ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

nick55

Νεοφερμένος

Ο nick55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας
Είμαι απόφοιτος ΕΠΑ.Λ. απο το 2010 έχω πάρει πτυχίο από τη σχολή που πέρασα και τώρα θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για στρατιωτικές σχολές όμως δεν γνωρίζω το νέο σύστημα. Με ενδιαφέρει να διαγωνιστώ με τα παιδιά του γενικού λυκείου. Γνωρίζεται πια είναι η διαδικασία και ποια τα μαθήματα που πρέπει να δώσω.. αν βοηθάει στο ΕΠΑ.Λ. ήμουν στο μηχανολογικό τομέα (ψυκτικούς)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα σας
Είμαι απόφοιτος ΕΠΑ.Λ. απο το 2010 έχω πάρει πτυχίο από τη σχολή που πέρασα και τώρα θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για στρατιωτικές σχολές όμως δεν γνωρίζω το νέο σύστημα. Με ενδιαφέρει να διαγωνιστώ με τα παιδιά του γενικού λυκείου. Γνωρίζεται πια είναι η διαδικασία και ποια τα μαθήματα που πρέπει να δώσω.. αν βοηθάει στο ΕΠΑ.Λ. ήμουν στο μηχανολογικό τομέα (ψυκτικούς)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους .
Είμαι κάτοχος απολυτηρίου γενικού λυκείου και φυσικά δουλεύω.
Τελείωσα το λύκειο το 2002.
Θέλω να γραφτώ σε κάποιο επαλ ( απογευματινό ) έτσι ώστε να μπορώ να παρακολουθώ μαθήματα για να δώσω εξετάσεις για προσπαθήσω να μπω σε κάποιο ΤΕΙ-ΑΕΙ συγκεκριμένα θέλω σε σχολή μηχανολογίας .

Θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να παρακολουθήσω και να δώσω εξετάσεις αφού έχω είδη απολυτήριο γενικού λυκείου .
Και εάν έχω την δυνατότητα να δώσω σε κάποια τέτοια σχολή .
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α)Φυσικά και μπορείς ως κάτοχος απολυτηρίου Λυκείου να γραφτείς σε εσπερινό ΕΠΑΛ αρχικά στον Τομέα Μηχανολογίας και αργότερα θα πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένη Ειδικότητα του εν λόγου Τομέα. Θα παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα Τομέα ή Ειδικότητας αντίστοιχα και όχι τα μαθήματα Γενικής Παιδείας. Έτσι, αν έχεις στοιχειωδώς όρεξη θα μάθεις πράγματα και θα αποκτήσεις πτυχίο Ειδικότητας ΔΩΡΕΑΝ.
Β)Αν θες να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ του Τομέα Μηχανολογίας μπορείς εφόσον θέλεις να συμμετέχεις στιςπανελλαδικές εξετάσεις [2 μαθήματα ειδικότητας(αυξημένης βαρύτητας), Έκθεση και Μαθηματικά]. Αν θελήσεις βοήθεια στα Μαθηματικά και την Έκθεση μπορείς ατύπως να παρακολουθείς τα συγκεκριμένα μαθήματα στο ΕΠΑΛ(χωρίς να παίρνεις βαθμούς τετραμήνων γι' αυτά τα δυο μαθήματα).
ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ:Αν γραφτείς σε Ημερήσιο ΕΠΑΛ θα αποκτήσεις πτυχίο σε μόλις δυο χρόνια(23ώρες/εβδομάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όταν λες ημερήσιο εννοείς πρωινό ή απογευματινo?

Εμένα με ενδιαφέρει απογευματινό μόνο γιατί το πρωί δουλεύω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ημερήσιο=πρωινό
Εφόσον πας σε ΕΣΠΕΡΙΝΟ(απογευματινό) ΕΠΑΛ θα πάρεις πτυχίο σε 3 χρονια(Β,Γ,Δ τάξη).
Στη Β τάξη του Τομέα Μηχανολογίας θα παρακολουθείς τα εξής τέσσερα μαθήματα:
-Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής - Εφαρμογές(3 ώρες θεωρία & 3 ώρες εργαστήριο)
-
Μηχανική - Αντοχή Υλικών(2 ώρες θεωρία)
-
Τεχνολογία Μηχανολογικών Κατασκευών - Εφαρμογές(2 ώρες θεωρία και 4 ώρες εργαστήριο)
-
Αγγλικά Τομέα(1 ώρα θεωρία)
Την επόμενη χρονιά θα πρέπει να επιλέξεις μία από τις ειδικότητες του Τομέα Μηχανολογίας του ΕΠΑΛ που θα πας όπως α)
Τεχνικός Οχημάτων, β)Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών, γ)Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού, κλπ Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στο Εσπερινό ΕΠΑΛ που επιθυμείς να φοιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ναι, το εσπερινό ΕΠΑΛ έχει 4 τάξεις (ίσως γίνονται λιγότερες ώρες λόγω απογεύματος), ενώ το ημερήσιο βγαίνει σε 3 τάξεις.

Νομίζω, αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος, ότι, αν έχεις βγάλει Γενικό Λύκειο και πας ΕΠΑΛ, για πτυχίο ειδικότητας, ξεκινάς από τη Β' τάξη. Δηλαδή προσπερνάς την Α'. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε .
Σήμερα είχα ρεπό και πήγα και ρώτησα στην δευτεροβάθμια .
Ως σήμερα που μιλάμε είναι για τα εσπερινά 4 τ χρόνια .
Γράφεται στην β λυκείου και κάνει 3 χρόνια .
Κανεις μαθήματα ειδικότητα μόνο ( εάν έχεις βγάλει Γεν. Λύκειο ).

Τώρα από το καινούργιο σχολικό έτος θα κάνω εγγραφή .
Από την στιγμή που τα ανοιχτά πανεπιστήμια δεν έχουν ειδικότητα μηχανολογικά πάμε από την αρχή ξανά μανά.....

Ημερήσιο=πρωινό
Εφόσον πας σε ΕΣΠΕΡΙΝΟ(απογευματινό) ΕΠΑΛ θα πάρεις πτυχίο σε 3 χρονια(Β,Γ,Δ τάξη).
Στη Β τάξη του Τομέα Μηχανολογίας θα παρακολουθείς τα εξής τέσσερα μαθήματα:
-Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής - Εφαρμογές(3 ώρες θεωρία & 3 ώρες εργαστήριο)
-
Μηχανική - Αντοχή Υλικών(2 ώρες θεωρία)
-
Τεχνολογία Μηχανολογικών Κατασκευών - Εφαρμογές(2 ώρες θεωρία και 4 ώρες εργαστήριο)
-
Αγγλικά Τομέα(1 ώρα θεωρία)
Την επόμενη χρονιά θα πρέπει να επιλέξεις μία από τις ειδικότητες του Τομέα Μηχανολογίας του ΕΠΑΛ που θα πας όπως α)
Τεχνικός Οχημάτων, β)Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών, γ)Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού, κλπ Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στο Εσπερινό ΕΠΑΛ που επιθυμείς να φοιτήσεις.
Όλες οι ειδικότητες είναι κομμάτια της μηχανολογίας σωστά ; Σωστά .
Ότι και να επιλέξω έχω δικαίωμα για εισαγωγή σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ σωστά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε και λέμε .
Σήμερα είχα ρεπό και πήγα και ρώτησα στην δευτεροβάθμια .
Ως σήμερα που μιλάμε είναι για τα εσπερινά 4 τ χρόνια .
Γράφεται στην β λυκείου και κάνει 3 χρόνια .
Κανεις μαθήματα ειδικότητα μόνο ( εάν έχεις βγάλει Γεν. Λύκειο ).

Τώρα από το καινούργιο σχολικό έτος θα κάνω εγγραφή .
Από την στιγμή που τα ανοιχτά πανεπιστήμια δεν έχουν ειδικότητα μηχανολογικά πάμε από την αρχή ξανά μανά.....


Όλες οι ειδικότητες είναι κομμάτια της μηχανολογίας σωστά ; Σωστά .
Ότι και να επιλέξω έχω δικαίωμα για εισαγωγή σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ σωστά ;
Εάν γραφτείς στον Τομέα Μηχανολογίας του ΕΠΑΛ, όποια ειδικότητα (από τις ειδικότητες του Τομέα Μηχανολογίας φυσικά) και να επιλέξεις σου δίνει το δικαίωμα να συμμετέχεις στις πανελλαδικές εξετάσεις για να διεκδικήσεις μια θέση σε Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εάν γραφτείς στον Τομέα Μηχανολογίας του ΕΠΑΛ, όποια ειδικότητα (από τις ειδικότητες του Τομέα Μηχανολογίας φυσικά) και να επιλέξεις σου δίνει το δικαίωμα να συμμετέχεις στις πανελλαδικές εξετάσεις για να διεκδικήσεις μια θέση σε Πανεπιστήμιο.

Ερώτηση σαν ειδικότητα ποια είναι καλύτερη όσο αφορά με τα αντικείμενα που ασχολούνται καθώς και ποια έχει καλύτερη απορρόφηση στην αγορά ;

.Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών ;

Ή

.Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ;
Και οι 2 είναι στο Μηχανολογικό Τομέα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση σαν ειδικότητα ποια είναι καλύτερη όσο αφορά με τα αντικείμενα που ασχολούνται καθώς και ποια έχει καλύτερη απορρόφηση στην αγορά ;

.Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών ;

Ή

.Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ;
Και οι 2 είναι στο Μηχανολογικό Τομέα .
Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών:
Αντικείμενο της εργασίας του είναι η εγκατάσταση, η συντήρηση, ο έλεγχος, η επισκευή και η ασφαλής λειτουργία κάθε φύσεως μηχανολογικού εξοπλισμού σε κτίρια, οικοδομές ή βιομηχανίες.
Μπορεί να απασχοληθεί σε μηχανουργεία, σε εργοστάσια κατασκευής και συναρμολόγησης μηχανών, σε βιοτεχνίες, σε βιομηχανίες, σε τεχνικές εταιρείες και σε εταιρείες που ασχολούνται με την εμπορία μηχανολογικού εξοπλισμού.

Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου:
Ασχολείται κυρίως με την εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή υδραυλικών συστημάτων και συστημάτων θέρμανσης.

Τεχνικός Οχημάτων:
Μπορεί να εργαστεί σε διάφορους τομείς που σχετίζονται με το αυτοκίνητο (συνεργεία επισκευής αυτοκινήτων και άλλων οχημάτων, σε εταιρείες εμπορίας ειδών αυτοκινήτου, κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Άρα στο πρώτο όταν λέμε κάθε φύσεως μηχανολογικού εξοπλισμού είναι μέσα και συστήματά θέρμανσης και ύδρευσης .
Άρα το πρώτο έχει μεγαλύτερο ευρέως σε σχέση με το πρώτο .
Τα λέω καλά ή είμαι λάθος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα στο πρώτο όταν λέμε κάθε φύσεως μηχανολογικού εξοπλισμού είναι μέσα και συστήματά θέρμανσης και ύδρευσης .
Άρα το πρώτο έχει μεγαλύτερο ευρέως σε σχέση με το πρώτο .
Τα λέω καλά ή είμαι λάθος ;
Δυστυχώς δεν γνωρίζω σε βάθος αυτές της ειδικότητες. Μπορείς όμως είτε να ψάξεις σε κάποια μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο είτε να πας μια βόλτα από το εσπερινό ΕΠΑΛ που θες να γραφτείς και να ρωτήσεις σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ ποτε κανουμε?
Υπαρχει καποιο link?
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια στην εξής απορία: παλιός απόφοιτος ΤΕΕ Α' κύκλου μπορεί να συνεχίσει τη φοίτηση σε ΕΠΑΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ ποτε κανουμε?
Υπαρχει καποιο link?
Ευχαριστω!

https://www.minedu.gov.gr/news/33478...lladikes-eksetaseis-ton-gel-i-epal-etous-2018

Πρόσβαση αποφοίτων ΕΠΑΛ σε Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές Κατευθύνσεις τμημάτων των ΤΕΙ κτλ
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Desktop/ΦΕΚ_983_Β_20_3_2018_ΠΡΟΣΒΑΣΗ_ΕΠΑΛ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Παιδες πλεον τα ΕΠΑΛ εχουν αναβαθμιστει αρκετα

https://youtu.be/ZHRsVPQoSPA?t=26s

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αναβάθμιση των ΕΠΑΛ αννήγειλε σημερα ο υφυπουργος Μπαξεβανάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tyrantcheese

Νεοφερμένος

Ο tyrantcheese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα είμαι απόφοιτος επαλ 2012 και θέλω να περάσω αει το οποίο δεν είναι στην λίστα της ειδικότητας που είχα διαλέξει τότε (τεχνολογία τροφίμων) τώρα τι κάνω είμαι εγκλωβισμένος λόγο ειδικότητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα είμαι απόφοιτος επαλ 2012 και θέλω να περάσω αει το οποίο δεν είναι στην λίστα της ειδικότητας που είχα διαλέξει τότε (τεχνολογία τροφίμων) τώρα τη κάνω είμαι εγκλωβισμένος λόγο ειδικότητας?


Ως απόφοιτος μπορεις να δώσεις με οποία ειδικότητα εσύ επιθυμείς. Επίσης μπορεις να δώσεις και με γελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα .
Είμαι όπως έχω αναφέρει κάτοχος απολυτηρίου γενικού λυκείου .

Έχω κάνει εγγραφή στο επαλ για να παρακολουθήσω μαθήματα ειδικότητα και έχω 3 απορίες .

1. Όταν τελιωσω θα πάρω κάποιο απολυτήριο ; Κάποιο πτυχίο ; Αφού δεν θα κάνω όλα τα μαθήματα .

2. Όταν και εάν μπορέσω και δώσω για τριτοβάθμια εκπαίδευση μαθήματα θα δώσω έκθεση , μαθήματα και ειδικότητας σωστά ;

3. Στον βαθμό για την εισαγωγή σε κάποιο ΤΕΙ εκτός από τις εξετάσεις στα μαθήματα των πανελληνίων θα υπολογιστεί και ο βαθμός του απολυτηρίου μου από το Γενικό Λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top