τελεια!εγω για τη φιλολογια μιλησα για την αγγλικη δε γνωριζω.αυτο με την καταργηση μαθηματων δε μου εχει συμβει ευτυχως.παντως οσον αφορα τις καταληψεις συμφωνω!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ο αναγνώστης
H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε στις 15:37, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από BRITNEY
καλα δεν ειπα οτι ειναι ολα τελεια!εγω για τη φιλολογια μιλησα για την αγγλικη δε γνωριζω.αυτο με την καταργηση μαθηματων δε μου εχει συμβει ευτυχως.παντως οσον αφορα τις καταληψεις συμφωνω!
ε πως να σου εχει συμβει η καταργηση μαθηματων, αφου εισαι πρωτο ετος δε μου ειπες ? Αυτο που εννοει η gestalt ειναι οτι οι καθηγητες αλλαζουν, αλλαζει η υλη, και αμα το χρωστας κ το ειχες παρακολουθησει, την πατησες. Γενικα αυτο συμβαινει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Να το εχεις υποψιν σου, αν εχεις παρακολουθησει μαθημα προσπαθησε να το δωσεις στη χρονια σου. Και εγω το αγαπω το αντικειμενο μου με παθος, μακαρι ολη μου τη ζωη να μπορουσα να το σπουδαζω, και υπαρχουν καθηγητες υπεροχοι ακομα και στη φιλοσοφικη. Ισως να ησουν τυχερη μεχρι τωρα κ να επεσες σε καλους, μακαρι να συνεχιστει ετσι! Παρ ολα αυτα, δεν ειναι μονο οι καθηγητες. Ειμαι 4ο ετος, θελω να διαβασω κ λιγο παραπανω απο αυτα που μου επιβαλει η εξεταστικη μου. Πως θα το κανω, πες μου εσυ, οταν δεν μου επιτρεπουν να δανιστω βιβλια απο τη βιβλιοθηκη ? Για τετοια βασικα προβληματα γκρινιαζω και παραπονιεμαι, πραγματα που παρακωλυουν τη διαθεση του φοιτητη να κανει το κατι παραπανω. Δε με ενδιαφερουν τα 10αρια στις εξεταστικες, αυτα τα παιρνεις αν διαβασεις λιγο. Με ενδιαφερει να γινω επιστημων, να μην ντρεπομαι να παω σε ενα διεθνες συνεδριο. Και να σε πληροφορησω οτι δεν τα παιρνουν ολοι τα βιβλια τους τελευταια στιγμη, ουτε μαθαινουν το προγραμμα της εξεταστικης τους μια βδομαδα πριν !! Ξερω πολυ κοσμο σε ολη την Ελλαδα, αυτο το πραγμα που γινεται στη φιλοσοφικη αθηνων δεν το εχω ξανακουσει...χιλιες φορες οι φιλοσοφικες σε αλλες πολεις. Εν τω μεταξυ, κοκορευονται ολοι οτι στη φιλοσοφικη αθηνων πανε οι καλυτεροι, αλλα κι αυτο δεν ισχυει, καθως με τις μεταγγραφες ερχονται αλλοι τοσοι απο ολες τις αλλες σχολες. Ενδεικτικα, στο ετος μου οι κανονικοι εισακτεοι ηταν 350 περιπου. Ξερω ατομο με Α.Μ 490κατι που ηρθε με μεταγγραφη. Και το επιθετο της αρχιζε απο Σ, που σημαινει οτι επονταν κι αλλοι
Και μου τα λεγαν οι καθηγητες μου, μην πας Αθηνα...δεν ακουγα, αυτομουτζωνομαι τωρα
Παράθεση

BRITNEY

Φοιτητής

H BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H BRITNEY έγραψε στις 19:32, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ο αναγνώστης
ε πως να σου εχει συμβει η καταργηση μαθηματων, αφου εισαι πρωτο ετος δε μου ειπες ? Αυτο που εννοει η gestalt ειναι οτι οι καθηγητες αλλαζουν, αλλαζει η υλη, και αμα το χρωστας κ το ειχες παρακολουθησει, την πατησες. Γενικα αυτο συμβαινει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Να το εχεις υποψιν σου, αν εχεις παρακολουθησει μαθημα προσπαθησε να το δωσεις στη χρονια σου. Και εγω το αγαπω το αντικειμενο μου με παθος, μακαρι ολη μου τη ζωη να μπορουσα να το σπουδαζω, και υπαρχουν καθηγητες υπεροχοι ακομα και στη φιλοσοφικη. Ισως να ησουν τυχερη μεχρι τωρα κ να επεσες σε καλους, μακαρι να συνεχιστει ετσι! Παρ ολα αυτα, δεν ειναι μονο οι καθηγητες. Ειμαι 4ο ετος, θελω να διαβασω κ λιγο παραπανω απο αυτα που μου επιβαλει η εξεταστικη μου. Πως θα το κανω, πες μου εσυ, οταν δεν μου επιτρεπουν να δανιστω βιβλια απο τη βιβλιοθηκη ? Για τετοια βασικα προβληματα γκρινιαζω και παραπονιεμαι, πραγματα που παρακωλυουν τη διαθεση του φοιτητη να κανει το κατι παραπανω. Δε με ενδιαφερουν τα 10αρια στις εξεταστικες, αυτα τα παιρνεις αν διαβασεις λιγο. Με ενδιαφερει να γινω επιστημων, να μην ντρεπομαι να παω σε ενα διεθνες συνεδριο. Και να σε πληροφορησω οτι δεν τα παιρνουν ολοι τα βιβλια τους τελευταια στιγμη, ουτε μαθαινουν το προγραμμα της εξεταστικης τους μια βδομαδα πριν !! Ξερω πολυ κοσμο σε ολη την Ελλαδα, αυτο το πραγμα που γινεται στη φιλοσοφικη αθηνων δεν το εχω ξανακουσει...χιλιες φορες οι φιλοσοφικες σε αλλες πολεις. Εν τω μεταξυ, κοκορευονται ολοι οτι στη φιλοσοφικη αθηνων πανε οι καλυτεροι, αλλα κι αυτο δεν ισχυει, καθως με τις μεταγγραφες ερχονται αλλοι τοσοι απο ολες τις αλλες σχολες. Ενδεικτικα, στο ετος μου οι κανονικοι εισακτεοι ηταν 350 περιπου. Ξερω ατομο με Α.Μ 490κατι που ηρθε με μεταγγραφη. Και το επιθετο της αρχιζε απο Σ, που σημαινει οτι επονταν κι αλλοι
Και μου τα λεγαν οι καθηγητες μου, μην πας Αθηνα...δεν ακουγα, αυτομουτζωνομαι τωρα
οντως εγω καταλαβα οτι εννοουσε καταργηση στη μεση του εξαμηνου χιλια συγγνωμη.ναι εχεις δικιο στα περισσοτερα μαθηματα οι καθηγητες αλλαζουν σχεδον καθε χρονο και συχνα κανουν και αλλα βιβλια ο καθενας.!!!!!αυτο ειναι προβλημα για ολους οσους χρωστανε.εγω ευχομαι καλη συνεχεια στις σπουδες ολων σας και καλη αρχη στους πρωτοετεις!
Παράθεση

dream on

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dream on
H dream on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H dream on έγραψε στις 18:34, 20-09-09:

κ εγω περασα φιλολογια αθηνας!!
Παράθεση

student91

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη student91
Ο student91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O student91 έγραψε στις 18:49, 22-09-09:

Τα μαθηματα αρχιζουν στις 28!!!!!!! Αντε καλη αρχη!!!!!!!! http://www.phil.uoa.gr/announcementsProgramm.html
http://www.phil.uoa.gr/files/progdidsema.pdf
Παράθεση

dream on

Φοιτητής

H dream on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H dream on έγραψε στις 18:32, 26-09-09:

αρχιζουμε πιο νωρις απο αλλα τμηματα της φιλοσοφικης..το φπψ αρχιζει στς 30..
Παράθεση

BRITNEY

Φοιτητής

H BRITNEY έγραψε στις 21:03, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από dream on
αρχιζουμε πιο νωρις απο αλλα τμηματα της φιλοσοφικης..το φπψ αρχιζει στς 30..
βασικα τη δευτερα να κοιταξεις στη γραμματεια ποτε ξεκινα ο καθενας απο τους καθηγητες.μπορει ολοι οι δικοι σου να ξεκινουν απο τις 6 και να μη χρειαστει να ανεβεις ολη τη βδομαδα
Παράθεση

maria1025

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη maria1025
H maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H maria1025 έγραψε στις 21:05, 26-09-09:

Student91, dream on, themesunik και οποιοι αλλοι πρωτοετεις να κανονισουμε με πμ να συναντηθουμε στη σχολη!

Αντε παιδια καλη μας αρχη! Ευχομαι ολοψυχα ο καθενας να πραγματοποιησει τους στοχους για τους οποιους μπηκε στη σχολη και γενικοτερα καθε του στοχο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 25-06-11 στις 21:03. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

dream on

Φοιτητής

H dream on έγραψε στις 18:27, 05-10-09:

επισης Μαρακι!! σε ποιο κλιμάκιο είσαι? εγω στο Β
Παράθεση

panagiotap

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panagiotap
H panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H panagiotap έγραψε στις 13:26, 07-11-09:

την καλησπερα μου παιδια! φιλολογια αθηνας κι εγω με την σειρα μου... πρωτη μου και μοναδικη επιλογη αυτη η σχολη και ονειρο ζωης οσο κουλο ισως να φανει σε καποιους! ειμαι κλιμακιο Μ-Ω... εντυπωσεις γενικα... πως σας φανηκε η σχολη, οι καθηγητες, ο χωρος?

Κ ειμαι κ εγω απο χαιδαρι μαρια!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 25-06-11 στις 21:03. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

nondarc@hotmail (ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nondarc@hotmail
H ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nondarc@hotmail έγραψε στις 22:03, 07-01-10:

Γεια σας παιδια..εγω τελειωνω σε λιγο καιρο απο τωρα..ξεκινησα με πρωτη μου επιλογη την νομικη αθηνων αλλα στην πορεια αλλαξα..θα μ' ενδιεφεραι αρκετα και η φιλολογια αλλα και τ ΦΠΨ(το εψαξα και απογοητευτηκα καθως με περιοριζει αρκετα)..τι εχετε να με συμβουλευσεται?
Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ο αναγνώστης
H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε στις 15:39, 12-01-10:

να κανεις αυτο που αγαπας, μην πας νομικη μονο κ μονο επειδη πιανεις τα μορια. Το ΦΠΨ δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη επιλογη, καθως δεν ειναι τοσο επικεντρωμενο στα φιλολογια μαθηματα. Εξαρταται απο το τι θες. Αλλα αν πχ σ αρεσει η ψυχολογια, πηγαινε σ αυτη τη σχολη, οχι στο ΦΠΨ διοτι δεν εχεις αδεια εξασκησης ψυχολογιας απο το ΦΠΨ.
Παράθεση

kiriakistavr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kiriakistavr
H kiriakistavr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H kiriakistavr έγραψε στις 23:46, 03-02-11:

καλησπερα! εχω μια απορια! μπηκα στο site της φιλολογιας αθηνων και εβλεπα καποια απο τα μαθηματα, τα οποια ηταν τα εξης [τρια πρωτα εξαμηνα]:
1.αρχαια ελλ φιλολογια-ηροδοτος
2.αρχ ελλ φιλολογ αττικοι ρητορες-σοφιστες
3.αρχ ελλ φιλολογ- ευριπιδης

αυτα ειναι αρκετα γενικα οπως τα αναφερει το προγραμμα εξαμηνων, μηπως ξερει κανενας τι κανουν πιο συγκεκριμενα; π.χ τι κανουν απο ηροδοτο ή ποιους σοφιστες-ρητορες ή πιο εργο του ευριπιδη;
Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 00:53, 04-02-11:

Οτιδήποτε σώζεται από αυτούς που ανέφερες και λογικά στην αρχή και τον τρόπο γραφής τους, τους ιδιωματισμούς που χρησιμοποιεί ο καθένας και τα νοήματα που θέλει να εξωτερικεύσει. Αυτα νομίζω πως πρέπει να κάνουν σ' αυτα τα μαθήματα, αν θυμάμαι καλά απ τα λεγόμενα ενός καθηγητή μας...
Παράθεση

kiriakistavr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kiriakistavr
H kiriakistavr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H kiriakistavr έγραψε στις 20:50, 06-02-11:

αα καταλαβα -σε ευχαριστω πλ αλλα λογικα θα υπαρχει κατι λιγο πιο στανταρ.. αν υπαρχει καποιος φοιτητης φιλολογιας που ξερει ας μου στειλει!
Παράθεση

Διώνη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Διώνη
H Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Διώνη έγραψε στις 21:39, 25-06-11:

SOS SOS SOS
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου. Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ. Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...
Παράθεση

Cydonian Knight

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cydonian Knight
H Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H Cydonian Knight Mardy bum έγραψε στις 14:48, 26-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από kiriakistavr
καλησπερα! εχω μια απορια! μπηκα στο site της φιλολογιας αθηνων και εβλεπα καποια απο τα μαθηματα, τα οποια ηταν τα εξης [τρια πρωτα εξαμηνα]:
1.αρχαια ελλ φιλολογια-ηροδοτος
2.αρχ ελλ φιλολογ αττικοι ρητορες-σοφιστες
3.αρχ ελλ φιλολογ- ευριπιδης

αυτα ειναι αρκετα γενικα οπως τα αναφερει το προγραμμα εξαμηνων, μηπως ξερει κανενας τι κανουν πιο συγκεκριμενα; π.χ τι κανουν απο ηροδοτο ή ποιους σοφιστες-ρητορες ή πιο εργο του ευριπιδη;
Βασικά, τα δύο πρώτα που αναφέρεις είναι στο 1ο έτος σπουδών και ο Ευριπίδης διδάσκεται στο 3ο. Θα σου πω τι κάναμε εμείς φέτος, γιατί κάθε χρόνο (αν όχι, κάθε δύο χρόνια) ο καθηγητής και η ύλη αλλάζει οπότε είναι αρκετά ρευστό...
Στον Ηρόδοτο κάναμε αποσπάσματα από τις Ιστορίαι, όχι όλα τα βιβλία, αλλά αποσπάσματα από τα 4 πρώτα. Ξέρεις, μετάφραση, σχόλια, ερμηνευτικά, λεξιλογικά, εισαγωγή στο έργο του κλπ
Στους αττικούς ρήτορες, φέτος διδάχτηκε Δημοσθένης. Πάλι με εισαγωγή στο έργο, βιογραφικά του Δημοσθένη, μετάφραση, σχόλια κλπ.
Για τον Ευριπίδη δεν ξέρω να σου απαντήσω, μιας και φέτος θα διδαχτώ πρώτη φορά.
Πάντως να ξέρεις ότι κάθε χρόνο η ύλη ποικίλλει
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ελεναα
H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 21:23, 13-11-11:

παιδια μηπωσ υπαρχει κανας πρωτοετης του τμηματοσ να με κατατοπισει σχετικα με καποια πραγματα γιατι εχω χασει και τις 4 εβδομαδεσ μαθηματος.
Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 22:13, 26-06-12:

γεια σας! Εχω διλημμα αναμεσα σε δυο σχολες, μια εκ των οποιων ειναι η φιλολογια.. Γενικοτερα φετος μου αρεσαν αρκετα τα μαθηματα κατευθυνσης και ειδικα τα αρχαια και φυσικα ο Αριστοτελης στην σχολη τα μαθηματα που κανουμε εχουν σχεση με τα φετινα μαθηματα κατευθυνσης; επισης μου αρεσουν πολυ τα λατινικα.. Αυτα τα δυο μαθηματα στην φιλολογια κυριαρχουν, ή υπαρχουν αλλα μαθηματα που διδασκονται περισσοτερο;
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στεφανος56
Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O Στεφανος56 έγραψε στις 22:07, 31-07-12:

γεια σας μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι ειναι θεματογραφια?
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xristina elen
H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,110 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 22:09, 31-07-12:

νομιζω οταν κανεισ κειμενα απο πολλουσ διαφορουσ αρχαιουσ φιλοσοφουσ πχ ηροδοτοσ πλατωνασ αριστοτελησ κτλ
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O Στεφανος56 έγραψε στις 22:12, 31-07-12:

σαν αγνωστο ή γνωστο?
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,110 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 22:17, 31-07-12:

κανεισ μεσα γνωστα κειμενα φιλοσοφων αλλα στηυν εξεταστικη δεν ξερω αν εξεταζεσαι πανω στα ιδια η σου βαζουν αγνωστα απο αυτουσ που εχεισ κανει...μαλλον τ δευτερο συμβαινει!!!φιλολογια περασεσ???
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 22:19, 31-07-12:

δεν ξέρω μαλλον εχω βγαλει 18,098 και ειμαι σε ειδικη κατηγορία!(διδυμα)πρωτα εβαλα την νομικη και μετα την φιλολογια
εσυ?
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 22:26, 31-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Στεφανος56
δεν ξέρω μαλλον εχω βγαλει 18,098 και ειμαι σε ειδικη κατηγορία!(διδυμα)πρωτα εβαλα την νομικη και μετα την φιλολογια
εσυ?
χαχαχα εγω εβγαλα 17550 και εβαλα πρωτη φιλολογια αθηνων και μετα φπψ αθηνασ...τωρα περιμενω να δω βασεισ γιατι δεν εχω ιδεα σε πιο τμημα θα μαι με αυτεσ τισ εκτιμησεισ που παρουσιαζονται...το μονξο σιγουρο ειναι οτι θα μαι φιλοσοφικη...χαχαχα πωσ και δεν δηλωσεσ νομικη θεσσ/κησ?γιατι αν εισαι ειδικη κατηγορια θα την επιανεσ...και νομικη αθηνασ εχεισ βεβαια πολλεσ πιθανοτητεσ..εσενα τι σ αρεσει πιο πλυ?φιλολογια η νομικη?
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 22:31, 31-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από xristina elen
χαχαχα εγω εβγαλα 17550 και εβαλα πρωτη φιλολογια αθηνων και μετα φπψ αθηνασ...τωρα περιμενω να δω βασεισ γιατι δεν εχω ιδεα σε πιο τμημα θα μαι με αυτεσ τισ εκτιμησεισ που παρουσιαζονται...το μονξο σιγουρο ειναι οτι θα μαι φιλοσοφικη...χαχαχα πωσ και δεν δηλωσεσ νομικη θεσσ/κησ?γιατι αν εισαι ειδικη κατηγορια θα την επιανεσ...και νομικη αθηνασ εχεισ βεβαια πολλεσ πιθανοτητεσ..εσενα τι σ αρεσει πιο πλυ?φιλολογια η νομικη?
δεν ξερω δεν ηθελα να φυγω απο την Αθηνα δεν ξερω γιατι δεν ξερω τι θα συναντησω....εχω το παμε πανεπιστημιο αλλα δεν λεει πολλα εχω μπει και στις ιστοσελιδες αλλα τιποτα συγκεκριμενο
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 22:33, 31-07-12:

δεν ξερω δεν ηθελα να φυγω απο την Αθηνα δεν ξερω γιατι δεν ξερω τι θα συναντησω....εχω το παμε πανεπιστημιο αλλα δεν λεει πολλα εχω μπει και στις ιστοσελιδες αλλα τιποτα συγκεκριμενο
εε αμα ζεισ αθηνα λογικο ρε να δηλωσεισ!!!και εγω αν εμενα αθηνα το ιδιο θα κανα...σου ευχομαι να μπεισ εκει που θα ναι καλυτερα για σενα!!!καλη σου επιτυχια!!!!
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 23:04, 31-07-12:

μπορει καποιος να με διαφωτισει για το το κλιμα και τα μαθηματα?
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:15, 31-07-12:

μπορει καποιος να με διαφωτισει για το το κλιμα και τα μαθηματα?
για τα μαθηματα δεσ εδω http://www.pyr.gr/sxoles/filologias.htm
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 12:29, 01-08-12:

υπαρχει ενα καλο μεταπτυχιακο μετα τη φιλολογια?
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 12:39, 01-08-12:

υπαρχει ενα καλο μεταπτυχιακο μετα τη φιλολογια?
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Καλό από ποια σκοπιά;
Αρχικά, πρέπει να γνωρίσεις την επιστήμη και να δεις ποιος τομέας σου ταιριάζει περισσότερο. Να δεις τι αγαπάς πιο πολύ.
Υπάρχουν αρκετά μεταπτυχιακά.
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 12:41, 01-08-12:

απο κλασσικη φιλολογια το βλεπω γιατι δεν μου πολυαρεσει η λογοτεχνια...επαγγελματκα εννοω μπορεισ να μου αναφερεις μεταπτυχιακα?
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 12:48, 01-08-12:

απο κλασσικη φιλολογια το βλεπω γιατι δεν μου πολυαρεσει η λογοτεχνια...επαγγελματκα εννοω μπορεισ να μου αναφερεις μεταπτυχιακα?
Εγώ δεν είμαι ειδικός, για να σε κατατοπίσω. Περίμενε να μπεις στη σχολή, να κάνεις μαθήματα, να γνωρίσεις το αντικείμενο, και βλέπεις.
Ωστόσο, ίσως μπορέσει κάποιος άλλος από εδώ να σε ενημερώσει για κάποια μεταπτυχιακά.

Επαγγελματικά, γνωρίζω ότι, αν κάνεις μετεκπαίδευση στην ειδική αγωγή, δηλαδή, αν είσαι σε θέση να διδάξεις σε τμήματα ένταξης, ειδικά σχολεία, κλπ, τότε, είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από τους υπόλοιπους Φιλολόγους. Οι καθηγητές και οι δάσκαλοι ειδικής αγωγής διορίζονται σχεδόν αμέσως, μέχρι και τώρα.

Υγ. Δε γίνεται να μη σου «πολυαρέσει» η λογοτεχνία.

Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 12:52, 01-08-12:

ειδα τα μαθηματα και στην κλασσικη δεν εχει πολλη λογοτεχνια...δεν θα την επιλεξω και στα μαθηματα επιλογης
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 12:53, 01-08-12:

Αν δεν σου αρέσει η λογοτεχνία τότε είναι λίγο οξύμωρο να επιλέξεις φιλολογικό.Φιλολογία=Λογοτεχνία(αρχαία,λατινική,μεσαιωνική,νέα).Απο εκεί και πέρα μπορείς να επιλέξεις γλωσσολογικό η να κάνεις μεταπτυχιακό σε άλλους κλάδους
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 12:56, 01-08-12:

Ναι.
Η αλήθεια είναι ότι αν δε σου αρέσει η λογοτεχνία, δεν ξέρω αν έκανες καλά.

Εγώ, πάντως, αν ακολουθούσα τη Φιλολογία, σίγουρα θα ειδικευόμουν αργότερα στον τομέα της γλωσσολογίας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 12:57, 01-08-12:

ειδα τα μαθηματα στα υποχρεωτικα εξαμηνα δεν εχει πολλη λογοτεχνια...τουλαχιστον δεν μου αρεσε οπως γινοταν στο λυκειο εχει καμια σχεση?
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 13:01, 01-08-12:

ειδα τα μαθηματα στα υποχρεωτικα εξαμηνα δεν εχει πολλη λογοτεχνια...τουλαχιστον δεν μου αρεσε οπως γινοταν στο λυκειο εχει καμια σχεση?
Δε νομίζω να έχει σχέση ο ένας τρόπος διδασκαλίας με τον άλλο.
Όλα έγκεινται, βέβαια, στο προσωπικό σου διάβασμα. Μην περιμένεις και πολλά από τους διδάσκοντες.

Με τα μόρια που έβγαλες σε βλέπω για Νομική Κομοτηνής...
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 13:03, 01-08-12:

Και στο κλασικό λογοτεχνία θα κάνεις.Σοφοκλή,Αριστοφάνη,Λυρική ποίηση,Βιργίλιο κτλ.Αν δεν σου αρέσει η ποίηση,το θέατρο και γενικά η λογοτεχνία σε βλέπω να αναφωνείς Οϊμε!
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 13:04, 01-08-12:

δεν την εβαλα γιατι δεν ηθελα να φυγω απο την Αθηνα
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 13:07, 01-08-12:

δεν την εβαλα γιατι δεν ηθελα να φυγω απο την Αθηνα
Ααα. Μάλιστα. Άρα Φιλολογία πας.
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 14:02, 01-08-12:

δεν εχει πολλη λογοτεχνια;;εκτος απο γλωσσολογια και λαογραφια ολα τα αλλα λογοτεχνια ειναι
η λογοτεχνια-αρχαια,λατινικη,βυζαντινη και νεοελληνικη-ευτυχως δε διδασκεται οπως στο λυκειο.
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 14:12, 01-08-12:

πως διδασκεται δηλαδη σε 600 σελιδεσ?

στο πρωτο εξαμηνο πιο μαθηματα επιλογης υπαρχουν?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 01-08-12 στις 19:18. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 19:08, 01-08-12:

στο πρωτο εξαμηνο πιο μαθηματα επιλογης υπαρχουν?
στο πρωτο ετος-που μολις τελειωσα-δεν υπαρχει κανενα μαθημα επιλογης.απο το γ εξαμηνο..υπαρχουν μαθηματα επιλογης ενδοτμηματικα αλλα και απο τα αλλα 2 τμηματα δηλ.ιστ-αρχ και φπψ!
σχετικα με τη λογοτεχνια-αν αναφερεσαι συγκεκριμενα στη νεοελληνικη-στο πρωτο εξαμηνο γινεται ενα εισαγωγικο μαθημα με τον καλυτερο ισωσ καθηγητη νεοελληνικης φιλολογιασ που ειναι υπερβολικα απαιτητικο(και δεν εννοω για να το περασεισ)και στο αλλο εξαμηνο γινονται 2 μαθηματα για την ιστορια της νεοελληνικης λογοτεχνιας-μαθαινουμε λογοτεχνικα ρευματα και αντιπροσωπευτικους ποιητες και συγγραφεις!
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 19:19, 01-08-12:

Εχει και απαιτητικούς καθηγητές το νεοελληνικό...πχ Ξούριας
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 19:22, 01-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Εχει και απαιτητικούς καθηγητές το νεοελληνικό...πχ Ξούριας
αυτον ισως τον εχω του χρονου.παντως ο αγγελατος ειναι no.1,ο Καθηγητης!!!!
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 20:49, 01-08-12:

απο κλασσικη φιλολογια τι αλλο ενδιαφερον υπαρχει?
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα έγραψε στις 21:01, 01-08-12:

απο κλασσικη φιλολογια τι αλλο ενδιαφερον υπαρχει?
δες και το τελευταιο μην. μου στο θεμα για μεταπτυχιακα απο φπψ και φιλολογια.τα τελευταια χρονια δινεται μεγαλη σημασια στην παπυρολογια-εχει απο οτι φαινεται προοπτικες(δεν το χω ψαξει ιδιαιτερα).μπορεις να ασχοληθεις φυσικα με την ερευνα και τη διδασκλια των κλασσικων γλωσσων στη δευτεροβαθμια.ξερεις ομωσ -δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαρα απο το να εχεις φτασει στο σημειο να μεταφραζεισ να αναλυεις και να ερμηνευεις οποιοδηποτε κειμενο αρχαιου ή λατινου συγγραφεα και να αντιλαμβανεσαι τη σημασια του και να τη μεταδιδεις μετα και στους αλλους .προσωπικα και μονο αυτο μου αρκει.
θελει ψαξιμο ομως.παρε ενα καλο πτυχιο και εκμεταλλευσου στο επακρο τις σπουδες σου στο τμημα και μετα βλεπεις τι αλλα ενδιαφεροντα υπαρχουν
Παράθεση

Στεφανος56

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Στεφανος56 έγραψε στις 21:15, 01-08-12:

μπορεισ να μου στειλεις τον συνδεσμο για να το βρω?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους