Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Αυτο και ολα τα υπόλοιπα μπορουν να πέσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αυτο και ολα τα υπόλοιπα μπορουν να πέσουν..

Ναι δεν είπα τα αλλα να μην τα διαβασετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Εγω ασκηση με 10% θελω να πεσει αλλα δε το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αν και δεν δίνω βιολογία ως μάθημα επιλογής προσέξτε την κοινωνική δισασταση του AIDS ακούω απο κάτι κορίτσια στο φρο ότι μπορεί να πέσει.

Χαχα, σοβαρά τώρα; Εγώ ούτε που ξέρω τι λέει εκείνο το κομμάτι. :P
Και μια και ανοίξαμε κουβέντα για "SOS", εγώ έχω σημειώσει από σχολειο και φροντιστήριο διαπνοή, πως χαρακτηρίζεται μια ουσία ρύπος (εκείνο με τον ρυθμό εισαγωγής και απομάκρυνσης/αδρανοποίησης), την παράγραφο από το φαινόμενο του θερμοκηπείου που λέει για την πολυπλοκότητα των ατμοσφαιρικών φαινομένων και τέλος, άσκηση με εξήγηση της ανθεκτικότητας των βακτηρίων με βάση τη θεωρία του Δαρβίνου.
Ξέρω, όλα έχουν πιθανότητα να πέσουν, και εγώ δεν δουλεύω με SOS, αλλά κουβέντα να γίνεται :whistle:

Πολλοι το κανουν ετσι! Έχω ενα παιδι στο φροντ (θεωρητικης) οπου οταν μας εξεταζει η κυρια δε μπορει να συνθεσει μια απαντηση μονος του και της λεει "να το ξεκινησω απο την αρχη;" και η απαντηση ειναι 3 παραγραφοι πιο κατω ξερωγω.. Κακώς βεβαια..στη βιολογια θελει αυτα που ζηταει και μονο..3 γραμμες ζηταει; 3 θα του γραψεις..οχι την ιστορια της ζωης σου. Το πολυ το γραψιμο, το αφηνουμε για τις ασκησεις...:P

Συμφωνώ μαζί σου, εκτός από την τελευταία πρόταση. :redface:
Γενικά δεν το καταλαβαίνω αυτό το παλαβό με την Βιολογία. Ζήτα μου τι θες να γράψω να στο γράψω, άσε τις ασάφειες και τα "εννοείται ότι χρειάζεται και αυτό". Ειδικά το Β Θέμα στα ΟΕΦΕ, όσα είδα τουλάχιστον, ενώ κανονικά πρόκειται για ξεκάθαρη θεωρία, αυτοί πολύ συχνά ανακατεύουν δύο και τρία κομμάτια σε μια ερώτηση.
Εγώ πάντως, ούτε παπαγαλία τα ξέρω, ούτε μπαίνω στον κόπο να μάθω τι αντιστοιχεί σε κάθε ερώτηση. Τώρα, αν δεν κάνω καλά, θα φανεί σε 1μιση μήνα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Οτι θελουν ας βαλουν εκτος απο ασκηση πρωτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DespoinaC

Νεοφερμένος

Η DespoinaC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κανείς τι έπεσε στον οεφε βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγώ. Αλλά δεν νομίζω πως επιτρέπεται να πω. Έτσι νομίζω, τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδια οταν ενας οργανισμος βρισκεται σε 2 διαφ αλυσιδες πως βρισκουμε τη βιομαζα του??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
παιδια οταν ενας οργανισμος βρισκεται σε 2 διαφ αλυσιδες πως βρισκουμε τη βιομαζα του??

Να φανταστώ πως ρωτάς για το Γ Θέμα του ΟΕΦΕ. Ο Πελαργός, που ήταν καταναλωτής 3ης και 4ης τάξης ταυτόχρονα. Και εγώ θα ήθελα απάντηση σε αυτό. Εγώ πάντως πρόσθεσα τις βιομάζες των παραγωγών και το βρήκα με το 10%. Δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Προσωπικα που εγραψα οεφε εβγαλα την υλη σε 5-6 ωρες διαβασμα γιατι πραγματικα,διχως να το παινευτω τα εχω πολυ καλα διαβασμενα!
Στο θεμα του "λεξη κατα λεξη",λοιπον ΝΑΙ λεξη κατα λεξη..Τι παει να πει "τα γραφω λιγο αφηρημενα..με δικα μου λογια"..Δεν εξεταζομαστε ετσι!
Κοιταξτε λιγο τις ενδεικτικες απαντησεις που δινει ειτε το υπουργειο στις πανελλαδικες ειτε ο οεφε στα δικα του,να δειτε οτι οι απαντησεις ειναι λεξη κατα λεξη απο το βιβλιο! Τις δικες μας σαλτσες μπορουμε να τις βαλουμε σε καμια συνδυαστικη ερωτηση και πολυ απλα για να συνδυασουμε αυτα που θα πουμε!
Δεν σου χαριζουν στις πανελληνιες δυστυχως! Οι ασκησεις ειναι γελοιες (οι περισσοτερες π.χ κοιταξτε 2014 πανελλαδικες αυτο με τη τροφικη αλυσιδα) για τον απλο λογο το οτι το μαθημα απευθυνεται και σε θεωρητικους που με τα νουμερα τα χουν χαμενα αλλα και για να δωθει βαση στη παπαγαλια που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα καταφερνουν ολοι!

Στο θεμα του ΟΕΦΕ τωρα,το Γ θεμα με τον πελαργο και τη βιομαζα του εγω προσωπικα ακολουθησα το 10% απο την αριστερη πλευρα του τροφικου πλεγματος με τον κλασσικο τροπο,ξερετε...απο την δεξια πλευρα εκει που ο παραγωγος "εσπαγε" σε δυο καταναλωτες τους πηρα ως συνολο..Τι εννοοω..Την βιομαζα ενος επιπεδου την μετραμε και καλα αφου ο/οι καταναλωτης/ες φανε ολο τον παραγωγο και για αυτο εχουν και το 10% της συνολικης του βιομαζας στο τελος! Οποτε οι 2 παραγωγοι μαζι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ποσο εφαγε ο καθενας τους (π.χ ο ενας 2 κιλα και ο αλλος 8 κιλα) στο τελος θα εχουν συγκεντρωσει συνολικα το 10% απο τη βιομαζα του παραγωγου (π.χ φαγαν 10 κιλα μαζι αρα εχουν 1 κιλο βιομαζα μαζι σαν αθροισμα). Δεν μπορει να εχουν ουτε παραπανω ουτε παρακατω γιατι ειναι λογικο να μην γινεται..ο παραγωγος ειχε 2000τν βιομαζα,αρα οι καταναλωτες μαζι θα χουν 200τν... και μετα που οι 2 καταναλωτες "ενωνονταν" σε εναν ανωτερο και εκει αυτος ο ανωτερος θα εχει το 10% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ της βιομαζας των 2 προηγουμενων..Γιατι οπως ειπαμε θεωρητικα τους εφαγε ολους,με τη λογικη οτι κανουμε υπολογισμους στη συνολικη βιομαζα και οχι σε "κομματια"..Παλι 10% μετα στον πελαργο και τελος προσθετουμε τη βιομαζα που πηρε απο τη μια πλευρα του τροφικου και απο την αλλη..

Υ.Γ. Ολο αυτο που εγραψα ειναι σαφως η δικη μου αποψη και απαντηση(καλα οχιακριβως ετσι), οποτε μπορω να ειμαι λαθος!

Εκει που εγω κολλησα και ευτυχως πηρα μπροστα ηταν στις 2 κατηγοριες συμβιωτικων βακτηριων..το μυαλο μου πηγε αμεσως στα αζωτοδεσμευτικα αλλα δεν μπορουσα να σκεφτω την αλλη μεχρι που το βρηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Κοιτάω θέματα ΟΕΦΕ προηγούμενων χρόνων και έχω μείνει άναυδος με τις ενδεικτικές απαντήσεις. Εγώ όταν διαβάζω μια ερώτηση, απαντάω σε αυτό που μου ζητάει με δικά μου λόγια, προσαρμόζωντας το αντίστοιχο κομμάτι του βιβλίου.........
Και καλά κάνεις. Αυτό το "παπαγαλίζω" και γράφω όλο το "κομμάτι" του βιβλίου, ανεξάρτητα από το αν ρωτάται ή όχι, το θεωρώ ηλιθιότητα και ανικανότητα του μαθητή να κατανοήσει τι τον ρώτησαν και να κρίνει τι πρέπει να απαντήσει. Σε ρωτάνε κάτι που απαιτεί 5 γραμμούλες;; Πέντε θα γράψεις. Όχι το γράφω "όλο" για να είμαι δήθεν καλυμμένος! Ουσιαστικά "ακάλυπτος" είσαι, γιατί δείχνεις ότι δεν έχεις κατανοήσει.

Στο θεμα του "λεξη κατα λεξη",λοιπον ΝΑΙ λεξη κατα λεξη..Τι παει να πει "τα γραφω λιγο αφηρημενα..με δικα μου λογια"..Δεν εξεταζομαστε ετσι!
Κοιταξτε λιγο τις ενδεικτικες απαντησεις που δινει ειτε το υπουργειο στις πανελλαδικες ειτε ο οεφε στα δικα του,να δειτε οτι οι απαντησεις ειναι λεξη κατα λεξη απο το βιβλιο! ......
Αν κρίνω από τον εαυτό μου (δεν έγραψα ποτέ και σε κανένα μάθημα απαντήσεις με τη μέθοδο "λέξη κατά λέξη" του σχολικού και δεν είχα "επιπτώσεις"), θα πω ότι δε χρειάζεται ούτε στη Βιολογία γενικής να "αποστηθίσεις". Ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 99 και ο άλλος 100. Περιττό να πω, ότι ακόμα και τους ορισμούς, τους προσάρμοζα με τη δική μου γλωσσική έκφραση.
Οπότε, μην αγχώνεστε με το κομμάτι της παπαγαλίας. Αν κατανοήσεις κάτι στο 100%, θα μπορέσεις και να το διατυπώσεις σωστά. :)


Υ.Γ: Είναι αυτονόητο πως το Υπουργείο θα δώσει απαντήσεις - "φωτοτυπία" του σχολικού. Έτσι οφείλει να κάνει. Ωστόσο ο μαθητής, έχεις την ευελιξία να απαντήσει ορθά, χωρίς να αναγκαστεί να προσιδιάσει στο ρομποτάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Προσωπικα που εγραψα οεφε εβγαλα την υλη σε 5-6 ωρες διαβασμα γιατι πραγματικα,διχως να το παινευτω τα εχω πολυ καλα διαβασμενα!
Στο θεμα του "λεξη κατα λεξη",λοιπον ΝΑΙ λεξη κατα λεξη..Τι παει να πει "τα γραφω λιγο αφηρημενα..με δικα μου λογια"..Δεν εξεταζομαστε ετσι!
Κοιταξτε λιγο τις ενδεικτικες απαντησεις που δινει ειτε το υπουργειο στις πανελλαδικες ειτε ο οεφε στα δικα του,να δειτε οτι οι απαντησεις ειναι λεξη κατα λεξη απο το βιβλιο! Τις δικες μας σαλτσες μπορουμε να τις βαλουμε σε καμια συνδυαστικη ερωτηση και πολυ απλα για να συνδυασουμε αυτα που θα πουμε!
Δεν σου χαριζουν στις πανελληνιες δυστυχως! Οι ασκησεις ειναι γελοιες (οι περισσοτερες π.χ κοιταξτε 2014 πανελλαδικες αυτο με τη τροφικη αλυσιδα) για τον απλο λογο το οτι το μαθημα απευθυνεται και σε θεωρητικους που με τα νουμερα τα χουν χαμενα αλλα και για να δωθει βαση στη παπαγαλια που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα καταφερνουν ολοι!

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε συχνά εσείς οι "οπαδοί" της "κατά λέξης", είναι ότι δεν τίθεται θέμα αναρχίας προς τις εντολές του Υπουργείου Παιδείας ή τεμπελιάς, αλλά καθαρά θέμα άρτιας εγκεφαλικής κατάστασης μετά το τέλος των Πανελλαδικών. Μπορεί να για σένα η αποστήθιση με αυτόν τον τρόπο να είναι ένα, δύο, τρία ή τέσσερα μισάωρα παραπάνω, αλλά για μένα εκτός από αδύνατο, είναι τόσο χρονοβόρο όσο και ψυχοφθόρο, αν δεν υπολογίσω καθόλου τον παράγοντα της αχρηστίας της.
Λοιπόν, δεν είναι επιλογή που κάνεις επειδή δεν ενδιαφέρεσαι για το μάθημα, αλλά επιλογή που κάνεις επειδή ενδιαφέρεσαι (και) για τον εαυτό σου. Πιθανόν σε πολλούς να φαίνονται υπερβολικά όσα λέω, αλλά όσοι (αν υπάρχουν εδώ μέσα) έχουν ανάλογη αντιμετώπιση, θα καταλάβουν τι εννοώ.
Το να λες με επικριτικό ύφος πόσο απαραίτητο ή/και φυσιολογικό είναι να το κάνεις αυτό, είναι τουλάχιστον ερεθιστικό, κατά τη γνώμη μου.

Στο θεμα του ΟΕΦΕ τωρα,το Γ θεμα με τον πελαργο και τη βιομαζα του εγω προσωπικα ακολουθησα το 10% απο την αριστερη πλευρα του τροφικου πλεγματος με τον κλασσικο τροπο,ξερετε...απο την δεξια πλευρα εκει που ο παραγωγος "εσπαγε" σε δυο καταναλωτες τους πηρα ως συνολο..Τι εννοοω..Την βιομαζα ενος επιπεδου την μετραμε και καλα αφου ο/οι καταναλωτης/ες φανε ολο τον παραγωγο και για αυτο εχουν και το 10% της συνολικης του βιομαζας στο τελος! Οποτε οι 2 παραγωγοι μαζι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ποσο εφαγε ο καθενας τους (π.χ ο ενας 2 κιλα και ο αλλος 8 κιλα) στο τελος θα εχουν συγκεντρωσει συνολικα το 10% απο τη βιομαζα του παραγωγου (π.χ φαγαν 10 κιλα μαζι αρα εχουν 1 κιλο βιομαζα μαζι σαν αθροισμα). Δεν μπορει να εχουν ουτε παραπανω ουτε παρακατω γιατι ειναι λογικο να μην γινεται..ο παραγωγος ειχε 2000τν βιομαζα,αρα οι καταναλωτες μαζι θα χουν 200τν... και μετα που οι 2 καταναλωτες "ενωνονταν" σε εναν ανωτερο και εκει αυτος ο ανωτερος θα εχει το 10% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ της βιομαζας των 2 προηγουμενων..Γιατι οπως ειπαμε θεωρητικα τους εφαγε ολους,με τη λογικη οτι κανουμε υπολογισμους στη συνολικη βιομαζα και οχι σε "κομματια"..Παλι 10% μετα στον πελαργο και τελος προσθετουμε τη βιομαζα που πηρε απο τη μια πλευρα του τροφικου και απο την αλλη..

Άρα - για να καταλάβω - την βρήκες τελικά 300kg; Και εγώ αυτό που γράφεις σκέφτηκα, αλλά το πήγα με άλλη εξήγηση. Πάντως, δεν είναι βλακεία να βάζουν κάτι που μας αναγκάζει να κάνουμε μόνοι μας υποθέσεις;

Και καλά κάνεις. Αυτό το "παπαγαλίζω" και γράφω όλο το "κομμάτι" του βιβλίου, ανεξάρτητα από το αν ρωτάται ή όχι, το θεωρώ ηλιθιότητα και ανικανότητα του μαθητή να κατανοήσει τι τον ρώτησαν και να κρίνει τι πρέπει να απαντήσει. Σε ρωτάνε κάτι που απαιτεί 5 γραμμούλες;; Πέντε θα γράψεις. Όχι το γράφω "όλο" για να είμαι δήθεν καλυμμένος! Ουσιαστικά "ακάλυπτος" είσαι, γιατί δείχνεις ότι δεν έχεις κατανοήσει.

Ανεξάρτητα με το πως διορθώνουν ή το τι δέχονται, όπως εξήγησα και πιο πάνω, δεν τίθεται θέμα επιλογής. Αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. Μέχρι τώρα δεν φάνηκε να έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνετε συχνά εσείς οι "οπαδοί" της "κατά λέξης", είναι ότι δεν τίθεται θέμα αναρχίας προς τις εντολές του Υπουργείου Παιδείας ή τεμπελιάς, αλλά καθαρά θέμα άρτιας εγκεφαλικής κατάστασης μετά το τέλος των Πανελλαδικών. Μπορεί να για σένα η αποστήθιση με αυτόν τον τρόπο να είναι ένα, δύο, τρία ή τέσσερα μισάωρα παραπάνω, αλλά για μένα εκτός από αδύνατο, είναι τόσο χρονοβόρο όσο και ψυχοφθόρο, αν δεν υπολογίσω καθόλου τον παράγοντα της αχρηστίας της.
Λοιπόν, δεν είναι επιλογή που κάνεις επειδή δεν ενδιαφέρεσαι για το μάθημα, αλλά επιλογή που κάνεις επειδή ενδιαφέρεσαι (και) για τον εαυτό σου. Πιθανόν σε πολλούς να φαίνονται υπερβολικά όσα λέω, αλλά όσοι (αν υπάρχουν εδώ μέσα) έχουν ανάλογη αντιμετώπιση, θα καταλάβουν τι εννοώ.
Το να λες με επικριτικό ύφος πόσο απαραίτητο ή/και φυσιολογικό είναι να το κάνεις αυτό, είναι τουλάχιστον ερεθιστικό, κατά τη γνώμη μου.
Ανεξάρτητα με το πως διορθώνουν ή το τι δέχονται, όπως εξήγησα και πιο πάνω, δεν τίθεται θέμα επιλογής. Αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. Μέχρι τώρα δεν φάνηκε να έχω πρόβλημα.

Μια τραγική εμπειρία και από εμένα. :P
Όταν έδινα πανελλήνιες,ήμουν τις ίδιας άποψης και τσακωνόμουν με όλους μου τους καθηγητές για την αποστήθιση λέξη προς λέξη. Ήρθε λοιπόν η ώρα της εξέτασης,τα έγραψα με δικά μου λόγια λιτά και ωραία και είχα 16 πανέμορφες μονάδες διαφορά μεταξύ βαθμολογητών.
Το συμπέρασμα είναι,φέτος θα κάτσω να μάθω μέχρι και το κόμμα και το συνιστώ και στους άλλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μια τραγική εμπειρία και από εμένα. :P
Όταν έδινα πανελλήνιες,ήμουν τις ίδιας άποψης και τσακωνόμουν με όλους μου τους καθηγητές για την αποστήθιση λέξη προς λέξη. Ήρθε λοιπόν η ώρα της εξέτασης,τα έγραψα με δικά μου λόγια λιτά και ωραία και είχα 16 πανέμορφες μονάδες διαφορά μεταξύ βαθμολογητών.
Το συμπέρασμα είναι,φέτος θα κάτσω να μάθω μέχρι και το κόμμα και το συνιστώ και στους άλλους. :P

Στη Βιολογία Γενικής??? :eek: ΄Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάποιος από τους δύο βαθμολογητές ήταν μεθυσμένος!:P
Ο τρίτος πόσο σου έβαλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Στη Βιολογία Γενικής??? :eek: ΄Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάποιος από τους δύο βαθμολογητές ήταν μεθυσμένος!:P
Ο τρίτος πόσο σου έβαλε?

Εγώ να δεις έκπληξη,όταν το αντίκρισα. Αλλά οι 23 μονάδες διαφοράς στην έκθεση [άλλος παπάρας και εκεί] τράβηξαν την προσοχή μου πέρα από την βιολογία. :hehe: Ο τρίτος έβαλες ακριβώς στην μέση. Παίζει να μην το κοίταξε καν.
Γενικά στο σχολείο μας είχαμε τρομερές αποκλίσεις εκείνη την χρονιά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλά είστε σοβαροί;
Τι λέξη κατά λέξη;
Και δεν εννοώ, προφανώς να δώσεις τον ορισμό της ομοιόστασης ή της ανοσίας αλλά αν κάθεστε και μαθαίνετε ακόμα και τα πρωτόζωα ας πούμε παπαγαλιά, χωρίς να τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, θα'χετε πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καλά είστε σοβαροί;
Τι λέξη κατά λέξη;
Και δεν εννοώ, προφανώς να δώσεις τον ορισμό της ομοιόστασης ή της ανοσίας αλλά αν κάθεστε και μαθαίνετε ακόμα και τα πρωτόζωα ας πούμε παπαγαλιά, χωρίς να τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, θα'χετε πρόβλημα.

Μπορείς ταυτόχρονα να τα έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό και να ξέρεις λέξη προς λέξη. Δεν βλέπω λόγο,να μην μπορεί κανείς να τα συνδυάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μπορείς ταυτόχρονα να τα έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό και να ξέρεις λέξη προς λέξη. Δεν βλέπω λόγο,να μην μπορεί κανείς να τα συνδυάσει.

Συμφωνω απολυτα! Το λεξη προς λεξη δεν σημαινει οτι τα διαβασεις σαν ρομποτακι διχως να τα καταλαβαινεις! Προκειται για βιολογια
(γενικης) που αποτελει εναν ενδιαφερο κλαδο και σιγουρα ολοι μας εχουμε δωσει βαση και στη κατανοηση οχι μονο στην αποστηθιση,σε σχεση με τον ΑΟΔΕ π.χ που εγω προσωπικα αδυνατω να κατανοησω τις περισσοτερες εννοιες γιατι δεν υπαρχει συνοχη!
Δεν μπορω να πιστεψω πως ορισμενοι μαθητες ειναι καλυτεροι σε μαθηματα τυπου ΑΟΔΕ και οχι στην βιολογια!
Καταρχας η τεχνικη αυτη της αποστηθισης σου εγγυαται σιγουρα αποτελεσματα..Καποιος που ξερει το βιβλιο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος! Και ο λογος ειναι απλος π.χ κολλησες σε μια ερωτηση? αστη για το τελος και ξεκινα να λες ολο το κομματι που βρισκεται η ερωτηση απο μεσα σου..το μυαλο σου θα σε παει αυτοματα εως την απαντηση!
Η τεχνικη "με δικα μου λογια" ειναι πολυ ριψοκινδυνη!Δεν υπαρχει τιποτα που θα σου εγγυηθει οτι τα δικα σου λογια θα αρεσουν στον εξεταστη! Γιατι τα δικα σου λογια θα εξεταστουν υποκειμενικα! Ενω τα λογια του βιβλιου δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να εξεταστουν αντικειμενικα καθως οτι λεει το βιβλιο ειναι και το σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα! Το λεξη προς λεξη δεν σημαινει οτι τα διαβασεις σαν ρομποτακι διχως να τα καταλαβαινεις! Προκειται για βιολογια
(γενικης) που αποτελει εναν ενδιαφερο κλαδο και σιγουρα ολοι μας εχουμε δωσει βαση και στη κατανοηση οχι μονο στην αποστηθιση,σε σχεση με τον ΑΟΔΕ π.χ που εγω προσωπικα αδυνατω να κατανοησω τις περισσοτερες εννοιες γιατι δεν υπαρχει συνοχη!
Δεν μπορω να πιστεψω πως ορισμενοι μαθητες ειναι καλυτεροι σε μαθηματα τυπου ΑΟΔΕ και οχι στην βιολογια!
Καταρχας η τεχνικη αυτη της αποστηθισης σου εγγυαται σιγουρα αποτελεσματα..Καποιος που ξερει το βιβλιο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος! Και ο λογος ειναι απλος π.χ κολλησες σε μια ερωτηση? αστη για το τελος και ξεκινα να λες ολο το κομματι που βρισκεται η ερωτηση απο μεσα σου..το μυαλο σου θα σε παει αυτοματα εως την απαντηση!
Η τεχνικη "με δικα μου λογια" ειναι πολυ ριψοκινδυνη!Δεν υπαρχει τιποτα που θα σου εγγυηθει οτι τα δικα σου λογια θα αρεσουν στον εξεταστη! Γιατι τα δικα σου λογια θα εξεταστουν υποκειμενικα! Ενω τα λογια του βιβλιου δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να εξεταστουν αντικειμενικα καθως οτι λεει το βιβλιο ειναι και το σωστο!

Όχι, αν ξέρεις τι λες. Και αυτός είναι ο λόγος που πολλοί υποθέτουν πως όσοι τα μαθαίνετε έτσι, δεν τα καταλαβαίνετε. Επειδή εμείς - που δεν τα μαθαίνουμε έτσι- είμαστε σε θέση να βάζουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία του κειμένου, χωρίς παραλήψεις, αλλά να το προσαρμόζουμε στο λόγο μας. Δηλαδή το καταλαβαίνουμε χωρίς να το αποστηθίζουμε. Δεν υπάρχει υποκειμενική εξέταση αν το κάνεις αυτό. Εκτός αν θες να μου πεις ότι θα χάσω μονάδες επειδή έγραψα μια πρόταση σε παθητική σύνταξη, ενώ στο βιβλίο ήταν σε ενεργητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν υπάρχει λόγος να μάθεις απ'έξω το βιβλίο.
Και ξαναλέω, δεν εννοώ ορισμούς κλπ. που δεν έχεις άλλη επιλογή και σου βγαίνει η παπαγαλία.
Αλλά για κάποια πράγματα, που μπορεί να τα μάθεις κανονικότατα και να τα καταλάβεις, γιατί να μπει στη διαδικασία της παπαγαλίας;
Δεν είναι ιστορία/αοδέ, βιολογία είναι. Θα χρειαστεί να λύσεις και ασκήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top