Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Διαβάζοντας την αναλυτική τροπολογία του Υπουργείου Παιδείας [ΝΟΜΟΣ: 4327/2015 (ΦΕΚ 50/Α΄, 14/05/2015), τροποποίηση του Ν. 4186/2013], θα επιχειρήσω παρακάτω να παρουσιάσω όσο πιο εύληπτα, δομημένα και συνοπτικά μπορώ τα νέα δεδομένα που προκύπτουν από αυτήν, σχετικά με το νέο σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και τις Πανελλαδικές εξετάσεις από το 2016 και έπειτα.

Σημείωση: Εννοείται πως για τα παρακάτω, οποιαδήποτε διόρθωση, σχόλιο ή συμπλήρωση, είναι απολύτως επιθυμητή, εφόσον σκοπός αυτού του νήματος είναι να ενημερωθούμε για τις όποιες αλλαγές θα επέλθουν, να συζητήσουμε για αυτές και να ανταλλάξουμε απόψεις, να μοιραστούμε απορίες, σκέψεις και προβληματισμούς. Άλλωστε είναι αρκετά πιθανό, να μου έχει ξεφύγει κάτι και μένα κατά την ανάγνωση της τροπολογίας. :P
=================================================================================================================

Τα Μαθήματα Γενικής Παιδείας (όσα δηλαδή θα διδάσκονται όλοι οι μαθητές της Γ’ Λυκείου) θα είναι εννέα (9) και θα καταλαμβάνουν τις 15 από τις 32 συνολικές ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως. Άλλες δεκαπέντε (15) ώρες θα είναι τα Μαθήματα Προσανατολισμού, ενώ θα υπάρχουν και δύο (2) διδακτικές ώρες για τα Μαθήματα Επιλογής.

Τώρα, όσον αφορά το ωρολόγιο πρόγραμμα, διαμορφώνονται τρεις (3) Ομάδες Προσανατολισμού (οι αντίστοιχες σημερινές Κατευθύνσεις) , από τις οποίες ο μαθητής πρέπει να επιλέξει μόνο μία (1). Αυτές είναι:

1. Ανθρωπιστικών Σπουδών
2. Θετικών Σπουδών
3. Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.


Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού (ΟΠ) περιλαμβάνει πέντε (5) μαθήματα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ. Οι μαθητές παρακολουθούν και τα πέντε, αλλά εξετάζονται σε κάποια από αυτά, καθώς και ενδεχομένως σε κάποιο μάθημα Γενικής Παιδείας.

Αν ο μαθητής επιλέξει να εξετασθεί πανελλαδικά σε τέσσερα (4) μαθήματα, τότε μπορεί να επιλέξει ένα (1) Επιστημονικό Πεδίο Εξειδίκευσης (ομάδα τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης). Αν ο μαθητής επιλέξει να εξετασθεί πανελλαδικά σε πέντε (5) μαθήματα, τότε μπορεί να επιλέξει δύο (2) Επιστημονικά Πεδία Εξειδίκευσης.

Τι μαθήματα περιλαμβάνουν οι Ομάδες Προσανατολισμού;

Ο.Π. Ανθρωπιστικών Σπουδών
 Αρχαία Ελληνική Γλώσσα (5)
 Ιστορία (3)
 Λατινικά (3)
 Λογοτεχνία (2)
 Κοινωνιολογία (2)

Ο.Π. Θετικών Σπουδών
 Μαθηματικά (5)
 Φυσική (3)
 Χημεία (3)
 Βιολογία (2)
 ΑΕΠΠ (2)

Ο.Π. Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής
 Μαθηματικά (5)
 ΑΟΘ (3)
 Ιστορία (3)
 ΑΕΠΠ (2)
 Κοινωνιολογία (2)

(*ο αριθμός στην παρένθεση, δηλώνει τις εβδομαδιαίες ώρες διδασκαλίες του μαθήματος)

Πώς σχετίζονται οι Ο.Π με τα Επιστημονικά Πεδία ;

Οι Ομάδες Προσανατολισμού επιτρέπουν την πρόσβαση σε συγκεκριμένα Επιστημονικά Πεδία, όπου κατανέμονται τα διάφορα τμήματα/σχλολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Τα διάφορα τμήματα των ιδρυμάτων της Τριτοβάθμιας, κατατάσσονται σε πέντε (5) Επιστημονικά Πεδία. Αυτά είναι:

1ο : Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Επιστήμες
2ο : Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες
3ο : Επιστήμες Υγείας και Ζωής
4ο : Επιστήμες της Εκπαίδευσης
5ο : Επιστήμες Οικονομίας και Πληροφορική

Κάθε Ο.Π. «προσφέρει»/ανοίγει τα εξής Επιστημονικά Πεδία:

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ: 1ο , 3ο , 4ο
ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ: 2ο , 3ο , 4ο
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: 5ο , 3ο , 4ο

Τώρα κάθε ομάδα Προσανατολισμού έχει τρία κοινά μαθήματα που απαιτούνται σε όλα τα επιστημονικά πεδία όπου έχει πρόσβαση η Ομάδα Προσανατολισμού.

Το τέταρτο μάθημα αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο. Με ένα διαφορετικό τέταρτο μάθημα ανοίγεται η δυνατότητα πρόσβασης σε δεύτερο επιστημονικό πεδίο.

Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού παρέχει τρεις επιλογές από τις οποίες κάθε υποψήφιος μπορεί να επιλέξει μία ή δύο.

Σχηματικά αυτό μεταφράζεται ως εξής:

Ανθρωπιστικών Σπουδών


Θετικών Σπουδών


Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής

Ποια μαθήματα θα δώσω για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στα Επιστημονικά Πεδία του ενδιαφέροντός μου;

Για το 1ο Επιστημονικό Πεδίο (Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Σπουδές) θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Αρχαία
Ιστορία
Λατινικά

Για το 2ο Επιστημονικό Πεδίο (Τεχνολογικές και Θετικές Σπουδές) θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
Φυσική
Χημεία

Για το 3ο Επιστημονικό Πεδίο (Σπουδές Υγείας και Ζωής), έχεις τρεις επιλογές. (εξαρτάται από το ποια ΟΠ παρακολουθείς).

Αν είσαι από 1η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Αρχαία
Ιστορία
Βιολογία Γ.Π.
Αν είσαι από 2η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Φυσική
Χημεία
Βιολογία
Αν είσαι από 3η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
ΑΕΠΠ
Βιολογία Γ.Π.

Για το 4ο Επιστημονικό Πεδίο (Παιδαγωγικές Σπουδές), έχεις τρεις επιλογές. (εξαρτάται από το ποια ΟΠ παρακολουθείς).

Αν είσαι από 1η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Αρχαία
Ιστορία
Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
Αν είσαι από 2η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Φυσική
Χημεία
Ιστορία Γ.Π.
Αν είσαι από 3η ΟΠ, θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
ΑΕΠΠ
Ιστορία Γ.Π.

Για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο (Σπουδές Οικονομίας και Πληροφορικής), θα δώσεις:
Νεοελληνική Γλώσσα
Μαθηματικά
ΑΕΕΠ
ΑΟΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Tα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών, με το νέο σύστημα παραμένουν στο πρώτο πεδίο, ή πηγαίνουν στις οικονομικές-πολιτικές επιστήμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Tα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών, με το νέο σύστημα παραμένουν στο πρώτο πεδίο, ή πηγαίνουν στις οικονομικές-πολιτικές επιστήμες;

Δεν υπάρχει τέτοιο πεδίο, το πέμπτο πεδίο είναι Σπουδές Οικονομίας και Πληροφορικής. Προφανώς, τα τμήματα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (Πανεπιστήμιο Πειραιώς, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) και το τμήμα Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών Παντείου Πανεπιστημίου, θα βρίσκονται στο πρώτο επιστημονικό πεδίο, ενώ το Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ θα βρίσκεται στο πέμπτο με τα υπόλοιπα οικονομικά τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες,
Θα δώσω ξανά πανελλήνιες το 2016 με το καινούριο σύστημα. Πήγα στο σχολείο να ρωτήσω σήμερα και δεν πήρα σαφή απάντηση σε κανένα από τα ερωτήματα μου. Οπότε θα προσπαθήσω και εδώ γιατί μάλλον είστε η τελευταία μου ελπίδα.
Ήμουν τεχνολογική και καθώς δεν διάβαζα δεν πέτυχα το επιστήμης υπολογιστών. Τώρα με σοβαρό διάβασμα θέλω να προσπαθήσω για ημμυ ή το επιστήμης υπολογιστών. Έτσι όμως που έχουν κατανεμηθεί οι σχολές έχω μπερδευτεί σχετικά με ποιο πεδίο πρέπει να πάρω και ποια μαθήματα είναι στο κάθε ένα. Ρωτάω πιο πολύ γιατί αν οι σχολές που λέω είναι στο 2ο πεδίο θα χρειαστεί να κάνω χημεία φροντιστήριο (μια και δεν έκανα στο σχολείο). Άμα γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thestral

Νεοφερμένος

Η Thestral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες,
Θα δώσω ξανά πανελλήνιες το 2016 με το καινούριο σύστημα. Πήγα στο σχολείο να ρωτήσω σήμερα και δεν πήρα σαφή απάντηση σε κανένα από τα ερωτήματα μου. Οπότε θα προσπαθήσω και εδώ γιατί μάλλον είστε η τελευταία μου ελπίδα.
Ήμουν τεχνολογική και καθώς δεν διάβαζα δεν πέτυχα το επιστήμης υπολογιστών. Τώρα με σοβαρό διάβασμα θέλω να προσπαθήσω για ημμυ ή το επιστήμης υπολογιστών. Έτσι όμως που έχουν κατανεμηθεί οι σχολές έχω μπερδευτεί σχετικά με ποιο πεδίο πρέπει να πάρω και ποια μαθήματα είναι στο κάθε ένα. Ρωτάω πιο πολύ γιατί αν οι σχολές που λέω είναι στο 2ο πεδίο θα χρειαστεί να κάνω χημεία φροντιστήριο (μια και δεν έκανα στο σχολείο). Άμα γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του :P

Γεια σου! Καλη επιτυχια με τις πανελληνιες και καλο κουραγιο! Και εγω θα ξαναδωσω με το καινουριο συστημα.
Λοιπον εδω ειναι οι σχολες ανα πεδιο με το καινουριο συστημα: https://www.esos.gr/arthra/38556/oi-...-syntelestes-varytitas-mathimaton-gia-sholiko
Και εδω οι ομαδες προσανατολισμου και τα μαθηματα που εχει η καθε ομαδα ως υποχρεωτικα αλλα και αυτα που διαλεγεις για να ανοιξεις το καθε πεδιο: https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/exams/pedia.htm
Ελπιζω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες,
Θα δώσω ξανά πανελλήνιες το 2016 με το καινούριο σύστημα. Πήγα στο σχολείο να ρωτήσω σήμερα και δεν πήρα σαφή απάντηση σε κανένα από τα ερωτήματα μου. Οπότε θα προσπαθήσω και εδώ γιατί μάλλον είστε η τελευταία μου ελπίδα.
Ήμουν τεχνολογική και καθώς δεν διάβαζα δεν πέτυχα το επιστήμης υπολογιστών. Τώρα με σοβαρό διάβασμα θέλω να προσπαθήσω για ημμυ ή το επιστήμης υπολογιστών. Έτσι όμως που έχουν κατανεμηθεί οι σχολές έχω μπερδευτεί σχετικά με ποιο πεδίο πρέπει να πάρω και ποια μαθήματα είναι στο κάθε ένα. Ρωτάω πιο πολύ γιατί αν οι σχολές που λέω είναι στο 2ο πεδίο θα χρειαστεί να κάνω χημεία φροντιστήριο (μια και δεν έκανα στο σχολείο). Άμα γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του :P

Σχολή πληροφορικής και Πολυτεχνείο θέλεις τι χημεία λες; Προφανώς θα πάρεις τα μαθήματα που πάνε πακέτο με το Α.Ε.Π.Π.
Αν δεν κάνω λάθος είναι Μαθηματικά, Φυσική και Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σχολή πληροφορικής και Πολυτεχνείο θέλεις τι χημεία λες; Προφανώς θα πάρεις τα μαθήματα που πάνε πακέτο με το Α.Ε.Π.Π.
Αν δεν κάνω λάθος είναι Μαθηματικά, Φυσική και Έκθεση.

Το Επιστήμης Υπολογιστών ανήκει μόνο στο πεδίο θετικών-τεχνολογικών επιστημών νομίζω, ενώ κάποια όπως το δικό μου ανήκουν και στα δύο, ή μόνο στο Οικονομικών και Πληροφορικής. Οι πολυτεχνικές μόνο στο θετικών μπλα μπλα, και ναι, για το πεδίο θετικών-τεχνολογικών, χρειάζεσαι χημεία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το Επιστήμης Υπογιστών ανήκει στο πεδίο θετικών-τεχνολογικών επιστημών νομίζω, ενώ κάποια όπως το δικό μου ανήκουν και στα δύο, ή μόνο στο Οικονομικών και Πληροφορικής. Οι πολυτεχνικές μόνο στο θετικών μπλα μπλα, και ναι, για το πεδίο θετικών-τεχνολογικών, χρειάζεσαι χημεία :D

Σοβαρά τώρα; Δεν εμπεριέχεται στο πεδιο της πληροφορικης; Τι fail. Με το παλιό σύστημα ήταν και στα δύο πεδία και υπέθεσα πως αφού τελείωνα αποφύγει χημεία ότι μπορούσε να το κάνει.

Sorry για αυτό το φάουλ. Δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος απ ότι φαίνεται :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα; Δεν εμπεριέχεται στο πεδιο της πληροφορικης; Τι fail. Με το παλιό σύστημα ήταν και στα δύο πεδία και υπέθεσα πως αφού τελείωνα αποφύγει χημεία ότι μπορούσε να το κάνει.

Σοβαρότατα. Το πιο fail κατά τη γνώμη μου είναι η μίξη Πληροφορικής-Οικονομικών.

Τώρα για να απαντήσουμε και στην Padme, το 2ο πεδίο σε ενδιαφέρει, στο οποίο θα μπορείς να δηλώσεις Πολυτεχνικές σχολές, και κάποια τμήματα Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
2ο πεδίο λοιπόν. (μαθηματικά, φυσική, έκθεση και χημεία it is. θα γελάσουμε)
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, να 'στε καλά παιδες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνος Π

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αρχικά γεια σας ονομάζομαι Κωνσταντίνος Πάπι είμαι 16 ετών και πηγαινω Β λυκείου .Θελω να σας κανω μια ερώτηση.Λιπον οπως ξέρετε έχει αλλάξει το σύστημα των πανελληνίων και απο εναν γνωστό μου μου εχει πει οτι πρέπει να δωσω Μαθηματικά , Έκθεση , Οικονομικά και Προγραμματισμο για το 4ο πεδίο που ήταν το Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ( στο Πολυτεχνιο κρητης ).Τωρα μου λένε στο φροντιστήριο οτι αλλάξανε πεδιο και το πήγανε στο 2ο Θετικό & Τεχνολογικό και πρέπει να δώσω μαθηματικά , χημεία , φυσική(την σιχαίνομαι) και έκθεση .Η ερώτηση μου είναι εάν θα το επαναφέρουν το 2017 ? (Εαν γνωρίζετε κάτι απαντήστε ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Το επικρατέστερο σενάριο(τουλάχιστον για το 17) είναι να παραμείνει το τωρινό σύστημα (με μικρές μεταβολές,όπως για παράδειγμα αλλαγή της ύλης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
οταν λες το τωρινό εννοεις του 16;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Φαντάζομαι οτι θα είναι με μαθηματικά , φυσική , χημεία και έκθεση . Ταιριάζουν περισσότερο στο τμήμα . Πάντως να το ξανασκεφτείς εάν δεν σ'αρέσει η φυσική . Είναι σημαντικό αυτό , θα τη βρείς μπροστά σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Φαντάζομαι οτι θα είναι με μαθηματικά , φυσική , χημεία και έκθεση . Ταιριάζουν περισσότερο στο τμήμα . Πάντως να το ξανασκεφτείς εάν δεν σ'αρέσει η φυσική . Είναι σημαντικό αυτό , θα τη βρείς μπροστά σου .

Ε όχι και να στερήσει από κάποιον τις σπουδές υπολογιστών η Φυσική ! Να έλεγες για τα μαθηματικά που πάνε χέρι χέρι θα συμφωνούσα αλλά όχι για την φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αν επιλέξω Θετική κατεύθυνση μπορώ να ανοίξω 5ο επιστημονικό πεδίο[Αν επιλέξω Α.Ο.Θ] (για οικονομολόγος θέλω)????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Φίλε μου μήπως να μάθαινες καλύτερα μια τέχνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Φίλε μου μήπως να μάθαινες καλύτερα μια τέχνη;
Damn....noo είσαι σοβαρός, έχω σχεδίαση ακριβός το μέλλον μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Damn....noo είσαι σοβαρός, έχω σχεδίαση ακριβός το μέλλον μου

εχεις σχεδιασει και να μαθεις ορθογραφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top