Προετοιμασία για αρχιτεκτονική

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
οντως να μην το φοβασαι το σχεδιο. εφοσον το αγαπησεις απο την αρχη, θα ειναι μια ευχαριστη νοτα στο ολο προγραμμα σου. εφοσον εχεις και καποιο ταλεντο(ειδικα στο ελευθερο) τα μορια ειναι σχεδον δωρο;)
κι εγω στον πλακα παω και ειναι 185 το μηνα το 6ωρο...

Είναι σχετικά εύκολο να γράψεις τέλεια στο γραμμικό και στο ελεύθερο στις Πανελλήνιες;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Είναι σχετικά εύκολο να γράψεις τέλεια στο γραμμικό και στο ελεύθερο στις Πανελλήνιες;;:confused:
φετος δινω οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια;)
ελευθερο πρεπει 'να το εχεις' κι ολας!προσωπικα φοβαμαι οτι μπορει και να γραψω κατω απο την βαση, καθως δεεεεν:whistle::redface: γραμμικο πας για βαθμο! ειδικα με 2 χρονια προετοιμασιας δυσκολα δεν πας για πανω απο 17. οπως χαρακτηριστικα μας λεει η καθηγητρια, το γραμμικο ειναι αντιγραφη ετοιμου σχεδιου. το μονο που εχεις ουσιαστικα να κανεις ειναι να κατανοεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
φετος δινω οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια;)
ελευθερο πρεπει 'να το εχεις' κι ολας!προσωπικα φοβαμαι οτι μπορει και να γραψω κατω απο την βαση, καθως δεεεεν:whistle::redface: γραμμικο πας για βαθμο! ειδικα με 2 χρονια προετοιμασιας δυσκολα δεν πας για πανω απο 17. οπως χαρακτηριστικα μας λεει η καθηγητρια, το γραμμικο ειναι αντιγραφη ετοιμου σχεδιου. το μονο που εχεις ουσιαστικα να κανεις ειναι να κατανοεις:)

Αααα τέλειαα!!Χιχι..:clapup: μην ανησυχείς!!Σου εύχομαι να γράψεις τέεελια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Αααα τέλειαα!!Χιχι..:clapup: μην ανησυχείς!!Σου εύχομαι να γράψεις τέεελια!:D
σε ευχαριστω το ελπιζω:)
αν θελησεις οτιδηποτε, μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfoulaisd

Νεοφερμένος

Η morfoulaisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια χαρα!Ειμαι η Μορφουλα και παω Α'Λυκειου.Πριν λιγες μερες,μας εδωσαν ενα χαρτι για να διαλεξουμε κατευθυνση και μαθημα επιλογης..Η κατευθυνση που θα ακολουθησω ειναι σιγουρα θετικη,μιας και εχω τρελλα με τα μαθηματικα (ειδικα γεωμετρια) και με τη φυσικη.Οσο αναφορα το μαθημα επιλογης,θα παρω το γραμμικο σχεδιο;) ,γιατι το σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη. γενικα ειμαι καλη στο ελευθερο και μαρεσει πολυ να ζωγραφιζω,παρολ'αυτα ,απο γραμμικο δεν ξερω τιποτα και εχω αγχωθει πααααααρα πολυ!.Ειμαι καλη μαθητρια,βγαζω 19.5 και για τα μαθηματα δεν πολυανησυχω..μεχρι στιγμης,δε χρειαστηκε να γραφτω σε καποιο φροντηστηριο...αλλα του χρονου πιστευω πως σιγουρα θα χρειαστει για τα μαθηματα..απο την αλλη σκεφτομαι οτι για να παω αρχιτεκτονικη,θελει να κανω επιπλεον μαθηματα γραμμικου και ελευθερου σχεδιου...και δεν ξερω αν θα τα προλαβαινω ολα.,αφηστε που οικονομικα θα ειναι δυσκολα..:hmm: για την ωρα,λεω να αγορασω ενα βιβλιο για το γραμμικο και να ασχοληθω το καλοκαιρι που θα εχω χρονο..εχετε κατι να μου προτεινετε?τι με συμβουλευετε να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αφου θελεις Πολυτεχνιο γιατι δε πας Τεχνολογικη;;Νομιζω πιο πολυ "συμφερει" απο τη στιγμη που γλυτωνεις τη Χημεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfoulaisd

Νεοφερμένος

Η morfoulaisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λες ε;;;;...ναι το σκεφτομαι,απο τη στιγμη που δεν με ενδιαφερει το 3ο πεδιο...απλα οι καθηγητες μου με συμβουλεψαν να παω του χρονου θετικη και στην τριτη να το αλλαξω σε τεχνολογικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι πολλοι ειναι αυτοι που θα το κανουν..Κι εγω σκεφτομουν να παω Τεχνολογικη...αλλα θελω σχολες κυριως 3ου πεδιου....και αν ηταν να γλυτωσω ενα απο τα μαθηματα κατευθυνσης αυτο θα ηταν η φυσικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfoulaisd

Νεοφερμένος

Η morfoulaisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αληθεια;;;;;; εγω λατρευω φυσικη!ενω χημεια..ουτε να την δω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Γεια χαρα!Ειμαι η Μορφουλα και παω Α'Λυκειου.Πριν λιγες μερες,μας εδωσαν ενα χαρτι για να διαλεξουμε κατευθυνση και μαθημα επιλογης..Η κατευθυνση που θα ακολουθησω ειναι σιγουρα θετικη,μιας και εχω τρελλα με τα μαθηματικα (ειδικα γεωμετρια) και με τη φυσικη.Οσο αναφορα το μαθημα επιλογης,θα παρω το γραμμικο σχεδιο;) ,γιατι το σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη. γενικα ειμαι καλη στο ελευθερο και μαρεσει πολυ να ζωγραφιζω,παρολ'αυτα ,απο γραμμικο δεν ξερω τιποτα και εχω αγχωθει πααααααρα πολυ!.Ειμαι καλη μαθητρια,βγαζω 19.5 και για τα μαθηματα δεν πολυανησυχω..μεχρι στιγμης,δε χρειαστηκε να γραφτω σε καποιο φροντηστηριο...αλλα του χρονου πιστευω πως σιγουρα θα χρειαστει για τα μαθηματα..απο την αλλη σκεφτομαι οτι για να παω αρχιτεκτονικη,θελει να κανω επιπλεον μαθηματα γραμμικου και ελευθερου σχεδιου...και δεν ξερω αν θα τα προλαβαινω ολα.,αφηστε που οικονομικα θα ειναι δυσκολα..:hmm: για την ωρα,λεω να αγορασω ενα βιβλιο για το γραμμικο και να ασχοληθω το καλοκαιρι που θα εχω χρονο..εχετε κατι να μου προτεινετε?τι με συμβουλευετε να κανω?

αληθεια;;;;;; εγω λατρευω φυσικη!ενω χημεια..ουτε να την δω :P
καταρχην νομιζω καλυτερα να πας τεχνολογικη εφοσον δεν ενδιαφερεσαι καθολου για 3ο(εγω που πηγα θετικη το ψηλομετανιιωσα:/) αν εχει το σχολειο σου τεχνολογικη Α(με φυσικη,μαθηματικα,ηλεκτρολογια και βιοχημεια)θα ηταν ιδανικο! οσον αφορα το σχεδιο...μην σε αγχωνει το γραμμικο καθολου!κανενας δεν γεννηθηκε να ξερει γραμμικο! εφοσον το εχεις με το ελευθερο τοτε εισαι μια χαρα! γνωμη μου να μην ασχοληθεις μονη σου(δεν ξερω καν αν γινεται), γιατι μπορει να μαθεις κατι λαθος και μετα αντε να σου ξεκολλησει(ωραιο επιχειρημα ε?:P). ειναι απαραιτητο να κανεις ομως σχεδιο σε φροντιστηριο. ¨+Γ εφοσον δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για 2 χρονια(Β+Γ λυκεου), τοτε κανε μονο στην Γ. αν οντως κανεις στ σχολειο(γιατι συνηθως δεν φερνουν καθηγητη) τοτε θα ειναι ενα σιγουρα ενα +. αυταα νομιζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα !
ΕΡΩΤΗΣΗ:λοιπόν εμένα με ενδιαφέρουν δυο σχολες :Η Αρχιτεκτονική και το Τμήμα Αρχιτεκτονικής Εσωτερικού Χωρου,Διακόσμισης και Σχεδιασμου Αντικειμένων.Στην περίπτωση που διαλέξω την Αρχιτεκτονική (και περάσω βέβαια εκεί) μόλις την τελειώσω υπάρχουν μεταπτυχιακά που να έχουν σχέση με την Αρχιτεκτονική Εσωτερικού Χώρου έτσι ώστε να εξοιδικευτώ σε αυτόν τον τομέα; Η' μήπως είναι προτιμότερο να επιλέξω εξ αρχής το δεύτερο;:hmm:
Είμαι εν αναμονή των προτάσεων σας!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα !
ΕΡΩΤΗΣΗ:λοιπόν εμένα με ενδιαφέρουν δυο σχολες :Η Αρχιτεκτονική και το Τμήμα Αρχιτεκτονικής Εσωτερικού Χωρου,Διακόσμισης και Σχεδιασμου Αντικειμένων.Στην περίπτωση που διαλέξω την Αρχιτεκτονική (και περάσω βέβαια εκεί) μόλις την τελειώσω υπάρχουν μεταπτυχιακά που να έχουν σχέση με την Αρχιτεκτονική Εσωτερικού Χώρου έτσι ώστε να εξοιδικευτώ σε αυτόν τον τομέα; Η' μήπως είναι προτιμότερο να επιλέξω εξ αρχής το δεύτερο;:hmm:
Είμαι εν αναμονή των προτάσεων σας!!!:P
σιγουρα θα υπαρχουν καποια μεταπτυχιακα...γνωμη μου ειναι ομως να προτιμησεις την αρχιτεκτονικη που ειναι πιο γενικο και εξειδικευεσαι ποιο ευκολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μου φαίνεται κάπως κουλό να συζητάτε για προοπτικές περί μεταπτυχιακών από την στιγμή που δεν έχετε εξεταστεί ούτε μια ώρα στο Πανεπιστήμιο να δείτε πως είναι. Αφήστε τις ειδικεύσεις και τις εξειδικεύσεις...διότι όλα αλλάζουν πολύ γρήγορα πλέον. Στοχεύστε στο παρόν και προσπαθήστε να γίνεται καλοί σ' αυτό. Μετά αποκλείεται να χαθείτε, εφόσον έχετε θέληση και μεράκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Dhmh και εγώ αυτό σκεύτομαι να κάνω! σε ευχαριστώ για την απάντηση.:P

nPb ίσως εγώ δεν έθεσα σωστά το ερώτημά μου για αυτό μάλλον δεν κατάλαβες για τι ακριβώς πρόκειται.Σε καμία περίπτωση δεν ψάχνω για μεταπτυχιακά. Απλά είπα πως ανάμεσα στα δύο τμήματα μου αρέσει λιγο περισσοτερο η Αρχιτεκτονικη Εσωτερικου Χώρου και πως με κατι τέτοιο θελω να ασχοληθω στο μελλον. Εαν λοιπον υποθετικα μιλωντας επιλεξω και περασω στην Αρχιτεκτονικη που ειναι ποιο γενικος τομεας μετα την σχολη μπορω να εξειδικευτω στον τομεα για τον οποιο εχω μεγαλυτερο ενδιαφερον.Αρα δεν τιθεται θεμα επιλογης μεταπτυχιακου αλλα μιας γενικοτερης αναζητησης και διερευνησης των δυο Τμηματων ετσι ωστε οταν ερθει η ωρα να παραδωσω το μηχανογραφικο μου να ειμαι απολυτως σιγουρη για την αποφαση μου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ginko_

Νεοφερμένος

Ο _Ginko_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειμαι 22 ετων και ενδιαφερομαι να δωσω εξετασεις για αρχιτεκτονικη (ΑΕΙ).Ειμαι αποφοιτος ΕΠΑΛ και ο λογος που θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια ειναι γιατι -αν και καλη απο πολλες αποψεις- δεν ηθελα να συνεχισω στην σχολη που ειχα περασει.Απο τοτε που σταματησα βεβαια μεσολαβει ενα διαστημα 2 ετων στο οποιο εκπληρωσα τη θητεια μου, δουλεψα κλπ.
Γιατι αρχιτεκτονικη; μου αρεσει (προφανως).Σαν επαγγελμα περναει κριση αλλα οι δυνατοτητες ειναι μεγαλες!
Αυτο ηταν το "intro" για να σας δωσω μια ιδεα.Ο λογος για τον οποιο γραφω αυτο το μηνυμα ειναι κυριως γιατι θελω να μαθω αν ειναι ρεαλιστικο, με λιγοτερο απο ενα χρονο μπροστα μου, να κανω μια προσπαθεια.Κυριως λογω του οικονομικου γιατι με ενα προχειρο υπολογισμο πιστευω θα χρειαστει τουλαχιστον 5000 (?).Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειμαι 22 ετων και ενδιαφερομαι να δωσω εξετασεις για αρχιτεκτονικη (ΑΕΙ).Ειμαι αποφοιτος ΕΠΑΛ και ο λογος που θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια ειναι γιατι -αν και καλη απο πολλες αποψεις- δεν ηθελα να συνεχισω στην σχολη που ειχα περασει.Απο τοτε που σταματησα βεβαια μεσολαβει ενα διαστημα 2 ετων στο οποιο εκπληρωσα τη θητεια μου, δουλεψα κλπ.
Γιατι αρχιτεκτονικη; μου αρεσει (προφανως).Σαν επαγγελμα περναει κριση αλλα οι δυνατοτητες ειναι μεγαλες!
Αυτο ηταν το "intro" για να σας δωσω μια ιδεα.Ο λογος για τον οποιο γραφω αυτο το μηνυμα ειναι κυριως γιατι θελω να μαθω αν ειναι ρεαλιστικο, με λιγοτερο απο ενα χρονο μπροστα μου, να κανω μια προσπαθεια.Κυριως λογω του οικονομικου γιατι με ενα προχειρο υπολογισμο πιστευω θα χρειαστει τουλαχιστον 5000 (?).Ευχαριστω :)

Για να τα πας καλά στο σχέδιο και να μην ανησυχείς αν θα περάσεις τη βάση ή όχι,κατα τη γνώμη μου χρειάζεται παραπάνω από ενας χρόνος εξάσκηση, εκτός και αν είσαι καμιά ταλεντάρα στο ελεύθερο, αλλα και πάλι,στο γραμμικό ας πούμε θα χρειαστείς εξάσκηση. Θα πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα έτσι και αλλιώς για να μην είσαι άσχετος στη σχολή,γιατί οι γνώσεις του γραμμικού θεωρούνται δεδομένες. Δύσκολη σχολή, να είσαι προετοιμασμένος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Ginko_

Νεοφερμένος

Ο _Ginko_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ηθελα να το γραψω πριν και το ξεχασα.Στο σχεδιο απο μικρος ακουω καλα λογια.Μ'αρεσει να σχεδιαζω, να κανω σκιτσα, ζωγραφιες αλλα μεχρι εκει, σε σχολη δεν εχω παει.Θα ακουσω κι αλλες αποψεις (αν γραψει κανεις κατι) και θα δω.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δύσκολη ε? Εγώ συνέχεια τα αντίθετα ακούω. Το παράπονο των φοιτητών της σχολής είναι κυρίως οι πολλές εργασίες και οι πολλές παρακολουθήσεις. Σαν αντικείμενο πάντως, πάρα πολλοί λένε(και από το ίδιο το τμήμα), ότι δεν είναι κάτι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ναι, οι περισσότεροι από τους υποψήφιους κάπως έτσι αποφάσισαν να δώσουν για αρχιτεκτονική και να κάνουν σχέδιο, επειδή ξεκίνησαν από μικροι. Αλλα στο ελεύθερο πρεπει να μάθεις να μετράς τα αντικείμενα απέναντί σου,να μεταφέρεις σωστά τις διαστάσεις στο χαρτί, να αποδίδεις σωστά τους τόνους με το μολύβι,να μην μουτζουρώνεις το χαρτί,κτλ κτλ. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για να το μάθεις αυτό,ένας χρόνος ολόκληρος απαραίτητα. Από εκεί και πέρα,αν ασχοληθείς κανένα χρόνο ακόμα,διεκδικείς βαθμό και δεν πας απλά για τη βάση ή 12-14 ας πούμε.

Αμμ ναι, οκ,οι περισσότεροι νομίζουν ότι ζωγραφίζουμε και ότι δεν είναι δύσκολη. Αλλά αν σκεφτείς ότι έχουμε 6 μαθήματα και τουλάχιστον στα 5 έχουμε να παραδώσουμε εργασίες κάθε εβδομάδα,δεν μας μένει καθόλου ελευθερος χρόνος. Τα ξενύχτια είναι πολύ συχνά. Και μετά έχουμε και το διάβασμα σε μαθήματα τύπου ιστορίας-στατικής κτλ που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε μέσα στη χρονία λόγω εργασιών. Εύκολο αντικείμενο? Δοκιμασε να κάνεις συνθέσεις, να κάνεις σχέδια για σπίτια,κτήρια κτλ και ο καθηγητής να σου λέει κατάμουτρα ότι σχεδιάζεις μαλακίες,να σου σχίζει τα σχέδια, να μην πετυχαίνεις με τίποτα την διαταξη των δωματίων,τις όψεις,κτλ και να τα αλλάζεις μέχρι την τελευταία στιγμή εννοείται. Αν ήταν απλό,θα σχεδιάζαμε απλά ένα κουτί με ένα δωμάτιο και ένα σαλόνι και θα μας έλεγαν οκ αμέσως και θα έπεφταν τα δεκαράκια βροχή. Και φυσικά ξημεροβραδιαζόμαστε στο pc και δεν κάνουμε σχέδια στο χέρι,ούτε ζωγραφίζουμε όπως νομίζουν κάποιοι.Ολόκληρο σ/κ μπροστά από το λαπτοπ επειδή την Δευτέρα έχεις παρουσίαση ή έκτακτη εξέταση ας πούμε. Πολύ ωραία περνάμε :P Όσοι λένε ότι είναι εύκολη σχολή,μαλλον περνάνε τα πάντα με πέντε και φυσικά δεν τους νοιάζει να τελειώσουν στην ώρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αμμ ναι, οκ,οι περισσότεροι νομίζουν ότι ζωγραφίζουμε και ότι δεν είναι δύσκολη. Αλλά αν σκεφτείς ότι έχουμε 6 μαθήματα και τουλάχιστον στα 5 έχουμε να παραδώσουμε εργασίες κάθε εβδομάδα,δεν μας μένει καθόλου ελευθερος χρόνος. Τα ξενύχτια είναι πολύ συχνά. Και μετά έχουμε και το διάβασμα σε μαθήματα τύπου ιστορίας-στατικής κτλ που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε μέσα στη χρονία λόγω εργασιών. Εύκολο αντικείμενο? Δοκιμασε να κάνεις συνθέσεις, να κάνεις σχέδια για σπίτια,κτήρια κτλ και ο καθηγητής να σου λέει κατάμουτρα ότι σχεδιάζεις μαλακίες,να σου σχίζει τα σχέδια, να μην πετυχαίνεις με τίποτα την διαταξη των δωματίων,τις όψεις,κτλ και να τα αλλάζεις μέχρι την τελευταία στιγμή εννοείται. Αν ήταν απλό,θα σχεδιάζαμε απλά ένα κουτί με ένα δωμάτιο και ένα σαλόνι και θα μας έλεγαν οκ αμέσως και θα έπεφταν τα δεκαράκια βροχή. Και φυσικά ξημεροβραδιαζόμαστε στο pc και δεν κάνουμε σχέδια στο χέρι,ούτε ζωγραφίζουμε όπως νομίζουν κάποιοι.Ολόκληρο σ/κ μπροστά από το λαπτοπ επειδή την Δευτέρα έχεις παρουσίαση ή έκτακτη εξέταση ας πούμε. Πολύ ωραία περνάμε :P Όσοι λένε ότι είναι εύκολη σχολή,μαλλον περνάνε τα πάντα με πέντε και φυσικά δεν τους νοιάζει να τελειώσουν στην ώρα τους.

Δεν προσπάθησα να μειώσω τη σχολή σου, ούτε πιστεύω πως η ευκολία έχει κάποια σχέση με την αξία της σχολής. Απλά πολλοί τη θεωρούν εύκολη, ή καλύτερα, όχι δύσκολη. Η συμπεριφορά των καθηγητών δεν παίζει κανένα ρόλο στη δυσκολία του αντικειμένου. Και όταν λέω αντικείμενο, εννοώ κυρίως στην κατανόηση. Όλα αυτά που λες σαφώς δεν είναι εύκολα, αλλά δεν είναι εύκολα επειδή θέλουν χρόνο και εξάσκηση και όχι επειδή σαν αντικείμενο είναι δύσκολο. Ούτε τα μαθήματα τύπου "ιστορίας-στατικής" που λες, φαίνονται δύσκολα στην κατανόηση. Μπορεί να θέλουν διάβασμα(προφανώς), αλλά όχι χρόνο και κόπο να κατανοήσεις τι διαβάζεις.
Για αυτό όπως είπα και πριν η δυσκολία της σχολής βρίσκεται στις πολλές εργασίες και στο ότι πρέπει να είσαι πολύ χρόνο στη σχολή(για εργασίες πάλι).

Επίσης διόρθωσέ με, αλλά έχω την εντύπωση από κάποια δείγματα φοιτητών του συγκεκριμένου τμήματος, ότι και οι βαθμοί είναι σχετικά υψηλοί, όχι? Κάτι δείχνει και αυτό.

Αν αυτά που σου λέω δε σου αρέσουν, κοίταξε την πρώτη σειρά του ποστ μου. Αν πάλι έχεις πρόβλημα, τότε ίσως τα κακοπροαίρετα σχόλια περί "ζωγράφων", "μούφα μηχανικών " και άλλα τέτοια, κατάφεραν να σε γεμίσουν ανασφάλειες και θυμό(κακώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top