Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Να στε καλα που απαντησατε.Και γω ηξερα οτι δεν χρειαζεται ηξερα απλως ηθελα μια επιβεβαιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Τι ακριβως ειναι το "νομιμως κυρωμενο αντιγραφο του απολυτηριου και της βεβαιωσης προσβασης" ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redikolo

Νεοφερμένος

Ο redikolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αναμεσα στα δικαιολογητικα εγγραφης ζητηθηκε και βεβαιωση προσβασης στην τριτοβαθμια εκπαιδευση. Απο που παιρνω αυτην την βεβαιωση?
Ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δεν σου την έδωσαν από το Λύκειο σου μαζί με το απολυτήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redikolo

Νεοφερμένος

Ο redikolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οχι μονο απολυτηριο μου εδωσαν. Να ανησυχω? :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
οχι μονο απολυτηριο μου εδωσαν. Να ανησυχω? :Ρ

Πήγαινε στο σχολειο και ρώτα τους ειναι αδύνατον να μην εχουν κρατήσει ενα αντίγραφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Έχω ακούσει κι άλλες φορές άτομα που τα σχολεία τους δεν τους δίνουν τη Βεβαίωση Πρόσβασης μαζί με το Απολυτήριο. Πήγαινε στο σχολείο σου να τη ζητήσεις, don't worry. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redikolo

Νεοφερμένος

Ο redikolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οκ σας ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ, η οποία τονίζεται και στο σχολείο και στις υπηρεσίες: Δεν καταθέτουμε ποτέ την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης, αλλά επικυρωμένο αντίγραφο/φωτοαντίγραφο αυτής.
Γενικά, την προσέχουμε πολύ.
Μην κάνετε γκάφα, όπως ο υποφαινόμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Redikolo, ζήτα από το σχολείο σου, εκτός από την πρωτότυπη, να σου δώσουν και 1-2 αντίγραφα επικυρωμένα. Επικύρωση μπορεί να κάνει οποιαδήποτε δημόσια αρχή (σχολεία, πανεπιστήμια, ΚΕΠ...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Σκέφτομαι να σπουδάσω στη Βουλγαρία Παιδαγωγικά και θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχω μαζί μου.

Ένα από τα δικαιολογητικά που μου ζητάνε είναι το αντίγραφο απολυτηρίου λυκείου, με το γνήσιο της υπογραφής, επικυρωμένο με τη σφραγίδα της Χάγης. Το πρόβλημα όμως είναι ότι το σχολείο δεν υπάρχει πια λόγω συνένωσης, οπότε δεν μπορώ να πάω σε αυτό για να αποδειχτεί το γνήσιο της υπογραφής.
Το μόνο που έχω κάνει είναι ένα ακριβές φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου στα ΚΕΠ.
Τι πρέπει να κάνω τώρα??
Να πάω στην αντίστοιχη διεύθυνση Β'θμιας εκπαίδευσης, όπου υπαγόταν το σχολείο, να μου πιστοποιήσουν το γνήσιο?? Και μετά να πάω στην περιφέρεια Αττικής να μου σφραγίσουν το αντίγραφο με σφραγίδα της Χάγης??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης Παπαδημητρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
νομιζω ειτε πας κεπ ειτε στο λυκειο σου το ιδιο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LittleMrsMonkey

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μόλις κατάλαβα πως μάλλον εχω χασει τη Βεβαιωση Προσβασης.Θα επικοινωνησω με το σχολειο να δω αν μπορουν να μου δωσουν ξανα ομως θα ηθελα να ρωτησω:Υπαρχει καμια περιπτωση να μη μπορω να κανω την εγγραφη σε περιπτωση που το σχολειο δε μπορει να μου δωσει αλλη βεβαιωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μόλις κατάλαβα πως μάλλον εχω χασει τη Βεβαιωση Προσβασης.Θα επικοινωνησω με το σχολειο να δω αν μπορουν να μου δωσουν ξανα ομως θα ηθελα να ρωτησω:Υπαρχει καμια περιπτωση να μη μπορω να κανω την εγγραφη σε περιπτωση που το σχολειο δε μπορει να μου δωσει αλλη βεβαιωση;

Μπορούν να σου δώσουν αντίγραφο το οποίο θα επικυρώσεις ,στην περίπτωση που δεν μπορούν να σου δώσουν ξανά το πρωτότυπο. Πάντως, όπως και να έχει, δε νομίζω αυτό να εμποδίσει την ομαλή εγγραφή σου στη σχολή. Μην αγχώνεσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LittleMrsMonkey

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μπορούν να σου δώσουν αντίγραφο το οποίο θα επικυρώσεις ,στην περίπτωση που δεν μπορούν να σου δώσουν ξανά το πρωτότυπο. Πάντως, όπως και να έχει, δε νομίζω αυτό να εμποδίσει την ομαλή εγγραφή σου στη σχολή. Μην αγχώνεσαι.:)

Ποτε επιτρεπεται να εισαι παρανοϊκός αν όχι το καλοκαίρι των πανελληνίων; ;)

EDIT:Κι εγω φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ποτε επιτρεπεται να εισαι παρανοϊκός αν όχι το καλοκαίρι των πανελληνίων; ;)

EDIT:Κι εγω φυσική!

Έλα μου ντε!:D
Καλώς όρισες συνάδελφε! Σε ποια πόλη, ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LittleMrsMonkey

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έλα μου ντε!:D
Καλώς όρισες συνάδελφε! Σε ποια πόλη, ξέρεις;

Θεσσαλονικουλα,αν δεν ανεβουν τα μορια 2500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Εγω τωρα που ξαναέδωσα, πρεπει να πάρω άλλη βεβαίωση πρόσβασης απο το σχολείο ;...αν ναι ξέρετε ποτε περίπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Μας χρειάζεται αυτό το πράγμα για την εγγραφή μας στη σχολή που θα περάσουμε;


Από 6 Ιουλίου οι βεβαίωσεις συμμετοχής στις πανελλαδικές

Για τους υποψηφίους των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις 2016 θα χορηγηθεί Βεβαίωση Συμμετοχής που θα περιλαμβάνει τους γραπτούς βαθμούς όλων των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων (Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού ή Ειδικότητας και Ειδικά Μαθήματα) καθώς και το σύνολο των μορίων ανά Επιστημονικό Πεδίο.

Η έκδοσή της θα γίνει από τις 6-7-2016, προκειμένου να συμπεριλάβει και τις βαθμολογίες των ειδικών μαθημάτων, που αναμένεται να ανακοινωθούνστις 5-7-2016.

Ειδικότερα χορηγείται:

Α) Βεβαίωση Συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2016 ΓΕΛ με το νέο σύστημα. Στους κατόχους απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή Ενιαίου Λυκείου ή άλλου τύπου Λυκείου ή αντίστοιχου Σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ή Δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου, καθώς και στους κατόχους ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου ή κατόχους απολυτηρίου τίτλου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ξένου σχολείου που έχουν συμμετάσχει στις Πανελλαδικές Εξετάσεις της Γ’ τάξης ημερησίου ή Δ’ τάξης εσπερινού Γενικού Λυκείου έτους 2016 με το νέο σύστημα χορηγείται Βεβαίωση Συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους εξέτασης 2016. Η Βεβαίωση Συμμετοχής χορηγείται στους υποψηφίους μετά την οριστικοποίηση των βαθμολογιών των Πανελλαδικών Εξετάσεων του οικείου έτους, σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις.

Σε εφαρμογή των παραπάνω, παρακαλούνται οι κκ. Διευθυντές των ΓΕΛ να προβούν στην εκτύπωση και χορήγηση της Βεβαίωσης Συμμετοχής, για όσους την ζητήσουν, από την Τετάρτη 6-7-2016, από το ΠΣ myschool.

B) Βεβαίωση Συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2016 ΕΠΑΛ με το νέο σύστημα.

Στους κατόχους απολυτηρίου δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου, κατόχους απολυτηρίου Γενικού Λυκείου,εφόσον κατέχουν και πτυχίο ειδικότητας ΕΠΑ.Λ. του N. 4186/2013, καθώς και κατόχους ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου, που έχουν συμμετάσχει στις Πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑ.Λ έτους 2016, χορηγείται Βεβαίωση Συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους εξέτασης 2016.

Η Βεβαίωση Συμμετοχής χορηγείται στους υποψηφίους μετά την οριστικοποίηση των βαθμολογιών των Πανελλαδικών Εξετάσεων του οικείου έτους, σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις.

Σε εφαρμογή των παραπάνω, παρακαλούνται οι κκ. Διευθυντές των ΕΠΑΛ να προβούν στην εκτύπωση και χορήγηση της Βεβαίωσης Συμμετοχής , για όσους την ζητήσουν, από την Τετάρτη 6-7-2016, από το ΠΣ myschool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν θα μας χρειαστεί η "Βεβαίωση Συμμετοχής" για την εγγραφή μας στη σχολή τον Σεπτέμβριο; Θα πρέπει να σπεύσουμε από μεθαύριο στα Λύκεια να την πάρουμε; Παίρνω στο γαμωϋπουργείο να ρωτήσω και όλο μιλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top