Αποδοτικότερος τρόπος διαβάσματος

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Το σχολείο δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Είναι προσωπικό θέμα.

(Άντε να σου πουν ότι τι πιο αποδοτικό διάβασμα γίνετια το απόγευμα και όχι τη νύχτα, πράγμα που δεν ισχύει για όλους ανεξαιρέτως)


ΛΟΛ;
υπαρχουν όμως άτομα τα οποία αντιμετωπίζουν ένα τέτοιο πρόβλημα.Δεν οφείλει ο δασκαλος να βοηθήσει?έχω αυτό το πρόβλημα.και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
υπαρχουν ανθρωποι που θα μπορούσαν να βοηθησουν να βρεις τον απδοτικοτερο τροπο μελετης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
μονος σου θα το βρεις!ειναι προσωπικο θεμα καθαρα.Διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.Κατσε ψαξου.
Για πανελληνιες προετοιμαζεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Μηπως να βαλουμε και προπονητη πανω απο το κεφαλι μας;:P

Μεγαλα παιδια ειμαστε και στο πανεπιστημιο κανεις δεν προκειται να σου πει Πως θα διαβασεις.Βεβαια,αν δεν θες να διαβασεις,σκαρφιζεσαι 1394950 δικαιολογιες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
υπαρχουν ανθρωποι που θα μπορούσαν να βοηθησουν να βρεις τον απδοτικοτερο τροπο μελετης?
Φυσικά. Αρκεί να έχουν μεγάλη συλλογή από μαστίγια και ισχυρή επιχειρηματολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε μπορεί να σου πει ο δάσκαλος πώς θα διαβάσεις, μπορεί όμως να σε κάνει να θέλεις να διαβάσεις και αυτό είναι σημαντικότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
μονος σου θα το βρεις!ειναι προσωπικο θεμα καθαρα.Διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.Κατσε ψαξου.
Για πανελληνιες προετοιμαζεσαι?
όχι.έχω τελειώσει.Απλά δεν απέδωσα όσο έπρεπε επειδή δεν έχω βρει τον καλύτερο τρόπο να διαβάζω ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
όχι.έχω τελειώσει.Απλά δεν απέδωσα όσο έπρεπε επειδή δεν έχω βρει τον καλύτερο τρόπο να διαβάζω ακόμη.
Δεν ειναι οτι δεν εχεις βρει το καλυτερο τροπο να διαβαζεις ειναι οτι δεν εχεις μαθει να διαβαζεις.
Εγω ειχα το ιδιο προβλημα..ελεγα οτι θα διαβασω και μετα απο 4 ωρες κατεληγα να μην εχω μαθει ουτε μια γραμμη..Μεχρι που καταλαβα οτι αμα δεν ΑΓΑΠΗΣΩ αυτο που διαβαζω δεν προκειται να το μαθω ποτε..
Αυτο που εκανα ειναι οτι εκατσα και βρηκα απο τα μαθηματα που πρεπει να διαβασω τι μου προσφερει το καθε μαθημα ξεχωριστα..και ετσι(μεχρι τωρα τουλαχιστον)το πρωι ξυπναω και θελω να διαβασω ιστορια η γνωστο πχ...:P
Ισως σου φαινεται λιγο γελειο αλλα εμενα αυτος ειναι ο τροπος μου!
ΑΑ!και το πιο σημαντικο να εχεις στοχο!εγω εχω στοχο να πετυχω στις πανελληνιες(πετυχω ισον μπω στη σχολη που θελω)
ΑΥΤαααα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Είναι καθαρά προσωπικό θέμα ο σωστός τρόπος διαβάσματος. Εξαρτάται από το πόσο σου αρέσουν τα αντικείμενα που διαβάζεις, πόσο καλά μπορείς να συγκεντρωθείς, πόσες δυνάμεις και πόση ενέργεια έχεις, τι βάσεις έχεις από τα προηγούμενα χρόνια, αν έχεις ΜΑΘΕΙ να διαβάζεις, κ.λπ., και φυσικά από τις προσωπικές σου δυνατότητες... Επίσης, υπάρχουν και περίοδοι της χρονιάς στις οποίες διαβάζεις περισσότερο και περίοδοι στις οποίες διαβάζεις λιγότερο. Κάποιοι διαβάζουν πολύ όλη τη χρονιά, κάποιοι δε διαβάζουν καθόλου όλη τη χρονιά, μα είναι λίγοι.
Αν θέλεις την προσωπική μου εμπειρία, εγώ διάβαζα αρκετά μέχρι τα Χριστούγεννα, δηλαδή σχεδόν όλες τις ώρες, εκτός από τα βράδια του Σαββάτου και της Κυριακής (βέβαια έδινα και εννέα μαθήματα, άρα αν δίνεις έξι, χρειάζεσαι λιγότερο), τα έμαθα όλα πολύ καλά πριν τα Χριστούγεννα, οπότε είχαμε τελειώσει την ύλη στα Αρχαία, την Ιστορία, τα Λατινικά, σχεδόν όλη στη Λογοτεχνία και τα Μαθηματικά (στη θετική και τεχνολογική τα πράγματα είναι αλλιώς), και έτσι το δεύτερο τετράμηνο διάβαζα τόσο χαλαρά, που αν εξαιρέσεις την κούραση από την παπαγαλία και την επανάληψη (στοιχείο κυρίως της θεωρητικής), δεν χρειάστηκε να περιμένω το καλοκαίρι για να ξεκουραστώ... Στις εξετάσεις ήμουν ήδη ξεκούραστος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν υπαρχει αποδοτικος τροπος διαβασματος, ξυπνηστε. Απλως καθεστε πανω απ το βιβλιο και το ξεσκιζετε. Το μονο κολπο στην υποθεση ειναι το πως θα κατανειμετε το χρονο σας.Εγω ας πουμε φετος επρεπε πχ να μαθω απεξω την ιστορια.Αντι να διαβασω μια μερα 6 ωρες ιστορια, διαβαζα απο 1 ωρα για 6 μερες. Εμενα τουλαχιστον αυτο με βοηθησε, γιατι αλλαζα τα μαθηματα και δε κουραζομουν καθολου.
Αλλα, αν ψαχνετε τροπο διαβασματος ωστε να τα ματωνετε στο ξυσιμο και να γραφετε 20 στις πανελληνιες, δε νομιζω οτι υπαρχει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σωστό! Είναι καλή η εναλλαγή ανάμεσα στα μαθήματα... Όσο περισσότερη ώρα διαβάζεις παρατεταμένα ένα μάθημα, τόσο κολλάει το μυαλό!
Μερικοί συμμαθητές μου διάβαζαν καλά τα μαθήματα Γενικής Παιδείας, για να γράψουν είκοσι στα διαγωνίσματα... Μην το κάνετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν υπαρχει αποδοτικος τροπος διαβασματος, ξυπνηστε. Απλως καθεστε πανω απ το βιβλιο και το ξεσκιζετε. Το μονο κολπο στην υποθεση ειναι το πως θα κατανειμετε το χρονο σας.Εγω ας πουμε φετος επρεπε πχ να μαθω απεξω την ιστορια.Αντι να διαβασω μια μερα 6 ωρες ιστορια, διαβαζα απο 1 ωρα για 6 μερες. Εμενα τουλαχιστον αυτο με βοηθησε, γιατι αλλαζα τα μαθηματα και δε κουραζομουν καθολου.
Αλλα, αν ψαχνετε τροπο διαβασματος ωστε να τα ματωνετε στο ξυσιμο και να γραφετε 20 στις πανελληνιες, δε νομιζω οτι υπαρχει. ;)

Σίγουρα υπάρχουν μη αποδοτικοί τρόποι.
Συνηθισμένα λάθη:
1)Διαβάζουμε ενώ νυστάζουμε.
2)Διαβάζουμε 2 λεπτά μετά το φαγητό, με το ρέψιμο να πηγαίνει σύννεφο και την υπνηλία κατά πόδας.
3)Διαβάζουμε μόνο τα μαθήματα που μας αρέσουν.
4)Διαβάζουμε με το κινητό στο ένα χέρι και το λάπτοπ στο άλλο.
5)Διαβάζουμε θεωρητικά μαθήματα ακούγοντας μουσική.
6)Διαβάζουμε στο κρεβάτι.(μέγα λάθος)
7)Διαβάζουμε με παρέα.(μέγα λάθος)
8)Διαβάζουμε στο σχολείο.(δε λειτουργεί, δοκιμασμένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν μη αποδοτικοί τρόποι.
Συνηθισμένα λάθη:
1)Διαβάζουμε ενώ νυστάζουμε.
2)Διαβάζουμε 2 λεπτά μετά το φαγητό, με το ρέψιμο να πηγαίνει σύννεφο και την υπνηλία κατά πόδας.
3)Διαβάζουμε μόνο τα μαθήματα που μας αρέσουν.
4)Διαβάζουμε με το κινητό στο ένα χέρι και το λάπτοπ στο άλλο.
5)Διαβάζουμε θεωρητικά μαθήματα ακούγοντας μουσική.
6)Διαβάζουμε στο κρεβάτι.(μέγα λάθος)
7)Διαβάζουμε με παρέα.(μέγα λάθος)
8)Διαβάζουμε στο σχολείο.(δε λειτουργεί, δοκιμασμένο)

πρέπει να διαφωνήσω με το 8, όλη την ιστορία κατ στο σχολείο την έμαθα ενώ κάναμε άλλα μαθήματα επίσης λατινικά διάβαζα στο σχολείο επειδή ήταν πρωί μπορούσα να συγκεντρωθώ καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
πρέπει να διαφωνήσω με το 8, όλη την ιστορία κατ στο σχολείο την έμαθα ενώ κάναμε άλλα μαθήματα επίσης λατινικά διάβαζα στο σχολείο επειδή ήταν πρωί μπορούσα να συγκεντρωθώ καλύτερα

Προσωπικά, με τα μαλακισμένα να τσιρίζουν, και κάτι πουτανάκια καθηγήτριες να μου πρήζουν το πέος για να διαβάσω ΙΣΤΟΡΙΑ Γ.Π και ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ, δε μπορούσα να συγκεντρωθώ.Μάλλον έσπαγαν τα νεύρα μου και κουραζόμουν περισσότερο.

Το σχολείο είναι ιδανικό μόνο για ΥΠΝΟ, δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Προσωπικά, με τα μαλακισμένα να τσιρίζουν, και κάτι πουτανάκια καθηγήτριες να μου πρήζουν το πέος για να διαβάσω ΙΣΤΟΡΙΑ Γ.Π και ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ, δε μπορούσα να συγκεντρωθώ.Μάλλον έσπαγαν τα νεύρα μου και κουραζόμουν περισσότερο.

Το σχολείο είναι ιδανικό μόνο για ΥΠΝΟ, δυστυχώς.

Εγώ έλυνα ασκήσεις μαθηματικών στο σχολείο, ειδικά στη γυμναστική :whistle::whistle:
Αυτό πάλι που ουρλιάζουν όλοι λες και δεν είχαν αλλού να πάνε να ξεφαντώσουν. Τόση καταπίεση τα σημερινά παιδιά... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Προσωπικά, με τα μαλακισμένα να τσιρίζουν, και κάτι πουτανάκια καθηγήτριες να μου πρήζουν το πέος για να διαβάσω ΙΣΤΟΡΙΑ Γ.Π και ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ, δε μπορούσα να συγκεντρωθώ.Μάλλον έσπαγαν τα νεύρα μου και κουραζόμουν περισσότερο.

Το σχολείο είναι ιδανικό μόνο για ΥΠΝΟ, δυστυχώς.

είχα και γω κάτι τέτοιες περιπτώσεις αλλα μόνο αν γινόταν χαμός και φώναζαν μπορούσα να συγκεντρωθώ ,καθόμουν και τελευταίο θρανίο μια χαρά ήταν, σε κάποια μαθήματα δεν μπορούσα να διαβάσω πχ φυσική και και κοινωνιολογία(λόγω καθηγητών που δεν μας άφηναν) αλλα σε κατι ιστορίες γενικής, αγγλικά , βιολογία γενικής ,θρησκευτικά και άλλα γινόταν χαμός σαν τσίρκο ήταν η τάξη, μας άφηναν να κάνουμε οτι θέλουμε οι άλλοι παίζανε χαρτοπόλεμο και γω διάβαζα και μάλιστα τοσο αποδοτικό διάβασμα οσο αυτό το πρωινό του σχολείου δεν υπήρχε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω ποτε δε διαβασα στο σχοολειο...οχι γιατι δε μπορουσα αλλα γιατι πιστευα πως καθε μαθημα ειχε κατι να μου προσφερει.Ναι, ακομη και η κοινωνιολογια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ έλυνα ασκήσεις μαθηματικών στο σχολείο, ειδικά στη γυμναστική :whistle::whistle:
Αυτό πάλι που ουρλιάζουν όλοι λες και δεν είχαν αλλού να πάνε να ξεφαντώσουν. Τόση καταπίεση τα σημερινά παιδιά... :hmm:

Δώσε ρε τσούφου :(

Εγω ποτε δε διαβασα στο σχοολειο...οχι γιατι δε μπορουσα αλλα γιατι πιστευα πως καθε μαθημα ειχε κατι να μου προσφερει.Ναι, ακομη και η κοινωνιολογια. :P

Άσε μας ρε Νικόλα που προτιμούσες Ιστορία Γ.Π από κατεύθυνσης.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μόνο στα Θρησκευτικά δεν μας άφηναν να διαβάζουμε, αν και εγώ έβγαζα κανένα άγνωστο και έκανα μετάφραση. Πάντως το σχολείο προσφέρεται για επίλυση ασκήσεων λατινικών, βιολογίας,για άγνωστο κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top