Το Νέο(;) Λύκειο

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έτσι όπως το έχεις διατυπώσει δεν καταλαβαίνω αν ειρωνευεσαι ή το λες σοβαρά :P

Πάντως, ίσως να μην είναι τόσο άσχημη ιδέα. Όποιος μπει σε σχολή που δεν μπορεί να βγάλει θα τα παρατάει στο πρώτο εξάμηνο. Πιθανότατα να μειωθούν κατά πολύ κι οι αιώνιοι φοιτητές (αν και ήδη υπάρχουν άλλα νέα μέτρα για την εξάλειψη αυτών νομίζω). Άσε που ίσως έτσι γίνει επιτέλους λίγο πιο αντικειμενική η βαθμολογία στο Λύκειο. Καλά όλα αυτά βέβαια εικασίες είναι.

Το λέω σοβαρά και είναι ένα θέμα πολύ σημαντικό για εμένα γιατί προκύπτουν πολλά ζητήματα.

Αρχικά να ρωτήσω, τι πρόβλημα έχουν οι πανελλήνιες και προσπαθούμε να το λύσουμε; Έχουν θέμα αναξιοκρατίας; Ποιο είναι το πρόβλημα που έρχεται να αλλάξει μια τέτοια τροπολογία δηλαδή;

Πάμε τώρα στα πιθανά προβλήματα αυτού του συστήματος:

Πρώτο και καλύτερο. Τίθεται τεράστιο θέμα αναξιοκρατίας. Δεν μπορεί να γίνει κανένας έλεγχος για μεθοδεύσεις βαθμολογιών στα σχολεία. Τι μου εγγυάται εμένα ότι κάποιος που θα πάρει 20 είναι καλύτερος από εμένα που ο καθηγητής μου έβαλε 18. Που να ξέρω αν τον συμπαθεί ο καθηγητής ή όχι, αν είναι φίλος με τον πατέρα του ή γενικά αν βάζει εύκολα βαθμούς; Είναι ένα θέμα που ξεφεύγει τελείως από οποιονδήποτε έλεγχο. Το πιο πιθανό είναι να παραμείνουν φουσκωμένοι οι βαθμοί στο λύκειο και να υπάρξουν τεράστιες αδικίες.

Δεύτερο, πως θα γίνεται η εισαγωγή στην τριτοβάθμια. Θα γίνεται με το κλασσικό μηχανογραφικό; Πως θα γίνεται η αναδιανομή των μαθητών; Δηλαδή με έναν γενικό ΜΟ λυκείου, κάποιος που δεν έχει ιδέα από βιολογία πχ θα μπορεί να περάσει σε σχολές βιολογίας επειδή τον ανεβάζουν τα άλλα μαθήματα; Ή, αν κάποιος είναι τέλειος σε αεππ, μαθηματικά, φυσική και γενικά θετικές επιστήμες και ο οποίος θα έγραφε πολύ καλά πανελλήνιες αλλά είναι σκράπας στα αρχαία, ιστορία κλπ και του ρίχνουν τον ΜΟ θα χάνει τη θέση του στη σχολή πληροφορικής από έναν μαθητή που του σηκώνουν τη βαθμολογία τα άσχετα μαθήματα;

Τρίτον, βγαίνει ο Γαβρόγλου πριν μισό μήνα και δες τι λέει.
Οι Πανελλαδικές εξετάσεις, είναι αδιάβλητες, αλλά δεν είναι αξιόπιστες
Και προτείνει ένα πολύ πιο αναξιόπιστο σύστημα. Μην πω ότι έχει χίλιες τρύπες.
Και το επικό τελείωμα:
Το 25% των φοιτητών μας μόνο, πάει στις 5 πρώτες επιλογές που έχει επιλέξει. Δεν είναι καλά πράγματα αυτά, δεν δείχνουν αξιοπιστία της εξέτασης, αλλά το αδιάβλητο, αδιάβλητο. Άρα αυτό που λέμε εμείς είναι, προοπτικά, θέλουμε να μπει κανείς με το βαθμό του Λυκείου. Συνήθως υπάρχει το αντεπιχείρημα, ωραία, και αν όλοι θελήσουν να γίνουν γιατροί; Πρώτον, όλοι δεν θέλουν να γίνουν γιατροί, και δεύτερον, εκεί ας βάλουμε και εξετάσεις για τα επόμενα «x» χρόνια, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας.
Το ότι μόνο το 25% των φοιτητών περνάει στις πρώτες του επιλογές συμβαίνει συνήθως επειδή και 12 να έχει γράψει κάποιος θα βάλει πολυτεχνείο έτσι για το γιολο. Δεν αποτελεί πρόβλημα. Οπότε ξεκινάει τη θέση του λέγοντας ότι συμβαίνει αυτό το φαινόμενο και συμπεραίνει ότι η εξέταση είναι αναξιόπιστη, λες και με το βαθμό λυκείου δε θα βάζουν πάλι πολυτεχνεία και ιατρικές ως πρώτες επιλογές. Αυτός ο άνθρωπος είναι υπουργός.

Edit: καταλαβαίνω Στεφανία και το δικό σου άγχος και το άγχος όλων όσων δίνουν πανελλήνιες και αισθάνονται ότι με μια στραβή στις εξετάσεις μπορεί να πάει χαμένη η χρονιά τους. Ωστόσο με εξετάσεις και με άμεση απόδειξη των γνώσεων σου μπορείς να αποδείξεις ότι αξίζεις να μπεις σε μια σχολή. Το ίδιο γίνεται και στο interview για δουλειά. Δε κοιτάνε το βιογραφικό σου και λένε «α, αυτός έβγαλε ΜΟ 8 άρα είναι καλός και το παίρνουμε με κλειστά μάτια». Ελέγχουν τις γνώσεις σου. Αυτό έρχονται να κάνουν οι εξετάσεις. Μπορεί να αλλάξουν οι ύλες, ο αριθμός των μαθημάτων κλπ αλλά δεν πρέπει να αφαιρεθούν οι εξετάσεις. Είμαι υπέρ των αλλαγών τόσο στο λύκειο όσο και στην τριτοβάθμια αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Το λέω σοβαρά και είναι ένα θέμα πολύ σημαντικό για εμένα γιατί προκύπτουν πολλά ζητήματα.

Αρχικά να ρωτήσω, τι πρόβλημα έχουν οι πανελλήνιες και προσπαθούμε να το λύσουμε; Έχουν θέμα αναξιοκρατίας; Ποιο είναι το πρόβλημα που έρχεται να αλλάξει μια τέτοια τροπολογία δηλαδή;

Πάμε τώρα στα πιθανά προβλήματα αυτού του συστήματος:

Πρώτο και καλύτερο. Τίθεται τεράστιο θέμα αναξιοκρατίας. Δεν μπορεί να γίνει κανένας έλεγχος για μεθοδεύσεις βαθμολογιών στα σχολεία. Τι μου εγγυάται εμένα ότι κάποιος που θα πάρει 20 είναι καλύτερος από εμένα που ο καθηγητής μου έβαλε 18. Που να ξέρω αν τον συμπαθεί ο καθηγητής ή όχι, αν είναι φίλος με τον πατέρα του ή γενικά αν βάζει εύκολα βαθμούς; Είναι ένα θέμα που ξεφεύγει τελείως από οποιονδήποτε έλεγχο. Το πιο πιθανό είναι να παραμείνουν φουσκωμένοι οι βαθμοί στο λύκειο και να υπάρξουν τεράστιες αδικίες.

Δεύτερο, πως θα γίνεται η εισαγωγή στην τριτοβάθμια. Θα γίνεται με το κλασσικό μηχανογραφικό; Πως θα γίνεται η αναδιανομή των μαθητών; Δηλαδή με έναν γενικό ΜΟ λυκείου, κάποιος που δεν έχει ιδέα από βιολογία πχ θα μπορεί να περάσει σε σχολές βιολογίας επειδή τον ανεβάζουν τα άλλα μαθήματα; Ή, αν κάποιος είναι τέλειος σε αεππ, μαθηματικά, φυσική και γενικά θετικές επιστήμες και ο οποίος θα έγραφε πολύ καλά πανελλήνιες αλλά είναι σκράπας στα αρχαία, ιστορία κλπ και του ρίχνουν τον ΜΟ θα χάνει τη θέση του στη σχολή πληροφορικής από έναν μαθητή που του σηκώνουν τη βαθμολογία τα άσχετα μαθήματα;

Τρίτον, βγαίνει ο Γαβρόγλου πριν μισό μήνα και δες τι λέει.

Και προτείνει ένα πολύ πιο αναξιόπιστο σύστημα. Μην πω ότι έχει χίλιες τρύπες.
Και το επικό τελείωμα:

Το ότι μόνο το 25% των φοιτητών περνάει στις πρώτες του επιλογές συμβαίνει συνήθως επειδή και 12 να έχει γράψει κάποιος θα βάλει πολυτεχνείο έτσι για το γιολο. Δεν αποτελεί πρόβλημα. Οπότε ξεκινάει τη θέση του λέγοντας ότι συμβαίνει αυτό το φαινόμενο και συμπεραίνει ότι η εξέταση είναι αναξιόπιστη, λες και με το βαθμό λυκείου δε θα βάζουν πάλι πολυτεχνεία και ιατρικές ως πρώτες επιλογές. Αυτός ο άνθρωπος είναι υπουργός.

Edit: καταλαβαίνω Στεφανία και το δικό σου άγχος και το άγχος όλων όσων δίνουν πανελλήνιες και αισθάνονται ότι με μια στραβή στις εξετάσεις μπορεί να πάει χαμένη η χρονιά τους. Ωστόσο με εξετάσεις και με άμεση απόδειξη των γνώσεων σου μπορείς να αποδείξεις ότι αξίζεις να μπεις σε μια σχολή. Το ίδιο γίνεται και στο interview για δουλειά. Δε κοιτάνε το βιογραφικό σου και λένε «α, αυτός έβγαλε ΜΟ 8 άρα είναι καλός και το παίρνουμε με κλειστά μάτια». Ελέγχουν τις γνώσεις σου. Αυτό έρχονται να κάνουν οι εξετάσεις. Μπορεί να αλλάξουν οι ύλες, ο αριθμός των μαθημάτων κλπ αλλά δεν πρέπει να αφαιρεθούν οι εξετάσεις. Είμαι υπέρ των αλλαγών τόσο στο λύκειο όσο και στην κ.μ.τριτοβάθμια αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο.

Σωστά αυτά που λες. Εγώ επειδή δίνω πανελλήνιες και ξέρω ότι ακόμα και να μην περάσω φέτος πάλι θα δώσω πανελλήνιες του χρόνου, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα. Οπότε και δεν τίθεται θέμα άγχους, ίσα ίσα προτιμώ αυτό το σύστημα που το ξέρω. Κι εγώ θεωρώ ότι είναι αξιόπιστος θεσμός οι πανελλαδικές, εξάλλου γι αυτό κρατάνε και τόσα χρόνια! (Βέβαια μεταξύ μας τώρα αν θες να κάνεις λαμογιά την κάνεις και στις πανελλήνιες, αλλά σίγουρα πολύ πιο δύσκολα και πολύ σπάνια.)
Ίσως βέβαια ορίσουν για την εισαγωγή σε κάθε σχολή ορισμένα μαθήματα και απαιτούνται μόνο σε αυτά βαθμοι καλοί για την εισαγωγή αλλά και πάλι χωλαίνει λόγω των καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έτσι όπως το έχεις διατυπώσει δεν καταλαβαίνω αν ειρωνευεσαι ή το λες σοβαρά :P

Πάντως, ίσως να μην είναι τόσο άσχημη ιδέα. Όποιος μπει σε σχολή που δεν μπορεί να βγάλει θα τα παρατάει στο πρώτο εξάμηνο. Πιθανότατα να μειωθούν κατά πολύ κι οι αιώνιοι φοιτητές (αν και ήδη υπάρχουν άλλα νέα μέτρα για την εξάλειψη αυτών νομίζω). Άσε που ίσως έτσι γίνει επιτέλους λίγο πιο αντικειμενική η βαθμολογία στο Λύκειο. Καλά όλα αυτά βέβαια εικασίες είναι.

Ένα τέτοιο σύστημα μόνο καταστροφή μπορεί να είναι για τους μαθητές. Καταρχάς γιατί δεν δίνει την δυνατότητα βελτίωσης της βαθμολογίας, ενώ τώρα μπορείς να δώσεις όσες φορές θες πανελλήνιες. Ο βαθμός που θα αναγραφεί στο απολυτήριο είναι ο βαθμός που θα πορευτεί για προς την τριτοβάθμια. Επιπλέον υπάρχει κίνδυνος κάποια μαθήματα να δημιουργήσουν πρόβλημα (ακόμη και αν υπάρχει συντελεστής βαρύτητας από τα πανεπιστήμια σε ορισμένα μαθήματα). Για παράδειγμα κάποιος θέλει να εισαχθεί στη νομική και τον κατεβάζουν οι φυσικές επιστήμες (φυσική, χημεία, βιολογία), ενώ ο ίδιος είναι καλός στα φιλολογικά και γενικά έχει την ικανότητα του λέγειν και εκφραστικές ικανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λες. Εγώ επειδή δίνω πανελλήνιες και ξέρω ότι ακόμα και να μην περάσω φέτος πάλι θα δώσω πανελλήνιες του χρόνου, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα. Οπότε και δεν τίθεται θέμα άγχους, ίσα ίσα προτιμώ αυτό το σύστημα που το ξέρω. Κι εγώ θεωρώ ότι είναι αξιόπιστος θεσμός οι πανελλαδικές, εξάλλου γι αυτό κρατάνε και τόσα χρόνια! (Βέβαια μεταξύ μας τώρα αν θες να κάνεις λαμογιά την κάνεις και στις πανελλήνιες, αλλά σίγουρα πολύ πιο δύσκολα και πολύ σπάνια.)
Ίσως βέβαια ορίσουν για την εισαγωγή σε κάθε σχολή ορισμένα μαθήματα και απαιτούνται μόνο σε αυτά βαθμοι καλοί για την εισαγωγή αλλά και πάλι χωλαίνει λόγω των καθηγητών.

Εχ ομως και παλι αν εχει ο αλλος γνωστο καθηγητη εχει τελειωσει το θεμα.
Βεβαια σκεφτειται και το αλλο αν ολοι εχουν 20 ΜΟ ποιον θα επιλεξει η σχολη και με ποια κριτηρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν, κατ'εμέ, πανελλήνιες εξετάσεις σε Α' Λυκείου (σε όλα τα μαθήματα), Β Λυκείου (όλα τα μαθήματα) και Γ Λυκείου (μαθήματα προσανατολισμού), συμψηφισμός των βαθμολογιών με έμφαση στις εξετάσεις τις Γ' Λυκείου και εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τον τελικό βαθμό που προκύπτει από τον συμψηφισμό.

Σκληρό; Μάλλον αξιοκρατικό θα το χαρακτήριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν, κατ'εμέ, πανελλήνιες εξετάσεις σε Α' Λυκείου (σε όλα τα μαθήματα), Β Λυκείου (όλα τα μαθήματα) και Γ Λυκείου (μαθήματα προσανατολισμού), συμψηφισμός των βαθμολογιών με έμφαση στις εξετάσεις τις Γ' Λυκείου και εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τον τελικό βαθμό που προκύπτει από τον συμψηφισμό.

Σκληρό; Μάλλον αξιοκρατικό θα το χαρακτήριζα.
μόνο τους φροντιστές θα ωφελήσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν, κατ'εμέ, πανελλήνιες εξετάσεις σε Α' Λυκείου (σε όλα τα μαθήματα), Β Λυκείου (όλα τα μαθήματα) και Γ Λυκείου (μαθήματα προσανατολισμού), συμψηφισμός των βαθμολογιών με έμφαση στις εξετάσεις τις Γ' Λυκείου και εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τον τελικό βαθμό που προκύπτει από τον συμψηφισμό.

Σκληρό; Μάλλον αξιοκρατικό θα το χαρακτήριζα.

Σε σχεση με αυτο που ετοιμαζουν σιγουρα πολυ καλυτερο!!!! Βεβαια κατα την γμωμη μου η γενικη παιδεια θα πρεπει να συνεχιζεται και στη β λυκειου (σε ενα ποσοστο 50 με 40%).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν, κατ'εμέ, πανελλήνιες εξετάσεις σε Α' Λυκείου (σε όλα τα μαθήματα), Β Λυκείου (όλα τα μαθήματα) και Γ Λυκείου (μαθήματα προσανατολισμού), συμψηφισμός των βαθμολογιών με έμφαση στις εξετάσεις τις Γ' Λυκείου και εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τον τελικό βαθμό που προκύπτει από τον συμψηφισμό.

Σκληρό; Μάλλον αξιοκρατικό θα το χαρακτήριζα.

Κατσε κι εγω αμα θελω δηλαδη να παω ιατρικη να πρεπει να μαθω με το ζορι και να γινω αστερι στα αρχαια;
Η ο αλλος που θελει να σπουδασει νομικη να μαθει και να γινει με το ζορι αστερι στην φυσικη;
Εκτος οτι ειναι τερμα αδικο και πολυ λαθος ετσι θα πρεπει να ξεκινησουμε φροντιστηρια απτο δημοτικο κατι που θα ωφελησει μονο τους φροντιστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αν θέλουμε να μιλάμε για ολόπλευρη παιδεία, τότε ναι, θεωρώ πως οι μαθητές, μέχρι και τη Β Λυκείου, θα πρέπει να εξετάζονται πανελλαδικώς σε κάθε μάθημα. Το Λύκειο δεν ετοιμάζει επιστήμονες, αλλά καλλιεργημένους ανθρώπους. Η εξειδίκευση και η πανεπιστημιακή εκπαίδευση γίνονται στη τριτοβάθμια εκπαίδευση, όχι στη δευτεροβάθμια.

Σχετικά με τους φροντιστές, αν το ελληνικό σχολείο δεν μπορεί να εκσυγχρονιστεί και να ικανοποιήσει τις ανάγκες της εποχής μας, τότε αναγκαστικά ωφελούνται οι φροντιστές. Πρέπει να υπάρξει πολιτική βούληση για να αναδιοργανωθεί το σχολικό πρόγραμμα και να επιμορφωθούν οι καθηγητές, οι οποίοι πρέπει να αξιολογούνται διαρκώς.

Το βασικό πλεονέκτημα της πρότασης μου είναι ότι η ζωή του νέου δεν εξαρτάται από την προσπάθεια ενός μόνο έτους και την αξιολόγηση του σε τέσσερις ημέρες, αλλά από τη συνεχή εξέλιξη του σε βάθος τριετίας. Συγχρόνως, θα συμβάλλει στην ανάπτυξη του πανεπιστημιακού επιπέδου, καθώς ο εξαιρετικός φοιτητής, που στο μέλλον ελπίζει να μετατραπεί σε επιτυχημένο επαγγελματία, δεν θα κατέχει μόνο γνώσεις που συνάδουν με το γνωστικό του επίπεδο. Ένας επιτυχημένος επαγγελματίας δεν εξαρτάται, δυστυχώς ή ευτυχώς, απόλυτα από τις γνώσεις που κατέχει στο αντικείμενο του, αλλά από ολόκληρη την προσωπικότητά του, η οποία διαμορφώνεται από τις σφαιρικές του γνώσεις και τα σοφτ σκιλς τα οποία επιδέχονται βελτίωσης στο Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αν θέλουμε να μιλάμε για ολόπλευρη παιδεία, τότε ναι, θεωρώ πως οι μαθητές, μέχρι και τη Β Λυκείου, θα πρέπει να εξετάζονται πανελλαδικώς σε κάθε μάθημα. Το Λύκειο δεν ετοιμάζει επιστήμονες, αλλά καλλιεργημένους ανθρώπους. Η εξειδίκευση και η πανεπιστημιακή εκπαίδευση γίνονται στη τριτοβάθμια εκπαίδευση, όχι στη δευτεροβάθμια.

Σχετικά με τους φροντιστές, αν το ελληνικό σχολείο δεν μπορεί να εκσυγχρονιστεί και να ικανοποιήσει τις ανάγκες της εποχής μας, τότε αναγκαστικά ωφελούνται οι φροντιστές. Πρέπει να υπάρξει πολιτική βούληση για να αναδιοργανωθεί το σχολικό πρόγραμμα και να επιμορφωθούν οι καθηγητές, οι οποίοι πρέπει να αξιολογούνται διαρκώς.

Το βασικό πλεονέκτημα της πρότασης μου είναι ότι η ζωή του νέου δεν εξαρτάται από την προσπάθεια ενός μόνο έτους και την αξιολόγηση του σε τέσσερις ημέρες, αλλά από τη συνεχή εξέλιξη του σε βάθος τριετίας. Συγχρόνως, θα συμβάλλει στην ανάπτυξη του πανεπιστημιακού επιπέδου, καθώς ο εξαιρετικός φοιτητής, που στο μέλλον ελπίζει να μετατραπεί σε επιτυχημένο επαγγελματία, δεν θα κατέχει μόνο γνώσεις που συνάδουν με το γνωστικό του επίπεδο. Ένας επιτυχημένος επαγγελματίας δεν εξαρτάται, δυστυχώς ή ευτυχώς, απόλυτα από τις γνώσεις που κατέχει στο αντικείμενο του, αλλά από ολόκληρη την προσωπικότητά του, η οποία διαμορφώνεται από τις σφαιρικές του γνώσεις και τα σοφτ σκιλς τα οποία επιδέχονται βελτίωσης στο Λύκειο.

Ναι γιατι το να μαθει καποιος μαθηματικα θα τον καλλιεργησει ιδαιτερα :P
Αν το σχολειο ηθελε να βγαζει καλλιεργημενους ανθρωπους καταρχας θα δημιουργουσε μαθηματα οπως οδικης συμπεριφορας, σεξολογιας,το να διακρινουμε την αληθεια απο το ψεμα,για τις διαφημισεις κλπ. Δεν ειναι η βαθμοθηρια που θα σε κανει καλλιεργημενο (γιατι περι βαθμοθηριας εμπροκειτο αν ξεκινησουμε πανελληνιες απτην α λυκειου σε ολα τα μαθηματα).
Αυτην την στιγμη το σχολειο προετοιμαζει προβατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αυτό που οι εξετάσεις οδηγούν στην βαθμοθηρία με ξεπερνά. Πώς δηλαδή θα αξιολογείται κάποιος; Γιατί κάποιος να μπαίνει σε μία σχολή και ο άλλος όχι; Δίχως αξιολόγηση, δεν υπάρχει διάκριση. Αν δεν υπάρχει διάκριση, δεν υπάρχει κίνητρο. Αν δεν υπάρχει κίνητρο, υπάρχει αδιαφορία.

Το ελληνικό σχολείο, πέρα από τα κακά του, σε συνδυασμό με το ελληνικό πανεπιστήμιο, προετοιμάζει άρτια καταρτισμένα άτομα, τα οποία γίνονται περιζήτητα, όχι μόνο για τις γνώσεις τους. There's always room for improvement, though.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Αν δεν υπάρχει διάκριση, δεν υπάρχει κίνητρο"

Το αντίθετο συμβαίνει, η επιθυμία για διάκριση την κάνει αυτοσκοπό (ένα είδος ψευδοκινήτρου) που σε απομακρύνει από τα πραγματικά κίνητρα και στόχους της μάθησης. Υπάρχουν φιλικοί τρόποι αξιολόγησης αρκεί να έχει κανείς τη βούληση. Σε αυτό το πλαίσιο, έχω πει και εγώ πως οι εξετάσεις και οι βαθμοί θα έπρεπε να καταργηθούν ως μοναδικός τρόπος αξιολόγησης του γνωσιακού επιπέδου στο σχολείο. Σε αυτή την κατηγορία δεν εμπίπτουν βέβαια διαδικασίες ξέχωρες όπως οι εισαγωγικές πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτό που οι εξετάσεις οδηγούν στην βαθμοθηρία με ξεπερνά. Πώς δηλαδή θα αξιολογείται κάποιος; Γιατί κάποιος να μπαίνει σε μία σχολή και ο άλλος όχι; Δίχως αξιολόγηση, δεν υπάρχει διάκριση. Αν δεν υπάρχει διάκριση, δεν υπάρχει κίνητρο. Αν δεν υπάρχει κίνητρο, υπάρχει αδιαφορία.

Το ελληνικό σχολείο, πέρα από τα κακά του, σε συνδυασμό με το ελληνικό πανεπιστήμιο, προετοιμάζει άρτια καταρτισμένα άτομα, τα οποία γίνονται περιζήτητα, όχι μόνο για τις γνώσεις τους. There's always room for improvement, though.

Τελος παντων αφου διαφωνουμε προτεινω να το ληξουμε εδω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Θα σας πω με μεγάλη ακρίβεια, τις τελευταίες ημέρες του Ιουνίου. Όταν τελειώσουν οι εξετάσεις και μπαίνουμε σιγά-σιγά στην άλλη σεζόν, θα σας πω ακριβείς ρυθμίσεις τότε".
Την απάντηση αυτή έδωσε ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου στην ερώτηση του esos εάν οι αλλαγές στο Λύκειο που θα εξαγγελθούν τον Ιούνιο θα αφορούν τους φετινούς μαθητές της Γ’ Γυμνασίου που θα φοιτήσουν του χρόνου στην Α’ Λυκείου .
Η αρχιτεκτονική του μεταρρυθμιστικού σχεδίου για το Λύκειο, που επεξεργαζόμαστε από τον Νοέμβριο και θα ανακοινωθεί στο τέλος Ιουνίου με ορίζοντα υλοποίησης την επόμενη τριετία έχει τα εξής χαρακτηριστικά, ανακοίνωσε στη σημερινή Συνέντευξη Τύπου ο υπουργός παιδείας Κώστας Γαβρόγλου:
1. Να (ανα)συγκροτηθούν οι τελευταίες δύο τάξεις του Λυκείου που προοδευτικά έχουν ακυρωθεί τις τελευταίες δεκαετίες. Σήμερα είναι σαν να μην υπάρχουν και σίγουρα δεν επιτελούν κανένα εκπαιδευτικό παιδαγωγικό ρόλο. Η (ανα)συγκρότηση του Λυκείου θα γίνει με την ριζική μείωση μαθημάτων, περισσότερες ώρες ανά μάθημα, περισσότερες επιλογές μαθημάτων.
2. Αυτό θα οδηγήσει σιγά σιγά σε μία κανονικοποίηση της σημερινής κατάστασης του Λυκείου αναβαθμίζοντας την σημασία του Απολυτηρίου που σήμερα είναι ένα «χαρτί» χωρίς καμία ουσία.
3. Στόχος η εισαγωγή στα ΑΕΙ με τον βαθμό απολυτηρίου και, άρα, κατάργηση του σημερινού τρόπου εισαγωγής στα Πανεπιστήμια.
4. Δημιουργία ενός πιο ευέλικτου πρώτου έτους στα ΑΕΙ.
5. Δημιουργία διετών δομών που θα δίνουν επαγγελματικές πιστοποιήσεις ευρωπαϊκών προδιαγραφών υπό τη σκέπη των ΑΕΙ και στις οποίες θα έχουν προνομιακή πρόσβαση οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ.
Αδιάβλητες, αλλά καθόλου αξιόπιστες, χαρακτήρισε ο πρωθυπουργός Αλεξης Τσίπρας τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ,μιλώντας στο 1ο Συνέδριο της Νεολαίας του ΣΥΡΙΖΑ, κι εξηγώντας γιατί είπε:
Α. Το Λύκειο αυτή τη στιγμή επικαθορίζεται από τις Πανελλαδικές εξετάσεις.

Β.
Οι Πανλλαδικές εξοντώνουν την εφηβεία, εργαλειοποιούν απολύτως την γνώση και οδηγούν στην πλειονότητά τους τα νέα παιδιά στο να σπουδάσουν κάτι άλλο από αυτό που επιθυμούν.
Το Λύκειο
“Στόχος μας” τόνισε ο πρωθυπουργός, “είναι το Λύκειο να ανακτήσει την αυτονομία του”.
Μελετάμε, σημείωσε ο κ. Τσίπρας, ένα σύστημα εισαγωγής στα Πανεπιστήμια αντικειμενικό και ήπιο, βασισμένο στην συνειδητή επιλογή των μαθητών και όχι στην βαθμοθηρία και τα φροντιστήρια.
Σ’ αυτό το διάλογο που έχει ήδη ξεκινήσει, είπε ο πρωθυπουργός απευθυνόμενος στη Νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ, η δική σας οργάνωση πρέπει να παίξει ουσιαστικό ρόλο σ’ αυτόν, και πρόσθεσε:
“Άκουσα πριν λίγο τον Γραμματέα σας να λέει: «Δεν κάνουμε βήμα πίσω στην κατάργηση των πανελλαδικών εξετάσεων». Συνυπογράφω αυτή τη δήλωση”.
https://www.esos.gr/arthra/49911/prothypoyrgos-oi-panelladikes-einai-adiavlites-alla-katholoy-axiopistes
Οι τελευταίες εξελίξεις στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τροφή για σκέψη και "σχολείο με προσωπικότητα" : https://www.amna.gr/articlep/150091/Imerida-me...-odigo-to-«scholeio-me-prosopikotita»

Τα αρχαία και τα λατινικά δεν μαθαίνονται με Χάρι Πότερ και ξόρκια. Αν δεν στρωθείς στο διάβασμα, μην περιμένεις θαύματα. Ακούγομαι κάπως συντηρητικός, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λέει ο Ευγένιος, το διάβασμα (η μάθηση) είναι καλό να είναι πολυμορφικό. Έχουν γίνει έρευνες πάνω σε αυτά. Το μοντέλο "κάτσε κάτω, διάβασε το βιβλίο, λύσε ασκήσεις, εξετάσου, πάρε βαθμό" είναι ξεπερασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα αρχαία και τα λατινικά δεν μαθαίνονται με Χάρι Πότερ και ξόρκια. Αν δεν στρωθείς στο διάβασμα, μην περιμένεις θαύματα. Ακούγομαι κάπως συντηρητικός, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λέει ο Ευγένιος, το διάβασμα (η μάθηση) είναι καλό να είναι πολυμορφικό. Έχουν γίνει έρευνες πάνω σε αυτά. Το μοντέλο "κάτσε κάτω, διάβασε το βιβλίο, λύσε ασκήσεις, εξετάσου, πάρε βαθμό" είναι ξεπερασμένο.

Και τα δύο χρειάζονται από αυτά που λέτε. Η πολυμορφικότητα κεντρίζει το ενδιαφέρον του μαθητή και η μελέτη κατακτά την γνώση. Το σύστημα λοιπόν που σχεδιάζεται πρέπει να έχει κι από τα δύο για να είναι επιτυχημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όσο για το τετραετές γυμνάσιο...ασχολίαστο! Για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο απαιτούνται και κατάλληλες κτηριακές υποδομές. Ή μήπως οι μαθητές της Δ' γυμνασίου θα μεταφερθούν στις αίθουσες της τέως Α' λυκείου, μιας και το λύκειο θα είναι πλέον διετές; :hehe:
Εεεε ρε κούνια που σε κούναγε παχύδερμοοοοοοοοοοοο. Κατεβάστε ρε τη σημαδούρα από 'κει που είναι. 1000 φορές το σάπιο σύστημα που είχαμε ως τώρα. Θα γίνει τώρα και η Ελλάδα Ευρωπαϊκών προδιαγραφών.
Πολύ απλά κατά τα φαινόμενα η υποχρεωτική εκπαίδευση θα ολοκληρώνεται με την αποφοίτησή από την Α Λυκείου στο παρακείμενο Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτές είναι οι πρώτες πληροφορίες για το Νέο Λύκειο (που θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται από του χρόνου για τους μαθητές που θα πάνε Α' Λυκείου) και το νέο σύστημα εισαγωγής στην Γ' Βάθμια εκπαίδευση (που θα εφαρμοστεί από το 2020):
Αυτή είναι μία πρόταση των Σχολικών Συμβούλων (ΠΕΣΣ) για το Νέο Λύκειο.
Μερικά σχόλια πάνω στα δύο κείμενα:
- Οι Πανελλαδικές Εξετάσεις ΔΕΝ καταργούνται. Αντιθέτως το ΠΕΣΣ πρότεινε συνυπολογισμό για τον Βαθμό Εθνικού Απολυτηρίου (δηλ. τον βαθμό που καθορίζει την εισαγωγή στα ΑΕΙ) και των βαθμών των τριών τάξεων του Λυκείου σε συντελεστές 10%, 30% και 60% αντίστοιχα. Πρακτικά, οι μαθητές ξεκινούν το "κυνήγι" της επιλογής, προετοιμασίας και εισαγωγής στα ΑΕΙ από την Α' Λυκείου.
- Μετά και το φετινό "κάζο" των θεμάτων από προηγούμενες τάξεις, φαίνεται ολοφάνερα πως σε ένα σύστημα που όλα τα μαθήματα μάλλον θα μετράνε στον Β.Ε.Α. και μετά την πρόταση του ΠΕΣΣ για χρήση της ύλης όλων των τάξεων του Λυκείου στις Πανελλαδκές, οι μαθητές πρέπει να προσέχουν όλα τα μαθήματα και των τριών τάξεων, ακόμη και σε άσχετα με τους τομείς μαθήματα, αφού είτε θα συνυπολογίζονται στον Β.Ε.Α., είτε θα υπάρχουν μαθήματα "αντίθετου περιεχομένου" (δηλ. στην θετική κατεύθυνση π.χ. Ιστορία) στην κατεύθυνση και με εξετάσεις σε αυτά (ΠΕΣΣ).

Το νομοσχέδιο αναμένεται να έχει ψηφιστεί μέχρι και το τέλος του καλοκαιριού. Μπορούμε να ξεκινήσουμε να σχολιάζουμε επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top