Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Για την ακριβεια 3.5 μεχρι τον μαιο και 4 μεχρι τις πανελληνιες

Όπου υπάρχει θέληση υπάρχει και τρόπος! :)

Πάντως επειδή κι εγώ είχα περάσει Πολιτική Επιστήμη την πρώτη φορά που έδωσα Πανελλήνιες και δεν πήγα καν να παρακολουθήσω και ξανάδωσα, μπορώ να πω με σιγουριά πως τώρα, 2 χρόνια μετά, έχω μετανιώσει που δεν έδωσα μια ευκαιρία στη σχολή. Ίσως να μου άρεσε περισσότερο από αυτήν που είμαι τώρα, αλλά ίσως και λιγότερο. Όμως δυστυχώς δεν θα το μάθω ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι 4 μήνες που απομένουν μέχρι τις πανελλήνιες είναι οριακά αρκετοί για να διαβάσεις, ανάλογα βέβαια και τι διάβασμα έριξες πέρσι. Αν πέρσι δεν διάβασες και τόσο, ίσως και να μην σου φτάνει ο χρόνος. Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να κάνεις μια προσπάθεια φέτος, να δώσεις έστω και για την πλάκα σου, κυρίως για να μην χάσεις την επαφή. Αν πετύχεις, όλα καλά. Αν δεν πετύχεις, συνεχίζεις και του χρόνου.

Κι αν σου φαίνονται πολλά τα 2 χρόνια που θα χάσεις με αυτήν την διαδικασία, αναλογίσου πόσα χρόνια έχεις να φας στην μάπα κάνοντας κάτι που δεν γουστάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
παιδιά ...κανείς δεν μένει πίσω πουθένα σε ότι ηλικία και αν κάνει κάτι καινουργιο.Αυτό βέβαια ισχυει για το πώς έχουν τα πράγματα τώρα που 1 στους 2 κάτω των 32 είναι άνεργος. Άρα δεν είναι το ζήτημα να χάσεις 1 ή 2 χρόνια άλλα ότι ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ χάνεις έτσι κι αλλίως από την στιγμή που τελειώνεις το σχολείο καμιά 12αρια χρονια στανταράκι .Είτε έχεις πτυχία είτε όχι ή θα σε άνεργος ή θα δουλεύεις για 600 ευρώ στην καλύτερη. Εντάξει και μην μου πει κανείς "όποιος είναι άξιος θα διακριθεί"...αυτά είναι last decades επιχειρήματα... Βασικός μισθός δασκάλου νεοδιοριζόμενου από το 2012 είναι 720 ευρώ....Οπότε κάντε ότι σας αρέσει δεν έχετε να χάσετε ούτε χρόνο ,ούτε χρήμα. Α! Κατατακτήριες ο ανταγωνισμός είναι αθέμιτος για κάποιον που μόλις έχει πάρει έστω και σχετικό πτυχίο...πλέον δίνουν 35 και 40 χρονών με 2 πτυχία, εμπειρίες κτλ. Καλή σας μέρα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
περσυ διαβασα αρκετα αλλα το αγχος μου και η κουραση συντελεσαν στο οτι εγραψα χαμηλοτερα απο οσα θα μπορουσα(16.025)για 100 μορια εχασα την δημοσιογραφια την οποια ηθελα σαν τρελη απο μικρη!!1 χρονο μετα τις πανελληνιες νιωθω πως ειμαι σε θεση να καταλαβω καλυτερα τι θελω να κανω με την ζωη μου και αρχιζω να σκεφτομαι σαν επιλογη την ψυχολογια..
το εξωτερικο τουλαχιστον προστοπαρων δεν ειναι επιλογη τοσο απο οικονομικης πλευρας οσο και απο ψυχολογικης(ποιος μεταναστευει ετσι στα ξαφνικα?το πραγμα θελει σκεψη!)
δευτερον δεν ξερω αμα μου φτασουν οι 4 μηνες για διαβασμα.θα θελα να μεινω για αλλο ενα εξαμηνο στην σχολη!ισως αλλαξει κατι..
αξιζει να παρατηςσω τις πολιτικες επιστημες για την ψυχολογια?απο αποψη αποκαταστασης και τα δυο ειναι περιπου το ιδιο..απο αποψη ενδιαφεροντος ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonist

Νεοφερμένος

Ο antonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η απόφαση είναι δύσκολη και ενέχει ρίσκο ειδικά για εσένα που ακόμα δεν ξέρεις που θα κατευθυνθείς.
Το να συνεχίσεις τις σπουδές σου στις πολιτικές επιστήμες (οι οποίες πιθανόν να είναι αρκετά ενδιαφέρον κλαδος) προφανώς έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα. Από την μιά πλευρά δεν γνωρίζω πόσο εύκολη μπορεί να είναι ή επαγγελματική σου απόκατάσταση, από την άλλη όμως οι σπουδές σου σ' αυτήν έχουν ήδη αρχίσει να πέρνουν το δρόμο τους.
Τώρα αν αποφασίσεις να δώσεις ξανά εξετάσεις, θα πρέπει, είτε δώσεις τώρα ή το επόμενο έτος, να διαβάσεις αρκετά για να περάσεις σίγουρα ώστε να μην σταματήσεις ή να μην καθυστερήσεις άδικά τις σπουδές σου.
Τελειώνοντας βέβαια τις πολιτικές επιστήμες θα έχεις την δυνατότητα να περάσεις με κατάταξη (με εξετάσεις ή με βαθμό πτυχίου ανάλογα με το τμήμα) στην σχολή που δε ενδιαφέρει.
Ειδικά για τη δημοσιογραφία που είπες ότι σε ενδιαφέρει, ένα επιπλεόν πτυχίο στις πολιτικές επιστήμες σίγουρα θα είναι προσόν και τυπικό για να βρείς δουλειά αλλά και ουσιαστικό για την εξέλιξή σου ως επαγγελματίας στην δημοσιογραφία.
Τώρα όσον αφορά την ψυχολογία δεν ξέρω αν οι πολιτικές επιστήμες σε βοηθήσουν αλλά λόγω ωριμότητας θα βλέπεις τις δευτερες σπουδές σου με άλλο μάτι.
Άποψή μου είναι να τελειώσεις τη σχολή σου με όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό και στη συνέχεια να δώσεις κατάταξη για τη σχολή που σε ενδιαφέρει, εκτός βέβαια αν θεωρείς οτι οι σπουδές σου αυτές είναι χάσιμό χρόνου.
Παντως συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε, ότι ένα ή δυο χρόνια χαμένα δεν είναι σημαντικά μπροστά στα χρόνια της πιθανής ανεργίας που πιθανόν να ακολουθήσουν το περας των όποιων σπουδών σου.
Αν αποφασίσεις τελικά να τελειώσεις τη σχολή σου και να δώσεις κατατακτήριες εξέτασε το ενδεχόμενο παράλληλα με τις δευτερες σπουδές σου να εργάζεσαι στον κλάδο που σε ενδιαφέρει ή και αλλού διότι και χρόνο επαγγελματικής εμπειρίας θα κερδίσεις και ψυχολογικά θα είσαι καλύτερα γιατί θα έχεις κάποιο μικρό ή μεγάλο εισόδημα.

Αντώνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Melybloo

Νεοφερμένος

Η Melybloo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Kαλησπέρα παιδιά. Τελειώνω με το καλό το Φλεβάρη (καλώς εχόντων των πραγμάτων) και σκέφτομαι έντονα να συνεχίσω τις σπουδές μου. Σκεφτόμουν τη σχολή που είχα βάλει πρώτη επιλογή αλλά δεν έπιασα. Αναφέρομαι στη Νομική. Το διάστημα των σπουδών και ενώ δεν ήταν τόσο ελεεινά τα πράγματα με την κρίση, προγραμμάτιζα άλλη πορεία (μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κλπ).
Τώρα δε ξέρω τι αξίζει. Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;
Να αφήσω αυτή τη σκέψη και να πάω έξω για κάποιο μεταπτυχιακό; Ειλικρινά δε ξέρω. Έχω τη διάθεση να διαβάσω αλλά είμαι μπερδεμένη. Σκέφτομαι τις Πανελλήνιες που θα είναι πιο προσιτή η Νομική, με κατατακτήριες το έψαξα αλλά δε πολυψήνομαι. Οι Πανελλήνιες θα μου έδιναν και κάποια προνόμια (πχ πολυτεκνεία). Αν κατάφερνα και πάλι δηλαδή να τη πιάσω.
Δε ξέρω, εσείς τι λέτε; Κάθε άποψη καλοδεχούμενη! :)
(ελπίζω να μην είναι άκυρο εδώ που γράφω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Kαλησπέρα παιδιά. Τελειώνω με το καλό το Φλεβάρη (καλώς εχόντων των πραγμάτων) και σκέφτομαι έντονα να συνεχίσω τις σπουδές μου. Σκεφτόμουν τη σχολή που είχα βάλει πρώτη επιλογή αλλά δεν έπιασα. Αναφέρομαι στη Νομική. Το διάστημα των σπουδών και ενώ δεν ήταν τόσο ελεεινά τα πράγματα με την κρίση, προγραμμάτιζα άλλη πορεία (μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κλπ).
Τώρα δε ξέρω τι αξίζει. Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;
Να αφήσω αυτή τη σκέψη και να πάω έξω για κάποιο μεταπτυχιακό; Ειλικρινά δε ξέρω. Έχω τη διάθεση να διαβάσω αλλά είμαι μπερδεμένη. Σκέφτομαι τις Πανελλήνιες που θα είναι πιο προσιτή η Νομική, με κατατακτήριες το έψαξα αλλά δε πολυψήνομαι. Οι Πανελλήνιες θα μου έδιναν και κάποια προνόμια (πχ πολυτεκνεία). Αν κατάφερνα και πάλι δηλαδή να τη πιάσω.
Δε ξέρω, εσείς τι λέτε; Κάθε άποψη καλοδεχούμενη! :)
(ελπίζω να μην είναι άκυρο εδώ που γράφω:P)

εγω στη θεση σου θ ακανα κατατακτηριες νομικη!!αφου σου αρεσε και το αγαπασ σαν επαγγελμα να πασ!!ειναι πιο καλα να κανεις κατατακτηριες παρα μεταπτυχιακο..πλεον ολα τα μεταπτυχιακα πληρωνονται..ενω αν πασ σε νεα σχολη θα εχεισ μονο οφελος...τωρα οσον αφορα τις πανεληνιες εγω δεν θα δινα..θα πηγαινα μεσω κατατακτηριων!!αναλογα φυσικα την ορεξη που εχεισ και εσυ και κατα ποσο εισαι ετοιμη να περασεισ και παλι την διαδικασια πανελληνιων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melybloo

Νεοφερμένος

Η Melybloo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. :)
Κοίτα, η μόνη που σκέφτομαι πως αξίζει για να τη τελειώσω και σχετικά γρήγορα είναι της Κομοτηνής. Και εκεί δε μπορώ να μπω με κατατακτήριες, θέλουν τρομακτικα υψηλό βαθμό πτυχίου (όντως πάνω απο 9), κάτι που δε διαθέτω σίγουρα:P. Δε ξέρω. Δεδομένων των συνθηκών μήπως είναι αστείο να σκέφτομαι δεύτερο πτυχίο εδώ; Αργά θέλω να πιστεύω πως δεν είναι. Και σίγουρα είναι μια σχολή που σου δίνει προοπτικές.
Αν είναι κάποιος από Νομική θα μπορούσε να βοηθήσει ίσως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
κοιτα εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι οταν με το καλο τελειωσω την σχολη μου να κανω κατατακτηριες σε καποιο αλλο τμημα παρα να κανω μεταπτυχιακο!!αλλωστε σκεψου οτι με τις κατατακτηριες μπαινεις κατευθειαν 2 ετοσ!!και τωρα που εισαι πολυ νεα θα χεις ορεξη να τα κανεις.γι αυτο προσπαθησε γιατι αν δεν το κανεις τωρα μπορει αργοτερα να το μετανιωσεις!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν λες το πιο βασικό. Από ποια σχολή έρχεσαι; Τι θες να κάνεις;
Κομοτηνή, μόνο με Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melybloo

Νεοφερμένος

Η Melybloo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες για νομική μπαίνεις β' εξάμηνο και με το βαθμό πτυχίου για νομική Κομοτηνής μπαίνεις α' νομίζω.
Δε νομίζω ότι με φοβίζουν οι Πανελλήνιες αλλά τα χρόνια συνολικά να πάρω το πτυχίο. Ακόμα είσαι στην αρχή, μέχρι το πτυχίο μπορεί να έχεις αλλάξει μυαλά. Και εγώ τώρα σκέφτομαι ότι έπρεπε ίσως να ξαναδώσω στο καπάκι πανελλήνιες. Αλλά δε βαριέσαι.. Κάθε επιλογή μας οδηγεί κάπου, όλα για τον άνθρωπο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες για νομική μπαίνεις β' εξάμηνο και με το βαθμό πτυχίου για νομική Κομοτηνής μπαίνεις α' νομίζω.
με κατατακτήριες, ανεξαρτήτως τρόπου κατάταξης, ξεκινάς από το γ εξάμηνο. Με Πανελλαδικές, από το ά εξάμηνο.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melybloo

Νεοφερμένος

Η Melybloo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου και σενα. :)
Εννοώ ότι κατατάξεις νομκής Αθήνας γίνονται στο Β' εξάμηνο
https://www.law.uoa.gr/proboli-anakoinwshs/katataktiries-e3etaseis-periodoy-2012-2013.html τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με! :)
Και όσον αφορά τη Νομική Κομοτηνής οι πτυχιούχοι που περνάνε με το βαθμό πτυχίου μπαίνουν στο Α' εξάμηνο σπουδών.
https://law.duth.gr/news/2012-07-18-a.sxhtml
Μήπως αυτό που λες δεν ισχύει για τις κατατακτήριες γενικά αλλά εξαρτάται από τη σχολή; Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
κοιτα εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι οταν με το καλο τελειωσω την σχολη μου να κανω κατατακτηριες σε καποιο αλλο τμημα παρα να κανω μεταπτυχιακο!!αλλωστε σκεψου οτι με τις κατατακτηριες μπαινεις κατευθειαν 2 ετοσ!!και τωρα που εισαι πολυ νεα θα χεις ορεξη να τα κανεις.γι αυτο προσπαθησε γιατι αν δεν το κανεις τωρα μπορει αργοτερα να το μετανιωσεις!!;)

Εξαρτάται από τη συνάφεια του τμήματος υποδοχής με το τμήμα προέλευσης. Μπορεί να μπεις 1ο έτος, μπορεί 2ο, μπορεί 3ο, μπορεί και 4ο. Δεν είναι σταθερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πανελληνιες προτείνω! Πολυ πιο προσιτες για καποιον ηδη πτυχιούχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τελικά έχει αλλάξει. Θεσσαλονίκη και Θράκη κατατάσουν στο πρώτο εξάμηνο. Η Αθήνα στο δεύτερο. Στη μεν Θράκη, με βαθμό πτυχίου, στις υπόλοιπες με εξετάσεις.
Οπότε τα σταθμίζεις και αποφασίζεις τι σε συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
test
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η Πανελλαδικές παρουσιάζουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των κατατακτήριων εξετάσεων: διαγωνίζεσαι για πολύ περισσότερες θέσεις. Αντίθετα δίνοντας κατατακτήριες μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας, διότι είναι πάρα πολύ περιορισμένος ο αριθμός των εισακτέων. Όλα αυτά -βέβαια- κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η Πανελλαδικές παρουσιάζουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των κατατακτήριων εξετάσεων: διαγωνίζεσαι για πολύ περισσότερες θέσεις. Αντίθετα δίνοντας κατατακτήριες μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας, διότι είναι πάρα πολύ περιορισμένος ο αριθμός των εισακτέων. Όλα αυτά -βέβαια- κατά την ταπεινή μου γνώμη.
:P είναι ένας τυπος αριθμος δοθούντες θέσεις/ αριθμο διαγωνιζομένων οποιο ειναι μεγαλύτερο κλάσμα τότε ειναι το καλυτερο πολλές φορες οι κατατακτηριες ειναι πιο εύκολες.

Η ανατομία του Moore έχει άθλια μεταφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη συνάφεια του τμήματος υποδοχής με το τμήμα προέλευσης. Μπορεί να μπεις 1ο έτος, μπορεί 2ο, μπορεί 3ο, μπορεί και 4ο. Δεν είναι σταθερό.

Πράγματι. Αυτό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top