Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Thank u για την απάντηση. Τελικά έχουν και άμεση δράση (βλέπε σελ.38, στη δεύτερη στηλη).

Είναι σίγουρο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα αντισώματα καταστρέφουν αντιγόνα και άμεσα, εκτός από την ενεργοποίηση λοιπών μηχανισμών, όπως λ.χ. του συμπληρώματος;

Εννοειται αυτο.

ΥΓ:Το συμπληρωμα δεν ειναι μηχανισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Εννοειται αυτο.

ΥΓ:Το συμπληρωμα δεν ειναι μηχανισμος.

Είδος πρωτεϊνών δεν είναι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Είδος πρωτεϊνών δεν είναι; :hmm:


Ομάδα 20 πρωτεινών στον ορό του αίματος με αντιμικροβιακή δράση.Το βιβλίο να το ανοίγουμε που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Είδος πρωτεϊνών δεν είναι; :hmm:

Ουσιες με αντιμικροβιακη δραση,ναι.Αλλα ο μηχανισμος ειναι γενικοτερα η ''δραση αντιμικροβιακων ουσιων'',η καθε ουσια που δρα αποτελει παραγωγα του μηχανισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Ομάδα 20 πρωτεινών στον ορό του αίματος με αντιμικροβιακή δράση.Το βιβλίο να το ανοίγουμε που και που.

Δεν το έχω ανοίξει καθόλου όλη τη χρονιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Δεν το έχω ανοίξει καθόλου όλη τη χρονιά :P

Έχεις κάμποσο χρόνο ακόμα.Μπορείς να τη βγάλεις κάποιες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
να ρωτησω κατι στη θεωρια του λαμαρκ συμπεριλαμβανεται το κομματι που λεει οτι ηταν ο πρωτος π υποστηριξε ...εωσ το πιο περιπλοκες?? σελ 123
και κατι αλλο σε ενα φυλογενετικο δεντρο εκει που βρισκονται τα σημεια τομης αν τραβηξουμε μια γραμμη(οριζοντια) τα αλλα σημεια που τεμνονται τι δειχνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
@Lamarck: η ιδέα ότι τα είδη μεταβάλλονται / η ζωή προέρχεται από απλούστερες μορφές ζωής που σταδιακά έγιναν πιο περίπλοκες ανήκει και στις θεωρίες του, οπότε καλό θα ήταν να την γράψεις.

@ φυλογενετικά δέντρα: δεν καταλαβαίνω πολύ τι εννοείς χωρίς σχήμα, πάντως άμα φέρεις οριζόντια γραμμή ουσιαστικά δείχνεις την συστηματική κατάταξη των συγκεκριμένων οργανισμών του σχήματος. (δηλαδή άμα στα πάνω-πάνω σημεία φέρεις οριζόντια έχεις βρει την κατάταξή τους σε είδη, η αμέσως πιο κάτω λογικά θα δείχνει την κατάταξη των ίδιων οργανισμών σε γένος...και πολύ πιο κάτω η οριζόντια γραμμή θα δείχνει ένα πολύ ευρύτερο πεδίο κατάταξης, του στυλ κλάση ή φύλο. Αυτό νομίζω ότι εννοείς)

+ επίσης η οριζόντια γραμμή που ενώνει δυο σημεία συνήθως δείχνει ότι οι αλλαγές που έγιναν σε εκείνα τα σημεία συνέβησαν την ίδια χρονική περίοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αμα ζητηθει η θεωρια του Λαμαρκ γραφουμε το πινακακι,που τον εχει συγκριτικα με τον Δαρβινο,απλως αλλαζουμε το ειδος που -υποθετικα- θα διαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
thnx....εννοουσα οτι αν μας δωσουν ενα φυλογενετικο και μας ζητησουν ποσα διαφορετικα γενη υπαρχουν , μπορουμε να βρουμε τα διαφορετικα γενη με μια ευθεια που ξεκιναει παντα απ τη σωστη κουκιδα ... (παντως δν εξηγουνται ευκολα αυτα χωρις σχημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αμα ζητηθει η θεωρια του Λαμαρκ γραφουμε το πινακακι,που τον εχει συγκριτικα με τον Δαρβινο,απλως αλλαζουμε το ειδος που -υποθετικα- θα διαφερει.

εγω εχω δει σε πολλες απαντησεις οτι αναφερει την θεωρια απο τη σελιδα 124(και απ την 123)...:hmm:
τελος παντων , δν εχω καποιο θεμα ,τις εχω μαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
και κατι αλλο...αν καποια γραμμη σταματαει νωριτερα απ τις αλλες σημαινει οτι ειναι οργανισμος του παρελθοντος????(εγω νομιζω οτι αυτο ειναι ...απλα ρωταω για σιγουρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
εγω εχω δει σε πολλες απαντησεις οτι αναφερει την θεωρια απο τη σελιδα 124(και απ την 123)...:hmm:

Αν σου ζηταει να αναφερεις απλως την θεωρια του Λαμαρκ,γραφεις αυτο που λες.Αμα ζηταει εξηγηση -η ευρεση στοιχειων της θεωριας του λαμαρκ- σε μια ασκηση ή συγκριτικη αξιολογηση με του Δαρβινου,τοτε θα γραψεις το πινακακι,αλλαζοντας απλως τις λεξεις(του ζωου φυσικα,διοτι προφανως και θα υπαρχει αλλο ζωο απο την καμηλοπαρδαλη),ή/και αναφεροντας μονο τα κομματια που εντοπιζονται(για ευρεση στοιχειων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν σου ζηταει να αναφερεις απλως την θεωρια του Λαμαρκ,γραφεις αυτο που λες.Αμα ζηταει εξηγηση -η ευρεση στοιχειων της θεωριας του λαμαρκ- σε μια ασκηση ή συγκριτικη αξιολογηση με του Δαρβινου,τοτε θα γραψεις το πινακακι,αλλαζοντας απλως τις λεξεις,ή/και αναφεροντας μονο τα κομματια που εντοπιζονται(για ευρεση στοιχειων)

ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαλενα585

Νεοφερμένος

Η θαλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι πραξεις χρειαζονται για τις πυραμιδες της βιομαζας και της ενεργειας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι πραξεις χρειαζονται για τις πυραμιδες της βιομαζας και της ενεργειας??

Ακριβώς γιάυτο μπήκα κι εγώ στο topic! Όλα δείχνουν ότι φέτος θα πέσουν τροφικές πυραμίδες και τροφικά επίπεδα.
Βλέπω αριθμούς και τρομοκρατούμαι.
Τι πρέπει να γνωρίζουμε πάνω κάτω για να απαντήσουμε στα "μαθηματικά" της Βιολογίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ακριβώς γιάυτο μπήκα κι εγώ στο topic! Όλα δείχνουν ότι φέτος θα πέσουν τροφικές πυραμίδες και τροφικά επίπεδα.
Βλέπω αριθμούς και τρομοκρατούμαι.
Τι πρέπει να γνωρίζουμε πάνω κάτω για να απαντήσουμε στα "μαθηματικά" της Βιολογίας?

Για πες ποια ''ολα'' δειχνουν,να τα μαθω και εγω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τα τελευταία χρονια δεν εχει πεσει ροη ενεργειας. Ο ΟΕΦΕ εδωσε ροη ενεργειας (και δεν νομιζω οτι εδω "καιγεται" το θεμα, το αντιθετο μαλιστα). Και το κλισε "θελουν να καψουν τους θεωρητικους". Και επισης ειναι γενικα αποδεκτο οτι τα θεματα βιολογιας γενικης δυσκολευουν καθε χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top