Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ! Κι εγώ με αυτή την τακτική δουλεύω, αλλά κολλάω στο εξής σημείο:
Ωραία, χρησιμοποιούμε τον κανόνα 10%. Η βιομάζα της φώκιας δεν είναι όμως 300 Kg? Αυτό το δεδομένο δε θα πρέπει να το λάβω υπόψη μου πριν εφαρμόσω το 10% για να φτάσω στους παραγωγούς;
τι εννοεις να το λαβεις υποψιν για εξηγησε λιγο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
τι εννοεις να το λαβεις υποψιν για εξηγησε λιγο:hmm:

Π.χ.
Α -> Β -> Γ -> Δ -> ΦΩΚΙΑ
3*10^6 κιλα - > 3*10^5 κιλά - > 3*10^4 κιλά - > 3*10^3 κιλά -> 3*10^2 κιλά
10 mg DDT -> 10 mg DDT -> 10 mg DDT -> 10 mg DDT -> 10 mg DDT
Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δηλαδή ξεκινώ με δεδομένη βιομάζα της φώκιας τα 300 κιλά. Προφανώς κάνω βλακείες όμως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Π.χ.
Α -> Β -> Γ -> Δ -> ΦΩΚΙΑ
3*10^6 κιλα - > 3*10^5 κιλά - > 3*10^4 κιλά - > 3*10^3 κιλά -> 3*10^2 κιλά
10 mg DDT -> 10 mg DDT -> 10 mg DDT -> 10 mg DDT -> 10 mg DDT
Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δηλαδή ξεκινώ με δεδομένη βιομάζα της φώκιας τα 300 κιλά. Προφανώς κάνω βλακείες όμως. :P
Οπως μου φαινεται αυτο που εγραψες σωστο ειναι αλλα προσοχη θελει να τονισουμε οτι το δδτ εδω περα απεικονιζει την ποσοτητα και οχι την συγκεντρωση(αν κανω καποιο λαθος ας διορθωσει καποιος επιπτωσεις γνωστου βλεπετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αφού φαίνεται πως στην άσκηση -όπως και σε άλλες περιπτώσεις- δεν ισχύει.

Δεν φαινεται καθολου:P

Ισχυει,και σε αλλες,και στην συγκεκριμενη ασκηση το 10%.Δεν καταλαβαινω που κολλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Οπως μου φαινεται αυτο που εγραψες σωστο ειναι αλλα προσοχη θελει να τονισουμε οτι το δδτ εδω περα απεικονιζει την ποσοτητα και οχι την συγκεντρωση(αν κανω καποιο λαθος ας διορθωσει καποιος επιπτωσεις γνωστου βλεπετε)

Τα 10 mg είναι η ευρισκόμενη ποσότητα DDT, η οποία δεν αλλάζει.
Από την άλλη, γι' αυτό που έγραψα δεν μπορώ να ξέρω.:P

Λέω ανοησίες. :redface: Λοιπόν: Τα 10mg εντοπίζονται σε 20kg του οργανισμού Δ.
Θα πρέπει λοιπόν με απλή μέθοδο των τριών να βρεθεί η ποσότητα DDT στη συνολική βιομάζα Δ. Εν προκειμένω, όμως, δεν ξέρω αν υ προηγούμενος συλλογισμός ήταν σωστός. ΑΙΣΧΟΣ.:|

Δεν καταλαβαινω που κολλας.
Δες προηγούμενο μήνυμα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εντάξει, το βρήκα. :vroum: :vroum:
Η διατύπωση με μπέρδευε λίγο. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ! Κι εγώ με αυτή την τακτική δουλεύω, αλλά κολλάω στο εξής σημείο:
Ωραία, χρησιμοποιούμε τον κανόνα 10%. Η βιομάζα της φώκιας δεν είναι όμως 300 Kg? Αυτό το δεδομένο δε θα πρέπει να το λάβω υπόψη μου πριν εφαρμόσω το 10% για να φτάσω στους παραγωγούς;

Όχι δεν πρέπει, με την έννοια του ότι δεν χρειάζεται γιατί και να λάβεις υπ'όψη σου τη βιομάζα θα καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα. Οπότε ποιος ο λόγος;
Σ'το εξηγώ.
Στις πυραμίδες μιλάς πάντα για αναλογίες. Όπως πολύ σωστά το εξήγησε προηγουμένως και ο yozerehs, η ποσότητα DDT είναι σε κάθε τροφικό επίπεδο σταθερή, η αναλογία μόνο αλλάζει λόγω μείωσης μάζας.
Πυραμίδα DDT
----- ΦΩΚΙΑ----- (5mg/kg)
---- Δ---- (0,5 mg/kg)
--- Γ--- (0,05 mg/kg)
-- Β-- (0,005 mg/kg)
Α (0,0005 mg/kg)
Όπως βρίσκεις μέσα από την πυραμίδα απαντάς στην άσκηση ότι η φώκια προσλαμβάνει 5mg/kg μέσω της τροφής της.

Αν θες ντε και καλά να λάβεις υπόψη το βάρος της φώκιας θα ακολουθήσεις την εξής διαδικασία (θα καταληξεις στο ιδιο αποτελεσμα βεβαια)
Εφόσον λοιπόν η φώκια χρειάζεται τροφή ίση με το 1/15 του βάρους της καθημερινά και εφόσον το βάρος της είναι 300kg αυτό σημαίνει ότι η φώκια χρειάζεται βιομάζα 1/15*300 kg= 20kg . Άρα, αφού η φώκια χρειάζεται 20kg βιομαζας πρεπει να τρωει 200 kg Δ, τα Δ πρεπει να τρωνε 2000 Γ , τα Γ 20.000 Β, και τα Β 200.000 Α.
Αυτό που ψάχνουμε τώρα να βρούμε είναι η κανονική ποσότητα DDT ,όχι η αναλογία. Έχουμε και λέμε: Στο Δ υπάρχουν 0,5 mg DDT ανά 1 κιλό. Σε 200 κιλά Δ, πόσα mg DDT? χ=0,5*200=100 mg DDT καθαρή ποσότητα. Άρα, σε όλα τα επίπεδα σου υπάρχουν στάνταρ 100 mg DDT.
Τώρα σε ενδιαφέρει να βρεις την αναλογία DDT στη φώκια. Εφόσον η φώκια χρειάζεται να φάει 20 kg βιομάζα, σημαίνει πως τα 100 mg DDT στα κιλά της βιομάζας αυτής κατανέμονται ως εξής. 100 mg / 20 kg= 0,5 mg/kg στη βιομάζα που τρώει η φώκια.
Επομένως, όπως βλέπεις, το να λάβεις υπόψη σου το βάρος της φώκιας δεν σε βοηθάει να βρεις κάτι παραπάνω από την κανονική πυραμίδα γιατί οι αναλογίες που βρίσκουμε είναι γενικά mg/kg.

Υ.Γ (αν εχω κάνει κάποιο λάθος με τις πράξεις διορθώστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την -αναλυτική- απάντηση! :)
Εμένα η απορία μου, βέβαια (την οποία για να καταλάβει κανείς θα πρέπει να είναι μάντης έτσι όπως τη διατύπωσα :P), έγκειται στο εξής: ο οργανισμός Β για να αυξήσει τη βιομάζα του κατά 1 κιλό, θα πρέπει να φάει 10 κιλά. Μα γιατί; Θα εφαρμόσουμε τον κανόνα 10% στη βιομάζα; Αφού φαίνεται πως στην άσκηση -όπως και σε άλλες περιπτώσεις- δεν ισχύει.

Ζητώ την κατανόησή σας σε περίπτωση που γράφω ανοησίες. Συγχρόνως κάνω πηγές για τον Πόντο. :1eye:
By Chemwizard: Εαν επομένως σε κάθε κιλό του οργανισμού Α έχουν αποτεθεί x mg DDT, ο οργανισμός Β για να αυξήσει τη βιομάζα του κατά 1 κιλό, θα πρέπει να φάει 10 κιλά Α, τα οποία θα περιέχουν 10*x mg DDT. " Αυτό εδώ δεν ξέρω σε ποιο βοήθημα το είδες, αλλά φοβάμαι πως υπάρχει η πιθανότητα να είναι βλακοδέστατο. Το δεδομένο είναι πως όσο ανεβαίνεις ένα σκαλοπάτι, η μάζα υποδεκαπλασιάζεται. Αυτό όμως δε σημαίνει απαραίτητα πως το πάνω σκαλοπάτι τρώει δέκα κιλά από το κάτω για να αυξηθεί κατά 1 κιλό. Πολύ απλά γιατί δεν καταναλώνονται όλοι οι οργανισμοί από τον θηρευτή, με τόσους διαφορετικούς τρόπους μπορεί να πεθάνουν. Υποθέτω πως το βάζουν ότι όλα τα Α καταναλώνονται από τα Β χάριν απλούστευσης, για να μπορείς να υπολογίσεις και το DDT.Σε κάθε περίπτωση, αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι το εξής: Εφόσον σε κάθε βήμα υποδεκαπλασιάζεται το σύνολο της μάζας στο οποίο βρίσκεται διεσπαρμένη, μια ουσία η την οποία τα ζώα δεν έχουν μηχανισμούς να αποβάλλουν, δε θα απορροφάται σε κάποιο μικρό ποσοστό από to επόμενο σκαλοπάτι όπως οι φυσικές ουσίες, αλλά ο,τι τρώγεται, τόσο θα αποθηκεύεται από τα ζώα. 1 κιλό DDT είχες πχ σε 1000 τόνους ψάρια; Ε ο καρχαρίας ενός τόνου θα φάει αυτούς τους 1000 τόνους ψάρια, θα αποβάλει τα 900, θα χρησιμοποιήσει για μάζα κι ενέργεια τα 100, αλλά όσο DDT πήρε, τόσο θα κρατήσει. Ε το ίδιο είναι η συγκέντρωση του DDT μοιρασμένο σε 1000 τόνους ψάρια, και το ίδιο η ίδια ποσότητα μέσα σε έναν καρχαρία 1 τόνου; Με τις φυσικές ουσίες ελαττώνεται η ποσότητα ώστε να μένει ίδια η συγκέντρωση πάνω κάτω. Με τις μη φυσικές μένει ίδια η ποσότητα μεγαλώνοντας τη συγκέντρωση. Αυτή η ανωμαλία ονομάζεται βιοσυσσώρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ξερετε που μπορω να βρω ασκησεις και ερωτησεις για το τριτο κεφαλαιο ?
και κατι ακομα αν εχω την ερωτηση τι ονομαζεται βιομηχανικος μελανισμος τι πρεπει να γραψω ?
επισης σε αυτο ποιο θεωρητε σωστο ?
2) Είδος είναι:
i. Ένα σύνολο οργανισμών που μοιάζουν μεταξύ τους
ii. Ένα σύνολο οργανισμών που έχουν κοινά βιοχημικά χαρακτηριστικά
iii. Το σύνολο των διαφορετικών πληθυσμών με δυνατότητα αναπαραγωγής και απόδοσης γόνιμων απογόνων
iv. Το σύνολο των διαφορετικών πληθυσμών με δυνατότητα αναπαραγωγής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ξερετε που μπορω να βρω ασκησεις και ερωτησεις για το τριτο κεφαλαιο ?
και κατι ακομα αν εχω την ερωτηση τι ονομαζεται βιομηχανικος μελανισμος τι πρεπει να γραψω ?
επισης σε αυτο ποιο θεωρητε σωστο ?
2) Είδος είναι:
i. Ένα σύνολο οργανισμών που μοιάζουν μεταξύ τους
ii. Ένα σύνολο οργανισμών που έχουν κοινά βιοχημικά χαρακτηριστικά
iii. Το σύνολο των διαφορετικών πληθυσμών με δυνατότητα αναπαραγωγής και απόδοσης γόνιμων απογόνων
iv. Το σύνολο των διαφορετικών πληθυσμών με δυνατότητα αναπαραγωγής


Δεν εχει και ιδιαιτερες ασκησεις το 3ο κεφαλαιο.Αμα μπει κατι,θα αναφερεται ειτε στην Δαρβινικη θεωρια της εξελιξης,για καποιον πληθυσμο ή φυλογενετικο δεντρο.Δες τα περσινα θεματα των πανελληνιων,επεσε δαρβινος.Επισης,μπορει να σου ζητηθει το παραδειγμα της Biston Betullaria,αλλα με αλλο ζωο.

Βιομηχανικος μελανισμος,αρχιζεις το κομματι για τον βιομηχανικο μελανισμο.

2) το iii
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ρε παιδιά, κάποιος να μου εξηγήσει τη βιολογική αζωτοδέσμευση... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Ρε παιδιά, κάποιος να μου εξηγήσει τη βιολογική αζωτοδέσμευση... :/:

Τι δεν έχεις καταλάβει? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δε μπορώ να την καταλάβω από το βιβλίο.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Δε μπορώ να την καταλάβω από το βιβλίο.. :/

Θα βοηθούσε αν έλεγες το σημείο στο οποίο δυσκολεύεσαι.Γιατί δε νομίζω να μη κατάλαβες κανένα κομμάτι της παραγράφου.Πάντως το διάβασες καλά το κομμάτι ή έκανες πασάλειμμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια στην ερωτηση ''κατα την δευτερογενη ανοσοβιολογικη αποκριση ενεργοποιουνται παντα τα φαγοκυτταρα?'' τι θα απαντουσατε? Εγω νομιζω πως ναι καθως ειναι μηχανισμος μη ειδικης αμυνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρε παιδια στην ερωτηση ''κατα την δευτερογενη ανοσοβιολογικη αποκριση ενεργοποιουνται παντα τα φαγοκυτταρα?'' τι θα απαντουσατε? Εγω νομιζω πως ναι καθως ειναι μηχανισμος μη ειδικης αμυνας.

Ναι,διοτι κατα την δευτερογενη ανοσοβιολογικη αποκριση,παραγονται και παλι αντισωματα.Ανατρεχουμε λοιπον στα αποτελεσματα συνδεσης αντιγονου-αντισωματος,και βλεπουμε οτι ενα απο τα 3 αποτελεσματα ειναι η αναγνωριση του μικροοργανισμου απο τα μακροφαγα,που αποτελουν υπο-κατηγορια των φαγοκυτταρων.Αρα,συνεπαγωγικα ενεργοποιουνται και τα φαγοκυτταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο, αν έχετε την ευγενή καλοσύνη.
Στη βιολογία της Β΄Λυκείου τί είδους ασκήσεις γίνεται να πέσουν στις εξετάσεις σχετικά με τον γενετικό κώδικα (σελ. 127 νομίζω), κωδικόνιο έναρξης, λήξης, αντικωδικόνιο κ.λπ. και πώς λύνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Τα αντισώματα καταστρέφουν αντιγόνα και άμεσα, εκτός από την ενεργοποίηση λοιπών μηχανισμών, όπως λ.χ. του συμπληρώματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Τα αντισώματα καταστρέφουν αντιγόνα και άμεσα, εκτός από την ενεργοποίηση λοιπών μηχανισμών, όπως λ.χ. του συμπληρώματος;
Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πιστεύω ότι όχι. Ο ρόλος τους είναι απλώς δεσμευτικός, περιορίζουν τη δράση των αντιγόνων κ.τ.λ.
Περίμενε πάντως να σου απαντήσει και κάποιος που γνωρίζει περισσότερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πιστεύω ότι όχι. Ο ρόλος τους είναι απλώς δεσμευτικός, περιορίζουν τη δράση των αντιγόνων κ.τ.λ.
Περίμενε πάντως να σου απαντήσει και κάποιος που γνωρίζει περισσότερα. :)

Thank u για την απάντηση. Τελικά έχουν και άμεση δράση (βλέπε σελ.38, στη δεύτερη στηλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top