Πληροφορική, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, δάσκαλος ή ΣΜΑ;

garrythesnail

Νεοφερμένος

Ο garrythesnail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ημουν απο τα ατομα τα οποια δεν ειχαν ως στοχο καποια συγκεκριμενη σχολη(σορι για την ορθογραφια αλλα ποτε δεν τα πηγαινα καλα).
Στο δημοτικο και στο γυμνασιο ημουνα καλος μαθητης , αν και δεν διαβαζα ιδιαιτερα, εβγαλα το δημοτικο με 10 και το γυμνασιο με 19 μισο.
Οταν πηγα στο λυκειο αρχισα ταυτοχρονα φροντιστηριο στα μαθηματα που με ενδοιεφεραν , δλδ μαθηματικα , φυσικη και υποχρεωτικα εκθεση. Επελεξα τεχνολογικη κατευθυνση, γιατι απεχθανομαι τα θεωρητικα μαθηματα , τουλαχιστων οπως διδασκονται , και η θετικη εχει διεξοδο την ιατρικη η οποια δεν με ενδοιεφερε ποτε......
Στα μαθηματα της κατευθυνσης μου τα πηγαινω αρκετα καλα , στην εκθεση γραφω μετρια γυρω στο 15 , καθως ποτε δεν εκατσα να διαβασω ετοιμες αποψεις αλλων και να κανω απλη αντιγραφη .......
Λιγους μηνες πριν τις πανελληνιες, τωρα , αρχισα να ψαχνομαι σχετικα με ποια σχολη θα ακολουθησω.

Βρισκομαι στο εξης δηλημα:
Μου αρεσει πολυ οτι εχει σχεση με υπολογιστες.... Ωστοσο η επαγγελματικη αποκατασταση των σχολων πληροφορικης και μηχανικων υπολογιστων ειναι αμφιβολη....
Σκεφτομουνα το επαγγελμα του δασκαλου (ειναι και ο πατερας μου ) το οποιο εχει πολυ ελευθερια , καλο μισθο στις μερες που περναμε, και επαγγελματικη αποκατασταση. Δεν ειναι κατι ομως που μου κεντριζει την προσοχη και δεν θα μου αρεσε ιδιαιτερα να ασχοληθω. Θα περασω καλα φοιτητικα χρονια αλλα μετα θα μπορω να ασχολουμε με κατι το οποιο δεν μου πολυαρεσει για 45 χρονια?
ΣΜΑ ειναι ακυρο, γιατι διαβασα πως εισαι πρωτα στρατιωτικος και ο στρατος ειναι κατι που νομιζω πως με περιοριζει και με δεσμευει.


Εδω ειναι το κυριο κομματι στο οποιο θα ηθελα να με βοηθησετε.
Για να εχεις μελλον σαν μηχανικος υπολογιστων πρεπει να βγεις στο εξωτερικο και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα.
Αν τελειωσω πληροφορικη ποιες ειναι οι ευκαιριες για αποκατασταση , εκτως απο καθηγητης που εχει κορεστει?
Υποψην πως δεν θελω να περασω την ζωη μου δουλευοντας 15 ωρα καθημερινα.
Απο μηχανικος υπολογιστων μπορεις να βρεις δουλεια χωρις μεταπτυχιακο με αξιοπρεπες μισθο?

Παρακαλω οσους θελουν να με θοηθησουν σε αυτη την επιλογη , η οποια θα ειναι καθοριστικη για την υπολοιπη ζωη μου
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δάσκαλος και ΣΜΑ αφού δεν σου αρέσουν καθόλου δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος καν να τα σκέφτεσαι. Μπορεί οι δάσκαλοι να έχουν ως τώρα καλή αποκατάσταση αλλά πιστεύω πως αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο πρέπει να "στρίψεις". Τώρα αυτό που λες για τους ΗΜΜΥ δεν νομίζω να ισχύει, ότι απαραίτητα πρέπει να πας στο εξωτερικό. Άλλα παιδιά που έχουν περισσότερες πληροφοριές ίσως να μας βοηθήσουν. Και εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα και οι ΗΜΜΥ είναι μέσα στις επιλογές μου, περιμένω λοιπόν με τη σειρά μου τις απαντήσεις.Πάντως αν και ακούγεται κλισέ και τετριμμένο, καλό θα ήταν να ακολουθήσεις κάτι που σου αρέσει πραγματικά. Ειδικά για τον στρατό που αναφέρεις, αν δεν σου αρέσει θα είναι πολύ δυσκολα τα πράγματα, πολύ περιοριστικό περιβάλλον και αν δεν είσαι αποφασιμένος δεν θα την παλέψεις με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garrythesnail

Νεοφερμένος

Ο garrythesnail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως δεν ειχα καθαρη εικονα της ΣΜΑ
Με επηρεασε το οτι εχει επαγγελματικη αποκατασταση, μεταπτυχιακα πληρωμενα απ τον στρατο.....
Ξεχασα ομως πως ειναι στρατος ... Απο συζητησεις σε φορουμς πληροφορηθηκα πως εκτως απο τα μαθηματα εχει και στρατιωτικη εκπαιδευση και πολα καψωνια .Δεν ειμαι και πολυ υπομονετικος και αν εβλεπα κατασταση που δεν μου αρεσε θα εφευγα αμεσως..... και ξανα του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δάσκαλος και ΣΜΑ αφού δεν σου αρέσουν καθόλου δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος καν να τα σκέφτεσαι.

+1 σ' αυτό.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς...


Για να εχεις μελλον σαν μηχανικος υπολογιστων πρεπει να βγεις στο εξωτερικο και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα.
Αν τελειωσω πληροφορικη ποιες ειναι οι ευκαιριες για αποκατασταση , εκτως απο καθηγητης που εχει κορεστει?
Υποψην πως δεν θελω να περασω την ζωη μου δουλευοντας 15 ωρα καθημερινα.
Απο μηχανικος υπολογιστων μπορεις να βρεις δουλεια χωρις μεταπτυχιακο με αξιοπρεπες μισθο?

Μια σύντομη απάντηση. Ναι μπορείς στην Ελλάδα χωρίς μεταπτυχιακό να βρεις δουλειά με αξιοπρεπή μισθό και 8ωρο, όχι 15ωρο.
Απλά να ξέρεις ότι η αγορά εργασία στον ιδιωτικό τομέα είναι απαιτητική και δύσκολη. Θέλει όρεξη και γερά νεύρα, και να ξέρεις ότι θα έρθουν και οι μέρες που θα χρειαστεί να δουλέψεις και 15ωρο :eek:, χωρίς να σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Δε μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις σε 5-6 χρόνια αν τα πράγματα θα είναι καλύτερα ή χειρότερα.

Υπάρχουν πάρα πολλά threads σχετικά με σχολές πληροφορικής, μηχανικών η/υ κλπ. Μερικά είναι τα παρακάτω. Διάβασέ τα και ό,τι θέλεις ξαναρωτάς :

Software & Hardware : Ποιά σχολή όμως;

Σχολες Πληροφορικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garrythesnail

Νεοφερμένος

Ο garrythesnail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μια σύντομη απάντηση. Ναι μπορείς στην Ελλάδα χωρίς μεταπτυχιακό να βρεις δουλειά με αξιοπρεπή μισθό και 8ωρο, όχι 15ωρο.
Απλά να ξέρεις ότι η αγορά εργασία στον ιδιωτικό τομέα είναι απαιτητική και δύσκολη. Θέλει όρεξη και γερά νεύρα, και να ξέρεις ότι θα έρθουν και οι μέρες που θα χρειαστεί να δουλέψεις και 15ωρο :eek:, χωρίς να σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Δε μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις σε 5-6 χρόνια αν τα πράγματα θα είναι καλύτερα ή χειρότερα.

Υπάρχουν πάρα πολλά threads σχετικά με σχολές πληροφορικής, μηχανικών η/υ κλπ. Μερικά είναι τα παρακάτω. Διάβασέ τα και ό,τι θέλεις ξαναρωτάς :

Software & Hardware : Ποιά σχολή όμως;

Σχολες Πληροφορικης

Ευχαριστω πολυ για το ενδοιαφερον και τις πληροφοριες σου

Οταν λες πως μπορει καποιος και σημερα να βρει δουλεια στην ελλαδα χωρις μεταπτυχιακο σε τι αναφερεσε?

Και κατι ακομα...
Ξερεις , εσυ ή οποιος αλλος, αν υπαρχουν στην ελλαδα επιχειρησεις αναπτυξης λογισμικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
και εγώ κάποτε ενδιαφερόμουν για αυτές τις σχολές. (Πληροφορικής). Αλλά το άφησα το θέμα λόγω αποκατάστασης. Αν και είναι νωρίς για μένα (2α λυκείου πάω). βασικά έγραψα εδώ για να πάρω e-mails αυτα που γράφετε μπας και αναθεωρήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για το ενδοιαφερον και τις πληροφοριες σου

Οταν λες πως μπορει καποιος και σημερα να βρει δουλεια στην ελλαδα χωρις μεταπτυχιακο σε τι αναφερεσε?

Και κατι ακομα...
Ξερεις , εσυ ή οποιος αλλος, αν υπαρχουν στην ελλαδα επιχειρησεις αναπτυξης λογισμικου?

προφανώς αναφέρομαι σε δουλειά σχετική με το αντικείμενο σπουδών.

ναι, υπάρχουν εταιρίες ανάπτυξης λογισμικού στην Ελλάδα, όπως επίσης υπάρχουν και θέσεις εργασίας για απόφοιτους πληροφορικής σε εταιρίες/οργανισμούς/υπηρεσίες που δεν έχουν σχέση με την πληροφορική. πχ μπορεί μία τράπεζα ή ένα νοσοκομείο να προσλάβει κάποιο μηχανικό η/υ.

γενικά για την επαγγελματική αποκατάσταση θα ακούσεις διαφορετικές και αντιφατικές απόψεις, διότι ο καθένας μιλάει με ανάλογα με την προσωπική του εμπειρία, με το τι έχει ακούσει από γνωστούς ή και ακόμα και με το τι φαντάζεται.

άποψή μου, με βάση την προσωπική εμπειρία και με όσα βλέπω από γνωστούς μου, είναι πως αυτή τη στιγμή η επαγγελματική αποκατάσταση στον κλαδο αυτό είναι καλή, όχι τόσο καλή όσο παλιότερα.

και επειδή στον τίτλο του thread αναφέρεις και τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς αλλά δε ρωτάς τίποτα γι αυτούς, πάρε ένα ακόμα thread για να διαβάσεις :

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ: Σωστη Επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris123craf

Νεοφερμένος

Ο chris123craf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια θεωρείτε καλύτερη σχολή. Όλες οι απόψεις δεκτές:)

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από νήμα με τίτλο "ΣΜΑ ή ΗΜΜΥ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top