Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

Nomad

Νεοφερμένος

Η Nomad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Πρωτη φορα γραφω στο site αν και εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις μεχρι τωρα! Ειμαι πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας και τον Μάιο μπηκα στα 27. Στο δευτερο περιπου ετος της σχολης καταλαβα ο,τι αυτο που σπουδαζω δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα τελικα ολοκληρωσα τις σπουδες μου στα 5.5 χρονια. Πηγα θεωρητικη κατευθυνση στο λυκειο λογω της τριβης μου με τα αρχαια ελληνικα τα οποια ξεκινησα να τα διαβαζω απο 5η δημοτικου! Το θεμα μου ειναι αλλο. Σκεφτομαι να περασω τωρα πλεον σε μια σχολη και να κανω καποιο επαγγελμα αργοτερα που πραγματικα νομιζω οτι ειναι πιο κοντα μου. Στο νου μου εχω 3 επιλογες: γεωπονια, κτηνιατρικη ή πληροφορικη. Ειναι 3 κλαδοι που θα με ενδιεφερε να ακολουθησω πιστευω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω και αν τελικα αξιζει τον κοπο και τον χρονο να κανω μια καινουργια αρχη. Θα δωσω πανελληνιες?? Μπορω να μπω στο 2ο ετος επειτα απο καποιες εξετασεις?? Και επιπλεον τι βασεις πρεπει να εχω και αν θα εχω τα φοντα να ολοκληρωσω μια σχολη που ειναι τελειως ασχετη με το θεωρητικο υποβαθρο που απεκτησα τοσα χρονια.

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας αν δεν σας ειναι κοπος! Ευχαριστω πολυ!

Επισήμανση: Τα μηνύματα 41 - 52 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Πρωτη φορα γραφω στο site αν και εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις μεχρι τωρα! Ειμαι πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας και τον Μάιο μπηκα στα 27. Στο δευτερο περιπου ετος της σχολης καταλαβα ο,τι αυτο που σπουδαζω δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα τελικα ολοκληρωσα τις σπουδες μου στα 5.5 χρονια. Πηγα θεωρητικη κατευθυνση στο λυκειο λογω της τριβης μου με τα αρχαια ελληνικα τα οποια ξεκινησα να τα διαβαζω απο 5η δημοτικου! Το θεμα μου ειναι αλλο. Σκεφτομαι να περασω τωρα πλεον σε μια σχολη και να κανω καποιο επαγγελμα αργοτερα που πραγματικα νομιζω οτι ειναι πιο κοντα μου. Στο νου μου εχω 3 επιλογες: γεωπονια, κτηνιατρικη ή πληροφορικη. Ειναι 3 κλαδοι που θα με ενδιεφερε να ακολουθησω πιστευω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω και αν τελικα αξιζει τον κοπο και τον χρονο να κανω μια καινουργια αρχη. Θα δωσω πανελληνιες?? Μπορω να μπω στο 2ο ετος επειτα απο καποιες εξετασεις?? Και επιπλεον τι βασεις πρεπει να εχω και αν θα εχω τα φοντα να ολοκληρωσω μια σχολη που ειναι τελειως ασχετη με το θεωρητικο υποβαθρο που απεκτησα τοσα χρονια.

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας αν δεν σας ειναι κοπος! Ευχαριστω πολυ!

Αρχικά πιστεύω ότι πρέπει να κατασταλάξεις στη σχολή που θέλεις. Στη συνέχεια να δεις σε ποια πόλη σε βολεύει να πας και να αποφασίσεις, τέλος, αν θα προσπαθήσεις μέσω πανελλαδικών ή κατατακτηρίων.
Στη θέση σου θα πήγαινα Γεωπονία. Μου φαίνεται πολύ ωραία σχολή. Επίσης Πληροφορική, αν και δύσκολη σχολή, έχει αρκετές προοπτικές εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά ναι, αποφάσισε πρώτα τι απ' τα τρία θες και δες αν θα 'ναι πανελλήνιες ή κατατακτήριες. Γενικά αν θες πανελλήνιες θα 'χει λίγη δουλίτσα να καλύψεις πράγματα που δεν ξέρεις καθόλου λόγω θεωρητικής, αλλά τίποτα ακατόρθωτο αν το δεις σοβαρά. Για κατατακτήριες δεν ξέρω τίποτα, αλλά αν δεις ότι συγκριτικά είναι, για τον οποιοδήποτε λόγο, πιο προσβάσιμες απ' τις πανελλήνιες μη σε αγχώνουν τα κενά που μπορεί να χρειαστεί να καλύψεις στη σχολή. Θα χρειαστεί κι εδώ λίγο τρέξιμο με χημείες και βιολογίες (για κτηνιατρική παράδειγμα, το ίδιο και για τις υπόλοιπες με αντίστοιχα μαθήματα) αλλά αν στρωθείς δε θα 'χεις πρόβλημα. Υπάρχει κόσμος που κάνει το ίδιο με χημικό και θεωρητική/τεχνολογική ξερωγώ, σιγά. Απλά θέλει λίγο πάνω-κάτω στην αρχή. Προσωπικά χίλιες φορές να καλύψω κενά στα πλαίσια σχολής απ' το να τρέχω με το πρόγραμμα των πανελληνίων. But yeah, to each their own.

Γενικά δηλαδή απλά δες τον ευκολότερο τρόπο να μπεις εκεί που θες απ' όλες τις πλευρές (οικονομική, χρονική, ποσότητα διαβάσματος και λοιπά), κι έχε απλά στο κεφάλι σου ότι κενά καλύπτονται στη σχολή. Μεγαλύτερα θέλουν και περισσότερη ενασχόληση προφανώς, ναι, αλλά καλύπτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Φιλε μου κανε το τωρα η ποτε,επρεπε μαλλον αν το χες κανει στο 2ο ετος οπως λες
μην σε παιρνει απο κατω λογω ηλικιας ποτε δεν ειναι αργα,προτιμοτερο να δαπανησεις 4-5 χρονια σε κατι πουσε εκφραζει απο το να περασεις ολη σου την ζωη κανοντας κατι που δεν σου αρεσει
Το θεμα ειναι να κατασταλαξεις στην σχολη που θες
Τωρα δεν ξερω την διαδικασια των κατατακρηριων για σχολες,αλλα πανελληνιες ειναι σιγουρα εφικτη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Πρωτη φορα γραφω στο site αν και εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις μεχρι τωρα! Ειμαι πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας και τον Μάιο μπηκα στα 27. Στο δευτερο περιπου ετος της σχολης καταλαβα ο,τι αυτο που σπουδαζω δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα τελικα ολοκληρωσα τις σπουδες μου στα 5.5 χρονια. Πηγα θεωρητικη κατευθυνση στο λυκειο λογω της τριβης μου με τα αρχαια ελληνικα τα οποια ξεκινησα να τα διαβαζω απο 5η δημοτικου! Το θεμα μου ειναι αλλο. Σκεφτομαι να περασω τωρα πλεον σε μια σχολη και να κανω καποιο επαγγελμα αργοτερα που πραγματικα νομιζω οτι ειναι πιο κοντα μου. Στο νου μου εχω 3 επιλογες: γεωπονια, κτηνιατρικη ή πληροφορικη. Ειναι 3 κλαδοι που θα με ενδιεφερε να ακολουθησω πιστευω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω και αν τελικα αξιζει τον κοπο και τον χρονο να κανω μια καινουργια αρχη. Θα δωσω πανελληνιες?? Μπορω να μπω στο 2ο ετος επειτα απο καποιες εξετασεις?? Και επιπλεον τι βασεις πρεπει να εχω και αν θα εχω τα φοντα να ολοκληρωσω μια σχολη που ειναι τελειως ασχετη με το θεωρητικο υποβαθρο που απεκτησα τοσα χρονια.

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας αν δεν σας ειναι κοπος! Ευχαριστω πολυ!

Αρχικά όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά πρέπει να αποφασίσεις ποιά σχολή σε ενδιαφέρει, αν θες κτηνιατρική-γεωπονία θα πρέπει να ξέρεις μαθηματικά και χημεία , ενώ αν θες πληροφορική, μαθηματικά και προγραμματισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Πρωτη φορα γραφω στο site αν και εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις μεχρι τωρα! Ειμαι πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας και τον Μάιο μπηκα στα 27. Στο δευτερο περιπου ετος της σχολης καταλαβα ο,τι αυτο που σπουδαζω δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα τελικα ολοκληρωσα τις σπουδες μου στα 5.5 χρονια. Πηγα θεωρητικη κατευθυνση στο λυκειο λογω της τριβης μου με τα αρχαια ελληνικα τα οποια ξεκινησα να τα διαβαζω απο 5η δημοτικου! Το θεμα μου ειναι αλλο. Σκεφτομαι να περασω τωρα πλεον σε μια σχολη και να κανω καποιο επαγγελμα αργοτερα που πραγματικα νομιζω οτι ειναι πιο κοντα μου. Στο νου μου εχω 3 επιλογες: γεωπονια, κτηνιατρικη ή πληροφορικη. Ειναι 3 κλαδοι που θα με ενδιεφερε να ακολουθησω πιστευω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω και αν τελικα αξιζει τον κοπο και τον χρονο να κανω μια καινουργια αρχη. Θα δωσω πανελληνιες?? Μπορω να μπω στο 2ο ετος επειτα απο καποιες εξετασεις?? Και επιπλεον τι βασεις πρεπει να εχω και αν θα εχω τα φοντα να ολοκληρωσω μια σχολη που ειναι τελειως ασχετη με το θεωρητικο υποβαθρο που απεκτησα τοσα χρονια.

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας αν δεν σας ειναι κοπος! Ευχαριστω πολυ!


:):D Καλό ξημέρωμα να έχεις !!Θα συμφωνήσω με τα παιδιά , δες ποια σχολή σε ενδιαφέρει περισσότερα, ψάξε στα προγράμματα σπουδών, βρες πληροφορίες για κατατακτήριες και ύλη μαθημάτων, και ανάλογα αποφασίζεις ποιο δρόμο θα ακολουθήσεις :) !!Μην παρατήσεις το όνειρο σου όμως :clapup: καλή επιτυχία να έχεις !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καταρχας καλησπερα και συγχαρητηρια που θες να συνεχισεις τις σπουδες για να κανεις αυτο που σου αρεσει. Ωστοσο πρεπει να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες. Απο τις 3 επιλογες που αναφερεις η κτηνιατρικη εχει μεσο ορο αποφοιτησης εαν δεν απατωμαι 6-7 χρονια. Αυτο απο μονο του λεει πολλα, προς θεου δεν λεω αμα σου αρεσει πραγματικα να μην πας γιαυτο, απλα επειδη ειπες οτι σαρεσουν και αλλα σου λεω ενα μεγαλο μειον της κτηνιατρικης.Και το λεω με βαση οτι εισαι ηδη 27 .Οσο για τα αλλα δυο ειναι καλα και τα 2, αν και κατα προσωπικη μου αποψη η πληροφορικη σου δινει μια αρκετη γκαμα επιλογων ( και η γεωπονια αλλα πιο περιορισμενη).Τωρα ως προς τον τροπο που θα υλοποιησεις αυτο που θες. Εγω θα σε ρωταγα αμα εχεις ορεξη για πιεση τους επομενους μηνες. Αν εχεις , τοτε στρωνεσε στο διαβασμα και δινεις κατατακτηριες. Δεν βλεπω τον λογο για πανελληνιες ( με την προυποθεση οτι προλαβαινεις να βγαλεις τελεια τις υλες μεχρι τον Δεκεμβριο) .Την αποφαση την εχεις παρει , αυτο σημαινει οτι εισαι προετοιμασμενη για καλο διαβασμα. Για παραδειγμα κτηνιατρικη θα δωσεις τα μαθηματα Φυσιολογια Ι,ΙΙ και Βιοχημεια . Αντιστοιχα, για πληροφορικη θα εξεταστεις σε Αναλυση, Εισαγωγη στους H/Y και προγραμματισμο ,ενω στην γεωπονια εξεταζεσαι σε μαθηματα τυπου Μαθηματικα,Φυσιολογια Φυτου,Γενικη και ανοργανη Χημεια . Τα μαθηματα που σου ειπα αντιστοιχουν σε αυτα του ΑΠΘ , δεν ξερω σε πιο πανεπιστημιο θες να περασεις, απλα σου ειπα καποια ενδεικτικα μαθηματα που θα πρεπει να δωσεις αναλογως το τμημα που θα επιλεξεις. Φανταζομαι δεν θα διαφερουν πολυ με τις αλλες σχολες, ψαξε στο Site καθε σχολης . Φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomad

Νεοφερμένος

Η Nomad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Διαβασα με μεγαλη προσοχη ολα οσα μου γραψατε! Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Βοηθουν πολυ καποιον που βρισκεται "εγκλωβισμενος". Αυτο που ειπε ο giwrgossp οσον αφορα τη διαρκεια σπουδων της κτηνιατρικης με προβληματιζει κι εμενα και γι αυτο ισως καπου μεσα μου το εχω ψιλο-αποκλισει. Βασικα θα πρεπει να παω απο κοντα στην σχολη Γεωπονιας στο ΑΠΘ. Σχετικα με την πληροφορικη, ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των σχολων πληροφορικης και των ηλεκτρ. μηχανικων και μηχαν. υπολογιστων?? Απ οτι καταλαβαινω οι δευτεροι ασχολουνται πιο πολυ με hardware?? Εχει τμημα στην Ξανθη αν δεν κανω λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Σχετικα με την πληροφορικη, ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των σχολων πληροφορικης και των ηλεκτρ. μηχανικων και μηχαν. υπολογιστων?? Απ οτι καταλαβαινω οι δευτεροι ασχολουνται πιο πολυ με hardware?? Εχει τμημα στην Ξανθη αν δεν κανω λαθος.

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2817569
ίσως σε βοηθήσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Για ΕΑΠ το σκέφτηκες; Εχει πληροφορική και είναι κάπως πιο Light τα πράγματα σε σχέση με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια (όσον αφορά τα μαθηματικά κτλ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καταρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για την απόφαση και το θάρρος σας να αλλάξετε επάγγελμα και να ασχοληθείτε με κάτι που σας αρέσει..! Να σας πω την δική μου άποψη, δεν θα σας συνιστούσα να δώσετε πανελλήνιες..Αυτό για δύο λόγους:
1) Για να περάσετε σε αυτές τις σχολές χρειάζεται να διδαχθείτε μαθηματικά και φυσική γ'λυκείου που προαπαιτούν κάποιες γνώσεις από προηγούμενες τάξεις..Πιθανώς στην ηλικία αυτή, θα χρειαστείτε τριπλάσιο ή και πενταπλάσιο χρόνο ενασχόλησης.
2) Πρέπει να επενδύσετε πολλά στο οικονομικό κομμάτι, μιας και θα χρειαστεί να πάτε σε φροντιστήριο για σχετική βοήθεια (εκτός αν διαβάσετε μόνη σας και αυτό είναι άλλο καπέλο)

Προσωπικά θα σας συνιστούσα είτε να πάτε στο Ελληνικό Ανοιχτό πανεπιστήμιο είτε να κάνετε μαθήματα μέσω distance learning (εκτός αν είστε αποφασισμένη να πάτε και στο εξωτερικό). Ομολογουμένως υπάρχουν πολλές επιλογές :) Μπορείτε να τις αξιολογήσετε και ανάλογα με τα στάνταρ σας να διαλέξετε :) Καλή Επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ποτε δεν είναι αργά για τίποτε! αλλα και οι 3 σχολές που θες έχουν μαθηματικά! και στ 27(ενώ τόσα χρόνια ασχολείσαι με τα αρχαία) είναι πολυ ζόρικα τα πράγματα φίλη μου θεωρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNI - VANYA

Νεοφερμένος

Η ANNI - VANYA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι τελειόφοιτη τμήμα Φυτικής Παραγωγής μπήκα με πανελλήνιες το 2010. Σκεφτόμουν μόλις πάρω το πτυχίο και τελειώσω από κεί να δώσω για ΤΕΦΑΑ αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο κατατακτήριες ή πανελλαδικές.
Όσον αφορά τις κατατακτήριες:
1. Τα βιβλία που θα τα βρω τα δίνει η σχολή ή πρέπει να τα αγοράσω (η λειτουργική ανατομική κοστίζει πολύ). Την ύλη την βρήκα στην ιστοσελίδα τους;;;
2. Οι θέσεις των υποψηφίων - πτυχιούχων από ΤΕΙ είναι καθορισμένες κάθε χρονιά ή αυξομειώνονται;;;
3. Για την εισαγωγή μου, απαιτείται διάκριση σε κάποιο άθλημα;;; διότι το επίπεδό μου είναι καθαρά ερασιτεχνικό.
Οι πανελλαδικές θέλουν φροντιστήριο πάλι τουλάχιστον για μαθηματικά και φυσική που χω 3 χρόνια να τα πιάσω. Τα υπόλοιπα μαθήματα βιολογία και χημεία είναι πιο εύκολα γιατί τα έχω και στη σχολή ενώ έκθεση εξασκούμαι κυρίως με εργασίες και είναι εύκολο μάθημα.
1. Για να αποφύγω τα φροντιστήρια (υψηλό κόστος) πως μπορώ να τα δουλέψω μόνη μου, υπάρχουν βοηθήματα κλπ;;;
2. Ποιο μάθημα γενικής παιδείας πρέπει να πάρω για πρόσβαση στη σχολή αυτή;;;
3. Θα ισχύουν τα της 3 τεκνίας και τα κοινωνικά κριτήρια (αδελφός που σπουδάζει σε άλλη πόλη) η όχι;;;
4. Για τις μεταγραφές γνωρίζετε κάτι δηλαδή αν περάσω ΤΕΦΑΑ Σερρών μπορώ να έρθω Αθήνα;;;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ;;;
Ευχαριστώ πολύ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει για να ξέρω τι να κάνω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μπεις με πανελλήνιες. Η βάση είναι μικρή και δεν είναι απαραίτητο να πας τόσο καλά στα μαθηματικά και τη φυσική που δε τα συμπαθείς. Αν θες κάποια βιβλία να σου προτείνω ή κάποιες ιδέες πώς να ξεκινήσεις να σου πω. Αν πας με κατάταξη, μπορείς απο κάποιον που σπουδάζει ηδη εκει να βρεις τα βιβλία. Το καλό είναι οτι είναι ολα σχετικά με τη σχολή, δε δίνεις δηλαδή τα μαθήματα του λυκείου που είναι αλλου είδους, αλλα θα πρέπει να μελετήσεις πολύ σοβαρά γιατι πας να γράψεις σχεδόν άριστα, ενω στις πανελλαδικές οχι. Για τα υπόλοιπα ερωτήματα που λες να σου πω αν σε ενδιαφέρει. Η σχολή είναι στη Δάφνη να ξέρεις, κοντά στο μετρό και αρκετά ενδιαφέρουσα και δύσκολη. Οσο πιο καλά πας στα αγωνίσματα τόσο περιθώριο έχεις για χαμηλούς βαθμούς στα γραπτά και αντίστοφα. Τα αγωνίσματα είναι τα βασικά περίπου που δίνουν και στις στρατιωτικές σχολές, απλα εκει βαθμολογείσαι. Τα είχα δώσει κι εγώ κάποτε και ξέρω πώς είναι. Ο μέσος άνθρωπος τα βγάζει πέρα μια χαρά, αλλα καλό είναι να πάρεις μεγάλους βαθμούς για να μην αγχώνεσαι στα γραπτά των πανελλαδικών. Υπάρχουν άτομα που μπήκαν με βαθμούς 2 και 3 στα μαθηματικά αλλα είχαν πάει πολύ καλά στα αγωνίσματα. Γενικά ένας μέσος όρος στα γραπτά γύρω στο 10 και μια μέτρια επίδοση στα αγωνίσματα αρκεί. Μη το φοβηθείς αν σου αρέσει το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cat's Miaow

Νεοφερμένος

Ο Cat's Miaow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θέλω για προσωπικούς (κυρίως περαιτέρω αυτο-μόρφωσης) και όχι τόσο επαγγελματικούς λόγους να περάσω και σε 2η σχολή (έχω τελειώσει ήδη μια).

Γίνεται ; Υπάρχουν ακόμα οι κατατακτήριες ; Πρέπει να δώσω πανελλαδικές μαζί με τους 18χρόνους ;

ευχαριστώ

Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα 55-78 προέρχονται από συγχώνευση με θέμα ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θέλω για προσωπικούς (κυρίως περαιτέρω αυτο-μόρφωσης) και όχι τόσο επαγγελματικούς λόγους να περάσω και σε 2η σχολή (έχω τελειώσει ήδη μια).

Γίνεται ; Υπάρχουν ακόμα οι κατατακτήριες ; Πρέπει να δώσω πανελλαδικές μαζί με τους 18χρόνους ;

ευχαριστώ

Ναι υπάρχουν οι κατατακτήριες! Για πιο τμήμα ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες. Οι αιτήσεις συνήθως γίνονται 1-15 Νοεμβρίου. Μπες στο σάιτ της σχολής που σε ενδιαφέρει να πάρεις πληροφορίες και να ενημερωθείς για την ύλη των μαθημάτων που πρέπει να δώσεις. Να έχεις υπόψη σου ότι πρέπει να γράψεις άριστα γιατί ο αριθμός των εισακτέων είναι πολύ μικρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις είτε πανελλήνιες εξετάσεις είτε κατατακτήριες εξετάσεις είτε και τις δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cat's Miaow

Νεοφερμένος

Ο Cat's Miaow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δηλαδή η περίοδος αιτήσεων τελείωσε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δες ισως δοσουν καμοια παρατασει στο τμημα που θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top