Το 5ο Μάθημα

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Έχοντας υπόψιν μας πλέον το Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, το οποίο και διαμορφώνεται από την πρόσφατη τροπολογία του Υπουργείου Παιδείας [ΝΟΜΟΣ: 4327/2015 (ΦΕΚ 50/Α΄, 14/05/2015), τροποποίηση του Ν. 4186/2013], καλούμαστε να 'εξοικειωθούμε' (υποψήφιοι Πανελλαδικών και μη) με κάποια καινούρια δεδομένα που αφορούν τις Πανελλήνιες Εξετάσεις από το 2016 και έπειτα. Αλλαγές και διαφοροποιήσεις συναντάμε ουκ ολίγες στο νέο σύστημα εξέτασης. Κάποιες από αυτές είναι περισσότερο 'Ποιοτικές' (πχ βλ. σύστημα Ομάδων Προσανατολισμού - αντικατάσταση σημερινών Κατευθύνσεων), ενώ κάποιες άλλες είναι περισσότερο 'Ποσοτικές' (βλ. αριθμός Πενελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων).

Αυτό το thread, με τίτλο " Το 5ο Μάθημα", αφορά ακριβώς αυτή τη τελευταία "μεταρρύθμιση", όπου πλέον μεταβάλλεται ο αριθμός των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων από έξι (6) σε τέσσερα (4), ή και πέντε (5). Το 5ο λοιπόν, μάθημα, ή αλλιώς το μάθημα 'Πασπαρτού' (όπως ίσως ταιριάζει να το πούμε), είναι προαιρετικό και είναι αυτό που δίνει στον υποψήφιο τη δυνατότητα πρόσβασης σε ένα δεύτερο επιστημονικό πεδίο εξειδίκευσης (πέραν του βασικού πρώτου που καθορίζει εν μέρει η ΟΠ που έχει επιλέξει).
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε σε αυτό το νήμα του ischool, όπου έγινε προσπάθεια μιας δομημένης παρουσίασης των σημαντικότερων αλλαγών του συστήματος των Πανελλαδικών Εξετάσεων, που βρίσκεται προ των πυλών!

Σε αυτό το νήμα, οι υποψήφιοι μπορούν να συζητούν για την επιλογή του 5ου μαθήματος και να μοιράζονται απορίες σχετιζόμενες με αυτό.

Σημείωση: Για γενική συζήτηση περί των Ομάδων Προσανατολισμού και των Πεδίων Εξειδίκευσης (δηλαδή απορίες σχετικές με την επιλογή της κατάλληλης ΟΠ, τις εκάστοτε δυνατότητες που προσφέρει αυτή και πως μπορεί να αξιοποιηθεί η κάθε επιλογή για πρόσβαση σε συγκεκριμένες σχολές κλπ) προσφέρεται το παρακάτω thread:
"Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία"

Ελπίζω τα νέα νήματα να είναι βοηθητικά προς όλα τα μέλη του φόρουμ μας!:D

Καλή Αρχή! :)

Εκ μέρους της ΟΔ,

Stavri_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Βλέποντας το νέο σύστημα, θα έλεγα ότι τα στάνταρ "τέταρτα" μαθήματα είναι:

Για τον ανθρωπιστικό προσανατολισμό, τα λατινικά.
Για τον θετικό προσανατολισμό, τα μαθηματικά.
Για τον οικονομικό προσανατολισμό, οι ΑΟΘ.

Αναφορικά με τα πέμπτα μαθήματα, θεωρώ ότι οι υποψήφιοι θα καταδικάσουν στην πλειοψηφία τους τα μαθήματα που οδηγούν στο 4ο πεδίο (Ιστορία ΓΠ και Μαθηματικά ΓΠ), πράγμα που όμως θα σημάνει την πτώση του ανταγωνισμού στα παιδαγωγικά και κατά συνέπεια την κατακόρυφη πτώση των βάσεων! Οπότε ίσως, ένας πονηρός υποψήφιος να διάλεγε αυτά τα μαθήματα και να περνούσε σε κάποιο από τα παιδαγωγικά με μεγαλύτερη ευκολία. Δεν αποκλείω ακόμη και οι θέσεις των εισακτέων να είναι περισσότερες από τους υποψήφιους, πράγμα που στην ουσία θα σημαίνει... μηδενική βάση. Μέχρι να... κλείσουν οι σχολές;

Όσον αφορά το τρίτο πεδίο, με τις βιολογίες, θεωρώ ότι θα κρατηθεί αρκετά καλά η Βιολογία προσανατολισμού, αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν πολλοί μαθητές που θα πάρουν Βιολογία ΓΠ.

Ούτως ή άλλως, η τάση που βλέπω είναι προς τα 4 μαθήματα και όχι τα 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εγω που ειμαι θετικη κατευθυνση μπορω να παρω ως 5ο μαθημα το ΑΟΘ και να εχω προσβαση σε οικονομικες σχολες? Γιατι απο θετικη δεν μου αρεσει καμια σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εγω που ειμαι θετικη κατευθυνση μπορω να παρω ως 5ο μαθημα το ΑΟΘ και να εχω προσβαση σε οικονομικες σχολες? Γιατι απο θετικη δεν μου αρεσει καμια σχολη.

Όχι, θα πρέπει να πας στην κατεύθυνση Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=4198772#post4198772
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
ΟΧΙ. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εγω που ειμαι θετικη κατευθυνση μπορω να παρω ως 5ο μαθημα το ΑΟΘ και να εχω προσβαση σε οικονομικες σχολες? Γιατι απο θετικη δεν μου αρεσει καμια σχολη.

Δεν γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Αυτο το συστημα ειναι αστειο.. Ουτε να δηλωσω οικονομικες σχολες δεν μπορω ετσι? Και τοτε πως μπορω να ανοιξω 5ο πεδιο?

Η θετικη που και καλα ειναι 150 φορες πιο δυσκολο απο τεχνολογικη και δεν μπορω να εχω προσβαση και σε αυτο το πεδιο μου φαινεται ενα ανεκδοτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αυτο το συστημα ειναι αστειο.. Ουτε να δηλωσω οικονομικες σχολες δεν μπορω ετσι? Και τοτε πως μπορω να ανοιξω 5ο πεδιο?
Το 5ο πεδίο ανοίγει μόνο με την επιλογή του αντίστοιχου προσανατολισμού .

Η θετικη που και καλα ειναι 150 φορες πιο δυσκολο απο τεχνολογικη και δεν μπορω να εχω προσβαση και σε αυτο το πεδιο μου φαινεται ενα ανεκδοτο.
Η πρόσβαση στο εκάστοτε επιστημονικό πεδίο δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τον βαθμό δυσκολίας του.Επιπλέον, το πεδίο Οικονομίας& Πληροφορικής δεν έχει (παρά ελάχιστη και συγκεκριμένα όσον αφορά τις σχολές πληροφορικής) συνάφεια με την Τεχνολογική, καθώς οι κυριότερες σχολές της Τεχνολογικής ήταν τα Πολυτεχνεία,τα οποία πλέον ανήκουν στο 2ο πεδίο(θετική) .Επομένως,δεν νοείται πεδίο σύγκρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Πάντως να πω εδώ, πως, αυτή η άποψη ότι η θετική κατεύθυνση είναι πολύ πιο δύσκολη από την κατεύθυνση οικονομίας-πληροφορικής, θα "τιγκάρει" την τελευταία, αφήνοντας στην θετική τους πιο... "καθαρόαιμους" μαθητές.

Και αυτό, ίσως είναι το βασικότερο κοινό της οικονομικής κατεύθυνσης με την παλιά τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αυτο το συστημα ειναι αστειο.. Ουτε να δηλωσω οικονομικες σχολες δεν μπορω ετσι? Και τοτε πως μπορω να ανοιξω 5ο πεδιο?

Η θετικη που και καλα ειναι 150 φορες πιο δυσκολο απο τεχνολογικη και δεν μπορω να εχω προσβαση και σε αυτο το πεδιο μου φαινεται ενα ανεκδοτο.

Αφού δε σου αρέσει κανένα τμήμα από τη θετική κατεύθυνση, ποιο είναι το πρόβλημά σου; :P
Πήγαινε στην κατεύθυνση Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής και θα έχεις πρόσβαση στα τμήματα που επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Τι μαθηματα εχει αυτο το πεδιο? Δεν πηγα απο την αρχη γτ μου τη σπαει το μαθημα των υπολογιστων που ειναι τελειως ακυρο. Υπερβολικα βαρετο ... Στην β λυκειου σιχαθηκα την ζωη μου με αυτο το μαθημα.

Κανω 3 χρονια ιδιαιτερα φυσικη χημεια μαθηματικα αυτο ειναι το προβλημα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Τι μαθηματα εχει αυτο το πεδιο?
Μαθηματικά
Αεππ
Αοθ
Ν.Γλώσσα
Δεν πηγα απο την αρχη γτ μου τη σπαει το μαθημα των υπολογιστων που ειναι τελειως ακυρο. Υπερβολικα βαρετο ... Στην β λυκειου σιχαθηκα την ζωη μου με αυτο το μαθημα.
Οι περισσότεροι στην Β' Λυκείου το Αεππ το είχαν παρατήσει εξ΄ αρχής με αποτέλεσμα να τους φαίνεται δυσνόητο,βαρετό κλπ. στο μέλλον.Μη σε ανησυχεί αυτό.Στη Γ' τα παίρνεις όλα από την αρχή.Γενικά,αν ασχοληθείς είναι ενδιαφέρον μάθημα.

Κανω 3 χρονια ιδιαιτερα φυσικη χημεια μαθηματικα αυτο ειναι το προβλημα μου.
Όλοι ξεκινήσαμε με την προαναφερθείσα τριπλέτα μαθημάτων (Α',Β' Λυκείου) για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο καθώς όλα ήταν ρευστά,σχετικά με το σύστημα, εκείνο τον καιρό.
Τώρα τι να σου πω ρε φίλε :confused:,αξιολόγησε την κατάσταση(προετοιμασία,επιθυμίες κ.ά) και πράξε αναλόγως.
Στην τελική ,αν επιλέξεις να μείνεις στην θετική,και τα πολυτεχνεία/φυσικομαθηματικές καλά είναι μωρέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Θα αλλαξω πεδιο κατα 99%. Πολυ καλυτερο το 5ο διοτι τα μαθηματα μου φαινοντε αρκετα ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Θα αλλαξω πεδιο κατα 99%. Πολυ καλυτερο το 5ο διοτι τα μαθηματα μου φαινοντε αρκετα ευκολα.
Μην κοιτας την δυσκολια αλλα τι σου αρεσει.Τωρα ομως εχεις προχωρησει και στην χημεια και στην βιολογια.Θα αρχισεις αοθ και αεεπ απο σεπτεμβρη.θα παει χαμενο τοσο καλοκαιρινο διαβασμα σε βιολογια και χημεια?Σκεψου το φιλε.Εκτος και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να κανεις ιδαιτερα σε αεεπ και αοθ γιατι τα φροοντιστηρθα τα περισσοτερα εχουν αρχιει και εχουν προσωρησει.Σκεψου το.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν εχω αρχισει καν τα φροντιστηρια και ποιος σου ειπε οτι εχω διαβασει βιολογια ποτε μου? Επισης ΑΟΘ ποιος κανει φροντ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Επισης ΑΟΘ ποιος κανει φροντ?

Όποιος θέλει να γράψει καλά και δεν έχει εξαιρετικά ικανό καθηγητή στο σχολείο (δυστυχώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Μα ειναι ενα βιβλιαρακι που απλα το μαθαινεις απεξω. Ουτε καν ασκησεις.. Και ξερω απο πολλους οτι ειναι γελοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μα ειναι ενα βιβλιαρακι που απλα το μαθαινεις απεξω. Ουτε καν ασκησεις.. Και ξερω απο πολλους οτι ειναι γελοιο.

Το ΑΟΔΕ είναι αυτό, το ΑΟΘ έχει ασκήσεις κανονικά, το 50% των θεμάτων ασκήσεις είναι (και στο φροντιστήριο θα κάνεις κυρίως ασκήσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν πηγαινα φροντ ποτε μου μονο ιδιαιτερα εκανα μια ζωη(εκτος αγγλικων). Το ΑΟΔΕ εγω δεν το δινω ετσι? Καλως τοτε θα το κοιταξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν πηγαινα φροντ ποτε μου μονο ιδιαιτερα εκανα μια ζωη(εκτος αγγλικων). Το ΑΟΔΕ εγω δεν το δινω ετσι? Καλως τοτε θα το κοιταξω..

Ναι, τέλος το ΑΟΔΕ. Να το κοιτάξεις, το ΑΟΘ μπορεί να σε ανεβάσει σημαντικά αν το προσέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top