Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κατά τον Μάρτιο θα τα χουμε τελειώσει όλα.
Προς το παρόν μόνο φυσική γενικής έχω βγάλει όλη την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Κατά τον Μάρτιο θα τα χουμε τελειώσει όλα.
Προς το παρόν μόνο φυσική γενικής έχω βγάλει όλη την ύλη.
εγω κοντευω φυσικη γενικης βασικα...
ασχετο. η παραγραφος 'ρυθμοι διασπασης-χρονος υποδιπλασιασμου' ειναι εντος υλης??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εγω κοντευω φυσικη γενικης βασικα...
ασχετο. η παραγραφος 'ρυθμοι διασπασης-χρονος υποδιπλασιασμου' ειναι εντος υλης??:confused:
όχι! :)
Από πυρηνική οι μόνες ασκήσεις που είναι εντός ύλης είναι αυτές που ζητάνε να γράψεις αντιδράσεις και ασκήσεις στο έλλειμμα μάζας! Τέλειο ε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
όχι! :)
Από πυρηνική οι μόνες ασκήσεις που είναι εντός ύλης είναι αυτές που ζητάνε να γράψεις αντιδράσεις και ασκήσεις στο έλλειμμα μάζας! Τέλειο ε; :D
τραγικο κεφαλαιο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Από πυρηνική οι μόνες ασκήσεις που είναι εντός ύλης είναι αυτές που ζητάνε να γράψεις αντιδράσεις και ασκήσεις στο έλλειμμα μάζας!
Πρόσθεσε και αυτές που αναφέρονται στην αλληλεπίδραση μεταξύ πυρήνων.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πρόσθεσε και αυτές που αναφέρονται στην αλληλεπίδραση μεταξύ πυρήνων.


Α, με την ελάχιστη απόσταση ε; Όντως, την ξέχασα αυτή, γιατί δεν την προβάλλουν πολύ. Όμως για τέτοιες ασκήσεις είμαστε εφοδιασμένοι από πέρσι οπότε κομπλέ! :clapup::clapup:


ΥΓ: πρέπει να βγάλουν εξαίρεση για την φυσική γενικής να επιτρέπονται οι υπολογιστές, αυτή η σταθερά του πλανκ και το φορτίο ηλεκτρονίου είναι για σκότωμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Α, με την ελάχιστη απόσταση ε; Όντως, την ξέχασα αυτή, γιατί δεν την προβάλλουν πολύ.
Όμως στις εξετάσεις του 2012, στο θέμα Δ (μαζί με όλα τα άλλα) ζητούσαν ΚΑΙ τέτοιο (το τίμημα της πολύ μικρής ύλης).

να βγάλουν εξαίρεση για την φυσική γενικής να επιτρέπονται οι υπολογιστές, αυτή η σταθερά του πλανκ και το φορτίο ηλεκτρονίου είναι για σκότωμα
Κάνε λίγο υπομονή. Από του χρόνου σε όλες τις εξετάσεις θα έχεις μαζί σου ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Α, με την ελάχιστη απόσταση ε; Όντως, την ξέχασα αυτή, γιατί δεν την προβάλλουν πολύ. Όμως για τέτοιες ασκήσεις είμαστε εφοδιασμένοι από πέρσι οπότε κομπλέ! :clapup::clapup:


ΥΓ: πρέπει να βγάλουν εξαίρεση για την φυσική γενικής να επιτρέπονται οι υπολογιστές, αυτή η σταθερά του πλανκ και το φορτίο ηλεκτρονίου είναι για σκότωμα :P
αααχ αυτα τα νουμερααα:mad::whistle:

Όμως στις εξετάσεις του 2012, στο θέμα Δ (μαζί με όλα τα άλλα) ζητούσαν ΚΑΙ τέτοιο (το τίμημα της πολύ μικρής ύλης).


Κάνε λίγο υπομονή. Από του χρόνου σε όλες τις εξετάσεις θα έχεις μαζί σου ....
αυτο με την υλη....σημερα συνειδητοποιησαμε οτι ειχαμε κανει πραγματα εκτος υλης(τα οποια μεχρι περσυ ηταν μαλλον μεσα) και αρα τελειωσαμε! μα τι θα βαλουνε θεμα 4ο?αυτα που εβγαλαν εμπαιναν παντα 4ο...:hmm: (αουτ οφ τοπικ:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barricada

Νεοφερμένος

Ο barricada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
έμεινε ένας μήνας και πρέπει να αρχίσουμε να οργανώνουμε την δική μας επανάληψη. Θέλω να ακούσω ιδέες γιατί αυτά που μας λένε στο φροντιστήριο δεν με εξιτάρουν και πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
έμεινε ένας μήνας και πρέπει να αρχίσουμε να οργανώνουμε την δική μας επανάληψη. Θέλω να ακούσω ιδέες γιατί αυτά που μας λένε στο φροντιστήριο δεν με εξιτάρουν και πολυ..
τι ιδεες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Η επανάληψη που πρέπει να γίνει σχετίζεται με το επίπεδο του μαθητή,με την κατεύθυνση του και με την γενικότερη προετοιμασία του στη διάρκεια της χρονιάς.Συνεπώς δε μπορεί να δοθεί ουσιαστική βοήθεια στο μαθητή με ένα γενικού περιεχομένου μηνύματος.Το μόνο που ταιριάζει σε κάθε είδος μαθητή είναι το εξής: Διαβάστε όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείτε.Τώρα πρέπει να αξιοποιήσετε την ενέργεια που φροντίσατε να σας μείνει στο μέγιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως άλλοι μπορούνε να μάθουνε πιο γρήγορα κ άλλοι πάλι κάνουν πολύ ώρα να μάθουν κάτι απ'έξω,επομένως η επανάληψη διαφέρει από άτομο σε άτομο,αλλά γενικά το καλύτερο είναι να διαβάσεις κάτι όσες περισσότερες φορές μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Για θεωρητική:

Εγώ πέρυσι στα Αρχαία, χώριζα την επανάληψή μου σε θεματικές (π.χ. - μεταφράσεις, - εισαγωγή, - νοηματικά, και στο τέλος όλα μαζί). Το ίδιο έκανα και στο Άγνωστο, και κάθε βράδυ διάβαζα στο κρεβάτι ένα εικοσάλεπτο λεξικό ομαλών-ανωμάλων ρημάτων, και μετά κοιμόμουν. Ανάλογα έκανα και στα Λατινικά, ή χώριζα τα κείμενα σε ισόποσους αριθμούς και έβγαζα σε κάθε ομάδα κειμένων και τη μετάφραση και το συντακτικό/μετατροπές και τη γραμματική. Ιστορία κεφάλαιο-κεφάλαιο, με διάφορους συνδυασμούς. Λογοτεχνία το πήγαινα: όλον τον Ιωάννου, όλη την Ποίηση, Κρητικός, Παπαδιαμάντης, Βιζυηνός. Έκθεση δεν έκανα επανάληψη, γιατί τελείωσα την ύλη επί της ουσίας μία ημέρα πριν τις Πανελλήνιες. Για τη Βιολογία Γ.Π., ας μη μιλήσω καλύτερα εγώ!:P

Όλα αυτά τα συνδύαζα με διάφορους τρόπους μέσα στη μέρα, κι ενίοτε έκανα επαναλήψεις εφ'όλης της ύλης.

Η επανάληψη πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα συμβατό με τον εκάστοτε χαρακτήρα. Πάντως, είναι σίγουρο πως χωρίς αυτή δεν υπάρχουν καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Για θεωρητική:

Εγώ πέρυσι στα Αρχαία, χώριζα την επανάληψή μου σε θεματικές (π.χ. - μεταφράσεις, - εισαγωγή, - νοηματικά, και στο τέλος όλα μαζί). Το ίδιο έκανα και στο Άγνωστο, και κάθε βράδυ διάβαζα στο κρεβάτι ένα εικοσάλεπτο λεξικό ομαλών-ανωμάλων ρημάτων, και μετά κοιμόμουν. Ανάλογα έκανα και στα Λατινικά, ή χώριζα τα κείμενα σε ισόποσους αριθμούς και έβγαζα σε κάθε ομάδα κειμένων και τη μετάφραση και το συντακτικό/μετατροπές και τη γραμματική. Ιστορία κεφάλαιο-κεφάλαιο, με διάφορους συνδυασμούς. Λογοτεχνία το πήγαινα: όλον τον Ιωάννου, όλη την Ποίηση, Κρητικός, Παπαδιαμάντης, Βιζυηνός. Έκθεση δεν έκανα επανάληψη, γιατί τελείωσα την ύλη επί της ουσίας μία ημέρα πριν τις Πανελλήνιες. Για τη Βιολογία Γ.Π., ας μη μιλήσω καλύτερα εγώ!:P

Όλα αυτά τα συνδύαζα με διάφορους τρόπους μέσα στη μέρα, κι ενίοτε έκανα επαναλήψεις εφ'όλης της ύλης.

Η επανάληψη πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα συμβατό με τον εκάστοτε χαρακτήρα. Πάντως, είναι σίγουρο πως χωρίς αυτή δεν υπάρχουν καλά αποτελέσματα.
για δωσε λιγο περισσοτερες πληροφοριες για το αγνωστο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
για δωσε λιγο περισσοτερες πληροφοριες για το αγνωστο:P
Έπιανα ένα συγκεκριμένο κομμάτι (ή μάλλον πολλά κομμάτια) της γραμματικής, π.χ. ρήματα εις -μι, παραθετικά και ουσιαστικά, κι ένα τμήμα του συντακτικού. Εγώ ξεκίνησα να κάνω Άγνωστο από τα μέσα Φλεβάρη και μετά (μέχρι πριν έκανα ένα μάθημα/μήνα), οπότε προσπαθούσα πολύ μόνος μου, κι έλυνα κείμενα καθημερινά - ιδίως από τον Φλεβάρη και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Έπιανα ένα συγκεκριμένο κομμάτι (ή μάλλον πολλά κομμάτια) της γραμματικής, π.χ. ρήματα εις -μι, παραθετικά και ουσιαστικά, κι ένα τμήμα του συντακτικού. Εγώ ξεκίνησα να κάνω Άγνωστο από τα μέσα Φλεβάρη και μετά (μέχρι πριν έκανα ένα μάθημα/μήνα), οπότε προσπαθούσα πολύ μόνος μου, κι έλυνα κείμενα καθημερινά - ιδίως από τον Φλεβάρη και μετά.
ευχαριστω ενταξει εγω αν και εκανα ολη την χρονια δεν εδωσα τοσο βαση και τωρα τρεχω για να πιασουμε ενα 30 κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
ευχαριστω ενταξει εγω αν και εκανα ολη την χρονια δεν εδωσα τοσο βαση και τωρα τρεχω για να πιασουμε ενα 30 κατι
Ποτέ δεν ξέρεις.;) Στις εξετάσεις συνήθως τα πηγαίνουμε καλύτερα από ό,τι στα διαγωνίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barricada

Νεοφερμένος

Ο barricada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κοίτα είμαι θεωρητική και η προτεινόμενη προσωπική μας επανάληψη είναι η εξής: Από αύριο, 30 μέρες πριν τις πανελλήνιες να αρχίσουμε να διαβάζουμε από το τελευταίο μάθημα που δίνουμε, δηλαδή τα Λατινικά, μετά τα αρχαία που είναι το προτελευταίο κ.ο.κ. Κάθε μάθημα να το διαβάσουμε 5 μέρες, από 8 μέρες την ημέρα. Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν κάποιο παιδί έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα στο μυαλό του, πχ να αρχίσει την επανάληψη με την σειρά που δίνουμε τα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μόνο εγώ διαβάζω όπως να ναι; :P
Κάθε μέρα άλλο μάθημα κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
εγω παντως δεν το κανω ετσι π.χ. σημερα αρχισα 8-9.30 αγνωστο,9.30-11.30 γνωστο και 11.30-12.30 εκθεση θεματα τετοια φαση το απογευμα θα διαβασω ακομη λατινικα κειμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top