Αποδοτικότερος τρόπος διαβάσματος

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σασ παιδια....!!!εχω κ εγω οπω ολοι σασ το προβλημα μου με τισ πανελλαδικες...ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και θελω να περασω στρατιωτικεσ σχολεσ...σσασ ι ευελπιδων!!!γενικα μεχρι περυσι ημοθν καλη μαθητρια κ εγραφα αρκετα καλα σε ολα τα μαθηματα(γυρω στ 17)....απο φετοσ οι βαθμοι μου ειναι χαλια κ εχω μπει στ τρυπακι που μπαινουμε ολοι"αυτο τ μαθημα ειναι γενικησ αρα δν το διαβαζω"με αποτελεσμα να στενοχωριεμαι με αυτουσ τουσ βαθμοθσ!
παρολα αυτα οι καθηγητες μου στο σχολειο κ στο φροντηστηριο με θεωρουν αρκετα καλη....ετσι λενε τουλαχιστον....!!!!!!!τ προβλαμα μου ειναι οτι δεν μπορω να οργανωσω το διαβασμα μου.....γι αυτο ζηταω κ βοηθεια...πρεπει να γραψω 19000 μορια του χρονου.....ποσεσ ωρεσ ειναι καλο να διαβαζω απο φετος????!μη μου πειτε οτι ειναι θεμα καθενος ποσεσωρεσ διαβαζει..το ξερω αλλα τ θεμα ειναι οτι θελω ναπαρω ενα παραδειγμα απο καποιον που εγραψε καλα στισ πανελλαδικεσ για να τ εφαρμοσω κ εγω...!!!ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Γεια σασ παιδια....!!!εχω κ εγω οπω ολοι σασ το προβλημα μου με τισ πανελλαδικες...ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και θελω να περασω στρατιωτικεσ σχολεσ...σσασ ι ευελπιδων!!!!!
Με συγχωρείς αλλά νομίζω ότι Ευελπίδων από τη θεωρητική δεν γίνεται. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω είναι 2ο ή 4ο πεδίο και απο θεωρητική χάνεις πολλά μόρια και δεν σου φτάνουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά νομίζω ότι Ευελπίδων από τη θεωρητική δεν γίνεται. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω είναι 2ο ή 4ο πεδίο και απο θεωρητική χάνεις πολλά μόρια και δεν σου φτάνουν.


ναι το γνωριζω οτι χανω πολλα μορια.....θα επιλεξω μαθηματικα ως μαθημα επιλογης κ αναγκαστικα θα χασω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
θα απαντησω στο αρχικο...οντως ο καθενας εχει τον τροπο του, αλλα ειπες πως χρειαζεσαι κατι να βασιστεις ως παραδειγμαγια να βρεις τον δικο σου εε?? :hmm: κανε μελετη οχι διαβασμα, μην παπαγαλιζεις, ανελυε αυτο που μαθαινεις/εξασκεις, προσπαθησε να βρεις εναν τροπο να κανεις το διαβασμα ενδιαφερον. το χειροτερο διαβασμα γινεται στο γραφειο, εγω περπατω συνηθως (ακομα κι οταν λυνω γραπτα μια ασκηση). προσπαθησε να δεις την χρησιμοτητα του καθε μαθηματος ωστε να το εκιμησεις περισσοτερο και να το μαθαινεις ευκολα. ωσο για τις ωρες, προτινω 5ωρα, αλλα και παλι εξαρταται με τοποσο ευκολα το μαθαινεις, δεν διαβαζουμε με χρονομετρο που μολις τελειωνει κλεινουμε βιβλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

jimmaras

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια χαρα!
Το προβλημα μου ειναι ενα και συγκεκριμενο!
Ειμαι ενα παιδι το οποιο διαβαζει καθημερινα. Διαβαζω για το φροντηστηριο και για το σχολειο διαβαζω μονο τα μαθηματα τα οποια με ενδιαφερουν! Αφου διαβαζω αρκετα ενα ιδανικο αποτελεσμα ειναι να γραφω καλα στα διαγωνισματα!
Αυτο ομως δεν συμβαινει! Το αποτελεσμα βεβαια ειναι η απογοητευση!
Θα ηθελα απο ολους σας να μου πειτε αποδοτικοτερους τροπους διαβασματος!
Τι κανω λαθος? Πως διαβαζετε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όλα τα μαθήματα θέλουν συγκέντρωση.Αυτό για να το πετύχεις θέσε πχ κάποιους 'στόχους'. πχ σε 2 ώρες πρέπει να έχω τελειώσει το διάβασμα για να πάω στο γήπεδο ξέρω γω.

Αν πρόκειται για θετικά μαθήματα θέλουν πολύ εξάσκηση, όχι ότι τα αρχαία ή τα λατινικά δεν θέλουν...Μπορείς και μόνος σου να λύνεις επιπλέον ασκήσεις έτσι ώστε να ξέρεις ότι έκανες το παν από την μεριά σου, και επονμένως να μην είσαι αγχωμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Οσο και να διαβασεις, αν δεν κατανοησεις αυτα που διαβαζεις, δεν προκειται να γραψεις καλα. Μπορεις οταν διαβαζεις να εχεις διπλα σου ενα τετραδιο οπου θα σημειωνεις διαφορα πραγματα. Μπορεις να γραφεις ερωτησεις, να κανεις περιληψη του τι διαβασες, να γραφεις τις αποριες σου για να ρωτησεις τον καθηγητη του, να φτιαχνεις σχεδιαγραμματα και εικονες και αλλα τετοια. Μπορεις επισης να παρεις καρτες και απο την μια μερια να γραφεις μια ερωτηση και απο πισω την απαντηση ωστε οταν εχεις διαγωνισμα να διαβαζεις απο τις καρτες για να ακονιζεις την μνημη σου. Μη διαβαζεις προσπαθωντας να αποθηκευσεις στην μνημη σου οτι διαβασες. Διαβαζε και ρωτα γιατι αυτο ειναι ετσι; Τι θα γινοταν αν ηταν αλλιως; κτλ. Κανε κριτικη σε αυτο που διαβαζεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μεγαλο προβλημα χωρις λυσεις.πειτε τη γνωμη σας :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
μεγαλο προβλημα χωρις λυσεις.πειτε τη γνωμη σας :redface:
Eσυ δεν εισαι το παιδι που αισθανοσουν μοναξια μετα τις πανελλαδικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το κουμπί του για το διάβασμα.

Πειραματίζεσαι με διάφορες τεχνικές και καταλήγεις σ'αυτήν που σε βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
(ακυρο το σχολιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Έβλεπες και εσύ τη συνέντευξη του Τσολάκη στη νετ;;

Η απάντηση είναι: "ο καλός δάσκαλος"...
Aσχετο..αλλα τα λεει ωραια ο Τσολακης...Τον βαζω μαζι με το Γραμμτικακη..Απο τους ανθρωπους που αξιζει να τους ακουμε στην τηλεοραση γιατι εχουν να πουν κατι ουσιαστικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Aσχετο..αλλα τα λεει ωραια ο Τσολακης...Τον βαζω μαζι με το Γραμμτικακη..Απο τους ανθρωπους που αξιζει να τους ακουμε στην τηλεοραση γιατι εχουν να πουν κατι ουσιαστικο!

Ο Τσολάκης πέθανε, νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo94

Νεοφερμένος

Ο teo94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
καλησπέρα!!!καινούργιος εδώ.
Παρακολουθούσα πριν μία συζήτηση σχετικά με αυτό το θέμα,δηλαδή τον τρόπο διαβάσματος.Επειδή όμως δεν κατόρθωσα να βρω το συγκεκριμένο θέμα ευελπιστώ ότι θα προσαρμοστει το παραπάνω.Έχω και εγώ την απορία.Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος διαβάσματος?Ποιος είναι ο ειδικός στον οποίο μπορεί να απευθυνθεί καποιος?


Υ.Γ. αναφερομαι σε ολες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
δεν υπαρχει καλυτερος τροπος η πιο σωστος κτλ..ο καθενας εχει τον δικο του τροπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
δεν υπαρχει καλυτερος τροπος η πιο σωστος κτλ..ο καθενας εχει τον δικο του τροπο :P
ναι όμως πώς ανακαλύπτεις αυτόν τον τρόπο?δεν οφείλει το σχολείο να σε βοηθήσει να τον βρεις?

περεπιπτόντως υπάρχει κάποιο ειδικό κέντρο εύρεσης του τρόπου μελέτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
ναι όμως πώς ανακαλύπτεις αυτόν τον τρόπο?δεν οφείλει το σχολείο να σε βοηθήσει να τον βρεις?
Το σχολείο δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Είναι προσωπικό θέμα.

(Άντε να σου πουν ότι τι πιο αποδοτικό διάβασμα γίνετια το απόγευμα και όχι τη νύχτα, πράγμα που δεν ισχύει για όλους ανεξαιρέτως)

περεπιπτόντως υπάρχει κάποιο ειδικό κέντρο εύρεσης του τρόπου μελέτης?
ΛΟΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top