Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Θελω να βελτιωθω αρκετα στην εκθεση γιατι εχω πολυ υψηλους στοχους....μπορει καποιος να με βοηθησει σ αυτο?και επισης ποια βοηθηματα βοηθανε να βελτιωθεις στην περιληψη,στη δομη και τον τροπο αναπτυξης της εκθεσης,τη θεωρια,κλπ.....ευχαριστω :)
Μάνο, μπορώ να σου προτείνω ανεπιφύλακτα τους 3 τόμους της ελληνοεκδοτικής του Νίκου Καμαργιάρη και της Αγγελικής Σερπάνου με τίτλο " Κοινός Νους" !!!
Τα βιβλία περιλαμβάνουν: 1) ΘΕΩΡΙΑ τα πάντα για την περίληψη, τον σχολιασμό, την αντίθετη γνώμη, την πειθώ ,το δοκίμιο, τα διάφορα κειμενικά είδη, ανάλυση της τεχνικής της παραγραφου, γλώσσα και παρατηρήσεις, λεξιλογικές ασκήσεις, δομή και σχεδιαγράμματα, αναλυτική επιχειρηματολογία, αίτια αποτελέσματα κ προτάσεις, ανάλυση των διάφορων τομέων, επικοινωνιακό πλαίσιο, αξιολόγηση
2) ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ : παιδεία εκπαίδευση-γνώση κριτική- ιδανικά αξίες- οικογένεια γάμος- νεότητα χάσμα γενεών- Ε.Ε και ελλάδα- εθνική ταυτότητα και ελληνισμός- παράδοση- γλώσσα διάλογος- φανατισμός- σχέσεις λαών- ειρήνη πόλεμος- αλλοτρίωση- αστικοποίηση και ανθρώπινες σχέσεις- ανθρώπινα δικαιώματα- παγκοσμιοποίηση- περιβάλλον- εργασία- τουρισμός- ευδαιμονισμός- επιστήμη και τεχνολογία- νέες τεχνολογίες- κλωνοποίηση ευθανασία- ανθρωπισμόε- ελευθ. χρόνος- αθλητισμός- τέχνη- πνευματικόε άνθρωπος- Μ.Μ.Ε- πολιτική και δημοκρατία- λαικισμός και μεσσιανισμός- ελευθερία και ευθύνη- δίκαιο και ηθική- κοινωνία πολιτών- κοινωνική οργάνωση και κοινωνικοποίηση- προσωπικότητα και μαζοποίηση- ρατσισμός-μετανάστες ξενοφοβία- κοινωνική παθογένεια- δεοντολογία- οικονομία τηλεργασία- κοινωνία ταχύτητας- ποιότητα ζωής.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ: αναλυτικές οδηγίες θεωρίας,ασκ. εμπέδωσης, κριτήρια αξιολόγησης σε κάθε θεματική ενότητα και συνοδευτικά κείμενα σε μορφή δοκιμίου.
ΠΡΈΠΕΙ ΩΣΤΟΣΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ότι χρειάζεται αρκετό διάβασμα γιατί είναι μεγάλος ο όγκος αλλά... το θετικό εν τα καταφερεις και τα μελετήσεις θα είναι σαν να είχεις όλο το χρονο ένα καθηγητή απο πάνω σου!!!
ΕΛΠΊΖΩ να ΒΟΗΘΗΣΑ. οτι αλλο θες με ρωτας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Οι τρόποι πειθούς πέρα από επίκληση στη λογική-συναίσθημα-ήθος, λογικά επιχειρήματα, τεκμήρια, τι άλλο περιλαμβάνουν; Είχαμε μια παράγραφο στο σχολείο και ζητούσε η άσκηση να βρούμε τον τρόπο πειθούς που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας και τελικά ήταν τεκμήριο με παραδείγματα :confused:.. Τα τεκμήρια πόσων ειδών είναι δηλαδή; Αν μπορεί κάποιος ας με παραπέμψει σε κάποια σελίδα όπου έχει μαζεμένους όλους τους τρόπους πειθούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οι τρόποι πειθούς πέρα από επίκληση στη λογική-συναίσθημα-ήθος, λογικά επιχειρήματα, τεκμήρια, τι άλλο περιλαμβάνουν; Είχαμε μια παράγραφο στο σχολείο και ζητούσε η άσκηση να βρούμε τον τρόπο πειθούς που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας και τελικά ήταν τεκμήριο με παραδείγματα :confused:.. Τα τεκμήρια πόσων ειδών είναι δηλαδή; Αν μπορεί κάποιος ας με παραπέμψει σε κάποια σελίδα όπου έχει μαζεμένους όλους τους τρόπους πειθούς...

Υπάρχουν:

Επίκληση στη λογική (με επιχειρήματα και τεκμήρια)
Επίκληση στο συναίσθημα (με ποιητική-συνυποδηλωτική λειτουργία γλώσσας, συνήθως αφήγηση γεγονότων/χιούμορ κλπ.)
Επίκληση στην αυθεντία ([προφανώς] με λόγια κάποιου ειδικού (θα πρέπει να είναι είτε κάποιος κοινώς γνωστός για το θέμα που συζητείται (π.χ Αριστοτέλης, Πλάτωνας κλπ, είτε να δηλώνεται από τον ίδιο το συγγραφέα με αναφορά στην ειδίκευση))
Επίκληση στο ήθος του ομιλητή (παρουσίαση των θετικών στοιχείων της προσωπικότητάς του κ.α)
Επίθεση στο ήθος του αντιπάλου (προβολή αδυναμιών/αρνητικών στοιχείων της προσωπικότητας του αντιπάλου)

Τα τεκμήρια μπορούν να έχουν διάφορες μορφές, όπως παραδείγματα, στατιστικά δεδομένα, ιστορικά γεγονότα, ντοκουμέντα, επιστημονικά πορίσματα, μαρτυρίες κ.λπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Κατι που ειναι καλο να κανεις στο ελευθερο σου χρονο ειναι να διαβαζεις εφημεριδες και συγκεκριμενα αρθρα ετσι θα βελτιωσεις το λεξιλογιο σου αλλα και το τροπο που συντασσεις ενα αρθρο(να βαζεις παντα τιτλο στο αρθρο για να μην ξεχνιομαστε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtsola95

Νεοφερμένος

Ο gtsola95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Είμαι ο Γιώργος και είμαι καινούργιο μέλος εδώ. Ως μαθητής Γ Λυκείου, θετικής κατεύθυνσης, προετοιμάζομαι για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις, και ο ανώτερος στόχος μου είναι η Ιατρική Θεσσαλονίκης. Θα έλεγα ότι τα πηγαινω εξαιρετικά καλά σε όλα τα μαθήματα (αν εξαιρέσουμε λίγο την Βιολογία Κατεύθυνσης, από πλευρά αποστήθισης της θεωρίας), αλλά πιστεύω ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα στην έκθεση. Το μάθημα, αν μη τι άλλο μου αρέσει αρκετά και θεωρώ σημαντικο που αποτελει εξεταζόμενο μάθημα, αλλά εξαιτίας της αφοσίωσης μου στα υπόλοιπα μαθήματα, την έχω παραμελήσει εδώ και αρκετό καιρό, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να οργανώσω τον λόγο και να διατυπώσω τις ιδέες μου. Μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι δεν με εμπνέει ο φιλόλογος του φροντιστηρίου στο οποίο πηγαίνω. Επειδή γνωρίζω περιπτώσεις απο παιδιά που έγραψαν στο τελος 18-20 στα υπόλοιπα μαθήματα και δεν πέρασαν ιατρική εξαιτίας του χαμηλού βαθμού στην έκθεση (της ταξης του 11-12), φοβάμαι μην πάθω και 'γω το ίδιο. Γι' αυτό τώρα στο τέλος, αν και ξέρω ότι είναι αργα, ψάχνω τρόπους για να βελτίωσω την έκφραση και τις ιδέες μου. Αποφάσισα να διαβάζω καθε βράδυ τον Πειστικό Λόγο του Κούτρα, ώστε τουλάχιστον να έρχομαι σε επαφή με τις θεματικές ενότητες της εξεταζόμενης ύλης δίνοντας βαρύτητα στα σος θέματα. Θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις σας για το πως να προετοιμαστώ κατάλληλα στο μάθημα αυτό, αφού λάβετε υποψιν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος για να γράφω περαιτέρω εκθέσεις. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pivolog

Νεοφερμένος

Ο pivolog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα Γιώργο, αν και έχουν περάσει χρόνια από τότε που έδωσα έκθεση, αυτά που θα σου πρότεινα είναι τα εξής.

1) Πιστεύω πως το ζήτημα της έκφρασης δεν θα πρέπει να σε απασχολεί πλέον διοτί δεν θες κατά την διάρκεια της εξέτασης να αναρωτιέσαι εάν αυτό που έγραψες "ακούγεται" όμορφα. Υπάρχει περίπτωση να πανικοβληθείς, να χάσεις χρόνο, να μην δώσεις βάση σε άλλα ζητήματα, γενικά μην μπεις σε αυτό το τρυπάκι. Προφανώς, έχεις στην φαρέτρα σου κάποιες εκφράσεις/προλόγους που έχεις δοκιμάσει σε εκθέσεις κατά την διάρκεια της προετοιμασίας σου.

2) Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι όπως ανέφερες είναι να ξαναδείς τις θεματικές ενότητες της ύλης, να σκεφτείς ιδέες, να τακτοποιήσεις τις σκέψεις σου επί κάθε θέματος έτσι ώστε να είσαι προετοιμασμένος.

3) Επίσης, επειδή η έκθεση και η περίληψη είναι αυτά που φοβάται ο κάθε εξεταζόμενος, ως προς την αντικειμενική βαθμολόγησή τους, προσπάθησε να εξασφαλίσεις μονάδες από τα υπόλοιπα θέματα. Οπότε επανάληψη και στα κομμάτια της ύλης που καλύπτουν τις ασκήσεις.

4) Όχι άγχος. Για την έκθεση έχω ακούσει τρελές ιστορίες στην βαθμολόγηση. Άτομα με φοβερό γραπτό λόγο να παίρνουν περίεργους βαθμούς και το ανάποδο. Είναι λίγο τζόκερ η κατάσταση, και επειδή είναι και πρώτο μάθημα, ότι και να γίνει στο μάθημα αλλά και στο τέλος μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Έχω χάσει τον ανώτερο στόχο μου από μάθημα αλλά τελικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το πως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Οπότε μην τα παρατήσεις ότι και να γίνει!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι ο Γιώργος και είμαι καινούργιο μέλος εδώ. Ως μαθητής Γ Λυκείου, θετικής κατεύθυνσης, προετοιμάζομαι για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις, και ο ανώτερος στόχος μου είναι η Ιατρική Θεσσαλονίκης. Θα έλεγα ότι τα πηγαινω εξαιρετικά καλά σε όλα τα μαθήματα (αν εξαιρέσουμε λίγο την Βιολογία Κατεύθυνσης, από πλευρά αποστήθισης της θεωρίας), αλλά πιστεύω ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα στην έκθεση. Το μάθημα, αν μη τι άλλο μου αρέσει αρκετά και θεωρώ σημαντικο που αποτελει εξεταζόμενο μάθημα, αλλά εξαιτίας της αφοσίωσης μου στα υπόλοιπα μαθήματα, την έχω παραμελήσει εδώ και αρκετό καιρό, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να οργανώσω τον λόγο και να διατυπώσω τις ιδέες μου. Μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι δεν με εμπνέει ο φιλόλογος του φροντιστηρίου στο οποίο πηγαίνω. Επειδή γνωρίζω περιπτώσεις απο παιδιά που έγραψαν στο τελος 18-20 στα υπόλοιπα μαθήματα και δεν πέρασαν ιατρική εξαιτίας του χαμηλού βαθμού στην έκθεση (της ταξης του 11-12), φοβάμαι μην πάθω και 'γω το ίδιο. Γι' αυτό τώρα στο τέλος, αν και ξέρω ότι είναι αργα, ψάχνω τρόπους για να βελτίωσω την έκφραση και τις ιδέες μου. Αποφάσισα να διαβάζω καθε βράδυ τον Πειστικό Λόγο του Κούτρα, ώστε τουλάχιστον να έρχομαι σε επαφή με τις θεματικές ενότητες της εξεταζόμενης ύλης δίνοντας βαρύτητα στα σος θέματα. Θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις σας για το πως να προετοιμαστώ κατάλληλα στο μάθημα αυτό, αφού λάβετε υποψιν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος για να γράφω περαιτέρω εκθέσεις. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
Διαβαζε επιχειρηματα και μαθε τα απεξω.Αν εχεις μαθει και να κανεις καλη περιληψη και αναπτυξη παραγραφου εισαι σιγουρα απο 15+...και γενικα για να γραψεις 11 στην εκθεση θελει πολλη προσπαθεια οποτε μη σε αγχωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Για αρχή διάβασε θεωρία για να έχεις σίγουρες μονάδες από εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
απορια..
μηπως εχει καποιος μαζεμενη την θεωρια της εκθεσης α β γ λυκειου; αν μπορει να μου τη στειλει, θα ημουν ευγνωμων; επισης που θα μπορουσα να βρω τι συμβολιζει το καθε σημειο στιξης;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
απορια..
μηπως εχει καποιος μαζεμενη την θεωρια της εκθεσης α β γ λυκειου; αν μπορει να μου τη στειλει, θα ημουν ευγνωμων; επισης που θα μπορουσα να βρω τι συμβολιζει το καθε σημειο στιξης;:hmm:

Για τη θεωρία κάτι σου έστειλα, για τα σημεία στίξης βρήκα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Συγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα .
Θα ήθελα να μου πουν οι μεγαλύτεροι του φόρουμ, κάποια πράγματα σχετικά με την έκθεση στην Β Λυκείου .
Δεν θα πάω φροντ φέτος, σχεδιάζω να πάω του χρόνου. Με καλύπτει το σχολικό βιβλίο για να διαβάζω μόνη μου ή θα ήταν καλύτερα να πάρω και βοήθημα; Αν ναι, ποιο προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλά ρε guys, κανείς; :P
Αφήστε τα μόρια για 10 λεπτά . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
εγώ διαβάζω blogs ( toportatif.blogspot.com , kospanti.wordpress.com , κ.ά.), φιλοσοφικά δοκίμια και -σπανιότερα- κοινωνιολογικά άρθρα. Ποτέ δε διάβαζα μυθιστορήματα συστηματικά. Τα βαριέμαι. Ούτε έχω πάει φροντιστήριο (εκθ.). Ακόμη, τουλάχιστον. :ρ Θα πάρω βοήθημα όμως φέτος, για να βλέπω ιδέες πάνω σε θέματα στα οποία ίσως δεν μπορώ να αναπτύξω δικές μου. Αυτά κάνω, και στην έκθεση χτυπούσα κάτι 95%. :ρ (ψώνιο) Κι άλλοι που έλιωναν στα φροντιστήρια (αρκετοί από το γυμνάσιο) έγραφαν 60%. (όπως και το topic, αναφέρομαι στην έκθεση μονάχα, όχι και στις νοηματικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
εγώ διαβάζω blogs ( toportatif.blogspot.com , kospanti.wordpress.com , κ.ά.), φιλοσοφικά δοκίμια και -σπανιότερα- κοινωνιολογικά άρθρα. Ποτέ δε διάβαζα μυθιστορήματα συστηματικά. Τα βαριέμαι. Ούτε έχω πάει φροντιστήριο (εκθ.). Ακόμη, τουλάχιστον. :ρ Θα πάρω βοήθημα όμως φέτος, για να βλέπω ιδέες πάνω σε θέματα στα οποία ίσως δεν μπορώ να αναπτύξω δικές μου. Αυτά κάνω, και στην έκθεση χτυπούσα κάτι 95%. :ρ (ψώνιο) Κι άλλοι που έλιωναν στα φροντιστήρια (αρκετοί από το γυμνάσιο) έγραφαν 60%. (όπως και το topic, αναφέρομαι στην έκθεση μονάχα, όχι και στις νοηματικές)

Το θέμα μου δεν είναι πως να βελτιωθώ, γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν επαρκεί το σχολικό μάθημα και το βιβλίο, ή αν πρέπει να έχω και βοήθημα για περαιτέρω ιδέες/επεξηγήσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Το θέμα μου δεν είναι πως να βελτιωθώ, γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν επαρκεί το σχολικό μάθημα και το βιβλίο, ή αν πρέπει να έχω και βοήθημα για περαιτέρω ιδέες/επεξηγήσεις .

παρε ενα καλο βοηθημα αλλα μην το αντιγραφεις εμπλουτισε το και με δικες σου ιδεες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Το θέμα μου δεν είναι πως να βελτιωθώ, γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν επαρκεί το σχολικό μάθημα και το βιβλίο, ή αν πρέπει να έχω και βοήθημα για περαιτέρω ιδέες/επεξηγήσεις .

αα, δεν απάντησα σ' εσένα. Γενικότερα :ρ Συμφωνώ με το ψαράκι, btw :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
παρε ενα καλο βοηθημα αλλα μην το αντιγραφεις εμπλουτισε το και με δικες σου ιδεες

αα, δεν απάντησα σ' εσένα. Γενικότερα :ρ Συμφωνώ με το ψαράκι, btw :)

Έχετε να προτείνετε κάποιο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο; :)

αλεξανδρος μητσελος σπυρος μητσελος εκφραση εκθεση για την γ λυκειου εκδοσεις ελληνοεκδοτικη και εκανε γυρω στα 20 ευρω εγω αυτο ειχα παρα πολυ καλο βοηθημα:)αν πας τωρα β λυκειο εχει και για αυτη την ταξη το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iDexter

Νεοφερμένος

Ο iDexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια και απο μενα...
Στην έκθεση ,αν και θετική, πάντα είχα υψηλό επίπεδο...τόσο σε έκφραση και λεξιλόγιο όσο και σε περιεχόμενο...Ωστόσο τώρα στις πανελλήνιες στην ουσία ζητούν κάτι διαφορετικό.Το πρόβλημα που μου είπαν ότι έχω είναι ότι δεν εμβαθύνω αρκετά ..Τι πρέπει να κάνω?να αναπτύσσω πιο πολύ τις ιδέες μ κλπ για το κάθε επιχείρημα μ ή κατι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πάρε ένα λεξικό συνωνύμων αντωνύμων και ξεφύλιζέ το σε κανένα διάλλειμα που κάνεις από το διάβασμα..βοηθάει αρκετά!!

Κλασσικά επίσης παπαγαλία αποστήθιση τυποποιημένων φράσεων που ταιριάζουν σε κάθε θέμα αλλά και αίτια-τρόποι λύσης πχ

Παγκοσμιοποίηση
Κρίση ηθικών αξιών
Κρίση θεσμού οικογένειας

Ενεργοποίηση πνευματικών ανθρώπων κτλ κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top