Πόσες ώρες φροντιστηριακών/ιδιαίτερων μαθημάτων κάνετε;

Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο και σε ποια μαθήματα;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 96)
  • Δεν κάνω

  • Λίγες ώρες και όχι κάθε μέρα

  • Κάνω αρκετές ώρες (σχεδόν κάθε μέρα)

  • Κάνω πολλές ώρες (κάθε μέρα)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Mary99

Νεοφερμένος

Η Mary99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Φροντιστηριο πηγα μονο στην Γ' Λυκειου και εκανα:

4 ωρες Φυσικη
3 ωρες Χημεια
2 ωρες Βιολογια (Κατ.)
2 ωρες Εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγω απο οικονομικα κανω συνολο 12 ωρες
6 μαθηματικα
2 αοθ
2 εκθεση
2 αεππ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Προσανατολισμός Ανθρωπιστικών Σπουδών:

Γνωστό: 2 ώρες
Άγνωστο: 2 ώρες
Συντακτικό: 1 ώρα
Γραμματική: 1ώρα
Λατινικά: 2 ώρες
Ιστορία: 2 ώρες
Έκθεση: 2 ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Θετική με μαθηματικά.
Μαθηματικά: 5
Φυσική: 3
Χημεία: 3
Έκθεση: 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ από Θετική με Μαθηματικά και Βιολογία κάνω:
Μαθηματικά:6 ώρες
Φυσική: 4 ώρες
Χημεία : 4 ώρες
Βιολογία: 2 ώρες
Έκθεση: 3 ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θετική με Μαθηματικά συνολικά 17 ώρες
Μαθηματικά:6
Φυσική:5
Χημεία:4
Εκθεση:2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Οικονομίας και Πληροφορικής, την εβδομάδα:
Μαθηματικά: 5
Έκθεση: 2
ΑΕΠΠ: 4
ΑΟΘ: 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Παιδιά θετικής με μαθηματικά, πολλές ώρες δεν κάνετε; πότε προλαβαίνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γνωστό: 2 ώρες
Άγνωστο: 3 ώρες
Ιστορία: 2 ώρες
Λατινικά: 3 ώρες
Έκθεση: 2 ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
~14 ώρες
6 Μαθηματικά
3 Φυσική
3 Χημεία
2 Έκθεση

Πέρυσι αυτά βέβαια, μονο στην Γ Λυκείου φροντ ευτυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θετική με βιολογία
Φυσικη 3 (ιδιαιτερα)
Βιολογια 3 (φροντιστήριο )
Έκθεση /γλωσσα 3 (φροντιστήριο )
Χημεια 4 (φροντιστήριο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Θετικη || 2ο Πεδιο
4 ωρες Μαθηματικα
4 ωρες Φυσικη
3 ωρες Χημεια
2 ωρες Εκθεση

Edit: Jim_Pap πως την παλευεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θετικη || 2ο Πεδιο
4 ωρες Μαθηματικα
4 ωρες Φυσικη
3 ωρες Χημεια
2 ωρες Εκθεση

Edit: Jim_Pap πως την παλευεις? :P
Ενταξει δεν ειναι κατι.Το προγραμμα ειναι ετσι που με βολευει πολυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti24

Νεοφερμένος

Ο Krasti24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να δώσω πανελλαδικές το 2022, οπότε σε κάνα μήνα υπολογίζω ότι θα έχω ξεκινήσει προετοιμασία - δηλ. ιδιαίτερα μαθήματα στα φιλολογικά, μια και θα δώσω από (και για) Ανθρωπιστικές Επιστήμες. Ωστόσο εγώ υπολόγιζα να κάνω μάθημα περίπου 6 ώρες την εβδομάδα, όχι παραπάνω. Παρατηρώ όμως και εδώ και στις ιστοσελίδες όλων των φροντιστηρίων, ότι οι ώρες που κάνει ένας μαθητής τής Γ λυκείου για προετοιμασία πανελλαδικών κυμαίνονται κατά κανόνα στις 12-15. Αν υποθέσουμε ότι κάνω έστω και 10 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα, από 15€ την ώρα (η οποία θεωρείται γενικά και καλή τιμή), το κόστος θα αγγίζει τα 600€ - κοινώς θα πρέπει να δαπανώ περίπου έναν ολόκληρο μισθό! Μιλάμε πραγματικά για πολλά χρήματα.

Θα μου πείτε, γιατί δεν πας σε κάποιο φροντιστήριο τότε. Η απάντηση είναι η εξής: καλώς ή κακώς, επειδή είμαι 24 ετών (κι όχι 17-18) και τα τελευταία 6 χρόνια έχω μια επαφή με τον ευρύτερο χώρο της φιλολογίας και της λογοτεχνίας, αποτελώ ιδιάζουσα περίπτωση όσον αφορά στις γνώσεις. Σε πολλά υπερέχω κατά πολύ έναντι του μέσου μαθητή λυκείου και σε άλλα το ακριβώς αντίθετο. Διό και αποφάσισα να επιλέξω τα ιδιαίτερα, καθώς χρειάζομαι ένα εξατομικευμένο και πιο ευέλικτο πρόγραμμα.

Πιστεύετε πως 6 (άντε, το πολύ 7) ώρες την εβδομάδα επί έναν χρόνο μπορεί να είν' αρκετές; Ο στόχος μου είναι τα 15-15.500 μόρια - όχι παραπάνω.
Για την ακρίβεια, εγώ σκεφτόμουν να κάνω 3 ώρες αρχαία (μια και είναι το πιο απαιτητικό μάθημα για μένα κι αποτελεί συν τοις άλλοις μάθημα βαρύτητας), και ιστορία, έκθεση-λογοτεχνία, λατινικά από μία έκαστο. Ίσα ίσα δηλαδή να έχω μια καθοδήγηση από έναν καθηγητή, να μου υποδεικνύει τα κρίσιμα σημεία τής ύλης, τα τρωτά μου σημεία και το σημαντικότερο, ίσως, να με αξιολογεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα, δίνοντας μου σχετικά τεστ κ.λ.
Κατά τ' άλλα, θα δουλεύω κυρίως με βοηθήματα και θα μελετώ κατά μόνας όσο το δυνατόν περισσότερο.

Κατανοώ πως είναι πολλά που παίζουν ρόλο (το επίπεδο του μαθητή, η αποδοτικότητά του, η συνεργασία με τον εκάστοτε καθηγητή, η τύχη κ.λ.), ωστόσο θα ήθελα να μάθω πώς σας φαίνεται ως πλάνο. Τρελό; Κατορθωτό; Συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες αποτυχίες;
Πείτε μου!
 

KingOfPop

Νεοφερμένος

Ο KingOfPop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στη Γ' Λυκείου έκανα:
3 ώρες Μαθηματικά
4 ώρες Χημεία
6 ώρες Φυσική
3 ώρες Έκθεση
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Στη Γ' Λυκείου εγώ έκανα:
4 ώρες βιολογία
3 ώρες έκθεση
5 ώρες χημεία
5 ώρες βιολογία

Τώρα κάνω:
0 ώρες
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Β' Λυκείου- Ανθρωπιστικών σπουδών
2 άγνωστο
1 γραμματική
1 συντακτικό
2 έκθεση
1 λογοτεχνία
1 ιστορία
1 λάτινικά
Σύνολο=9 ώρες( 3 μέρες την εβδομάδα απο 3 ώρες)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θετική με Μαθηματικά β λυκείου μεν αλλά έχουμε μπει στην ύλη της Γ οπότε έχουμε και το πρόγραμμα της.

Μαθηματικά (5)
Φυσική (3)
Χημεία (3)
Έκθεση (3)
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγώ έκανα προετοιμασία Γ λυκείου σε ιδιωτικό (θεωρητικη) και καναμε καπου στις
8 ωρες αρχαία, 4 ωρες ιστορια , 4 Λατινικά και 6 εκθεση. Η ύλη μας βγηκε Απριλιο με ΜΑΙΟ. (Δεν εκανα τιποτα εκτος)
Μετα απο αυτη την εμπειρία (στην αρχη της χρονιάς ελεγα τι τυχερός ειμαι, θα εχω πολυ περισσότερες ωρες απ τους αλλους κ θα τα παω καλυτερα) (Ουτε καν...) ηταν ολοι πιο μπροστα απο εμενα με τις μισές ωρες απ οτι εκανα εγω..μη πω το 1/3 των ωρών...

ΑΝ γυρνούσα τον χρονο πίσω θα πηγαινα σε ενα δημόσιο σχολειο με φροντιστήριο .. εμπιστευτείτε τα φροντιστήρια εχουν πολυ καλα προγράμματα ... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ πολλές ωρες ιδιαιτερα κ φροντιστήρια ..
Οκ άντε το πολύ ένας απο θεωρητικη να πάει σε ενα φροντιστήριο και ας κανει μια ωρα επιπλέον άγνωστο αν χρειαζεται..οκ ως εκεί.
Να κανετε ποιοτική προετοιμασία και ΟΧΙ ποσοτική οπως εγω και πολλοι που κανουν τετοια λάθη.

επισης αν γυρνούσα τον χρονο πίσω θα εκανα σε ολα τα μαθηματα φροντ εκτος απο εκθεση που θα εκανα ιδιαιτερα και οχι φροντ, διότι θεωρω πως ειναι ενα αρκετα ιδιαίτερο μαθημα και ο καθηγητής πρεπει να επικεντρωθεί στις ιδιαιτερότητες του καθε μαθητη .
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να δώσω πανελλαδικές το 2022, οπότε σε κάνα μήνα υπολογίζω ότι θα έχω ξεκινήσει προετοιμασία - δηλ. ιδιαίτερα μαθήματα στα φιλολογικά, μια και θα δώσω από (και για) Ανθρωπιστικές Επιστήμες. Ωστόσο εγώ υπολόγιζα να κάνω μάθημα περίπου 6 ώρες την εβδομάδα, όχι παραπάνω. Παρατηρώ όμως και εδώ και στις ιστοσελίδες όλων των φροντιστηρίων, ότι οι ώρες που κάνει ένας μαθητής τής Γ λυκείου για προετοιμασία πανελλαδικών κυμαίνονται κατά κανόνα στις 12-15. Αν υποθέσουμε ότι κάνω έστω και 10 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα, από 15€ την ώρα (η οποία θεωρείται γενικά και καλή τιμή), το κόστος θα αγγίζει τα 600€ - κοινώς θα πρέπει να δαπανώ περίπου έναν ολόκληρο μισθό! Μιλάμε πραγματικά για πολλά χρήματα.

Θα μου πείτε, γιατί δεν πας σε κάποιο φροντιστήριο τότε. Η απάντηση είναι η εξής: καλώς ή κακώς, επειδή είμαι 24 ετών (κι όχι 17-18) και τα τελευταία 6 χρόνια έχω μια επαφή με τον ευρύτερο χώρο της φιλολογίας και της λογοτεχνίας, αποτελώ ιδιάζουσα περίπτωση όσον αφορά στις γνώσεις. Σε πολλά υπερέχω κατά πολύ έναντι του μέσου μαθητή λυκείου και σε άλλα το ακριβώς αντίθετο. Διό και αποφάσισα να επιλέξω τα ιδιαίτερα, καθώς χρειάζομαι ένα εξατομικευμένο και πιο ευέλικτο πρόγραμμα.

Πιστεύετε πως 6 (άντε, το πολύ 7) ώρες την εβδομάδα επί έναν χρόνο μπορεί να είν' αρκετές; Ο στόχος μου είναι τα 15-15.500 μόρια - όχι παραπάνω.
Για την ακρίβεια, εγώ σκεφτόμουν να κάνω 3 ώρες αρχαία (μια και είναι το πιο απαιτητικό μάθημα για μένα κι αποτελεί συν τοις άλλοις μάθημα βαρύτητας), και ιστορία, έκθεση-λογοτεχνία, λατινικά από μία έκαστο. Ίσα ίσα δηλαδή να έχω μια καθοδήγηση από έναν καθηγητή, να μου υποδεικνύει τα κρίσιμα σημεία τής ύλης, τα τρωτά μου σημεία και το σημαντικότερο, ίσως, να με αξιολογεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα, δίνοντας μου σχετικά τεστ κ.λ.
Κατά τ' άλλα, θα δουλεύω κυρίως με βοηθήματα και θα μελετώ κατά μόνας όσο το δυνατόν περισσότερο.

Κατανοώ πως είναι πολλά που παίζουν ρόλο (το επίπεδο του μαθητή, η αποδοτικότητά του, η συνεργασία με τον εκάστοτε καθηγητή, η τύχη κ.λ.), ωστόσο θα ήθελα να μάθω πώς σας φαίνεται ως πλάνο. Τρελό; Κατορθωτό; Συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες αποτυχίες;
Πείτε μου!

Κατά την γνώμη μου, η θεωρητική και μάλιστα σε ιδιαίτερα μαθήματα, δεν χρειάζεται πολλές ώρες. Σχεδόν όλοι οι μαθητές χρειάζονται βοήθεια με το άγνωστο κυρίως, διότι είναι αυτό που είναι πιο "διαδραστικό", πολύπλευρο και πολύπλοκο (από το συντακτικό μέχρι την γραμματική). Όσον αφορά το γνωστό αρχαίων, την κοινωνιολογία και την ιστορία, ο καθηγητής έχει έναν βοηθητικό ρόλο, πιο πολύ για να σου θέτει όρια (χρονικά κυρίως), οπότε δεν χρειάζονται πολλές ώρες, το μάθημα πρέπει να περιλαμβάνει : εξέταση του προηγούμενου μαθήματος, επεξήγηση του καινούργιου, βοήθεια με τις πηγές (ιστορία) κι από εκεί και πέρα είναι τι θα κάνεις μόνος σου στο σπίτι. Το γνωστό επειδή δεν έχει ακριβώς προκαθορισμένη ύλη στα σχόλια θα στο προμηθεύει ο καθηγητής ΑΛΛΑ μπορείς να βρεις παρά πολλές πληροφορίες στο ίντερνετ γι'αυτά που είναι όλες χρήσιμες. Τώρα, για την έκθεση, εφόσον όπως είπες υπάρχει μια σχέση με την φιλολογία και την λογοτεχνία, δεν θα δυσκολευτείες ιδιαίτερα, θα χρειαστείς πάλι λίγες ώρες, κυρίως για την θεωρία των ασκήσεων και από εκεί και πέρα πολλή πολλή εξάσκηση σε έκθεση και λογοτεχνία. Προσωπικά διάβαζα από το ίντερνετ άρθρα κοινωνικού περιεχομένου, ανάλογα με το θέμα, ώστε να μπαίνω στο κλίμα της έκθεσης, από βοηθήματα (ποτέ παπαγαλία, τα διάβαζα σαν να είναι άρθρο στο ίντερνετ, για να πάρω έμπνευση, να προβληματιστώ κτλ) και έγραφα πολύ, συχνά, διάφορα θέματα, ανεξάρτητα από το τι έδινε ο καθηγητής.
Συνεπώς, για να κλείσω την υπερανάλυσή μου, πιστεύω ότι οι ώρες που μπορείς να διαθέσεις είναι, πραγματικά, αρκετές, εάν επενδύσεις στο ποιοτικό διάβασμα στο σπίτι. Για την θετική θα ήταν πάρα πολύ λίγες, αλλά για την θεωρητική δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, καθώς όπως είπα ο ρόλος του καθηγητή είναι εντελώς βοηθητικός και τίποτα παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top