Με βάση ποια κριτήρια επιλέξατε / θα επιλέξετε την κατεύθυνσή σας;

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τεχνολογικη διαλεξα.Μισουσα τη Χημεια οποτε δεν γινοταν να παω θετικη και την ωρα των θεωρητικων μαθηματων το μονο που αντεχα να κανω ηταν να κοιμαμαι.Για διαβασμα ουτε λογος, ειδικα στα αρχαια ειχα να ανοιξω βιβλιο απο την 1η Γυμνασιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Πάντα είχα αυτή την απορία και μια και μου δίνετε η ευκαιρία θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!

Επιλέγετε την κατεύθυνσή σας λόγω των μαθημάτων που την απαρτίζουν ή λόγω των πεδίων που η κάθε κατεύθυνση «ξεκλειδώνει» και σας δίνει την δυνατότητα να ακολουθήσετε μια συγκεκριμένη σχολή;
Υπάρχει για εσάς κάποιος άλλος παράγοντας ικανός να καθορίσει για την εκάστοτε κατεύθυνση;

Κάθε άποψη δεκτή!

ειτε το δεις απο τα πεδια ειτε απο τα μαθηματα ειναι το ιδιο.αν πχ θες ιατρικη σαρεσουν(λογικα) βιολογια και χημεια και επιλεγεις θετικη που σου ανοιγει το πεδιο...σπανια πεδιο και μαθηματα κατετθυνσης ερχονται σε ασυμφωνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ειτε το δεις απο τα πεδια ειτε απο τα μαθηματα ειναι το ιδιο.αν πχ θες ιατρικη σαρεσουν(λογικα) βιολογια και χημεια και επιλεγεις θετικη που σου ανοιγει το πεδιο...σπανια πεδιο και μαθηματα κατετθυνσης ερχονται σε ασυμφωνια
Σίγουρα! Δε θα γίνει πχ κάποιος φιλόλογος που μισεί τα αρχαία.
Απλά κάποιοι πχ επιλέγουν κατεύθυνση και μετά κατασταλλάζουν σε κάποια σχολή. ;) (εγώ πχ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το βασικο κριτηριο για εμενα επιλογης ειναι το τι μου αρεσει!μου αρεσει η θεωρητικη κατευθυνση και το 1 επιστημινικο πεδιο!περα απο αυτο,δεν ξερω μαθηματικα και φυσικη οποτε με τιποτα αλλη κατευθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Θετική κατεύθυνση γιατί λατρεύω βιολογία και όλα τα μαθήματα αυτής της κατεύθυνση.Από μικρή μου είχαν πει ότι η κλίση μου είναι στα μαθηματικά και επίσης από μικρή είχα ξεκαθαρίσει ότι θέλω ιατρική :D !Παρότι δεν μου αρέσουν τα αρχαία είμαι "καλή"(μιλάμε γύρω στο 17-18) διότι είχα βάσεις από το γυμνάσιο!Συμπαθώ ιδιαίτερα την ιστορία από τα μαθήματα τις θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
παιδια εμενα μου αρεσουν πολυ τα μαθηματα της θετικης και ιδιαιτερα η χημεια και η βιολογια ..δηλαδη θα μου αρεσε περισσοτερο να φανταστω τον εαυτο μου ως εναν χημικο,πολιτικο μηχανικο ή κατι τετοιο παρα δικηγορο ή φιλολογο(α πα πα πα πα).το κακο ειναι οτι η τεραστια ικανοτητα μου στην εκθεση και στον χειρισμο της γλωσσας (λογω απειρων λογοτεχνικων που εχω διαβασει) με κανει να σκεφτομαι θεωρητικη μονο και μονο επειδη ειμαι πραγματικα αριστη εκθεση κλπ βεβεαια χωρις να λατρευω αρχαια...χημεια ,βιολογια ως αδυναμιες μου πραγματικα ειμαι πολυ καλη,μαθηματικα το ιδιο εχω δυναντοτητες αλλα την φυσικη την εχω παρει απο φοβο...εσεις τι λετε να κανω?τι κατευθυνση να ακολουθησω???:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι κατι που πρεπει να επιλεξεις μονη σου...
εφοσον λες οτι εισαι καλη και στα μαθηματικα και στην εκθεση μπορεις να διαλεξεις ελευθερα ποια κατευθυνση θα ακολουθησεις(θεωριτικη ,θετικη ή ακομα και τεχνολογικη)
πρεπει να λαβεις υποψη σου 1) ποια μαθηματα σου αρεσουν περισσοτερο ή θα ηθελες να ασχοληθεις με αυτα περισσοτερο κ΄
2) το επαγγελμα που θες να κανεις μελλοντικα ή τα επαγγελματα που σε ενδιαφερουν περισσοτερο
ελπιζω να σε βοηθησα ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι κατι που πρεπει να επιλεξεις μονη σου...
εφοσον λες οτι εισαι καλη και στα μαθηματικα και στην εκθεση μπορεις να διαλεξεις ελευθερα ποια κατευθυνση θα ακολουθησεις(θεωριτικη ,θετικη ή ακομα και τεχνολογικη)
πρεπει να λαβεις υποψη σου 1) ποια μαθηματα σου αρεσουν περισσοτερο ή θα ηθελες να ασχοληθεις με αυτα περισσοτερο κ΄
2) το επαγγελμα που θες να κανεις μελλοντικα ή τα επαγγελματα που σε ενδιαφερουν περισσοτερο
ελπιζω να σε βοηθησα ...:)

αυτος φαινεται να ειναι και ο πιο ασφαλης τροπος...αλλα επειδη ειμαι πολυ καλη και εκθεση και μαθηματικα φοβαμαι μηπως διαλεγοντας αλλη κατευθυνση μετα το μετανιωσω.......παντως δεν μπορει σε καμοια περιπτωση να φανταστω τον εαυτο μου να σπουδαζει θεωρητικες επιστημες...εγω θα ηθελα,χημικο,φαρμακευτικη,πολιτικος μηχανικος,κτηνιατρικη....:whistle::whistle:αυτα ειναι απο θετικη μονο ή και απο τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
θετικη κυρίως για πολιτικος μηχανικος πρεπει να πας τεχνολογικη(2ο και 4ο πεδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Επέλεξα την θεωρητική κατεύθυνση επειδή θεωρούσα και θεωρώ πιο ενδιαφέρουσες τις σχολές τις.Αντίθετα δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει μαθηματικά,φυσικές να είναι λογιστής η στατιστικολόγος κτλ μου σκοτώνε το συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ηθελα κ θελω να γινω δικηγορος γιαυτο επελεξα την θεωρητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
θελω ιατρικη
θα επιλεξω ιατρικη
ειμαι πολυ καλος σε ολα τα μαθηματα
επισης ειμαι ψωνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
θελω ιατρικη
θα επιλεξω ιατρικη
ειμαι πολυ καλος σε ολα τα μαθηματα
επισης ειμαι ψωνιο

Καλά, ηρέμησε ...Α'Λυκείου είσαι (!)
Το "πολύ καλός" είναι σχετικό ! (Μακάρι βέβαια να είσαι , να κάνεις σωστές επιλογές και να πετύχεις τους στόχους σου)
Επιπρόσθετα , το ότι είσαι ψώνιο (και το παραδέχεσαι-κοινοποιείς) , δε θα σε βοηθήσει στη ζωή σου , εκτός αν έχεις ρε παιδί μου κάνει τόσα πολλά στα 15 σου χρόνια και θες να υπερηφανεύεσαι γι'αυτά και να θεωρείς τον εαυτό σου άξιο θαυμασμού :confused:
Πάντα με φιλική διάθεση ,
Χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Καλά, ηρέμησε ...Α'Λυκείου είσαι (!)
Το "πολύ καλός" είναι σχετικό ! (Μακάρι βέβαια να είσαι , να κάνεις σωστές επιλογές και να πετύχεις τους στόχους σου)
Επιπρόσθετα , το ότι είσαι ψώνιο (και το παραδέχεσαι-κοινοποιείς) , δε θα σε βοηθήσει στη ζωή σου , εκτός αν έχεις ρε παιδί μου κάνει τόσα πολλά στα 15 σου χρόνια και θες να υπερηφανεύεσαι γι'αυτά και να θεωρείς τον εαυτό σου άξιο θαυμασμού :confused:
Πάντα με φιλική διάθεση ,
Χρήστος
Νομιζω οτι αστειευεται:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Επέλεξα τη θεωρητική κατεύθυνση διότι από την πρώτη στιγμή που αντίκρυσα τα αρχαία τα αγάπησα. Με τον καιρό η αγάπη έγινε λατρεία (όχι δε παντρευτήκαμε... :-P) και τα διάβαζα με πολλή όρεξη. Καλά από εξωσχολικά βιβλία άλλο τίποτα -εδώ με κατάλαβαν όλοι και στα γενέθλια και τις γιορτές βιβλία μου έφερναν...- οπότε δεν είχα κάποιο κόλλημα με τη λογοτεχνία, η ιστορία μου άρεσε, φιλοσοφία δεν ήξερα τί ακριβώς εστί μέχρι να μπω στα βαθιά στη β' λυκείου. Τα λατινικά μου είχαν πει ότι θα μου είναι εύκολα επειδή κάναμε γαλλικά στο σχολείο, οπότε επειδή δε πολυσυμπαθούσα τα θετικών επιστημών μαθήματα πλην της χημείας, κατέληξα στη θεωρητική. Πέραν αυτού λατρεύω τα παιδιά κι από μικρή είχα καταλήξει ότι θα ασχοληθώ με την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, είτε δασκάλα είτε νηπιαγωγός, οπότε ήταν όλα πεντακάθαρα εξ' αρχής για μένα και δε βρέθηκα σε δίλημμα! Αυτα!

Κι εγώ, ήμουν η μόνη από φίλους-γνωστούς που ήμουν εξαρχής αποφασισμένη για θεωρητική......για τους ίδιους σχεδόν λόγους:worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top