Προετοιμασία για αρχιτεκτονική

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μαλιστα...σε ευχαριστω πολυ ιωαννα μου!:) ναι, το προγραμμα πιστευω ειναι το ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ!;)
απλα για αυτο που ανησυχω περισσοτερο ειναι πως αλλα παιδια(που δεν πανε για αρχιτεκτονικη)εχουν και το σαββατο και την κυριακη για διαβασμα!ενω ουσιαστικα εμεις τα αρχιτεκτονακια εχουμε μονο την κυριακη! :worry:
Είναι και πάλι ανάλογα με το πρόγραμμά τους...Μπορεί οι καθημερινές τους να είναι πολύ φορτωμένες (aka 3ωρο/4ωρο λιώσιμο στο φροντιστήριο) και αναγκαστικά να βάζουν το διάβασμα τους τις κενές ή πιο ελεύθερες μέρες, που συνήθως είναι το Σ/Κ...:)
Εγώ τις καθημερινές είχα κανονικές -προσωπικά- ώρες στο φροντιστήριο, οπότε υπήρχε περισσότερος χρόνος για να διαβάσω..;)
Γενικά μην ανησυχείς, η σωστή αξιοποίηση του χρόνου είναι το πρωταρχικό μέλημα φέτος (και πιστεύω ότι θα το καταφέρεις:D). Κάποιοι λουφάρουν τις ώρες που άλλοι διαβάζουν και το αντίστροφο βέβαια...:P Έγκειται στον καθένα η επιλογή του χρόνου διαβάσματος...
Α! :PΚαι μην σε τρομάζουν κάτι ηλιθιότητες τύπου "Πόσες ώρες διαβάζεις;"-"3-4"-"Αααα τι λες τώρα εγώ κλείνω τουλάχιστον 8ωρο", σημασία είχε και πάντα θα έχει το ποιοτικό διάβασμα κι όχι το ποσοτικό...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Είναι και πάλι ανάλογα με το πρόγραμμά τους...Μπορεί οι καθημερινές τους να είναι πολύ φορτωμένες (aka 3ωρο/4ωρο λιώσιμο στο φροντιστήριο) και αναγκαστικά να βάζουν το διάβασμα τους τις κενές ή πιο ελεύθερες μέρες, που συνήθως είναι το Σ/Κ...:)
Εγώ τις καθημερινές είχα κανονικές -προσωπικά- ώρες στο φροντιστήριο, οπότε υπήρχε περισσότερος χρόνος για να διαβάσω..;)
Γενικά μην ανησυχείς, η σωστή αξιοποίηση του χρόνου είναι το πρωταρχικό μέλημα φέτος (και πιστεύω ότι θα το καταφέρεις:D). Κάποιοι λουφάρουν τις ώρες που άλλοι διαβάζουν και το αντίστροφο βέβαια...:P Έγκειται στον καθένα η επιλογή του χρόνου διαβάσματος...
Α! :PΚαι μην σε τρομάζουν κάτι ηλιθιότητες τύπου "Πόσες ώρες διαβάζεις;"-"3-4"-"Αααα τι λες τώρα εγώ κλείνω τουλάχιστον 8ωρο", σημασία είχε και πάντα θα έχει το ποιοτικό διάβασμα κι όχι το ποσοτικό...:D
καλα ναι σιγουρα αυτο παιζει ρολο! εγω μαλλον θα εχω καθημερινα ενα 3ωρο-4ωρο φροντιστηριο και καθε σαββατο 6ωρο σχεδιο. απλα εμεις εχουμε και να κανουμε και γραμμικο στο σπιτι...(προσωπικα ομως φετος το εβλεπα σαν ξεκουραση απο τα μαθηματα!:) )
απλα ισως με το δικο μας προγραμμα να μην υπαρχουν τοσα περιθωρια να μην διαβασεις μια μερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι νωρις ακομα αλλα σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη συγκεκριμενα Πατρα ή Θεσσαλονικη. Με το που βλεπω ομως τα μορια που χρειαζονται για να μπεις στην σχολη σκεφτομαι πως ειναι πααρα πολλα και οτι ισως να μην τα καταφερω:(.....Θελω λοιπον να μου πει καποιος αν σε κατι 20.000 μορια που εβλεπα σε ενα site συμπεριλαμβανεται και το γραμμικο και ελευθερο σχεδιο ως μαθημα επιλογης..Επισης ποσο καιρο πρεπει να κανεις σχεδιο πριν δωσεις και γινεται να δωσεις το συγκεκριμενο μαθημα επιλογης χωρις να υπαρχει καθηγητης στο σχολειο; Βλεπετε στο λυκειο που παω δεν φερνουν καθηγητη για σχεδιο και αναγκαστικα πρεπει να πας φροντιστηριο...:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξερω οτι ειναι νωρις ακομα αλλα σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη συγκεκριμενα Πατρα ή Θεσσαλονικη. Με το που βλεπω ομως τα μορια που χρειαζονται για να μπεις στην σχολη σκεφτομαι πως ειναι πααρα πολλα και οτι ισως να μην τα καταφερω:(.....Θελω λοιπον να μου πει καποιος αν σε κατι 20.000 μορια που εβλεπα σε ενα site συμπεριλαμβανεται και το γραμμικο και ελευθερο σχεδιο ως μαθημα επιλογης..Επισης ποσο καιρο πρεπει να κανεις σχεδιο πριν δωσεις και γινεται να δωσεις το συγκεκριμενο μαθημα επιλογης χωρις να υπαρχει καθηγητης στο σχολειο; Βλεπετε στο λυκειο που παω δεν φερνουν καθηγητη για σχεδιο και αναγκαστικα πρεπει να πας φροντιστηριο...:ermm:

1. Ναι, στα μόρια που βλέπεις συμπεριλαμβάνεται τόσο το γραμμικό όσο και το ελεύθερο σχέδιο (2,000 μόρια το καθένα)
2. Κάποιοι ξεκινούν την προετοιμασία από την Β λυκείου... υπάρχουν όμως και περιπτώσεις μαθητών που ξεκίνησαν μετά την Β' (δηλ το καλοκαίρι που προετοιμάζονται ταυτόχρονα για την Γ λυκείου)
3. Φυσικά και γίνεται να δώσεις σχέδιο χωρίς να υπάρχει καθηγητής στο σχολείο! :P Και όπως λες και εσύ, καλό θα ήταν να πας σε κάποιο φροντιστήριο αν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Α τέλεια!σε ευχαριστώ πολύ:D Σκέφτομαι να αρχίσω απο τα μέσα της χρονιάς της Β' Λυκείου (αν γίνεται δηλαδή) γιατί το φετινό καλοκαίρι μέχρι τον Δεκέμβρη του '13 προβλέπεται πολύ δύσκολος λόγο αγγλικών...Άρε άτιμο Proficiency! :'( Θα σε πάρω που θα μου πάς?!χεχε.. Και κάτι άλλο..Μήπως ξέρεις πόσο περίπου κοστίζουν τα δίδακτρα για σχέδιο και πόσες ώρες την εβδομάδα θα κάνουμε μάθημα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α τέλεια!σε ευχαριστώ πολύ:DΣκέφτομαι να αρχίσω απο τα μέσα της χρονιάς της Β' Λυκείου (αν γίνεται δηλαδή) γιατί το φετινό καλοκαίρι μέχρι τον Δεκέμβρη του '13 προβλέπεται πολύ δύσκολο λόγο αγγλικών...Άρε άτιμο Proficiency!:'( Θα σε πάρω που θα μου πάς?!χεχε.. Και κάτι άλλο..Μήπως ξέρεις πόσο περίπου κοστίζουν τα δίδακτρα για σχέδιο και πόσες ώρες την εβδομάδα θα κάνουμε μάθημα; :(

Παρακαλώ. :) Πάντως, μη σε αγχώνει και τόσο το σχέδιο... Θέλω να πω ότι και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις, δε νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.... Εμένα η αδερφή μου τότε ξεκίνησε και τα πήγε μια χαρά στο τέλος! :D
Θα σου πω για τον ΠΛΑΚΑ που γνωρίζω, γιατί ίσως διαφέρουν από φροντιστήριο σε φροντιστήριο :P. Λοιπόν, τα δίδακτρα κυμαίνονται γύρω στα 200€ το μήνα --> 6 ώρες την εβδομάδα στο σύνολο: 3 ώρες γραμμικό και 3 ώρες ελεύθερο σχέδιο.
Να ξέρεις, όμως, ότι στο τέλος γίνονται κάποια εντατικά μαθήματα. Σε αυτά τα μαθήματα είναι (όπως είναι λογικό) παραπάνω τα δίδακτρα, (επειδή επιλέγεις να κάνεις παραπάνω ώρες από το 6ωρο/εβδομάδα...) Και πάλι, όμως, ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τις ώρες που θέλει να κάνει. :)
Κέντρο Τεχνών Πλάκα: https://www.plakas.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αυτο με το 200 δεν το καταλαβα, 200 το μηνα, το χρονο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο με το 200 δεν το καταλαβα, 200 το μηνα, το χρονο...?

Το διόρθωσα! :P Πάλι καλά που το παρατήρησες... :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
α τωρα μαλιστα, γιατι ετσι οπως το ειχες γραψει ηταν σαν 200 την εβδομαδα. Ε οσο να ναι η ενα ψιλοεμφργματακι το παθαινεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α τωρα μαλιστα, γιατι ετσι οπως το ειχες γραψει ηταν σαν 200 την εβδομαδα. Ε οσο να ναι η ενα ψιλοεμφργματακι το παθαινεις:P

Δες το και λογικά: Δηλαδή τον μήνα θα ήταν 800€ συνολικά; :P Λίγο πολλά δε νομίζεις για ένα 6ωρο/εβδομάδα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δες το και λογικά: Δηλαδή τον μήνα θα ήταν 800€ συνολικά; :P Λίγο πολλά δε νομίζεις για ένα 6ωρο/εβδομάδα; :P
Απο τη σημερινη κατασταση ολα τα περιμενω:P Αλλα και παλι 200/μηνα δεν ειναι και λιγα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο τη σημερινη κατασταση ολα τα περιμενω:P Αλλα και παλι 200/μηνα δεν ειναι και λιγα:whistle:

Βγαίνει περίπου 8.5€/ώρα, οπότε εγώ δεν θα τα έλεγα και ακριβά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Παρακαλώ. :) Πάντως, μη σε αγχώνει και τόσο το σχέδιο... Θέλω να πω ότι και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις, δε νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.... Εμένα η αδερφή μου τότε ξεκίνησε και τα πήγε μια χαρά στο τέλος! :D
Θα σου πω για τον ΠΛΑΚΑ που γνωρίζω, γιατί ίσως διαφέρουν από φροντιστήριο σε φροντιστήριο :P. Λοιπόν, τα δίδακτρα κυμαίνονται γύρω στα 200€ το μήνα --> 6 ώρες την εβδομάδα στο σύνολο: 3 ώρες γραμμικό και 3 ώρες ελεύθερο σχέδιο.
Να ξέρεις, όμως, ότι στο τέλος γίνονται κάποια εντατικά μαθήματα. Σε αυτά τα μαθήματα είναι (όπως είναι λογικό) παραπάνω τα δίδακτρα, (επειδή επιλέγεις να κάνεις παραπάνω ώρες από το 6ωρο/εβδομάδα...) Και πάλι, όμως, ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τις ώρες που θέλει να κάνει. :)

Κατάλαβα...Τα χρήματα είναι δηλαδή πάνω κάτω όσο και τα δίδακτρα για ένα μήνα στα αγγλικά που πάω εγώ...:)Τα μαθήματα γίνονται το Σ/Κ ή καθημερινές?P.S Η αδερφή σου πέρασε αρχιτεκτονική; Αν ναι πού;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα...Τα χρήματα είναι δηλαδή πάνω κάτω όσο και τα δίδακτρα για ένα μήνα στα αγγλικά που πάω εγώ...:)Τα μαθήματα γίνονται το Σ/Κ ή καθημερινές?P.S Η αδερφή σου πέρασε αρχιτεκτονική; Αν ναι πού;;:)

Μου φαίνεται πως υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και επιλέγεις ανάλογα. Η αδερφή μου πήγαινε το Σ/Κ, γιατί την βόλευε περισσότερο με βάση το πρόγραμμά της. Ναι, πέρασε αρχιτεκτονική στο πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά). :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Βγαίνει περίπου 8.5€/ώρα, οπότε εγώ δεν θα τα έλεγα και ακριβά. :)

πανάκριβα είναι. Βάλε άλλα 400-450 περίπου για τα άλλα μαθήματα των πανελλαδικών, περίπου 600 ευρώ το μήνα βγαίνει. Λίγα ε;:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μου φαίνεται πως υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και επιλέγεις ανάλογα. Η αδερφή μου πήγαινε το Σ/Κ, γιατί την βόλευε περισσότερο με βάση το πρόγραμμά της. Ναι, πέρασε αρχιτεκτονική στο πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά). :D

Μπράβο της!:D Πραγματικά θέλω πολύ αρχιτεκτονική!Σκεφτόμουν και κάποια περίοδο Καλών Τεχνών αλλά τελικά η αρχιτεκτονική μου έκλεψε την καρδιά!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πανάκριβα είναι. Βάλε άλλα 400-450 περίπου για τα άλλα μαθήματα των πανελλαδικών, περίπου 600 ευρώ το μήνα βγαίνει. Λίγα ε;:whatever:

Chaos, λέγαμε αποκλειστικά και μόνο για το ΣΧΕΔΙΟ!!! Όχι για το μηνιαίο κόστος της προετοιμασίας των πανελλαδικών εξετάσεων!! ;) :P

Μπράβο της!:D Πραγματικά θέλω πολύ αρχιτεκτονική!Σκεφτόμουν και κάποια περίοδο Καλών Τεχνών αλλά τελικά η αρχιτεκτονική μου έκλεψε την καρδιά!!:D

:D Αργείς βέβαια ακόμη, αλλά καλή επιτυχία στην όλη προσπάθειά σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
:D Αργείς βέβαια ακόμη, αλλά καλή επιτυχία στην όλη προσπάθειά σου! :)

Ευχαριστώ πολύυυ:D Έχω όντως μπόλικο καιρό ακόμα αλλά πραγματικά όσο περίεργο και αν ακούγεται ανυπομονώ να έρθει η Γ' Λυκείου..:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
οντως να μην το φοβασαι το σχεδιο. εφοσον το αγαπησεις απο την αρχη, θα ειναι μια ευχαριστη νοτα στο ολο προγραμμα σου. εφοσον εχεις και καποιο ταλεντο(ειδικα στο ελευθερο) τα μορια ειναι σχεδον δωρο;)
κι εγω στον πλακα παω και ειναι 185 το μηνα το 6ωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top