ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
απο οτι καταλαβα εννοει πως υπαρχουν πολλα παιδια που καταστρεφουν τρια χρονια απο την ζωη τους πηγαινοντας γενικο, ενω θα μπορουσαν να εμβαθυνουν τις τεχνικες τους γνωσεις σε ενα ΕΠΑΛ και δεν πηγαινουν επειδη εχουν πολυ "κολλημενο" οικογενειακο περιβαλλον....

Οσο για το πρωτο διαφωνω! εχω κανει και σε ΕΠΑΛ και σε ΓΕΛ μαθητης... ειναι αναλογα που ταιριαζει ο καθενας ΚΑΙ σε τι καθηγητες θα πεσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
να κανω και εγω μια ερωτηση... τελειωσα φετος την δευτερα λυκειου εβγαλα μεσο ορο 19,6 απο θετικη κατευθυνση ... παρολα αυτα σκεφτομαι να ξανακανω τη δευτερα λυκειου σε επαλ γιατι δεν θελω οι γονεις μου να πληρωσουν πολλα χρηματα για τα φροντιστηρια... θελω να περασω στο τει φυσικοθεραπειας.... πιστευετε πως ειναι χασιμο χρονου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
να κανω και εγω μια ερωτηση... τελειωσα φετος την δευτερα λυκειου εβγαλα μεσο ορο 19,6 απο θετικη κατευθυνση ... παρολα αυτα σκεφτομαι να ξανακανω τη δευτερα λυκειου σε επαλ γιατι δεν θελω οι γονεις μου να πληρωσουν πολλα χρηματα για τα φροντιστηρια... θελω να περασω στο τει φυσικοθεραπειας.... πιστευετε πως ειναι χασιμο χρονου??
Από τη στιγμή που σύμφωνα με τα λεγόμενά σου είσαι άριστη μαθήτρια (μολονότι, από προσωπική εμπειρία, ο Μ.Ο. δε λέει και πολλά) και η βάση της σχολής που επιθυμείς κυμαίνεται στα 14.000 - 16.000 μόρια, δε χρειάζεται, νομίζω, να πλουτίσεις τα φροντιστήρια. Δηλαδή, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τα 16ωρα την εβδομάδα. Ουκ ολίγοι ήταν εκείνοι που τη φετινή χρονιά προσπάθησαν μόνοι τους. Μην ξεχνάς ότι τα φροντιστήρια δε σου προσφέρουν γνώσεις. Το πρόγραμμά σου οργανώνουν.
δε νομίζω να σε βοήθησα πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Πιστευω πως σ αυτο το τει μπορεις να περσσεις και χωρις να κανεις φροντιστηρια.Αρα με προσωπικη προσπαθεια θα μπορουσες να περασεις και δε θα χρειαστει να ερθεις σε επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
να κανω και εγω μια ερωτηση... τελειωσα φετος την δευτερα λυκειου εβγαλα μεσο ορο 19,6 απο θετικη κατευθυνση ... παρολα αυτα σκεφτομαι να ξανακανω τη δευτερα λυκειου σε επαλ γιατι δεν θελω οι γονεις μου να πληρωσουν πολλα χρηματα για τα φροντιστηρια... θελω να περασω στο τει φυσικοθεραπειας.... πιστευετε πως ειναι χασιμο χρονου??

Όλα είναι θέμα θέλησης. Το πρόβλημα είναι πως επειδή οι περισσότεροι (κι εγώ μέσα) δεν έχουμε καθαρούς στόχους, νομίζουμε απλά πως θέλουμε την χ σχολή, μέσα μας ξέρουμε πως δεν έχουμε ιδέα αν πραγματικά θα μας αρέσει :P. Έτσι αν επιχειρήσουμε πανελλήνιες χωρίς τον μπαμπούλα (φροντ) παρασυρόμαστε εύκολα. Νομίζω αν είσαι έτοιμη να δώσεις τα πάντα για να περάσεις στην σχολή σου περνάς και χωρίς φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Καλά βοηθήματα με ωραίες ασκήσεις να πάρεις και πολύ όρεξη ;)


ΥΓ: Δεν έχω δώσει πανελλήνιες, το ποστ είναι προϊόν της φαντασίας μου. Για τυχόν παρεκλίσεις από την πραγματικότητα δεν φέρω καμία ευθύνη νομική ή ηθική :whistle:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
πλεον τα θεματα παραειναι δυσκολα και αν δεν υπαρχει βοηθεια ειτε απο φροντιστηρια ειτε απο ιδιαιτερα ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις εκει που θες ακομα και αν αυτο ειναι το τει φυσικοθεραπειας ...(για οικογενιακους λογους πρεπει να περασω μονο αθηνα) για αυτο κοιταξα για την λυση του επαλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
πλεον τα θεματα παραειναι δυσκολα και αν δεν υπαρχει βοηθεια ειτε απο φροντιστηρια ειτε απο ιδιαιτερα ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις εκει που θες ακομα και αν αυτο ειναι το τει φυσικοθεραπειας ...(για οικογενιακους λογους πρεπει να περασω μονο αθηνα) για αυτο κοιταξα για την λυση του επαλ....
Σκεψου την λυση του ΕΠΑΛ καθως θα σε συνεφερε και οικονομικα
αλλα και θα εχεις περισσοτερες εμπρακτες γνωσεις στο αντικειμενο σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κοίτα αν πας σε ΕΠΑΛ να ξέρεις ότι θα είναι πιο ευκολα..... Απο την άλλη όμως οι σπουδές σου δεν θα είναι ολοκληρομένες άρα δεν θα είναι εύκολο να προχωρίσεις στην μετέπειτα ζωή σου....... Η γνώμη μου είναι να μην πας και να παραμείνεις εκεί που εισαι.........


Πραγματικα γιατι μιλατε ετσι γενικα και αοριστα χωρις να ξερετε;Και στα επαλ ειναι δυσκολα και στα επαλ μπορεις να περασεις σε καποιο ΤΕΙ η ΑΕΙ.Που τις ειδες τις ανολοκληροτες σπουδες;Ισα ισα εμεις μαθαινουμε το επαγγελμα που θελουμε μια ωρα αρχιτερα απο εσας και οχι επιφανιακα.Επισης το γενικο διδασκει μονο μαθηματα γενικης παιδειας που τις περισσοτερες φορες δεν θα σου χρειαστουν στην δουλεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
η δουλειά θέλει άλλα προσόντα που δεν καλύπτονται μόνο με πτυχία και διπλώματα...
και ειδικά στην Ελλάδα όπου το Πανεπιστήμιο δεν προορίζει για την αγορά εργασίας αλλά για την αγορά ανεργίας χωρίς καμία διασύνδεση και ειδικά projects με βιομηχανίες, υπηρεσίες,...κτλ
πτυχιούχοι οικονομολόγοι μου έλεγαν ότι στην τράπεζα, χρειάζονται ένα 2% των γνώσεων από το πτυχίο τους

το Πανεπιστήμιο στην χώρα μας έρχεται κυρίως να καλύψει εσωτερικές ανησυχίες περί πνευματικής καλλιέργειας και άλλων ρομαντικών λέξεων και όχι ανησυχίες για εργασία...
Πες τα ρε μεγάλε, αει να γιάσει το στόμα σου!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arxarios_17

Νεοφερμένος

Η arxarios_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:hmm:δεν ξέρω τι έιναι καλύτερο αλλά εδώ διάβασα https://apofoitos.com/index.php/newsroom/entry/news_825 ότι τα επιλέγει όλο και περισσότερος κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα ήθελα να αναλύσουμε λίγο τι είναι προτιμότερο και πιο πρακτικό σχετικά με τις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....
Έχεις πάει σε όλα και ξέρεις;;;:hmm:

Επίσης αν η δευτεροβάθμια στην Ελλάδα είναι τόσο γαμάτη, γιατί υπάρχουν φροντιστήρια;;;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....

Ώρες-ώρες νιώθω πολύ τυχερή. Σαν να πέτυχα το λαχείο με το ΕΠΑΛ μου, που τέτοιες "κατηγορίες" που του ρίχνετε εσείς του ΓΕΛ δεν το αντιπροσωπεύουν σε καμία περίπτωση!!!!


Και όχι στα γενικά λύκεια δε γίνεται καλύτερη προετοιμασία, στα φροντιστήρια γίνεται. :whistle:
Πλην κάποιων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν το κανόνα, παιδιά που έβγαλε ο κ@λος τους σπυριά από το διάβασμα (ΜΌΝΑ ΤΟΥΣ, χωρίς φροντ) και έβαλαν τα γυαλιά σε μερικούς "έξυπνους" της τάξης που ίδρωνε το αυτάκι στο σχολείο γιατί είχαν για μαξιλαράκι το φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχει η κατάσταση: Εγώ έχω τελειώσει γενικό λύκειο και φέτος τελειώνω ΕΠΑΣ απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω ένα χρόνο επαλ και να δώσω από εκεί με μαθήματα ειδικότητας. τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εξαρτάται τις δεξιότητες σου και τους στόχους σου!

πες μας σε τι μαθήματα έχεις δυνατότητες, και που θελεις να πας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Βιολογία την οποία την λατρεύω χημεία φυσική αυτά. Τα μαθηματικά δεν τα πολύ πάω να σου πω την αλήθεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχει η κατάσταση: Εγώ έχω τελειώσει γενικό λύκειο και φέτος τελειώνω ΕΠΑΣ απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω ένα χρόνο επαλ και να δώσω από εκεί με μαθήματα ειδικότητας. τι προτείνετε;

Γιατί ένα χρόνο; Δύο δεν πρέπει;
Αν όντως οι δεξιότητες σου σε τραβάνε μη το σκέφτεσαι πάνε...
Όμως δε νομίζεις ότι έχεις χάσει ήδη χρόνο; Πήγες ΕΠΑΣ, τώρα σκέφτεσαι να πας ΕΠΑΛ..
δε ξέρω, εγώ μάλλον στη θέση σου θα επέλεγα να έδινα πανελλαδικές κατευθείαν και θα προσπαθούσα αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λες να ξαναδώσω κανονικά πανελλήνιες; Απλά θέλω να περάσω σε σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris98

Νεοφερμένος

Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
HELP!!!Φέτος είμαι στην a' τάξη γενικού λυκείου και είμαστε η "άτυχοι χρονια"( 1998 ) που πέφτουμε πάνω σε ένα νέο σύστημα το οποιο για μαθητές/-τριες που δεν διαβάζουν και "ψιλοαδιαφορουν" είναι παρα μα παρα πολύ δύσκολο!Τέλος πάντων σκέφτομαι να πάω στο "επαλ" του χρόνου αλλα όλοι μα όλοι μου λένε να μην πάω (φίλοι,γονείς ίδιος η μαμά μου,καθηγητές k.a.)εσείς τι μου προτείνεται να κάνω?Είναι καλο σχολειό το "επαλ" η τζάμπα θα πάω?Κάποιοι λένε ότι είναι κάποιοι όχι εγώ είμαι σε δίλημμα.HELP PLEASE!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top