Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Στη βιολογία έχω αυτό του Ηλιάδη και του Οικονόμου από τα Ελληνικά Γράμματα. (Ο Οικονόμου μου κάνει μάθημα :P). Περιττό μου φαίνεται.
Όπως περιττό μου φαίνεται και το μάθημα. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
To βοήθημα μπορεί να χρησιμεύσει στην κατανόηση.
Δεν ειναι πια και πυρηνικη φυσικη να θελει βοηθημα για να την κατανοησεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
To βοήθημα μπορεί να χρησιμεύσει στην κατανόηση.
ΤΖαμπα χρηματα.Βιολογια γενικης θεωρειτε ενα απο τα πιο ευκολα στην κατανοηση βιβλια.Τελευταιο ερχεται το ΑΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Σε κάποιους δεν κόβει, you know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σε κάποιος δεν κόβει ξέρετε.
Δεν ξέρω τι σόι ασκήσεις έχει, αλλά από άποψη αποστήθισης είναι από τα πιο εύκολα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Η
Δεν ξέρω τι σόι ασκήσεις έχει, αλλά από άποψη αποστήθισης είναι από τα πιο εύκολα βιβλία.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η βιολογία δυσκολεύει στο.β κεφαλαίο κ στο.γ . Είσαι στην αρχή ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η βιολογία δυσκολεύει στο.β κεφαλαίο κ στο.γ . Είσαι στην αρχή ακόμα
Μα τελειώνω το Β. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
θα μπορουσατε να μου προτεινετε το καλυτερο κατα τη γνωμη σας βοηθημα για τη βιολογια της γ λυκειου;θα ηθελα να ειναι πολυ αναλυτικο και με πολλες ασκησεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
θα μπορουσατε να μου προτεινετε το καλυτερο κατα τη γνωμη σας βοηθημα για τη βιολογια της γ λυκειου;θα ηθελα να ειναι πολυ αναλυτικο και με πολλες ασκησεις:)
Το ξαναλεω. δε χρειαζεσαι βοηθημα. Καλες ασκησεις αν τοσο πολυ θες εχει το site του υπουργειου(study4exams)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
θα μπορουσατε να μου προτεινετε το καλυτερο κατα τη γνωμη σας βοηθημα για τη βιολογια της γ λυκειου;θα ηθελα να ειναι πολυ αναλυτικο και με πολλες ασκησεις:)

Εγώ χρησιμοποιούσα αυτό-συνδυαστικά με το study4exams (από το study4exams έβλεπα τις «βιντεοδιαλέξεις»). Έχει πάρα πολλές ασκήσεις και τις εξηγεί. Αν, πραγματικά, έχεις όρεξη να το χρησιμοποιήσεις σωστά, θα σου φανεί πολύ χρήσιμο. Εγώ δεν είχα και τόση.:P

Στο σχολείο αυτό μας είχε προτείνει η καθηγήτρια και ειδικά σε όσους διαβάζαμε χωρίς φροντιστήριο.:)
Εγώ το συνιστώ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιούσα αυτό-συνδυαστικά με το study4exams (από το study4exams έβλεπα τις «βιντεοδιαλέξεις»). Έχει πάρα πολλές ασκήσεις και τις εξηγεί. Αν, πραγματικά, έχεις όρεξη να το χρησιμοποιήσεις σωστά, θα σου φανεί πολύ χρήσιμο. Εγώ δεν είχα και τόση.:P

Στο σχολείο αυτό μας είχε προτείνει η καθηγήτρια και ειδικά σε όσους διαβάζαμε χωρίς φροντιστήριο.:)
Εγώ το συνιστώ.;)
ωραια!σ'ευχαριστω πολυ:)

επισης θα ηθελα να ρωτησω:στη βιολογια υπαρχουν πολλα ειδη ασκησεων; το site του study4exams περιεχει μονο οτι εξεταζεται πανελλαδικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
επισης θα ηθελα να ρωτησω:στη βιολογια υπαρχουν πολλα ειδη ασκησεων; το site του study4exams περιεχει μονο οτι εξεταζεται πανελλαδικα;

Διαγράμματα (είτε στο 1ο κεφάλαιο με αποκρίσεις, είτε, όπως φάνηκε, στο δεύτερο με ρύπους, ευτροφισμό και δε συμμαζεύεται), τροφικά πλέγματα και αλυσίδες, μπορεί να σου δώσουν τον κύκλο του άνθρακα, π.χ., με κενά και να συμπληρώσεις τις διαδικασίες, τα στοιχεία κλπ, ασκήσεις με τη βιοσυσσώρευση (!), οι πιο τσιμπημένες, και, από το 3ο κεφάλαιο, ασκήσεις σχετικά με την εξέλιξη: είτε φυλογενετικό δέντρο, είτε να παρατηρήσεις και να εξηγήσεις που οφείλονται οι διαφορές μεταξύ δύο πληθυσμών -ψαριών για παράδειγμα-.
Στη θεωρία βασίζονται όλες, απλώς, αυτή με τη βιοσυσσώρευση θέλει και κάποιες μαθηματικές γνώσεις, αλλά στοιχειώδεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Οι περισσότεροι έχετε ξεκινήσει με τη βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Οι περισσότεροι έχετε ξεκινήσει με τη βιολογία;
δεν εχω ξεκινησει ακομα.θα δωσω 2η φορα και φετος παιρνω βιολογια.σε καμια εβδομαδα θα ξεκινησω.αλλα η υλη ειναι μικρη.εσυ εχεις ξεκινησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
δεν εχω ξεκινησει ακομα.θα δωσω 2η φορα και φετος παιρνω βιολογια.σε καμια εβδομαδα θα ξεκινησω.αλλα η υλη ειναι μικρη.εσυ εχεις ξεκινησει;

Όχι ακόμα. Από την άλλη εβδομάδα.
Πάντως η Βιολογία έκαψε φέτος πολύ κόσμο και επιφυλάσσομαι προς το παρόν για την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καλησπερα που μπορω να βρω την υλη της βιολογιας ? ειδα σε ενα σιτε αυτο

Κεφάλαιο 1
«Άνθρωπος και Υγεία», εκτός από τις σελίδες 19-21 (Πολλαπλασιασμός των ιών) της ενότητας 1.2, την υποενότητα 1.3.3 (Προβλήματα στη δράση του ανοσοβιολογικού συστήματος), καθώς και τις ενότητες 1.4 (Καρκίνος) και 1.5 (Ουσίες που προκαλούν εθισμό).
Κεφάλαιο 2
«Άνθρωπος και Περιβάλλον», εκτός από την υποενότητα 2.2.3 (Η έννοια της παραγωγικότητας), την ενότητα 2.4 (εισαγωγή- σελίδες 92-94) και τις υποενότητες 2.4.1 (Άνθρωπος και περιβαλλοντικά προβλήματα), 2.4.2 (Μείωση της βιοποικιλότητας) και τη σελίδα 112 (Ρύπανση του εδάφους και Ηχορύπανση) της υποενότητας 2.4.4.
Κεφάλαιο 3
«Εξέλιξη»: μόνο την Εισαγωγή 3.1 (σελίδες 119-131)

Σημείωση
Στην εξεταστέα-διδακτέα ύλη δεν περιλαμβάνονται τα παραθέματα, τα οποία σκοπό έχουν να δώσουν τη δυνατότητα επιπλέον πληροφόρησης των μαθητών, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, οι πίνακες, τα μικρά ένθετα κείμενα σε πλαίσιο και οι προτάσεις για συνθετικές-δημιουργικές εργασίες των μαθητών.

Τα παραθεματα, οι πινακες, τα μικρα ενθετα, και οι προτασεις για συνθετικες δημιουργικες εργασιες ποια ειναι ολα αυτα μπορει να μου εξηγησει καποιος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
καλησπερα που μπορω να βρω την υλη της βιολογιας ? ειδα σε ενα σιτε αυτο

Κεφάλαιο 1
«Άνθρωπος και Υγεία», εκτός από τις σελίδες 19-21 (Πολλαπλασιασμός των ιών) της ενότητας 1.2, την υποενότητα 1.3.3 (Προβλήματα στη δράση του ανοσοβιολογικού συστήματος), καθώς και τις ενότητες 1.4 (Καρκίνος) και 1.5 (Ουσίες που προκαλούν εθισμό).
Κεφάλαιο 2
«Άνθρωπος και Περιβάλλον», εκτός από την υποενότητα 2.2.3 (Η έννοια της παραγωγικότητας), την ενότητα 2.4 (εισαγωγή- σελίδες 92-94) και τις υποενότητες 2.4.1 (Άνθρωπος και περιβαλλοντικά προβλήματα), 2.4.2 (Μείωση της βιοποικιλότητας) και τη σελίδα 112 (Ρύπανση του εδάφους και Ηχορύπανση) της υποενότητας 2.4.4.
Κεφάλαιο 3
«Εξέλιξη»: μόνο την Εισαγωγή 3.1 (σελίδες 119-131)

Σημείωση
Στην εξεταστέα-διδακτέα ύλη δεν περιλαμβάνονται τα παραθέματα, τα οποία σκοπό έχουν να δώσουν τη δυνατότητα επιπλέον πληροφόρησης των μαθητών, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, οι πίνακες, τα μικρά ένθετα κείμενα σε πλαίσιο και οι προτάσεις για συνθετικές-δημιουργικές εργασίες των μαθητών.

Τα παραθεματα, οι πινακες, τα μικρα ενθετα, και οι προτασεις για συνθετικες δημιουργικες εργασιες ποια ειναι ολα αυτα μπορει να μου εξηγησει καποιος ?
Συνήθως είναι τα χρωματιστά πλαίσια του βιβλίου όπου γίνεται αναφορά σε κάτι σχετικό με το μάθημα, για παράδειγμα ο πίνακας σελ 36. :) Η ξέρω γω αμα λέει για τα βιογραφικά στοιχεία ενός επιστήμονα εννοείται ότι δεν πρέπει να τα μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
καλησπερα που μπορω να βρω την υλη της βιολογιας ? ειδα σε ενα σιτε αυτο

Κεφάλαιο 1
«Άνθρωπος και Υγεία», εκτός από τις σελίδες 19-21 (Πολλαπλασιασμός των ιών) της ενότητας 1.2, την υποενότητα 1.3.3 (Προβλήματα στη δράση του ανοσοβιολογικού συστήματος), καθώς και τις ενότητες 1.4 (Καρκίνος) και 1.5 (Ουσίες που προκαλούν εθισμό).
Κεφάλαιο 2
«Άνθρωπος και Περιβάλλον», εκτός από την υποενότητα 2.2.3 (Η έννοια της παραγωγικότητας), την ενότητα 2.4 (εισαγωγή- σελίδες 92-94) και τις υποενότητες 2.4.1 (Άνθρωπος και περιβαλλοντικά προβλήματα), 2.4.2 (Μείωση της βιοποικιλότητας) και τη σελίδα 112 (Ρύπανση του εδάφους και Ηχορύπανση) της υποενότητας 2.4.4.
Κεφάλαιο 3
«Εξέλιξη»: μόνο την Εισαγωγή 3.1 (σελίδες 119-131)

Σημείωση
Στην εξεταστέα-διδακτέα ύλη δεν περιλαμβάνονται τα παραθέματα, τα οποία σκοπό έχουν να δώσουν τη δυνατότητα επιπλέον πληροφόρησης των μαθητών, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, οι πίνακες, τα μικρά ένθετα κείμενα σε πλαίσιο και οι προτάσεις για συνθετικές-δημιουργικές εργασίες των μαθητών.

Τα παραθεματα, οι πινακες, τα μικρα ενθετα, και οι προτασεις για συνθετικες δημιουργικες εργασιες ποια ειναι ολα αυτα μπορει να μου εξηγησει καποιος ?

Την υλη της Βιολογιας μπορεις να την δεις εδω -->https://generalbiologylyc.wordpress.com/%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CE%B1-%CF%8D%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%89/

Τα παραθεματα ειναι συνηθως οι δεξιες και αριστερες στηλες με χρωμα,που περιεχουν προσθετες πληροφοριες η περιεχουν ρητορικες ερωτησεις για να απαντηθουν απο τον μαθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top