Σημειώσεις-βιβλία Φυσικών!

xalkias

Νεοφερμένος

Ο xalkias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια φετος περασα ηλεκτρολογος μηχανικος και αποφασισα να δωσω παλι με 10% για το φυσικο καθως αυτη ειναι η μεγαλη μου αγαπη...Ενα χρονο ομως τωρα φοβαμαι πως θα χασω την επαφη κατι που δεν θα ηθελα,και επισης θα χρειαστω κατι να περναω την ωρα μου (περα απο τα αγγλικα που θα δωσω to proficiency)...Θα παρακαλουσα λοιπον τους φοιτητες φυσικης αν μπορουσαν να μου πουν που θα μπορεσω να βρω σημειωσεις η βιβλια φυσικης(με πανεπιστημιακο περιεχομενο)....
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Παιδια φετος περασα ηλεκτρολογος μηχανικος και αποφασισα να δωσω παλι με 10% για το φυσικο καθως αυτη ειναι η μεγαλη μου αγαπη...Ενα χρονο ομως τωρα φοβαμαι πως θα χασω την επαφη κατι που δεν θα ηθελα,και επισης θα χρειαστω κατι να περναω την ωρα μου (περα απο τα αγγλικα που θα δωσω to proficiency)...Θα παρακαλουσα λοιπον τους φοιτητες φυσικης αν μπορουσαν να μου πουν που θα μπορεσω να βρω σημειωσεις η βιβλια φυσικης(με πανεπιστημιακο περιεχομενο)....
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!:)

πλάκα κάνεις,γιατί δήλωσες τότε ημμυ,ανταλλάζουμε μόρια?χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για να τα αγοράσεις είναι ακριβά. Εκτός από γνώμες που μπορείς να ακούσεις από φοιτητές, κάνε μια αναζήτηση στο Εύδοξος. Μία καλή λύση πάντως είναι ο δανεισμός των βιβλίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1,2,3,4,5,6...μη συνεχίσω,μέχρι αύριο θα ψάχνω,παραδειγμα σου έδωσα.Στην τελική κοίτα να ξέρεις αυτά που πρέπει για να μπεις εκεί μέσα,και τα υπόλοιπα θα σου τα δώσουν οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδια φετος περασα ηλεκτρολογος μηχανικος και αποφασισα να δωσω παλι με 10% για το φυσικο καθως αυτη ειναι η μεγαλη μου αγαπη...Ενα χρονο ομως τωρα φοβαμαι πως θα χασω την επαφη κατι που δεν θα ηθελα,και επισης θα χρειαστω κατι να περναω την ωρα μου (περα απο τα αγγλικα που θα δωσω to proficiency)...Θα παρακαλουσα λοιπον τους φοιτητες φυσικης αν μπορουσαν να μου πουν που θα μπορεσω να βρω σημειωσεις η βιβλια φυσικης(με πανεπιστημιακο περιεχομενο)....
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!:)

Θεωρητική μηχανική-Murray R. Spiegel-Schaum's Outline Series
Ηλεκτρομαγνητισμός-John Kraus-Εκδόσεις Τζιόλα
Εφαρμοσμένη Οπτική-Δ. Ζευγώλης-Εκδόσεις Τζιόλα
Ανάλυση ηλεκτρικών κυκλωμάτων (Τόμοι Α και Β)-Ν.Ι. Μάργαρης-Εκδόσεις Τζιόλα
Θερμοδυναμική για μηχανικούς (Τόμοι Α και Β)-Cengel, Boles-Εκδόσεις Τζιόλα
Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας-Δ. Κρέτζας-Εκδόσεις Ζήτη
Γενική Θεωρία της Σχετικότητας, Κοσμολογία-Δ. Κρέτζας-Εκδόσεις Ζήτη
Κβαντομηχανική Ι και Κβαντομηχανική ΙΙ-Στέφανος Τραχανάς-Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης
Αστροφυσική (Τόμοι Ι και ΙΙ)-Frank H. Shu- Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης

Μια καλή αρχή είναι να ξεκινήσεις με τα πρώτα 2. Βέβαια είναι απαραίτητες οι γνώσεις των Μαθηματικών Ι και ΙΙ καθώς και διαφορικών εξισώσεων που διδάσκονται στα πολυτεχνεία

Καλό διάβασμα:book::studying:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κβαντομηχανική Ι και Κβαντομηχανική ΙΙ-Στέφανος Τραχανάς-Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης
Αστροφυσική (Τόμοι Ι και ΙΙ)-Frank H. Shu- Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης
Καλό διάβασμα:book::studying:.

Πληρέστατο των ΠΕΚ πάντως είναι αυτό:Φυσικοχημεία Atkins,τόμος 1,τόμος 2,τόμος 3.Διδάσκομαι το δεύτερο τόμο ,ενώ κλασσική φυσική και ηλεκτρομαγνητισμό διδασκόμαστε Surway στο πρωτο εξαμηνο,ενώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο,στο δεύτερο εξάμηνο κάναμε και τον Τραχανά που αναφέρεις (Πρωτο τομο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalkias

Νεοφερμένος

Ο xalkias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα σκεφτομαι να ξεκινησω με Serway καθως ειναι το ιδιο βιβλιο τοσο στο φυσικο οσο και στους ημμυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα σκεφτομαι να ξεκινησω με Serway καθως ειναι το ιδιο βιβλιο τοσο στο φυσικο οσο και στους ημμυ....
Καλός ο Serway για εισαγωγικό επίπεδο και μάλιστα θα έλεγα ότι είναι στη φάση αλλαγής μεταξύ λυκείου και πανεπιστημίου, οπότε θα είναι πολύ καλό ειδικά για την δική σου κατάσταση.
Όμως επειδή ακόμη και στον εύκολο Serway χρησιμοποιούνται σίγουρα κάποια μαθηματικά -ειδικά στον ηλεκτρομαγνητισμό- που δεν θα έχεις ιδέα τι είναι, εγώ προτείνω να θέσεις γερές βάσεις ως προς τα μαθηματικά και να ξεκινήσεις τη μελέτη σου με τον απειροστικό λογισμό (Ανάλυση) πραγματικών συναρτήσεων μιας πραγματικής μεταβλητής και μάλιστα με κάποιο αυστηρό μαθηματικό βιβλίο.
Προτείνω:
1) Τσίτσας Λ. - Εφαρμοσμένος Απειροστικός Λογισμός - Εκδόσεις Συμμετρία
2) Spivak M. - Διαφορικός και Ολοκληρωτικός Λογισμός Παν. Εκδ. Κρήτης

Η ανάλυση είναι κάτι που έχεις ήδη λίγο ή πολύ δει στο λύκειο, αλλά στο πανεπιστήμιο και ειδικά σε ένα Φυσικό τμήμα διαφέρει πολύ και καλό θα ήταν να συνηθίζεις από τώρα στη διαφορετική αυτή νοοτροπία. Έχε υπόψη σου ότι το μάθημα αυτό διδάσκεται με αυστηρότητα σε ένα Φυσικό τμήμα σχεδόν ίση με αυτήν ενός Μαθηματικού τμήματος, οπότε μην δυσανασχετήσεις καθόλου με την πολυπλοκότητα των βιβλίων που σου προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helion

Νεοφερμένος

Η tulip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
υπάρχουν βιβλία για πρωτοετείς σε ηλεκτρονική μορφή? παρακαλω αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει, καθώς δεν εχω άμεση πρόσβαση σε ελληνικά βιβλιοπωλεία από εδώ πέρα! ευχαριστώ εκ των προτέρων
PMs are Überwelcome
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top