Δημοφιλία ξένων γλωσσών ανά τον κόσμο

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Εννοείται. ΠΕΖΩ, ΡΕΝΩ, ΣΙΤΡΟΕΝ ειναι γαλλικά
Εντιτ -και η Οπελ εξαγορασμενη...

Εντιτ2. Και μιράζ, ραφάλ, κονκόρντ, αιρμπύς, αριάν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Άι στο καλό. Κάτι είχα ακούσει, αλλά δεν το θυμόμουν.
Η γαλλική ηγεμονία κυριαρχεί. :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Juste in instant γαλλικά εγώ έμαθα απο έλληνα καθηγητή αλλά κυρίως μόνος μου γιατί απο το δημοτικό διάβαζα πολλά γαλλικά βιβλια ,τέλος ακόμα και το κινητό μου στα γαλλικά το έχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Η Γαλλια εχει νεανικο πληθυσμο. Λογω γεννητικοτητας θα εχει τον νεανικοτερο (κατα 40% μεγαλυτερο απο την δευτερη χωρα) active working class population in Europe σε 20 με 30 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Το ξέρω μακάρι να ήταν και στην Ελλάδα έτσι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Εγώ μολισ τελειώσω το σχολείο θα φύγω για Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ μολισ τελειώσω το σχολείο θα φύγω για Γαλλία.

Εσύ δεν ηθελες να περάσεις στην ΑΣΟΕΕ λογιστική κ χρηματοοικονομικά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Αν δεις λέω οτι σκευτομαι να περασω ΑΣΟΕΕ η να πάω Γαλλία. Βέβαια τι εδώ η στην Γαλλία να σπουδασω για δουλειά στην Γαλλία θα πάω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Και γιατι οχι στον Καναδα; Κυριως για γαλλοφωνους ψαχνει ο Τρυντό. Φοβασαι το κρύο;

Υ.Γ Προσπαθησε να βαζεις την τελεια στην σωστη θεση της... Μην αφηνεις κενό. Δεν ειναι δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Η γαλλική ηταν η 11η ομιλουμένη γλώσσα. Τώρα είναι "τρίτη". Και δευτερη δημοφιλεστερη στον κοσμο... Που υπάρχει πτώση;
Αύριο θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος. Στον Καναδά πια είναι υποχρεωτικά... Στην Ευρωπη η Γαλλία έχει την μεγαλύτερη γεννητικότητα εδώ και 15 χρόνια. Το Βέλγιο εκγαλλιζεται...

Επίσης οι αραβόφωνοι μιλάνε γαλλικά η αγγλικά... (σημαντικά τα αραβικά δεν λέω, αλλά μπορείς να συνεννοηθεις με τους αραβοφωνουν με τις δυο γνωστες διεθνείς γλώσσες)

Υ Γ. Τα στοιχεία του Αγγέλου Κοκ είναι σχετικα παλιά και αναφέρουν τα γαλλικά μονο ως μητρική γλώσσα χωρίς να αναφέρουν χώρες που τα γαλλικά τείνουν να γίνουν μητρική γλώσσα...

https://www.iefimerida.gr/news/17880...po-ta-agglika-tis-miloyn-oi-perissoteroi-ston
...
Στην Ευρώπη, παρα μια μικρή κάμψη, παλι είναι στην δεύτερη θέση...
https://www.zougla.gr/kosmos/article/aglika-galika-ke-germanika-i-pio-dimofilis-ksenes-gloses-stin-e Ναι Άγγελε, τα ισπανικά ανεβαίνουν... (όχι οι ισπανικές γλώσσες...) :P
...


Ουδέν σχόλιον...
Huffigton post και Νielsen...
...
...
Για όσους θέλουν διαχρονική εξέλιξη των γαλλικών ανάλογα με τον παγκοσμιο πληθυσμό... Απο το εγκυροτατο erudit.org... Συγγνώμη Άγγελε...

...
Γλώσσες με την μεγαλύτερη επίδραση στον πλανήτη
https://list25.com/the-25-most-influential-languages-in-the-world/5/
...
Although it has lost considerable ground to English over the course of the last century, French "is still the second" most influential language in the world. With official language status in 25 countries it is the most popular lingua franca after English and is used by many international groups and organizations.
...

Απλα να σου πω οτι στην καλυτερη αν πας σε αραβικες χωρες ναμιλησεις γαλλικα θα σου κοψουν το κεφαλι :P Ξερω οτι μιλανε αλλα το θεωρουν ασεβια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Οχι καλυτερα Γαλλία καθώς
Η Γαλλία είναι η 5 μεγαλύτερη οικονομία ενω ο Καναδάς 12 ,επίσης η Γαλλία έχει παρα πολλές πολυεθνικές εταιρίες .τέλος ο Καναδάς ειναι πολύ μακρια και εξάλλου στην Γαλλία είναι όλη η οικογένεια της μητερας μου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Απλα να σου πω οτι στην καλυτερη αν πας σε αραβικες χωρες ναμιλησεις γαλλικα θα σου κοψουν το κεφαλι :P Ξερω οτι μιλανε αλλα το θεωρουν ασεβια

Κανεις λαθος. Μπερδευεις τους Τζιχαντ με τους Αραβοφωνους. Οι Μαροκινοι, Αλγερινοι, Τυνησιοι, Αυγυπτιοι λατρευουν τα γαλλικα και πολλα μαθηματα γινονται αποκλειστικα στα γαλλικα. Αλλα και δεξια στον αραβοφωνο χαρτη τα γαλλικα κερδιζουν εδαφος. Στο Αμπου Νταμπι εχουν ανοιξει γαλλικο πανεπιστημιο. Οπως και στο Λιβανο. Ολο και περισσοτερα τηλεοπτικα τους καναλια ειναι πλεον γαλλοφωνα. Βεβαια εξτρεμιστες υπαρχουν παντου. Οι τζιχαντιστες ειναι εναντιον οτιδηποτε ξενου, οχι αποκλειστικα γαλλικου... Καποτε μονο η ιντελιγκεντσια μιλουσε γαλλικά. Τωρα σχεδον Ολοι οι νεοι μιλανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κανεις λαθος. Μπερδευεις τους Τζιχαντ με τους Αραβοφωνους. Οι Μαροκινοι, Αλγερινοι, Τυνησιοι, Αυγυπτιοι λατρευουν τα γαλλικα. Στο Αμπου Νταμπι εχουν ανοιξει γαλλικο πανεπιστημιο. Οπως και στο Λιβανο. Ολο και περισσοτερα τηλεοπτικα τους καναλια ειναι πλεον γαλλοφωνα. Βεβαια εξτρεμιστες υπαρχουν παντου. Οι τζιχαντιστες ειναι εναντιον οτιδηποτε ξενου, οχι αποκλειστικα γαλλικου... Καποτε μονο η ιντελιγκεντσια μιλουσε γαλλικά. Τωρα σχεδον Ολοι οι νεοι μιλανε.

Νομιζω μπερδευεσαι...Καμια σχεση με τζιχαντ. Οι Αλγερινοι (τυχαινει να εχω φιλο απο αλγερια) τους απεχθανονται !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Κι εγω εχω πολλους. Βαλε καναλ αλζερι στο hotbird. Mιλανε γαλλικα καλυτερα απο τους Γαλλους. Ειναι ξετρελαμενοι με την γλωσσα. Παλια μιλουσε μονο το 10% του πληθυσμου γαλλικα. Σημερα το διεθνες τους καναλι ειναι κατα 60% στα γαλλικα και οι νεοι μιλανε ολοι γαλλικα αρκει να πηγαινουν σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κι εγω εχω πολλους. Βαλε καναλ αλζερι στο hotbird. Mιλανε γαλλικα καλυτερα απο τους Γαλλους. Ειναι ξετρελαμενοι με την γλωσσα. Παλια μιλουσε μονο το 10% του πληθυσμου γαλλικα. Σημερα το διεθνες τους καναλι ειναι κατα 60% στα γαλλικα και οι νεοι μιλανε ολοι γαλλικα αρκει να πηγαινουν σχολειο...

Οπως σου εγραψα πιο πανω ξερω οτι μιλανε γαλλικα αλλα το θεωρουν ασεβεια(σε φαση αν πει ενας λευκος τον μαυρο μαυρο ,ο μαυρος θα του θυμωσει ενω αν το κανει ενας μαυρος σε εναν αλλον δεν χαλασε και ο κοσμος)!Αφου εχεις φιλους Αλγερινους πως γινεται να μην το ξερεις αυτο; Σου εχουν περιγραψει τα κακουργηματα των γαλλων εναντιων τους (προς θεου δεν εχω κατι με τους γαλλους απλα εχω ακουσει και τις 2 πλευρες). Και τελος γιατι θελανε να την καταργησουν την γαλλικη γλωσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αμα το θεωρουσαν τοσο μεγαλη ασεβεια, τα γαλλικα θα εξαφανιζονταν. Δεν θα γινονταν βασικη και υποχρεωτικη γλωσσα εκπαιδευσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αμα το θεωρουσαν τοσο μεγαλη ασεβεια, τα γαλλικα θα εξαφανιζονταν. Δεν θα γινονταν βασικη και υποχρεωτικη γλωσσα εκπαιδευσης...

Εγω σου λεω αφου εισαι τοσο σιγουρος γιαυτο που λες πηγαινε να ρωτησεις τους φιλους σου τους αλγερινους τι πιστευουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
To 80% των Αλγερινων στο φεισμπουκ ποσταρουν στα γαλλικα
https://en.wikipedia.org/wiki/French_language_in_Algeria
Και λατρεύουν τα γαλλικά, όπως και οι φιλοι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top