Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Τι μου έκανες τώρα!!!! Με τον τελευταίο "σεξουαλικό" γρίφο όλο καφρίλες μου έρχονται!!!!!!!! Δε μπορώ να συγκεντρωθώ να απαντήσω σοβαρά!!!!:whistle: :P :smoke: :group:


και αυτό με τις καλόγριες τι το ήθελες...γκουχ... γκουχ....:whistle:





άσχετο:Έχω και μια απορία για τα αυγά. Σε πμ ή να κάνω ποστ εδώ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τελικά είστε πολύ σεχουλιάρικα :clapup: :clapup: :clapup: πολύ πέραση βρε παιδίμ τα σκουφάκια...μέχρι και σχέδια/οδηγίες έλαβα :clapup: :clapup: :clapup: :whistle:

νουβού και Insomniac σεξιλουκουμάκια!!!

Insomniac ενα ειδικά αφιερωμένο πραλινοκρεμομιλφεϊγολουκουμάκι για το χαμίνι (δε σου τρέχουν τα σάλια και μόνο που το διαβάζεις?:P)

@νουβου: ρώτα ότι διευκρίνηση θες είτε εδώ, είτε με πιμι...τα αυγά, όπως και το πειρατικό, έχουν πολλές λύσεις.

scoreboard:
giostau: 15
Insomniac: 15
weak: 13 (2)
kleftra: 12

nv: 11
nikita: 10
Palladin: 7
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Kleftra σεξιλουκουμάκι:clapup: :clapup:

Μου 'ρθε φλασιά!!! ...βρε μπας αντί για λουκουμάκια έπρεπε να μοιράζω προφυλακτικά??:bleh:

scoreboard:
giostau: 15
Insomniac: 15
weak: 13 (2)
kleftra: 13
nv: 11

nikita: 10
Palladin: 7
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Kleftra σεξιλουκουμάκι:clapup: :clapup:

Μου 'ρθε φλασιά!!! ...βρε μπας αντί για λουκουμάκια έπρεπε να μοιράζω προφυλακτικά??:bleh:

scoreboard:
giostau: 15
Insomniac: 15
weak: 13 (2)
kleftra: 13
nv: 11

nikita: 10
Palladin: 7
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
εγώ γιατι επεσα στο 1 παλια ήμουν στο 2 !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
βγήκε ο γρίφος με τους γάλλους εκτός συναγωνισμού, οπότε όσοι το είχαν βρει, τους αφαιρέθηκε ένα λουκούμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ε;;; εχασα κανενα επισόδιο; Τεσπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για να μαζευόσαστε για την κατάκτηση της πρώτης θέσης σιγά σιγά....

kleftroula τσέριλουκουμάκια για τα αυγά (και τα πασχάλια:D) και το πειρατικό.

scoreboard:
giostau: 15
Insomniac: 15
kleftra: 15
weak: 13 (2)
nv: 11
nikita: 10
Palladin: 7
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ο τελευταίος γρίφος του πρώτου σετ είναι έτοιμος....θα τον ποστάρω την Τρίτη 18/10 στις 23:00 (αύριο)... Όποιος κωλύεται (:jumpy:), ας το γράψει εδώ μπας και βρούμε άλλη μέρα και ώρα:)

Υπάρχει χρόνος να βρουν τους υπόλοιπους γρίφους όσοι τους λείπουν κάποιοι και να διεκδικήσουν και αυτοί το Χρυσό Λουκούμι!!! :clapup:

Θα κερδίσει όποιος ανακαλύψει πρώτος τη λύση και τη στείλει με πιμι.. (μάθετε στενογραφία, τυφλό, etc, asap!:P) οι υπόλοιποι μοιράζονται τα Ασημένια και τα Χάλκινα Λουκούμια, με όποια κατάταξη προκύψει και από τον τελευταίο γρίφο.


Προσοχή όταν τα μασάτε...δεν θέλετε να γίνετε σαν αυτόν -->:hehe: :bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Την ημέρα της απονομής, καλό θα ήταν για εμάς τους ανεπίδεκτους, να ανακοινώσεις και τις λύσεις από όλους τους γρίφους. ΟΚ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οφκορς crazyhelen!

αν όχι αμέσως μετά, τις επομενες μέρες σίγουρα (θέλει ώρα η συγγραφή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Ο τελευταίος γρίφος του πρώτου σετ είναι έτοιμος....θα τον ποστάρω την Τρίτη 18/10 στις 23:00 (αύριο)... Όποιος κωλύεται (:jumpy:), ας το γράψει εδώ μπας και βρούμε άλλη μέρα και ώρα:)

Υπάρχει χρόνος να βρουν τους υπόλοιπους γρίφους όσοι τους λείπουν κάποιοι και να διεκδικήσουν και αυτοί το Χρυσό Λουκούμι!!! :clapup:

Θα κερδίσει όποιος ανακαλύψει πρώτος τη λύση και τη στείλει με πιμι.. (μάθετε στενογραφία, τυφλό, etc, asap!:P) οι υπόλοιποι μοιράζονται τα Ασημένια και τα Χάλκινα Λουκούμια, με όποια κατάταξη προκύψει και από τον τελευταίο γρίφο.


Προσοχή όταν τα μασάτε...δεν θέλετε να γίνετε σαν αυτόν -->:hehe: :bleh::bleh:

Βασικά εγώ έχω ένα μικρό προβληματάκι γιατί μπαίνω απο τη δουλειά;)
Αλλά αν όλοι οι άλλοι είναι σύμφωνοι με αυτή την ώρα θα δω τι θα κάνω.......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Συγκέντρωσα τους τελευταίους 6 γρίφους, πριν απο τον τελικό και ακολουθούν στατιστικά:

Ο Mr. Potato* πρέπει να παραμείνει σε ένα ξενοδοχείο για μια εβδομάδα, για να τακτοποιήσει κάποιες δουλειές. Το ξενοδοχείο όπου διαμένει είναι πολύ καλύτερο από αυτό της προηγούμενης πόλης, αλλά και πολύ ακριβότερο. Ο ξενοδόχος δεν δέχεται το ευρώ σαν νόμισμα συναλλαγής. Ο Mr. Potato έχει μια καλοφτιαγμένη ασημένια αλυσίδα με επτά μεγάλους κρίκους και συμφωνεί με τον ξενοδόχο να του δίνει έναν κρίκο για κάθε διανυκτέρευση. Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Ο ξενοδόχος επιμένει να πληρώνεται κάθε μέρα χωριστά, αλλά, για να ελαχιστοποιηθεί η φθορά της αλυσίδας, επιτρέπει στον Mr.Potato να κόψει μόνο έναν κρίκο απ' αυτήν στη διάρκεια της εβδομάδας. Με ποιον τρόπο θα γίνει η πληρωμή;
--------------------------------------------------------------------------------------
Έχουμε 10 σακιά με 100 λίρες το καθένα. Η κάθε λίρα ζυγίζει 10γρ. Οι λ'ιρες ενός σακιού ζυγίζουν 9γρ η μια. Πως θα μπορέσουμε με μια μόνο ζύγιση να μάθουμε ποιο είναι το σακί με τις λίρες των 9γρ;
---------------------------------------------------------------------------------------

Ένα δωμάτιο έχει μια λάμπα στο εσωτερικό του και τρεις διακόπτες απέξω (σ.τ.μ.: πανέξυπνος ο ηλεκτρολόγος, ούτε ο δικός μου δεν έκανε τέτοια στο σπίτι). Μόνο ένας από αυτούς ανάβει τη λάμπα. Η πόρτα, όπως φαντάζεστε, ειναι κλειστή και συμπαγής (ούτε χαραμάδες, ούτε παράθυρα) και εμείς πρέπει με μία προσπάθεια να καταλάβουμε ποιος διακόπτης είναι ο σωστός (η προσπάθεια τελιώνει με το άνοιγμα της πόρτας). Τι κάνουμε;
----------------------------------------------------------------------------------
Πέντε πειρατές έκλεψαν ένα σεντούκι με 100 χρυσά νομίσματα. Επειδή όμως είχαν διαφορά στην ιεραρχία, ο αρχηγός τους δεν θεώρησε δίκαιο να πάρει ο καθένας από 20 και γι' αυτό πρότεινε την ακόλουθη δημοκρατική διαδικασία για να μοιράσουν τα νομίσματα: Ξεκινώντας, ο τελευταίος πειρατής στην ιεραρχία, ο Νο 5, θα προτείνει μία κατανομή των νομισμάτων που τον συμφέρει. Εάν συμφωνήσει μαζί του η πλειοψηφία των πειρατών (οι μισοί συν ένας), συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού του, τότε η μοιρασιά θα γίνει σύμφωνα με τον τρόπο που υπέδειξε. Αλλιώς δεν παίρνει τίποτα, χάνει το δικαίωμα ψήφου του και η διαδικασία επαναλαμβάνεται με τον πειρατή Νο 4 να κάνει μια πρόταση, κ.ο.κ., μέχρι η πλειοψηφία των εναπομεινάντων πειρατών να συμφωνήσει σε κάτι. Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι όλοι οι πειρατές είναι εξαιρετικά άπληστοι, σκέφτονται λογικά και γνωρίζουν καλά ο ένας τον άλλο, ποια θα πρέπει να είναι η πρόταση του πειρατή Νο 5;
----------------------------------------------------------------------------------
Ένας πατέρας είχε τρία παιδια και μια αμύθητη περιουσία. Επειδή ήθελε να διαπιστώσει αν τα παιδιά του ήταν ικανά και έξυπνα για να διαχειριστούν τη περιουσία του, τους μάζεψε μια μέρα και τους είπε τα εξης:
"Παιδιά μου εγώ γέρασα και θέλω να σας δώσω την περιουσία μου, αλλά πρώτα θα κάνετε το εξής:
θα σας δώσω 90 αυγά. Ο μεγαλύτερος θα παρει 50 αυγά, ο δευτερος 30 και ο μικροτερος 10 αυγά. Θέλω να τα πουλήσετε με την ίδια τιμή και οι τρεις σας και να μου φέρετε τα ίδια λεφτά ο καθένας από εσάς. Τότε θα είμαι ευχαριστημένος και θα σας δώσω την περιουσία μου".
Τι πρέπει να κάνουν τα παιδιά για να ικανοποιήσουν την απαιτηση του πατέρα τους?

----------------------------------------------------------------------------------

έχουμε τρεις άντρες και μια γυναίκα..και δυστυχώς δύο προφυλακτικά (φτου γμτ)..έλα όμως που σε όλων το λίμπιντο έχει χτυπήσει κόκκινο...
Πως θα έρθουν σε σεχουαλική- ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ-επαφή, (δε πιανονται αλλες στάσεις, έχουν τελιώσει όλοι τους τις καλόγριες
), ο κάθε άντρας με τη γυναίκα, με τη χρήση πάντα προφυλακτικού, χωρίς να ακουμπήσει κανένας τον άλλον (ουτε οι άντρες τη γυναίκα, ούτε η γυναίκα τον εαυτό της,ούτε οι άντρες μεταξύ τους, ούτε οι άντρες τον εαυτό τους)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δείτε τι έχετε λύσει μέχρι στιγμής:

katataksi2.JPG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
τα αυγά, όπως και το πειρατικό, έχουν πολλές λύσεις

διαφωνώ, οφκόρς :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
διαφωνώ, οφκόρς :D :P

Ι ντοντ κεαρ, οφκορς :D :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Άμα γίνεται να γίνει αύριο ο τελικός:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οκ, έφτασε η στιγμή αγαπημένοι μου λουκουμιασμένοι!!!!!:clapup::clapup::clapup:

Πάρτε στυλό, μολύβια, χαρτί, γόμα, ξύστρα, χάρακα, προφυλακτικά, αλκοόλ και το τηλεκοντρόλ και πάμε......

Σε κάποιες φυλακές υψίστης ασφαλείας, υπάρχουν 100 κρατούμενοι και φυσικά ένας διεστραμμένος δεσμοφύλακας. Ένα βράδυ, ο δεσμοφύλακας μπαίνει στο χώρο συγκέντρωσης των κρατουμένων κρατώντας ένα καλάθι με 100 σκουφάκια, 50 μαύρα και 50 άσπρα. Κλείνει το φως, ώστε να υπάρχει μαύρο σκοτάδι, πίσσα και προστάζει κάθε έναν από τους κρατουμένους να τραβήξουν από ένα σκουφί, και να το φορέσουν, χωρίς να μιλήσουν ούτε να νεύσουν μεταξύ τους.
Λόγω του σκοταδιού οι κρατούμενοι δεν ξέρουν τι χρώμα σκουφάκι φορούν.
Τους διατάζει στη συνέχεια να βγουν ενας ένας στην αυλή και να στοιχηθούν ο ένας δίπλα στον άλλο, ούτως ώστε να μοιραστούν ακριβώς σε 50 μαυροσκούφηδες και 50 ασπροσκούφηδες.
Στην αυλή δεν υπάρχουν καθόλου αντικείμενα όπου θα μπορούσαν οι κρατούμενοι να δουν το χρώμα του σκουφιού τους. Αν δεν καταφερναν να στοιχηθούν μοιρασμένοι ακριβώς, ο δεσμοφύλακας θα τους έριχνε στην απομόνωση.
Τι να κάνουν λοιπον οι κρατουμενοι, μπαίνουν στη σειρά, παίρνει ένας ένας ενα σκουφάκι μεσα σε απόλυτο σκοτάδι, το φορά και βγαίνει στην αυλή, όπου και στοιχίζεται δίπλα στους ήδη υπάρχοντες συγκρατούμενους του.
Στο τέλος, βγαίνει και ο S/M δεσμοφύλακας (:P), βέβαιος για την απομόνωση που θα τους έριχνε, και βλέπει 100 κρατούμενους, από τους οποίους οι 50 αριστερά φορούν μαύρα σκουφάκια και οι 50 δεξιά φορούν άσπρα (απόλυτα μοιρασμένοι)!!!
Για πείτε μου πως τα κατάφεραν οι κρατούμενοι και γλύτωσαν την απομόνωση...


ps. με έχει κοψομεσιάσει αυτό το Χρυσό Λουκούμι......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Όλα τα ωραία τελιώνουν κάποια στιγμή, ε? :) ανοίγω το νουλάπι και δε βλέπω τις κούτες με τα λουκουμάκια... μπαίνω στο στέκι, και δεν έχω καμιά τριανταριζαδυο (weak rolz:D) πιμις... μπροστά μου έχω μόνο ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο λουκουμάκι και πρέπει να τα δώσω κι αυτά!!!!

όου γουέλ...δατς λάιφ:clapup::clapup:

Φαντάζεστε ποιος πήρε το χρυσό νομίζω... γκουρού και πάλι γκουρού :clapping:
δύο ασημένια επίσης σε insomniac και kleftra :clapping:
χάλκινο στον weak :clapping:

Άντε, βγάλτε τις ζάχαρες από τα χείλια και δώστε μου φιλάκι:clapup::clapup::clapup:

τελευταίο ......
scoreboard:
giostau: 16
Insomniac: 16
kleftra: 16
weak: 14 (2)
nv: 11
nikita: 10
Palladin: 7
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1

...Σε λίγο βάζω τις λύσεις για όσους ενδιαφέρονται....και ..............
..................













..................













............






.....αρχίζω το δεύτερο γύρο :clapup:
νέοι κανόνες, νέες συγκινήσεις, νέες λουκουμογεύσεις, νέες ίντριγκες, νέοι παίκτες (ελπιζω) αλλά και παλιές αξίες... πάμε γερά:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Γρίφος 1: καπέλα
Τρεις άνθρωποι κάθονται σε μια σειρά, έτσι ώστε ο τελευταίος να βλέπει τους δύο μπροστινούς του, ο μεσαίος τον πρώτο και ο πρώτος κανέναν. Ενας κριτής φοράει στον καθένα τους από ένα άσπρο ή κοκκινο καπέλο. Τους λέει πως τουλάχιστον ένα καπέλο είναι κόκκινο, αλλά κανείς τους δεν μπορεί να δεί το χρώμα του καπέλου που φοράει ο ίδιος.
Κερδίζει όποιος βρει το χρώμα του καπέλου του, ξεκινωντας από τον τρίτο στη σειρά.
Αυτος δηλώνει πως δεν ξέρει τι χρώμα καπέλο φοράει.
έρχεται η σειρά του δεύτερου, ο οποίος λέει το ίδιο.
Όταν έρχεται η σειρά του πρώτου, παρόλο που δεν βλέπει κανέναν τους, δηλώνει με ικανοποίηση τι χρώμα φοράει.
Πως το βρήκε και τι χρώμα ήταν τελικά????

Λύση:
Ο πρώτος σκέφτηκε τα εξής: Αν ο τρίτος έβλεπε δύο άσπρα καπέλα θα ήξερε πως το δικό του είναι κόκκινο και θα το έλεγε. Για να μην μιλήσει σημαίνει πως βλέπει τουλάχιστον ένα κόκκινο καπέλο. Αν ο δεύτερος έβλεπε ένα άσπρο καπέλο, θα συμπέραινε πως το δικό του είναι κόκκινο, βάσει του προηγούμενου συλλογισμού. Για να μην μιλήσει ούτε και αυτός, σημαίνει πως δεν βλέπει ένα άσπρο καπέλο και άρα ο πρώτος μπορεί να είναι σίγουρος πως φοράει ένα κόκκινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Γρίφος 2: κατσαρόλα
Στο πάτωμα μίας κουζίνας βρίσκεται μια κατσαρόλα με καυτό νερό.
Ζητείται αρχικά η κατσαρόλα να τοποθετηθεί στο νεροχύτη.
Πράγματι ένας φοιτητής την πιάνεια από τα πλαστικά και με προσοχή την βάζει στο νεροχύτη.
Στη συνέχεια ο καθηγητής βάζει την κατσαρόλα στο τραπεζι της κουζίνας και ζητά πάλι η κατσαρόλα να τοποθετηθεί στο νεροχύτη.
Ο ίδιος φοιτητής παίρνει την κατσαρόλα και την βάζει πάλι προσεκτικά στο νεροχύτη.


Ποιο ήταν το λάθος του?

Λύση:
Ο φοιτητής έπρεπε να πάει την κατσαρόλα στο πάτωμα και από εκεί, να επιλύσει το αρχικό πρόβλημα (μεταφορά της κατσαρόλας από το πάτωμα στον νεροχύτη).


-Προτού αρχίσετε να βαράτε, καταρχήν πάρτε χαρτάκι προτεραιότητας:P:P
Υπάρχει ως πρόβλημα σε βιβλίο Θερμοδυναμικής στο πολυτεχνείο (φυσικά το αντέγραψαν από ΜΙΤ, νομιζω :)) και είναι πολυσήμαντο..σε εμάς, μας το είπε ο καθηγητής για να μας δώσει παράδειγμα αρχικών συνθηκών..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top