Πιθανότητες επιτυχίας με καθυστερημένο διάβασμα;

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Φιλε το διαβασμα που εκανες πριν την γ λυκειου θα το βρεις μπροστα σου μονο ως προς τα κενα,καθως το μονο μαθημα που μπορει να σε καψει απο τις προηγουμενες χρονιες ειναι η αλγεβρα.Στη γ λυκειου θα συναντησεις κατα βαση καινουρια πραγματα στα μαθηματικα και στη φυσικη (που θεωρουνται απο τα δυσκολοτερα μαθηματα) και με διαβασμα(σοβαρο ομως διαβασμα μακρια απο tv,pc,και κινητο) ολη τη χρονια σε αυτα θα μπορεις να γραψεις ενα αρκετα καλο βαθμο.Σε ολα τα αλλα με προσοχη στο φροντιστηριο και με καποια προσπαθεια απο εσενα θα γραψεις οπως και οι πλειοψηφια.Και θα σε συμβουλευα τα διαγωνισματα του φροντ. να τα βλεπεις σαν ευκαιρια για επαναληψη και να μην μενεις στο βαθμο,καθως η τακτικη επαναληψη καθε σκ πριν τα διαγωνισματα θα σε βοηθησει για τις πανελληνιες.Τελος σε βρισκω πολυ λαθος που απελπιστηκες πριν καν ξεκινησει η γ λυκειου καθως αν προσπαθησεις αρκετα και πανω απο ολα ΣΟΒΑΡΑ τοτε θα πετυχεις τον στοχο σου. Υ.Γ τι σχολη θες?
Με ενδιαφερουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι του ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Φιλε δεν προκειται να πιασεις ΗΜΜΥ με λιγο διαβασμα.. Εχει 18471 βαση...Πολυ δυσκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όσο για τις σπουδές στο εξωτερικό, γιατί το θεωρείς αστείο;
Ευχαριστώ για την απάντησή σου καθώς και όλους τους άλλους.

Το βρισκώ γελοίο οχί αποκλειστικά λόγω της έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για να καλύφθουν τα διάφορα έξοδα, αλλά κυρίως για το γεγονός ότι με το "διάβασμα" που κάνω, είναι αστείο να πιστεύω πως μπορώ να εισαχθώ σε κάποιο κάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπου εκεί η εισαγωγή είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Φιλε δεν προκειται να πιασεις ΗΜΜΥ με λιγο διαβασμα.. Εχει 18471 βαση...Πολυ δυσκολα..
Με συγχωρείς αλλά μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου όπως και μερικοί άλλοι εδώ. Δεν είπα σε καμμια περίπτωση πως με λίγο διάβασμα θα πιάσω υψηλή βαθμολογία.. η ερώτηση μου ήταν αν μπορώ να γράψω 18.000 + το 2015 με κόπο κ ιδρώτα, χωρις όμως να έχω διαβάσει αρκετά τις προηγούμενες χρονιές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Α.. Με συγχωρεις... Πρεπει να εχεις καλες βασεις Φυσικη και Μαθηματικα Α Λυκειου. Αλλα και παλι γραφεις ΑΕΠΠ, ΑΟΔΕ, Εκθεση και γραφεις ψιλομετρια σε Μαθηματικα και Φυσικη. Παιρνεις και Βιολογια ΓΠ που ειναι σιγουρη και ψιλογραφεις καλα 16000 καπου εκει.. Αλλα καλυπτονται τα κενα σου. Αν δηλαδη δεν εχεις προβλημα φετος με Μαθηματικα Κατ. και Φυσικη Γ Κατ. τοτε ουδεν προβλημα.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα ακόμα και με άπειρο λιώσημο σ το διάβασμα είναι πιθανό να πας να γράψεις τάπες στις Πανελλήνιες. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω φίλε, αλλά τα 18.500μόρια που θέλει ρεαλιστικά είναι δύσκολο να τα μαζέψεις αν δεν έχεις καλές βάσεις σε μαθηματικά-φυσική από προηγούμενα χρόνια.
Κατα τ'άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παρατήσεις απο τώρα επειδή ίσως να μην πιάσεις το μουράτο υψηλόβαθμο τμήμα του ΕΜΠ.
Υπάρχουν και άλλες σχολές που ασχολούνται με το αντικείμενο αντικείμενο του ΗΜ/ΜΥ ή στην πορεία μπορεί να βρεις ότι σε ενδιαφέρουν και σχολές με άλλο αντικείμενο, και να έχεις 16-17.000 μόρια και να μην ξέρεις τι να τα κάνεις.
Όπως τον φίλο μας που τον παρακαλούσε το Χάρβαρντ αλλά τελικά τον κέρδισε η ΕΛ.ΑΣ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου όπως και μερικοί άλλοι εδώ. Δεν είπα σε καμμια περίπτωση πως με λίγο διάβασμα θα πιάσω υψηλή βαθμολογία.. η ερώτηση μου ήταν αν μπορώ να γράψω 18.000 + το 2015 με κόπο κ ιδρώτα, χωρις όμως να έχω διαβάσει αρκετά τις προηγούμενες χρονιές

Λοιπόν, ένας συμμαθητής μου βρίσκεται περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα. Στην Α και στη Β Λυκείου δεν διάβαζε πολύ επειδή βαριόταν. Όμως αποφάσισε ότι θέλει να περάσει ΕΜΠ και τώρα έχει στρωθεί στο διάβασμα (δεν ξέρω αν λιώνει βέβαια,αλλά τέλος πάντων :P) Η αλήθεια είναι ότι έχει καταφέρει να καλύψει κενά στα μαθηματικά και είναι αρκετά καλός και σ'αυτά και στη φυσική και ελπίζει πως θα καταφέρει να περάσει.Πιστεύω πως αν στρωθείς για τα καλά υπάρχουν πιθανότητες. Αν ασχοληθείς σοβαρά,με πολύ κόπο όπως λες, ίσως να μπορέσεις να καλύψεις κάποια κενά. Όπως είπαν και παραπάνω, μπορείς να γράψεις πολύ καλά στο ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ. Αν,αφού ασχοληθείς με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, διαπιστώσεις πως σου αρέσουν τελικά τα μαθηματικά, μπορείς να διαλέξεις μαθηματικά γενικής, γιατί η Βιολογία έχει πολύ παπαγαλία (αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη). Είναι καλό που έχεις καταλάβει ότι χρειάζεται καλό διάβασμα. Βάλε στόχους, αλλά για καλό και για κακό, να έχεις και μια δεύτερη επιλογή υπ'όψιν. Εξάλλου, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοσή σου στις εξετάσεις, το άγχος, η κούραση, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 587 μηνύματα.
Όπως τον φίλο μας που τον παρακαλούσε το Χάρβαρντ αλλά τελικά τον κέρδισε η ΕΛ.ΑΣ :)

ποιος ειναι αυτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ειμαι στη Β Λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση και πολυ μετριος μαθητης(15-16). Παρολο που καθηγητες κ γονεις μου λενε την κλασσικη καραμελα "ειναι εξυπνο παιδι αλλα δεν διαβαζει" εγω δυσκολευομαι να πιστεψω κατι τετοιο. Πιστευω πως ειμαι πραγματικα ενας μεσος μαθητης. Δεν ειμαι και ιδιαιτερα ευστροφος και καμια φορα γραφω και λεω βλακειες, αλλα γενικα δεν πιστευω πως ειμαι τελειως τουβλο, καθως πιστευω πως κανενας μαθητης δεν μπορει να χαρακτηριστει οσον αφορα την δραστηριοτητα του στα μαθηματα του σχολειου χαζος.

Τελος παντων, το θεμα ειναι πως ειχα παντα θεμα με το διαβασμα, συγκεκριμενα την οργανωση αυτου. μπορω να πω πως στα 5 χρονια που μαι στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση εχω κανει καποια προσπαθεια, αλλα δεν εχω ξεσκιστει, ανεξαρτητως απ τους ΜΟ που εβγαζα (17).

Φετος στην β λυκειου μεχρι τελη Νοεμβριου ειχα παρει τα πραγματα πολυ ζεστα μεχρι που τα παρατησα. Αυτο συνεχιζεται εως σημερα. Το αποτελεσμα ηταν να συγκεντρωνω αστειους βαθμους σε διαγωνισματα φροντιστηριου (30-50/100).

Το πιο αστειο της ιστοριας ομως ειναι οτι επιθυμω να συγκεντρωσω 18.000 + μορια στις πανελλαδικες του 2015.(bonus αστειο : με ενδιαφερουν και οι σπουδες στο εξωτερικο αλλα το αφηνουμε στην ακρη αυτο)

Απογοητευμενος απ τον εαυτο μου και φοβουμενος οτι πλεον ειναι πολυ πολυ αργα για να κανω τους υψηλους στοχους μου πραγματικοτητα, εχω σταματησει να ελπιζω οτι κατι τετοιο θα συμβει. Ισως φταει και το γεγονος οτι ακουω συνεχεια απο καθηγητες, συμμαθητες , οικογενεια οτι αν δεν εχω ιδρωσει τις προηγουμενες χρονιες, ειναι αδυνατον να συγκεντρωσω τετοια υψηλη βαθμολογια.

Ειναι οντως ετσι τα πραγματα; Ή απλα εχω αργησει λιγακι κ ας προσπαθησω οσο μπορώ κ οτι βγει;

Ευχαριστω και σορρυ για την κλαψααα:P


Φίλε aggourigeller,

Συνοψίζοντας τα παραπάνω:
1)Δεν σου αρέσει το διάβασμα.
2)Αντικειμενικά είσαι μέτριος μαθητής
3)Θέλεις να γράψεις καλά στις πανελλήνιες


Κατά τη γνώμη μου αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το (1) γιατί ευθύνεται για το (2) και επηρεάζει σημαντικά το (3). Πρέπει να ξέρεις ότι όσο και δύσκολη να είναι η χρονιά των πανελληνίων, αν τελικά καταφέρεις και περάσεις στην σχολή που θέλεις, τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα για σένα.

Παρόλα αυτά δεν πρέπει να απογοητεύεσαι,υπάρχει πολύς χρόνος ακόμα, το μόνο μάθημα που πρέπει αναγκαστικά να καλύψεις τα κενά των προηγούμενων χρόνων είναι τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Επιπλέον για καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να ελαχιστοποιήσεις το άγχος σου.

**Το ότι δεν γράφεις καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου μπορεί να σου κοστίσει περισσότερα από όσο νομίζεις.Από προσωπική εμπειρία τα τμήματα της 3ς λυκείου φτιάχνονται με βάση τα αποτελέσματα των μαθητών στην 2α λυκείου.Αν σε βάλλουν σε ένα τμήμα όπου γενικά επικρατεί αδιαφορία αυτό θα είναι εις βάρος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
φίλε μου,θεωρώ ότι αν το πάρεις ζεστά και ασχοληθείς πολύ ίσως καταφέρεις να καλύψεις κενά της προηγούμενης τάξης και της φετινής.Αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενά σου(λες κάπου ότι έκανες προσπάθεια παλιά) ίσως να μην έχεις τόσα κενά από πέρσι.. Οι βαθμοί δεν αντικατοπτρίζουν πάντα το τι γνωρίζουμε. Μπορεί να σκεφτόσουν άλλα πράγματα,ή λόγω παρέας να αδιαφορούσες ή δεν ξέρω τι.Πάντως μην λες αμέσως ότι είσαι άσχετος και κυρίως προσπάθησε να μην είσαι απαισιόδοξος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου καθώς και όλους τους άλλους.

Το βρισκώ γελοίο οχί αποκλειστικά λόγω της έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για να καλύφθουν τα διάφορα έξοδα, αλλά κυρίως για το γεγονός ότι με το "διάβασμα" που κάνω, είναι αστείο να πιστεύω πως μπορώ να εισαχθώ σε κάποιο κάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπου εκεί η εισαγωγή είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Πίστεψε με, το διάβασμα στα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν έχει καμία σχέση με το διάβασμα που -δεν- κάνεις τώρα. Εκεί μετράνε πολύ και οι ικανότητες σου να εφαρμόσεις τα όσα έμαθες, και όχι μόνο τα όσα έμαθες. Μην σε απασχολεί αυτό τόσο λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
Οι περισότεροι είδατε σαν πρόβλημα τα κενά που θα έχει το παληκάρι από τις προηγούμενες τάξεις. Πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα μία, μάλλον πιο μεγάλη δυσκολία: Δεν είναι τόσο εύκολο κάποιος που από μικρός δεν έμαθε να μελετά, ξαφνικά στη Γ λυκείου να τα καταφέρει να στρωθεί σωστά χωρίς μεγάλη προσπάθεια και πολύ κόπο.
(Υ.Γ. Αναφέρομαι σε ένα συνηθισμένο παιδί και όχι στον Chuck Norris ή κάποιο άτομο που έλαβε την επιφοίτηση του "αγίου πνεύματος")



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ολη η δουλεια εχει γινει στις προηγουμενες ταξεις. Οχι απο θεμα γνωσης τοσο οσο το οτι εχει μαθει το μυαλο σου να στροφαρει και να δεχεται τις νεες πληροφοριες με μεγαλυτερη ανεση. Αντε να εχεις να διαβασεις 5 χρονια βιβλιο και να πας να μαθεις απ'εξω τη βιολογια. Ή αν δεν εχεις λυσει ασκηση στη ζωη σου μετα οσο καλη θεληση και να εχεις θα "κωλωσεις". Φυσικα αυτη η καραμελα με τις εξαιρεσεις παντα θα υπαρχει. " Παιδια, παιδια, ξερετε εγω ηξερα εναν που δεν ειχε ανοιξει βιβλιο στη ζωη του, φορτσαρε τους τελευταιους 3-4 μηνες και μπηκε Ιατρικη Αθηνας", κλπ κλπ... Κατι τετοια παραμυθια σκεφτομαι και εγω οταν ακουω μουσικη και νομιζω θα γινω superstar.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μυστική συνταγή, αν υπήρχε θα ψάχναμε όλοι για αυτήν και θα γράφαμε 19000 για πλάκα...
Η λύση είναι καλώς ή κακώς διάβασμα...εκτός αν θέλετε να ακούτε το κλασικό παράδειγμα Έλληνα μαθητή..πέρασα χωρίς να διαβάσω...σόρυ αλλά δεν υπάρχει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο εύκολο κάποιος που από μικρός δεν έμαθε να μελετά, ξαφνικά στη Γ λυκείου να τα καταφέρει να στρωθεί σωστά χωρίς μεγάλη προσπάθεια και πολύ κόπο.
Aυτό βασικά. Δεν μπορώ να πω πως έχω κενά απο τις προηγούμενες τάξεις. Έχω παρατηρήσει δηλαδή πως όταν δεν ξέρω να λύσω πχ μια άσκηση στα μαθηματικά ή στην φυσική ή όταν γράφω χάλια σε ενα διαγώνισμα, η αποτυχία οφείλεται περισσότερο στο επιφανειακό διάβασμα που κάνω.

Δεν υπάρχει μυστική συνταγή, αν υπήρχε θα ψάχναμε όλοι για αυτήν και θα γράφαμε 19000 για πλάκα...
Η λύση είναι καλώς ή κακώς διάβασμα...εκτός αν θέλετε να ακούτε το κλασικό παράδειγμα Έλληνα μαθητή..πέρασα χωρίς να διαβάσω...σόρυ αλλά δεν υπάρχει:)
Μάλλον κ εσύ κατάλαβες οτι είπα πως θελώ να γράψω χωρίς να διαβάσω ε;:P Γιατί ξαναλέω, ρώτησα αν έχει νόημα να ελπίζω ότι θα γράψω πολύ καλά αν διαβάσω στην Γ λυκείου πολύ, χωρίς όμως να έχω υπάρξει διαβαστερός μαθητής τις προηγούμενες τάξεις!

Επειδή ίσως δεν έχω γινεί αρκετά σαφής, θα αδράξω την ευκαιρία να το κάνω τώρα.
Γενικά δεν ήμουν ποτέ ο τελείως αδιάβαστος-τουρίστας/τελευταίος μαθητής που δεν μπορεί και δεν τον νοιάζει να σκέφτεται για το μέλλον του, αδιαφορεί για την γνώση κλπ. Πάντα προσπαθούσα σε γενικά πλαίσια, αλλά τώρα συνειδητοποίησα πως η προσπάθεια που κάνω είναι μηδαμινή για την εκπλήρωση των στόχων που επιθυμώ.

Ελπίζω να έγινα ξεκάθαρος τώρα
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγγνώμη που ξεθάβω το μήνυμα.

Είχα πρόσφατα κάνει μια συζήτηση με τους φίλους μου οι οποίοι τυχαίνει να είναι και συμμαθητές μου και μάλιστα πολύ καλοί. Λέγαμε για το πως θα τα βγάλουμε περά του χρόνου κτλπ, μέχρι που ένας είπε πως στην τεχνολογική για να γράψεις πρέπει να "σου κόβει". Εννοούσε οτί πρέπει να το 'χείς, δηλαδή κάτι που δεν το αναπτύσσεις αλλά σου είναι έμφυτο.

Μ' έχει προβληματίσει αυτό που είπε όμως. Σαν μην μου έφτανε το καθυστερημένο διάβασμα, τώρα έχω και το γεγόνος ότι μπορεί να μην είμαι τόσο έξυπνος για να γράψω.

Πράγματι, μόνο οι "εκλεκτοί" σε θέμα νοημοσύνης μπορούν να πετύχουν, ή μήπως όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε και να γίνουμε σαν αυτόυς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Προφανώς σε κάποιους το μυαλό "Στροφάρει" καλύτερα και γρηγορότερα.
Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να το "ακονίζουν".

Τα θέματα που πέφτουν στα "πρακτικά" μαθήματα είναι αρκετά έξυπνα...
Αλλά όταν κάποιος ξέρει καλά την μεθοδολογία, την έχει επεξεργαστεί κατάλληλα και έχει ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό αυτά τα έξυπνα θεματάκια απλά γίνονται πιο κατανοητά... Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι πρωτότυπα. Κάποια θα είναι, κάποια άλλα πάλι όχι.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gbn

Νεοφερμένος

Ο Gbn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες(θετική) φέτος και δυστυχώς από την αρχή της γ (καλοκαιρινά) μέχρι και τώρα δεν έχω δείξει την κατάλληλη υπευθυνότητα και σοβαρότητα που χρειάζεται αυτή η χρόνια. Υπάρχουν μέρες που δεν θα διαβάσω καθόλου και μέρες που θα διαβάσω 1-2 ώρες . Στο φροντιστήριο βρίσκομαι συνεχώς πίσω στην ύλη σε όλα τα μαθήματα . Κάθε φορά προσπαθώντας να επικεντρωθώ σε ένα μάθημα ώστε να το καλύψω, παραμελώ τα αλλά και μένω ακόμα πιο πίσω σε αυτά...και μετααα...φτου κι από την αρχή.

Νιώθω πνιγμένος,απογοητευμένος και φοβάμαι πως η μ@λ@κι@ που έκανα να μην πιάσω σοβαρά το θέμα από την αρχή θα με εμποδίσει στο να μην πετύχω τον στόχο μου(18000).

Έτσι είναι τα πράγματα;;Δεν υπάρχει χρόνος;
Για δυο μήνες μ@λ@κι@ς θα χάσω έτσι απλά ολόκληρη χρόνια;; Πείτε μου τι μπορώ να κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εσυ εχεις καιρο μην αγχωνεσαι...αλλα ο αλλος στην 1η σελιδα που εγραφε οτι θελει 17000 μορια σε δυο μηνες και οι αλλοι του λεγανε οτι μπορει να τα καταφερει ειναι απ τις πιο epic μαλακιες που εχω ακουσει στη ζωη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dovahkin97

Νεοφερμένος

Ο Dovahkin97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,ενδιαφέρομαι για σχολή με 18000 και ηθελα να ρωτήσω αν εχω ελπίδες δεδομένης της κατάστασης μου απο άτομα που έχουν ξαναδώσει.Ειναι η δεύτερη χρόνια φέτος αλλα λόγω οικογενειακών άρχισα να διαβαζω τώρα με το καινούργιο σύστημα έχοντας αλλάξει κατ. απο τεχνολογική - ανθρωπιστικών.Δεν εχω θέμα με το πολύωρο διάβασμα όσο και αν ειναι αλλα διαβαζω μόνος μου χωρίς φροντιστήριο.Εχω ελπίδες να την πιάσω;Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αν μπορείς να υπομείνεις το να καταλάβεις μόνος σου και να ταξινομήσεις/ομαδοποιήσεις τις έννοιες που ο καθηγητής θα στις έδινε μασημένες και να βγάλεις άκρη μπορείς.
Δεν ξέρω από θεωρητική να σου πω συγκεκριμένα, αλλά με το να διαβάσεις όλη την ύλη στα σχολικά βιβλία και να παλέψεις 3-4 βοηθήματα σε κάθε μάθημα, δεν πιστεύω να είσαι σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτούς που θα ανταγωνιστείς.

Στα παραπάνω παίζει ρόλο η ποιότητα του διαβάσματός σου όμως και το πόσο ώριμος είσαι να καταλάβεις από μόνος σου ότι δεν έχεις αφήσει κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top