Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αν επιλέξω Θετική κατεύθυνση μπορώ να ανοίξω 5ο επιστημονικό πεδίο[Αν επιλέξω Α.Ο.Θ] (για οικονομολόγος θέλω)????

Θετικη εννοεις μαζι με το 2ο πεδιο να επιλεξεις και 5ο; Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θετικη εννοεις μαζι με το 2ο πεδιο να επιλεξεις και 5ο; Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.


Εννοω αν μπορώ να ''Ξεκλειδοσω'' και το 5ο επιστημονικό πεδίο αφού επιλέγω Α.Ο.Θ

εχεις σχεδιασει και να μαθεις ορθογραφια?



Νομιζα οτι είσαι και έξυπνη αλλά δεν το νομίζω....... Για να πηγενω Θετική κατεύθυνση σου φενομαι για Άριστη ορθογραφία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Johnikos:
Νομιζα οτι είσαι και έξυπνη αλλά δεν το νομίζω....... Για να πηγενω Θετική κατεύθυνση σου φενομαι για Άριστη ορθογραφία?
Φαντάζομαι πως και εσυ θα διαγωνιστείς στο μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως και εσυ θα διαγωνιστείς στο μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας ....

Εφωσον επιλεξω επιστημες υγειας...δεν το νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εντάξει , όπως νομίζεις ...............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Φαγωθήκατε με την ορθογραφία του φίλου μας, εσείς δηλαδή στην πρώτη δημοτικού σωστότερα γράφατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Damn....noo είσαι σοβαρός, έχω σχεδίαση ακριβός το μέλλον μου

Πρόσεχε μην σκοντάψεις πουθενά στην πορεία και μετά άντε να το ξανασχεδιάζεις.

Νομιζα οτι είσαι και έξυπνη αλλά δεν το νομίζω....... Για να πηγενω Θετική κατεύθυνση σου φενομαι για Άριστη ορθογραφία?

Α! Ώστε με τέτοια κριτήρια επιλέγαμε κατεύθυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πρόσεχε μην σκοντάψεις πουθενά στην πορεία και μετά άντε να το ξανασχεδιάζεις.



Α! Ώστε με τέτοια κριτήρια επιλέγαμε κατεύθυνση..

Βήματα:
1)ενδιαφέρομαι για οδοντίατρος η οικονομολόγος
2)επιλέγω κατεύθυνση
3)μπενω σε πανεπιστήμιο
4)τελιονο πανεπιστήμιο
5)κάνω μεταπτυχιακα Αγγλία
6)Ποιανω δουλειά
η
7οικονομολογος(με μεταπτυχιακα και βαρη βιογραφικό)
8)Αίτηση σε ενα κωμμα για βουλευτις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εμένα ξέρεις τι με ενοχλεί Johniko;
Ότι έγραφες τόσο καιρό και για μία μέρα μόνο δεν πρόλαβες να γράψεις και να σχολιάσεις το αποτέλεσμα των εκλογών! Το περίμενα πώς και πώς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Βήματα:
1)ενδιαφέρομαι για οδοντίατρος η οικονομολόγος
2)επιλέγω κατεύθυνση
3)μπενω σε πανεπιστήμιο
4)τελιονο πανεπιστήμιο
5)κάνω μεταπτυχιακα Αγγλία
6)Ποιανω δουλειά
η
7οικονομολογος(με μεταπτυχιακα και βαρη βιογραφικό)
8)Αίτηση σε ενα κωμμα για βουλευτις .
Ελα πες το μας, σας κανω πλακα. Θελω πολυ να δω στα αγγλικα πως γραφεις. Στο θεμα σου τωρα, τα μονα πεδια που μπορεις να ανοιξεις ειναι 2ο,3ο &4ο.Για να περασεις σε οικονομικες σχολες πρεπει να αλλαξεις κατευθυνση και να πας για 5ο πεδιο με αοθ, αεππ, μαθηματικα και εκθεση και αν θες βιολογια για 3ο πεδιο αλλα οδοντιατρικη τοτε δν γινεται. Εξαρταται απο εσενα τι απο τα δυο θελεις. Ξεκαθαρισε την σκεψη σου και θα κανεις σωστη επιλογη. Επιπλεον, χωρις να θελω να σε κοροϊδεψω με την ορθογραφια θα αντιμετωπισεις προβλημα στο μελλον οχι μονο για εκθεση αλλα γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφωσον επιλεξω επιστημες υγειας...δεν το νομιζω

Η Γλώσσα εξετάζεται σε όλα τα πεδία και για όλες τις κατευθύνσεις, ενώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις έχει συντελεστή βαρύτητας. Να μην πω πώς έχασαν πολλοί την πρώτη τους επιλογή εξαιτίας της.

Πάντως, είτε θετική είτε θεωρητική είτε οτιδήποτε άλλο είσαι, την μητρική σου γλώσσα οφείλεις να την γνωρίζεις σωστά και σε πολύ καλό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Βήματα:
1)ενδιαφέρομαι για οδοντίατρος η οικονομολόγος
2)επιλέγω κατεύθυνση
3)μπενω σε πανεπιστήμιο
4)τελιονο πανεπιστήμιο
5)κάνω μεταπτυχιακα Αγγλία
6)Ποιανω δουλειά
η
7οικονομολογος(με μεταπτυχιακα και βαρη βιογραφικό)
8)Αίτηση σε ενα κωμμα για βουλευτις .
Καλό είναι να έχουμε φιλοδοξίες αλλά και λίγο γνώθι σ'αυτόν. Καταρχήν ενδιαφέρεσαι για δύο πράγματα εντελώς ξεκούδουνα μεταξύ τους. Εδώ Λονδίνο εκεί Παρίσι.Πολύ ρόδινα τα έχεις στο μυαλό σου μου φαίνεται, και δώσε μεταπτυχιακά και δώσε βαριά βιογραφικά.Πρέπει να δουλέψεις γι'αυτά ξέρεις,δεν ανοίγουν οι πόρτες έτσι.Ξεκαθάρισε λίγο τι θες και γίνε περισσότερο συνειδητοποιημένος.Σε όλα τα μηνύματα σου πετάς πράγματα ασυνάρτητα μεταξύ τους,όπως επίσης πέταξες και το λεξικό της νεοελληνικής γλώσσας στα σκουπίδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παιδια σε περιπτωση που δεν ειναι ηδη αρκετα ξεκαθαρο, ειναι τρολ. Just sayin'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Οι καθηγητες σου δεν σου εκαναν ποτε καποια παρατηρηση για την ορθογραφια. Δεν αναρωτηθηκες οτι κατι δεν πηγαινει καλα με την ορθογραφια σου ; Ισως να εχεις ενα ειδος δυσλεξιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η Γλώσσα εξετάζεται σε όλα τα πεδία και για όλες τις κατευθύνσεις, ενώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις έχει συντελεστή βαρύτητας. Να μην πω πώς έχασαν πολλοί την πρώτη τους επιλογή εξαιτίας της.

Πάντως, είτε θετική είτε θεωρητική είτε οτιδήποτε άλλο είσαι, την μητρική σου γλώσσα οφείλεις να την γνωρίζεις σωστά και σε πολύ καλό επίπεδο.

Και αν σου πω οτι δεν είμαι απο την Ελλάδα,θα με πιστέψεις

Σας ευχαριστω για της "πληροφορίες" .....και επίσης για αυτους που κριτικάρουν ελπίζω να έχουνε συνειδητοποιήσει τα δικά τους"Χαλια"πρώτα....... Εφόσον για τα αγγλικά μου είναι πολύ κατανοητά στους ΞΕΝΟΥΣ ,για τα δικά σας τώρα δεν ξέρω ...ως άγγλος αλλιώς σχολιάζουν τα ΜΜΕ και αλλιως αποδεικνύεται....(δεν έπρεπε να ανοιξω συζήτηση με μερικούς που φέρονται σαν 6αχρωνα).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αν σου πω οτι δεν είμαι απο την Ελλάδα,θα με πιστέψεις

Σας ευχαριστώ για της "πληροφορίες" .....και επίσης για αυτούς που κριτικάρουν ελπίζω να έχουνε συνειδητοποιήσει τα δικά τους"Χάλια"πρώτα....... Εφόσον για τα αγγλικά μου είναι πολύ κατανοητά στους ΞΕΝΟΥΣ ,για τα δικά σας τώρα δεν ξέρω ...ως Άγγλος αλλιώς σχολιάζουν τα ΜΜΕ και αλλιώς αποδεικνύεται για τους Ελληνες(σχετικά με την βοήθεια ) ....(δεν έπρεπε να ανοίξω συζήτηση με μερικούς που φέρονται σαν 6αχρωνα).....
Δεν κατάλαβα, Έλληνας του εξωτερικού είσαι ή δεν είσαι καν Έλληνας;

Κι αν σού πω ότι τα δικά μου τα χαλιά προσπαθώ να τα περιορίσω, θα με πιστεύσεις :-).

Πάντως, αυτό που έγραψα δεν το έγραψα από κακία. Ούτε και από ανωριμότητα. Αλλά η γλώσσα είναι εργαλείο, το χρησιμοποιείς αδιαλείπτως κάθε μέρα. Εάν το χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο, θα έχεις και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Κανένας δεν γνωρίζει τέλεια μια γλώσσα, όλοι όμως προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε καθημερινά. Το ίδιο ισχύει και για τις ξένες γλώσσες.

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι το σχόλιό σου περί 6χρονών απευθύνονταν και σε εμένα, σού ζητώ καταρχάς να δεις τον τόνο του σχολίου μου δεύτερον να σκεφτείς εάν προσβάλλεις έτσι την ελληνική γλώσσα με το ''έλα μωρέ, θετική είμαι, την γράφω την γλώσσα εκεουπου δεν πιάνει μελάνι''.

Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μιας και ανήκω ''στο αντίπαλον δέος'' την ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών :-p . Εάν όμως μπορέσω, θα το κάνω ανά πάσα στιγμή.

Τέλος, θα ήθελα να σού ζητήσω συγγνώμη, εάν άθελά ή μη σε προσέβαλα ή έθιξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, Έλληνας του εξωτερικού είσαι ή δεν είσαι καν Έλληνας;

Κι αν σού πω ότι τα δικά μου τα χαλιά προσπαθώ να τα περιορίσω, θα με πιστεύσεις :-).

Πάντως, αυτό που έγραψα δεν το έγραψα από κακία. Ούτε και από ανωριμότητα. Αλλά η γλώσσα είναι εργαλείο, το χρησιμοποιείς αδιαλείπτως κάθε μέρα. Εάν το χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο, θα έχεις και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Κανένας δεν γνωρίζει τέλεια μια γλώσσα, όλοι όμως προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε καθημερινά. Το ίδιο ισχύει και για τις ξένες γλώσσες.

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι το σχόλιό σου περί 6χρονών απευθύνονταν και σε εμένα, σού ζητώ καταρχάς να δεις τον τόνο του σχολίου μου δεύτερον να σκεφτείς εάν προσβάλλεις έτσι την ελληνική γλώσσα με το ''έλα μωρέ, θετική είμαι, την γράφω την γλώσσα εκεουπου δεν πιάνει μελάνι''.

Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μιας και ανήκω ''στο αντίπαλον δέος'' την ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών :-p . Εάν όμως μπορέσω, θα το κάνω ανά πάσα στιγμή.

Τέλος, θα ήθελα να σού ζητήσω συγγνώμη, εάν άθελά ή μη σε προσέβαλα ή έθιξα.


Αυτό που έγραψα στο παραπάνω σχόλιο πηγαίνουν σε 1-2 άτομα που ξέρουν ότι πάω 1η Λυκείου και το βρήκανε για χαβαλέ(με εμένα) και θέλω να επισημάνω ότι το μόνο σχόλιο που είχε σοβαρότητα ήταν το δικό σου,συγγνώμη αν σε προσέβαλα(παρόλο που δεν ήταν για εσένα ) ......άλλα είχα φτάσει και εγώ στα όρια μου ,δηλαδή για μια γνώμη άνοιξα το "Θέμα" και άλλο αποτέλεσμα υπάρχει(Ορθογραφικά λάθη)......Από την Αγγλία είμαι. οπού γεννήθηκα εδώ(Ελλάδα)

Διαβάζοντας την αναλυτική τροπολογία του Υπουργείου Παιδείας [ΝΟΜΟΣ: 4327/2015 (ΦΕΚ 50/Α΄, 14/05/2015), τροποποίηση του Ν. 4186/2013], θα επιχειρήσω παρακάτω να παρουσιάσω όσο πιο εύληπτα, δομημένα και συνοπτικά μπορώ τα νέα δεδομένα που προκύπτουν από αυτήν, σχετικά με το νέο σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και τις Πανελλαδικές εξετάσεις από το 2016 και έπειτα.

Σημείωση: Εννοείται πως για τα παρακάτω, οποιαδήποτε διόρθωση, σχόλιο ή συμπλήρωση, είναι απολύτως επιθυμητή, εφόσον σκοπός αυτού του νήματος είναι να ενημερωθούμε για τις όποιες αλλαγές θα επέλθουν, να συζητήσουμε για αυτές και να ανταλλάξουμε απόψεις, να μοιραστούμε απορίες, σκέψεις και προβληματισμούς. Άλλωστε είναι αρκετά πιθανό, να μου έχει ξεφύγει κάτι και μένα κατά την ανάγνωση της τροπολογίας. :P
=================================================================================================================

Τα Μαθήματα Γενικής Παιδείας (όσα δηλαδή θα διδάσκονται όλοι οι μαθητές της Γ’ Λυκείου) θα είναι εννέα (9) και θα καταλαμβάνουν τις 15 από τις 32 συνολικές ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως. Άλλες δεκαπέντε (15) ώρες θα είναι τα Μαθήματα Προσανατολισμού, ενώ θα υπάρχουν και δύο (2) διδακτικές ώρες για τα Μαθήματα Επιλογής.

Τώρα, όσον αφορά το ωρολόγιο πρόγραμμα, διαμορφώνονται τρεις (3) Ομάδες Προσανατολισμού (οι αντίστοιχες σημερινές Κατευθύνσεις) , από τις οποίες ο μαθητής πρέπει να επιλέξει μόνο μία (1). Αυτές είναι:

1. Ανθρωπιστικών Σπουδών
2. Θετικών Σπουδών
3. Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.


Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού (ΟΠ) περιλαμβάνει πέντε (5) μαθήματα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ. Οι μαθητές παρακολουθούν και τα πέντε, αλλά εξετάζονται σε κάποια από αυτά, καθώς και ενδεχομένως σε κάποιο μάθημα Γενικής Παιδείας.

Αν ο μαθητής επιλέξει να εξετασθεί πανελλαδικά σε τέσσερα (4) μαθήματα, τότε μπορεί να επιλέξει ένα (1) Επιστημονικό Πεδίο Εξειδίκευσης (ομάδα τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης). Αν ο μαθητής επιλέξει να εξετασθεί πανελλαδικά σε πέντε (5) μαθήματα, τότε μπορεί να επιλέξει δύο (2) Επιστημονικά Πεδία Εξειδίκευσης.

Τι μαθήματα περιλαμβάνουν οι Ομάδες Προσανατολισμού;

Ο.Π. Ανθρωπιστικών Σπουδών
 Αρχαία Ελληνική Γλώσσα (5)
 Ιστορία (3)
 Λατινικά (3)
 Λογοτεχνία (2)
 Κοινωνιολογία (2)

Ο.Π. Θετικών Σπουδών
 Μαθηματικά (5)
 Φυσική (3)
 Χημεία (3)
 Βιολογία (2)
 ΑΕΠΠ (2)

Ο.Π. Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής
 Μαθηματικά (5)
 ΑΟΘ (3)
 Ιστορία (3)
 ΑΕΠΠ (2)
 Κοινωνιολογία (2)

(*ο αριθμός στην παρένθεση, δηλώνει τις εβδομαδιαίες ώρες διδασκαλίες του μαθήματος)

Πώς σχετίζονται οι Ο.Π με τα Επιστημονικά Πεδία ;

Οι Ομάδες Προσανατολισμού επιτρέπουν την πρόσβαση σε συγκεκριμένα Επιστημονικά Πεδία, όπου κατανέμονται τα διάφορα τμήματα/σχλολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Τα διάφορα τμήματα των ιδρυμάτων της Τριτοβάθμιας, κατατάσσονται σε πέντε (5) Επιστημονικά Πεδία. Αυτά είναι:

1ο : Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Επιστήμες
2ο : Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες
3ο : Επιστήμες Υγείας και Ζωής
4ο : Επιστήμες της Εκπαίδευσης
5ο : Επιστήμες Οικονομίας και Πληροφορική

Κάθε Ο.Π. «προσφέρει»/ανοίγει τα εξής Επιστημονικά Πεδία:

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ: 1ο , 3ο , 4ο
ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ: 2ο , 3ο , 4ο
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: 5ο , 3ο , 4ο

Τώρα κάθε ομάδα Προσανατολισμού έχει τρία κοινά μαθήματα που απαιτούνται σε όλα τα επιστημονικά πεδία όπου έχει πρόσβαση η Ομάδα Προσανατολισμού.

Το τέταρτο μάθημα αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο. Με ένα διαφορετικό τέταρτο μάθημα ανοίγεται η δυνατότητα πρόσβασης σε δεύτερο επιστημονικό πεδίο.

Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού παρέχει τρεις επιλογές από τις οποίες κάθε υποψήφιος μπορεί να επιλέξει μία ή δύο.

Σχηματικά αυτό μεταφράζεται ως εξής:

Ανθρωπιστικών Σπουδών


Θετικών Σπουδών


Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής

Ποια μαθήματα θα δώσω για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στα Επιστημονικά Πεδία του ενδιαφέροντός μου;

Για το 1ο Επιστημονικό Πεδίο (Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Σπουδές) θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Αρχαία
Ιστορία
Λατινικά

Για το 2ο Επιστημονικό Πεδίο (Τεχνολογικές και Θετικές Σπουδές) θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
Φυσική
Χημεία

Για το 3ο Επιστημονικό Πεδίο (Σπουδές Υγείας και Ζωής), έχεις τρεις επιλογές. (εξαρτάται από το ποια ΟΠ παρακολουθείς).

Αν είσαι από 1η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Αρχαία
Ιστορία
Βιολογία Γ.Π.
Αν είσαι από 2η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Φυσική
Χημεία
Βιολογία
Αν είσαι από 3η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
ΑΕΠΠ
Βιολογία Γ.Π.

Για το 4ο Επιστημονικό Πεδίο (Παιδαγωγικές Σπουδές), έχεις τρεις επιλογές. (εξαρτάται από το ποια ΟΠ παρακολουθείς).

Αν είσαι από 1η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Αρχαία
Ιστορία
Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
Αν είσαι από 2η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Φυσική
Χημεία
Ιστορία Γ.Π.
Αν είσαι από 3η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
ΑΕΠΠ
Ιστορία Γ.Π.

Για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο (Σπουδές Οικονομίας και Πληροφορικής), θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
ΑΕΕΠ
ΑΟΘ

Για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο,στα μαθηματικά ειναι Μαθηματικά στατιστικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ήθελα να ρωτήσω

α)Ποια ειναι τα μαθήματα του 5ο επιστημονικού πεδίου?

(Για πολιτική οικονομία θέλω να περάσω, ώστε να γίνω οικονομολόγος )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που έγραψα στο παραπάνω σχόλιο πηγαίνουν σε 1-2 άτομα που ξέρουν ότι πάω 1η Λυκείου και το βρήκανε για χαβαλέ(με εμένα) και θέλω να επισημάνω ότι το μόνο σχόλιο που είχε σοβαρότητα ήταν το δικό σου,συγγνώμη αν σε προσέβαλα(παρόλο που δεν ήταν για εσένα ) ......άλλα είχα φτάσει και εγώ στα όρια μου ,δηλαδή για μια γνώμη άνοιξα το "Θέμα" και άλλο αποτέλεσμα υπάρχει(Ορθογραφικά λάθη)......Από την Αγγλία είμαι. οπού γεννήθηκα εδώ(Ελλάδα)


Για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο,στα μαθηματικά ειναι Μαθηματικά στατιστικής?

Εντάξει λοιπόν :-).

Στην σπουδών οικονομίας και Πληροφορικής δεν κάνεις μαθηματικά στατιστικής, αλλά τα ίδια μαθηματικά με αυτά των θετικών/τεχνολογικών σπουδών.
Μαθηματικά στατιστικής έχουμε στην γενική παιδεία. Το μάθημα λέγεται Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής και το δίνεις πανελλαδικά υπό προϋποθέσεις (από ανθρωπιστικών και για να ανοίξεις 4ο πεδίο με παιδαγωγικές).

Φαντάζομαι ότι το ρωτάςΓ διότι σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές σχολές.Γι' αυτό υπάρχει το αοθ. Επίσης, ως μάθημα επιλογής στην τρίτη μπορείς να πάρεις το αοδε.

Αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εντάξει λοιπόν :-).

Στην σπουδών οικονομίας και Πληροφορικής δεν κάνεις μαθηματικά στατιστικής, αλλά τα ίδια μαθηματικά με αυτά των θετικών/τεχνολογικών σπουδών.
Μαθηματικά στατιστικής έχουμε στην γενική παιδεία. Το μάθημα λέγεται Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής και το δίνεις πανελλαδικά υπό προϋποθέσεις (από ανθρωπιστικών και για να ανοίξεις 4ο πεδίο με παιδαγωγικές).

Φαντάζομαι ότι το ρωτάςΓ διότι σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές σχολές.Γι' αυτό υπάρχει το αοθ. Επίσης, ως μάθημα επιλογής στην τρίτη μπορείς να πάρεις το αοδε.

Αυτά από εμένα.

Ευχαριστώ πολύ......άλλη μια ερώτηση, αοθ και αοδε ποιο βοηθάει ποιο πολύ στα μαθηματικά ενώ με πράξεις κ.λπ (εφόσον ξέρεις,αν όχι και πάλι με βοήθησες αρκετά )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top