Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά, αλλά θα μας πείτε τι έπεσε στον ΟΕΦΕ;
(Κυρίως για 3ο-4ο θέμα ενδιαφερόμαστε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Όχι, αν ξέρεις τι λες. Και αυτός είναι ο λόγος που πολλοί υποθέτουν πως όσοι τα μαθαίνετε έτσι, δεν τα καταλαβαίνετε. Επειδή εμείς - που δεν τα μαθαίνουμε έτσι- είμαστε σε θέση να βάζουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία του κειμένου, χωρίς παραλήψεις, αλλά να το προσαρμόζουμε στο λόγο μας. Δηλαδή το καταλαβαίνουμε χωρίς να το αποστηθίζουμε. Δεν υπάρχει υποκειμενική εξέταση αν το κάνεις αυτό. Εκτός αν θες να μου πεις ότι θα χάσω μονάδες επειδή έγραψα μια πρόταση σε παθητική σύνταξη, ενώ στο βιβλίο ήταν σε ενεργητική.

Σοβαρα εσυ πιστευεις οτι οσοι τα μαθαινουν απεξω δεν μπορουν να αρθρωσουν δικια τους προταση μεσα στο κειμενο?
Δηλαδη τι εμας ο εγκεφαλος σταματαει εν'ωρα εξετασης? Και για να ξερεις ο βαθμοληγητης σου πληρωνεται 1-2 ευρω το γραπτο! Οσα περισσοτερα διορθωσει τοσα περισσοτερα θα βγαλει,οποτε μη στηριζεσαι στο γεγονος "Οχι,αν ξερεις τι λες" γιατι εσυ μπορει να ξερεις τι λες ο εξεταστης ομως να μη κατσει να το πολυσκεφτει το τι λες εσυ και το τι ξερεις και το αν ταιριαζει..αν του αρεσει πηρες τις μοναδες αν οχι ατυχησες! Και δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου η απαντηση πρεπει να ειναι συνδυαστικη απο 2-3 κομματια του βιβλιου..εκει ναι θα βαλεις τα δικα σου λογια για να κανεις και τη συνοχη!
Τελος παντων,τα αποτελεσματα των 2 τεχνικων σε 1 μηνα!

Ωραία όλα αυτά, αλλά θα μας πείτε τι έπεσε στον ΟΕΦΕ;
(Κυρίως για 3ο-4ο θέμα ενδιαφερόμαστε :P)
Θα σου στειλω μηνυμα με το 3ο,4ο και οποιος αλλος θελει ας μου πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Σοβαρα εσυ πιστευεις οτι οσοι τα μαθαινουν απεξω δεν μπορουν να αρθρωσουν δικια τους προταση μεσα στο κειμενο?
Δηλαδη τι εμας ο εγκεφαλος σταματαει εν'ωρα εξετασης? Και για να ξερεις ο βαθμοληγητης σου πληρωνεται 1-2 ευρω το γραπτο! Οσα περισσοτερα διορθωσει τοσα περισσοτερα θα βγαλει,οποτε μη στηριζεσαι στο γεγονος "Οχι,αν ξερεις τι λες" γιατι εσυ μπορει να ξερεις τι λες ο εξεταστης ομως να μη κατσει να το πολυσκεφτει το τι λες εσυ και το τι ξερεις και το αν ταιριαζει..αν του αρεσει πηρες τις μοναδες αν οχι ατυχησες! Και δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου η απαντηση πρεπει να ειναι συνδυαστικη απο 2-3 κομματια του βιβλιου..εκει ναι θα βαλεις τα δικα σου λογια για να κανεις και τη συνοχη!
Τελος παντων,τα αποτελεσματα των 2 τεχνικων σε 1 μηνα!


Θα σου στειλω μηνυμα με το 3ο,4ο και οποιος αλλος θελει ας μου πει!

Σου έστειλα πμ για να μου στείλεις τα θέματα του ΟΕΦΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Σοβαρα εσυ πιστευεις οτι οσοι τα μαθαινουν απεξω δεν μπορουν να αρθρωσουν δικια τους προταση μεσα στο κειμενο?
Δηλαδη τι εμας ο εγκεφαλος σταματαει εν'ωρα εξετασης? Και για να ξερεις ο βαθμοληγητης σου πληρωνεται 1-2 ευρω το γραπτο! Οσα περισσοτερα διορθωσει τοσα περισσοτερα θα βγαλει,οποτε μη στηριζεσαι στο γεγονος "Οχι,αν ξερεις τι λες" γιατι εσυ μπορει να ξερεις τι λες ο εξεταστης ομως να μη κατσει να το πολυσκεφτει το τι λες εσυ και το τι ξερεις και το αν ταιριαζει..αν του αρεσει πηρες τις μοναδες αν οχι ατυχησες! Και δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου η απαντηση πρεπει να ειναι συνδυαστικη απο 2-3 κομματια του βιβλιου..εκει ναι θα βαλεις τα δικα σου λογια για να κανεις και τη συνοχη!
Τελος παντων,τα αποτελεσματα των 2 τεχνικων σε 1 μηνα!

Καταρχάς δεν είπα αυτό που ισχυρίζεσαι στην πρώτη πρόταση. Κάθε άλλο, μάλιστα.
Σου ξαναεξηγώ ότι δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να σκεφτώ τι κάνει ο εξεταστής του γραπτού μου, πόσο μάλλον το πόσο πληρώνεται. Εγώ το "χρέος" μου το κάνω όπως μπορώ, από εκεί και πέρα άμα είμαστε τόσο σάπιοι, πρόβλημά μου που δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ.
Το ξαναείπα, δεν επιλέγω ανάμεσα από τις δύο "τεχνικές", απλώς η μια από τις δυο είναι και η μοναδική που μπορώ να ακολουθήσω.
Πάλι κατάφερα να υπερασπίζομαι στρατόπεδο που δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι αν μάθεις το 3ο κεφάλαιο λέξη-λέξη τα λόγια του βιβλίου, θα έχεις πρόβλημα :P
(και στο 2ο κεφάλαιο ισχύει αυτό, πχ αν ερωτηθείς "ποιες πληροφορίες μπορούν να αντληθούν από τη μελέτη ενός τροφικού πλέγματος;", που η απάντηση πρέπει να "εξαχθεί" από τα παραδείγματα που αναφέρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Captain here

Νεοφερμένος

Ο Captain here αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν θέλετε έχω τα θέματα του ΟΕΦΕ,αλλά, επιτρέπεται να τα δημοσιεύσω εδώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αν θέλετε έχω τα θέματα του ΟΕΦΕ,αλλά, επιτρέπεται να τα δημοσιεύσω εδώ?

Νομίζω πως όχι. Πέρυσι μας είχαν διευκρινίσει να μην πούμε τα θέματα, φέτος δεν είπαν κάτι. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι "επίσημη εντολή" να μην δημοσιευθούν. Μπορεί, δηλαδή, να μας το 'παν απλώς για να μην το μάθουν αυτοί που δεν έγραψαν την επίσημη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι. Πέρυσι μας είχαν διευκρινίσει να μην πούμε τα θέματα, φέτος δεν είπαν κάτι. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι "επίσημη εντολή" να μην δημοσιευθούν. Μπορεί, δηλαδή, να μας το 'παν απλώς για να μην το μάθουν αυτοί που δεν έγραψαν την επίσημη μέρα.
Αν τα στείλει μέσω πμ δεν υπάρχει πρόβλημα :P

(ή πχ αν πεις "έπεσε άσκηση από το 2ο κεφάλαιο για 3ο θέμα", ξέρω 'γω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αν τα στείλει μέσω πμ δεν υπάρχει πρόβλημα :P

(ή πχ αν πεις "έπεσε άσκηση από το 2ο κεφάλαιο για 3ο θέμα", ξέρω 'γω)

Ναι, σε όσους μου έχουν στέιλει πμ (και για Βιολογία και για ΑΟΔΕ) τους έχω απαντήσει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ασκησεις εντος υλης ειναι μονο απο το δευτερο κεφαλαιο στην βιολογια ??

ευχαριστω


edit: παιδια τι είναι ΘΜΚΕ ?? και ΑΟΔΕ ??

edit3: και ΟΕΦΕ!

Το 3 κεφαλαιο της βιολογιας παντως ειναι κεφαλαιαρα… επρεπε να αφησουν το πρωτο εκτος υλης και να βαλουν ολοκληρο το 3, πως ομως οταν κατι εχει ουσια δεν χρειαζεται να το ξαναδιαβασεις, με μια φορα που το διαβασα μπορω να απαντησω οτιδηποτε πανω σε αυτο, οχι σαν το αμαρτημα της μητρος μου……….. φρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
ασκησεις εντος υλης ειναι μονο απο το δευτερο κεφαλαιο στην βιολογια ??

ευχαριστω


edit: παιδια τι είναι ΘΜΚΕ ?? και ΑΟΔΕ ??

edit3: και ΟΕΦΕ!

Το 3 κεφαλαιο της βιολογιας παντως ειναι κεφαλαιαρα… επρεπε να αφησουν το πρωτο εκτος υλης και να βαλουν ολοκληρο το 3, πως ομως οταν κατι εχει ουσια δεν χρειαζεται να το ξαναδιαβασεις, με μια φορα που το διαβασα μπορω να απαντησω οτιδηποτε πανω σε αυτο, οχι σαν το αμαρτημα της μητρος μου……….. φρικη

Δεν νομίζω πως υπάρχει χαρακτηρισμός "ασκήσεις εντός ύλης". Εφ' όσον υπάρχει η θεωρία, μπορεί να μπει οτιδήποτε βασισμένο σε αυτήν. Πάντως αν εννοείς ασκήσεις με υπολογισμούς, έχω συναντήσει μόνο στο δεύτερο.

ΘΜΚΕ: Θεώρημα Μεταβολής Κινητικής Ενέργειας. ΣW = Kτελ - Καρχ. Αν δεν είσαι θετική ή τεχνολογική δεν νομίζω να σε αφορά ιδιαίτερα.

ΑΟΔΕ: Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων. Μάθημα στην Τεχνολογική κατεύθυνση. Άμα το ακούσεις ή το δεις πουθενά, φύγε μακρυά όσο είναι νωρίς.

ΟΕΦΕ: Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Φροντιστών Ελλάδος. Αυτό που λέει το όνομά του. Ορισμένα φροντιστήρια ανήκουν σε αυτήν την ομοσπονδία και κάθε χρόνο τέτοιο καιρό βγάζουν θέματα και γίνεται μια "προσομοίωση" πανελλαδικών εξετάσεων. Μόνο προσομοίωση δεν είναι κατά τη γνώμη μου, αλλά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ναι ασκησεις με υπολογισμους εννοουσα, υπαρχει κανενα λινκ με προτυπα τετοιων ασκησεων??

ΑΟΔΕ: Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων. Μάθημα στην Τεχνολογική κατεύθυνση. Άμα το ακούσεις ή το δεις πουθενά, φύγε μακρυά όσο είναι νωρίς.
.

γιατι να φυγω μακρια?? το εχω δωσει πανελλαδικες αυτο το μαθημα και ουτε την συντομογραφια του δεν θυμαμαι, φαντασου… παντως ειναι αληθεια οτι μονο απο διαστροφη μπορει κανεις να αποφασισει να σπουδασει οικονομικα στην ελλαδα αφου ουτε επιχειρησεις ουτε κομπινες γινονται, ουτε καν δημοσιοι υπαλληλοι προσλαμβανονται πια… δεν υπαρχει σεντ για να διαχειριστει κανεις… ενω στο εξωτερικο νεοελληνας + οικονομολογος ειναι κατι σαν ανεκδοτο της κακιας ωρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
ναι ασκησεις με υπολογισμους εννοουσα, υπαρχει κανενα λινκ με προτυπα τετοιων ασκησεων??



γιατι να φυγω μακρια?? το εχω δωσει πανελλαδικες αυτο το μαθημα και ουτε την συντομογραφια του δεν θυμαμαι, φαντασου… παντως ειναι αληθεια οτι μονο απο διαστροφη μπορει κανεις να αποφασισει να σπουδασει οικονομικα στην ελλαδα αφου ουτε επιχειρησεις ουτε κομπινες γινονται, ουτε καν δημοσιοι υπαλληλοι προσλαμβανονται πια… δεν υπαρχει σεντ για να διαχωριστει κανεις… ενω στο εξωτερικο νεοελληνας + οικονομολογος ειναι κατι σαν ανεκδοτο της κακιας ωρας

Δεν αναφερόμουν στις σπουδές, αλλά στο ίδιο το μάθημα. Είναι γελοιωδώς απαιτητικό και διδάσκεται με τον πιο λανθασμένο τρόπο. Δεν υπάρχει το παραμικρό όφελος από αυτό που κάνουμε όλη τη χρονιά. Αν γνώριζα για τι πρόκειται, πιθανόν να απέφευγα την Τεχνολογική κατεύθυνση ή να άρχιζα να μελετάω 2-3 χρόνια πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriaki_an

Νεοφερμένος

Η kiriaki_an αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αν μπορεις στειλε μου και μεναααα! :)

Σοβαρα εσυ πιστευεις οτι οσοι τα μαθαινουν απεξω δεν μπορουν να αρθρωσουν δικια τους προταση μεσα στο κειμενο?
Δηλαδη τι εμας ο εγκεφαλος σταματαει εν'ωρα εξετασης? Και για να ξερεις ο βαθμοληγητης σου πληρωνεται 1-2 ευρω το γραπτο! Οσα περισσοτερα διορθωσει τοσα περισσοτερα θα βγαλει,οποτε μη στηριζεσαι στο γεγονος "Οχι,αν ξερεις τι λες" γιατι εσυ μπορει να ξερεις τι λες ο εξεταστης ομως να μη κατσει να το πολυσκεφτει το τι λες εσυ και το τι ξερεις και το αν ταιριαζει..αν του αρεσει πηρες τις μοναδες αν οχι ατυχησες! Και δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου η απαντηση πρεπει να ειναι συνδυαστικη απο 2-3 κομματια του βιβλιου..εκει ναι θα βαλεις τα δικα σου λογια για να κανεις και τη συνοχη!
Τελος παντων,τα αποτελεσματα των 2 τεχνικων σε 1 μηνα!


Θα σου στειλω μηνυμα με το 3ο,4ο και οποιος αλλος θελει ας μου πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ α ήθελα αν γίνεται παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου συγκεντρωμένες όλες τις ασκήσεις που έχουν μπει στις Πανελλήνιες; Με τη θεωρία είμαι αρκετά καλά, αλλά φοβάμαι μη πέσει τίποτα που δεν κατανοήσω σαν άσκηση και κάνω καμιά πατάτα όπως στον ΟΕΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
(το παραπάνω απαντήθηκε, αλλά...)
Παίζει να βρω πουθενά και όλες τις ημερομηνίες που αναφέρονται στο βιβλίο; Έλεγα να μην τις μάθω, αλλά τελικά προλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
(το παραπάνω απαντήθηκε, αλλά...)
Παίζει να βρω πουθενά και όλες τις ημερομηνίες που αναφέρονται στο βιβλίο; Έλεγα να μην τις μάθω, αλλά τελικά προλαβαίνω.
1. Οι ιοί ανακαλύφθηκαν στο τέλος του 19ου αιώνα. (σελ. 18)
2. Ο Ρ. Κοχ, μελετώντας το 1882 τον τρόπο μετάδοσης της φυματίωσης,... (σελ. 23)
3. Το πρώτο αντιβιοτικό, η πενικιλίνη, ανακαλύφθηκε τυχαία από τον Αλεξάντερ Φλέμινγκ το 1929,... (σελ. 25)
4. Μία από τις σοβαρότερες ασθένειες, η οποία εμφανίστηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1970 και ανιχνεύτηκε για πρώτη φορά το 1981,... (σελ. 47)
5. Με τη Βιομηχανική Επανάσταση (αρχές του 19ου αιώνα)... (σελ. 85)
6. Κατά τη διάρκεια του 20ού αιώνα... (σελ. 103)
7. Επειδή η ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα που προστίθεται στην ατμόσφαιρα αυξάνεται με ρυθμό 0,3% το χρόνο, πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι το 2040 η μέση θερμοκρασία του πλανήτη μας θα έχει αυξηθεί κατά 5°C. (σελ. 104)
8. Την ονομασία «φαινόμενο του θερμοκηπίου» την καθιέρωσε το 1822 ο Γάλλος μαθηματικός Φουριέ,... (σελ. 104)
9. Το νέφος που κάλυψε το Λονδίνο το 1952... (σελ. 105)
10. Από τη δεκαετία του 1970 παρατηρήθηκε μια βαθμιαία εξασθένηση της στιβάδας του όζοντος που στα μέσα της δεκαετίας του 1980 οδήγησε στη δημιουργία μιας τρύπας πάνω από την Ανταρκτική (σελ. 105-106)
11. Από το 1994 το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,... (σελ. 106)
12. Οι ρύποι αυτοί απέκτησαν ιδιαίτερη σημασία μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο... (σελ. 109)
13. Πράγματι, στα μέσα της δεκαετίας του 1960... (σελ. 110)
14. Χωρίς αυτή τη θεωρία, για να χρησιμοποιήσουμε και τα λόγια του Θεοδόσιου Ντομπζάνσκυ, ενός μεγάλου εξελικτικού του 20ού αιώνα,... (σελ. 120)
15. Σπέρματά της βρίσκονται στις θεωρίες που ανέπτυξαν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ήδη από τον 6ο π.Χ. αιώνα. (σελ. 123)
16. Κατά τη διάρκεια του 18ου αιώνα η εξέλιξη έρχεται πάλι στο προσκήνιο. Ο Γάλλος ζωολόγος Ζαν-Μπατίστ Λαμάρκ (1744-1829),... (σελ. 123)
17. Ήταν επίσης ο πρώτος που παρουσίασε στο βιβλίο του Η φιλοσοφία της Ζωολογίας, το οποίο εκδόθηκε το 1809,... (σελ. 123)
18. Το 1809, έτος δημοσίευσης της εργασίας του Λαμάρκ, γεννήθηκε στην Αγγλία ο Κάρολος Δαρβίνος. (σελ. 124)
19. Το ταξίδι με τη φρεγάτα «Beagle» (Ιχνηλάτης) ξεκίνησε το 1831 και διήρκεσε 5 χρόνια. (σελ. 124)
20. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Δαρβίνος, παρ' όλο που είχε αποσαφηνίσει τις βασικές αρχές της θεωρίας του ήδη από το 1839, τη δημοσίευσε αρκετά αργότερα, το 1858. (σελ. 125)
21. Η ανάπτυξη της θεωρίας της εξέλιξης με βάση τη φυσική επιλογή ήταν ένα αξιομνημόνευτο επίτευγμα του 19ου αιώνα,... (σελ. 125)
22. Πριν από τη Βιομηχανική Επανάσταση πολυπληθέστερες ήταν οι ανοιχτόχρωμες πεταλούδες,... (σελ. 129)
23. Μετά όμως τη Βιομηχανική Επανάσταση τα πράγματα άλλαξαν ριζικά: βαθμιαία άρχισαν να επικρατούν οι μαύρες πεταλούδες, έτσι ώστε στις αρχές του 20ού αιώνα... (σελ. 130)
24. Πριν από τη βιομηχανική επανάσταση οι κορμοί των δέντρων... (σελ. 130)
25. ... καθώς η μαύρη παραλλαγή τους προϋπήρχε της Βιομηχανικής Επανάστασης. (σελ. 130)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Wow, σ' ευχαριστώ. Λίγο αργά ήρθα βέβαια να τσεκάρω για απάντηση, αλλά κάτι θα γίνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα. :) Να φανταστείς εγώ δεν έχω βγάλει καλά-καλά την ύλη ακόμη (και ούτε πρόκειται έτσι όπως το κόβω... :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top